Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій
Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій
Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій
Ebook1,061 pages11 hours

Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Повний текст легендарного твору Наполеона Гiлла «Закон успiху».
Аналізуючи в «Законі успіху» життя і досягнення найвизначніших бізнесменів Америки, які часто починали з нуля, набували досвіду в «університетах ударів долі», Наполеон Гілл підкреслює, що «успіх не можна зловити», його досягають, «засвоюючи і застосовуючи закони, які так само незмінні, як закони всесвітнього тяжіння».
Книгу «Думай і багатій» уже кілька поколінь вважають однією з найбільш чудодійних у всьому світі. У ній ви знайдете випробуваний на практиці план, як стати багатою людиною. Вона є результатом більш ніж двадцяти років досліджень, заснованих на тісній співпраці автора з великою кількістю людей, які досягли успіху в житті.
Вона розповість вам про те, як діяти, і саме, як діяти негайно, як все життя йти вперед, влаштовувати своє щастя і примножувати багатство, тоді як інші не можуть навіть розпочати.
«Думай і багатій» — книга американського письменника, журналіста і психолога Наполеона Гілла розповідає не тільки про те, як стати багатим: водночас викладена в ній філософія може бути використана, щоб допомогти людям досягти успіху в усіх напрямках.
«Думай і багатій» давно стала стандартом мотиваційної літератури і отримала статус класичного підручника з самовдосконалення. Опанувавши цілком (і теоретично, і практично) цю важливу книгу, ви зумієте досягти успіху на шляху до багатства і духовного благополучччя.
Закон успіху (Переклад Ярослава Мишанича):
1. Урок перший. Надрозум
2. Урок другий. Визначена головна мета
3. Урок третій. Впевненість у собі
4. Урок четвертий. Звичка заощаджувати гроші
5. Урок п'ятий. Ініціатива і лідерство
6. Урок шостий. Уява
7. Урок сьомий. Ентузіазм
8. Урок восьмий. Самоконтроль
9. Урок дев'ятий. Звичка робити більше того, за що тобі платять
10. Урок десятий. Приваблива особистість
11. Урок одинадцятий. Гострий розум
12. Урок дванадцятий. Концентрація
13. Урок тринадцятий. Кооперація
14. Урок чотирнадцятий. Поразка
15. Урок п'ятнадцятий. Терпимість
16. Урок шістнадцятий. Золоте правило
Також читайте  -  Думай і багатій (Переклад Юлії Шматько)
LanguageУкраїнська мова
Release dateOct 26, 2022
ISBN9780880040716
Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій

Read more from Наполеон Гілл

Related to Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій

Related ebooks

Related categories

Reviews for Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Закон успіху. Шістнадцять уроків. Думай і багатій - Наполеон Гілл

    Закон успіху 

    Шістнадцять уроків

    Особиста заява автора

    Кожна залізниця, кожен видатний фінансовий інститут, кожне гігантське ділове підприємство, кожен великий винахід — все це зароджувалося в уяві однієї людини.

    Ф.У. Вулворт створив свій «План п'яти і десяти центів» спочатку у своїй «уяві», і лише потім цей план, що втілився в дійсність, зробив його мільйонером.

    Томас А. Едісон у своїй уяві створив машину, яка говорить, апарат, який подарував світу рухомі картинки, надзвичайно яскраву електричну лампочку і десятки інших корисних винаходів, перш ніж вони стали реальністю.

    Під час пожежі в Чикаго десятки торговців у розпачі стояли біля заликів своїх магазинів, що димляться, Багато хто вирішив переїхати в інші міста і почати заново. У цій групі був і Маршалл Філд, який у своїй уяві побачив найбільший у світі універмаг на тому самому місці, де стояла його колишня крамниця, що зараз являла собою згарище. І цей задум став реальністю.

    Щаслива та молода людина, яка на початку життєвого шляху навчиться використовувати свою уяву, особливо в наш час великих можливостей.

    Уява — це така властивість розуму, яка може бути культивована, розвинена, посилена і розширена. Якби це було не так, справжній курс із п'ятнадцяти законів успіху ніколи не був би створений, тому що спочатку виник в уяві автора, де зародився завдяки випадковій ремарці покійного Ендрю Карнегі.Де б ви не були, ким би ви не були, чим би не займалися, у вас завжди є можливість стати кориснішим, більш продуктивним завдяки розвитку вашої уяви.

