Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Холодна війна: 45-річна боротьба проти комунізму
Холодна війна: 45-річна боротьба проти комунізму
Холодна війна: 45-річна боротьба проти комунізму
Ebook79 pages34 minutes

Холодна війна: 45-річна боротьба проти комунізму

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Неможливо зрозуміти сучасну європейську історію без розуміння холодної війни. Напруженість у відносинах між США та СРСР, двома наддержавами, що постали після Другої світової війни, домінувала у другій половині 20-го століття, призвела до низки жорстоких війн за посередництвом і поставила планету на межу ядерної війни. Зіткнення двох діаметрально протилежних систем, капіталізму та комунізму, розділило планету, оскільки кожна зі сторін намагалася довести перевагу свого способу життя. Всього за 50 хвилин ви дізнаєтеся про причини цього великого ідеологічного конфлікту і зрозумієте його глибокий вплив на глобальний геополітичний ландшафт, наслідки якого відчуваються і сьогодні. У цій простій та інформативній книжці детально розглядаються ключові події Холодної війни, зокрема будівництво Берлінського муру, Карибська криза та війна у В'єтнамі. Вона також містить цінний вступ до соціально-політичного контексту, біографії ключових постатей, зокрема Йосипа Сталіна та Гаррі С. Трумена, а також розгляд років після закінчення конфлікту, що дає вам усю необхідну інформацію про цей вирішальний період історії.
LanguageУкраїнська мова
Release dateApr 7, 2023
ISBN9782808668187
Холодна війна: 45-річна боротьба проти комунізму

Related to Холодна війна

Related ebooks

Reviews for Холодна війна

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Холодна війна - Xavier De Weirt

    ВСТУП

    Друга світова війна завершилася капітуляцією Японії 14 серпня 1945 року, наступного дня після атомного бомбардування Хіросіми та Нагасакі. Сполучені Штати і Радянський Союз вийшли з конфлікту сильнішими, а Європа залишилася безкровною. Дві великі держави намагалися досягти домовленості про організацію миру в усьому світі, але між цими політичними та економічними режимами, які протистояли один одному, швидко виникла напруженість.

    З 1947 по 1953 рік початкова фаза протистояння між двома наддержавами розділила Європу і Азію на два військово-політичні блоки. Спільний контроль над ядерною зброєю, однак, утримав від розгортання глобального світового конфлікту. Відтоді на маргінесі закритого простору Схід-Захід спалахнули збройні конфлікти, які забрали кілька мільйонів життів. Росіяни і американці змагалися у своєму руйнівному потенціалі і вели вражаючу гонку озброєнь, створюючи умови для існування стабілізованого біполярного світу. Але коли в 1962 році вибухнула Карибська криза, ядерну війну між двома великими державами було ледь відвернуто. Це дало підстави вважати, що посилення контролю над військовими арсеналами є необхідним, навіть нагальним.

    В середині 1960-х років гегемонія двох великих держав дала кілька тріщин. Деколонізація, поява нових гравців, економічні труднощі та жорстка критика світової громадської думки підірвали самі основи американсько-радянського кондомініуму (право суверенітету кількох держав над певною територією), що зумовило етап розрядки між двома блоками.

    Наприкінці 1970-х років нова напруженість відродила побоювання світової війни. Вторгнення радянських військ до Афганістану в грудні 1979 року ввергло федерацію в серйозну соціально-політичну та економічну кризу. Коли Михайло Горбачов прийшов до влади у 1985 році, вважалося, що кінець війни зі США близький. Але останні спроби реформування радянського апарату призвели до розколу всередині Комуністичної партії, а соціалістичні економіки в усьому світі почали розвалюватися. Радянський Союз остаточно розпався у 1991 році, поклавши край холодній війні, яка мала далекосяжні наслідки і визначила майбутнє світу.

    КОНТЕКСТ

    ОБ'ЄДНАННЯ СИЛ

    У червні 1941 року, в розпал світової війни, між країнами, що перебували в тотальному ідеологічному протистоянні, був укладений великий союз. З метою об'єднання ресурсів, необхідних для розгрому гітлерівської Німеччини, Великобританія Вінстона Черчилля (1874-1965) і США Франкліна Рузвельта (1882-1945) вирішили вести війну разом з Радянським Союзом Йосипа Сталіна. Разом вони змусили нацистську Німеччину капітулювати 8 травня 1945 року. Трьом великим державам тоді довелося вести переговори про розподіл влади над світом, ціну, яку Німеччина повинна буде заплатити за збитки, завдані під час війни, і, перш за все, про відновлення мирного світового порядку.

    СТАНОВЛЕННЯ НОВИХ ВЛАДНИХ ВІДНОСИН У 1945 РОЦІ

    Сполучені Штати Америки

    Сполучені Штати були великим переможцем у Другій світовій війні. Скориставшись перевагами воєнної економіки, її валовий національний продукт збільшився на 220% з моменту вступу в конфлікт у грудні 1941 року, а матеріальні та людські втрати є обмеженими. Американці також мали надзвичайно ефективну армію, як з точки зору особового складу, так і з точки зору технологій. Це була єдина країна, яка володіла атомною зброєю, розробленою за допомогою нацистських вчених і солдатів кількома роками раніше. Їх фінансове становище було таким, що наприкінці конфлікту на США припадало близько 50% світового промислового виробництва і третина світового експорту. Їхньою короткостроковою метою була демобілізація 12

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1