    Успіх завжди є результатом індивідуальних зусиль, але ви обманюєте себе, якщо вважаєте, що можете досягти успіху без співпраці з іншими людьми. Успіх — результат індивідуальних зусиль лише тому, що кожен має собі вирішити, чого хоче. Таке рішення пов'язане з використанням уяви. З цього моменту досягнення успіху — справа майстерного та тактичного впливу на оточуючих з метою досягнення їхньої співпраці.

    Але перш ніж досягти співпраці з боку оточуючих, ні, ще до того, як просити їх про це, ви самі маєте виявити здатність до співпраці. Саме тому дев'ятий урок курсу — ЗВИЧКА РОБИТИ БІЛЬШЕ ТОГО, ЗА ЩО ТОБІ ПЛАТЯТЬ, — повинен особливо привернути вашу увагу. Застосування закону, на якому ґрунтується цей урок, само собою забезпечить успіх у всіх підприємствах.

    Наприкінці першого уроку ви знайдете Карту особистого аналізу, в якій для вивчення та зіставлення проаналізовано якості десяти добре відомих людей. Уважно вивчіть цю карту та позначте «пункти небезпеки», які означають невдачу для тих, хто не звертає уваги на ці сигнали. З десяти проаналізованих вісім досягли великого успіху, а двох можна вважати невдахами. Уважно вивчіть причини їх невдач.

    Потім вивчіть себе самого. З цією метою залишено дві порожні колонки; проставте в них собі оцінку кожного з п'ятнадцяти уроків успіху на початку вивчення курсу та наприкінці вивчення та відзначте, у чому виявилося покращення.

    Ціль курсу «Закон успіху» — дати вам можливість зрозуміти, як стати більш здатним у обраній вами сфері діяльності. З цією метою ви повинні проаналізувати свої дані, оцінити та класифікувати їх, щоб використовувати якнайкраще.

    Вам може не сподобатися справа, якою ви починаєте займатися.

    Є два способи покінчити з цією роботою. Перший — мало перейматися тим, що ви робите, аби тільки «позбутися». І ви дуже скоро з усім покінчите, тому що ваші послуги перестануть бути запитані.

    Другий і найкращий спосіб — стати корисним і ефективним у тому, чим ви зараз зайняті, і тим самим привернути сприятливу увагу тих, хто має можливість просунути вас і запропонувати більш відповідальну роботу, яка вам більше сподобається.

    Ви самі маєте обрати шлях.

    Я знову нагадую вам про значення дев'ятого уроку курсу; за його допомогою ви можете вступити на цей «кращий шлях» просування.

    Тисячі проходили над місцем, де розташована мідна шахта Калумет, і нічого не помічали. Тільки одна людина використала свою уяву, заглибилася на кілька футів у землю, досліджувала знайдене і виявила найбагатші у світі поклади мідної руди.

    Ви — і кожна людина — іноді проходите над своєю «шахтою Калумет». Відкриття — справа дослідження та використання уяви. Курс «П'ятнадцять законів успіху» може привести вас до вашої шахти, і ви будете вражені, побачивши, що весь час стояли над багатими покладами, які зараз розробляєте. У своїй лекції «Акри діамантів» Рассел Конвелл каже нам, що не треба далеко ходити, щоб знайти можливість: вона просто там, де ми стоїмо! ЦЮ ІСТИНУ ВАРТО ДОБРЕ ЗАПАМ'ЯТАТИ!

    Цей курс є результатом ретельного аналізу життя та діяльності понад ста осіб, які у своїй справі досягли визначних успіхів.

    Найбільшою мірою автор зобов'язаний Генрі Форду та Ендрю Карнегі. Карнегі першим запропонував написати курс, а життя і діяльність Генрі Форда дали йому найбільше матеріалу.

    Деякі з перерахованих людей вже померли, але тим, хто живий, автор щиро хоче подякувати за допомогу, без якої курс ніколи не було б створено. Більшість із цих людей автор вивчав особисто, зблизька. З багатьма з них він дружив і дружить досі, і в інших умовах йому не вдалося б зібрати необхідні факти.

    Ці люди становлять фундамент, основу, кістяк американського бізнесу, фінансів, промисловості та торгівлі.

    «Закон успіху» резюмує філософію та правила дії, які дозволили кожному з цих людей досягти величезного впливу на оибраному полі діяльності.

    Той, хто приступає до вивчення курсу з відкритим розумом, хто намагатиметься тримати розум «відкритим» весь час читання, буде винагороджений, придбавши ширший і точніший погляд на життя.

    Наполеон Гілл.

    Урок перший

    Надрозум

    Ви зможете це зробити, якщо повірите у те, що зможете!

    Цей курс присвячено основам успіху.

    Успіх — це багато в чому вміння пристосуватися до різноманітних і мінливих умов життя в дусі гармонії та рівноваги. Гармонія заснована на розумінні суті сил, які вас оточують. А отже, представлений курс фактично — план, виконання якого веде безпосередньо до успіху. Тим, хто виявляє до нього інтерес, він допомагає інтерпретувати, розуміти і використовувати ці сили життя.

    Перш ніж розпочати вивчення, ви повинні дізнатися дещо про історію курсу «Закон успіху». Ви маєте точно знати, що обіцяє курс тим, хто готовий його дотримуватися, доти, доки не опануєте його базові закони і принципи. Вам належить дізнатися про межі можливостей курсу і про те, яку саме допомогу він надасть вам у боротьбі за своє місце в світі.

    Людям, які досягли найбільшого успіху, нерідко доводилося долати чимало власних вад, перш ніж здобути результат. Найбільш очевидні слабкості, які стоять між людиною і успіхом, це НЕТЕРПИМІСТЬ, ЖАДІБНІСТЬ, КОРИСТОЛЮБСТВО, РЕВНОЩІ, ПІДОЗРІЛІСТЬ, ПОМСТА, ЕГОЇЗМ, ОБМАН; СХИЛЬНІСТЬ ЖАТИ ТАМ, ДЕ НЕ СІЯВ, І ЗВИЧКА ВИТРАЧАТИ БІЛЬШЕ, НІЖ ЗАРОБЛЯЄШ.

    Всі ці поширені вороги людства і багато інших, які тут не згадані, розглядаються в курсі «Закон успіху» таким чином, що будь-хто охочий, навіть людина з обмеженим інтелектом, може опанувати курс без надзусиль.

    Від самого початку ви маєте усвідомити, що курс «Закон успіху» давно минув стадію експериментів і допоміг багатьом досягти неабияких звершень, які варто осмислити і проаналізувати.

    Курс «Закон успіху» спочатку подавався у вигляді лекцій, які автор читав практично у всіх містах Сполучених Штатів протягом більш як семи років. Можливо, і вам колись пощастило були присутнім з-поміж тисяч слухачів цих лекцій.

    Під час лекцій асистенти автора сідали в аудиторії й відстежували реакцію слухачів, завдяки чому автор точно знав, який саме вплив справляють на людей його лекції. В результаті вивчення цих матеріалів до курсу було внесено чимало змін.

    Першу велику перемогу філософія «Закону успіху» здобула, коли автор використав її як основу курсу, прочитаного для трьох тисяч людей, що готувалися стати торговцями. Більшість із них не мали жодного досвіду в сфері торгівлі. Завдяки навчанню вони спромоглися за шість місяців заробити понад мільйон доларів і заплатити автору за його послуги тридцять тисяч.

    Філософія «Закону успіху» привернула увагу покійного Дона Р. Меллетта, видавця «Дейлі ньюс» в Кантоні, штат Огайо. Він став партнером автора і вже ладен був відмовитися від керівництва газетою, аби присвятити себе творчості, коли, на жаль, був убитий.

    Незадовго до смерті містер Меллетт домовився з суддею Елбертом X. Гері, який тоді очолював раду директорів «Юнайтед Стейт Стіл Корпорейшн», про те, що з курсом ознайомляться всі службовці корпорації — за сто п'ятдесят тисяч доларів. Через смерть судді Гері план цей було призупинено, але готовність Меллета вкласти в нього таку суму — сто п'ятдесят тисяч — доводить корисність курсу.

    На початку ви зустрінете кілька технічних термінів, які вам, можливо, не знайомі. Нехай це вас не турбує. Початок має послужити тільки фоном для п'ятнадцяти уроків курсу, і саме так слід його сприймати. Іспиту з цього розділу ви не складатимете, однак, прочитати його варто кілька разів, бо з кожним разом у вас виникатимуть нові думки та ідеї.

    У цьому уроці буде описано закон психології, що є фундаментом всіх особистих досягнень. Автор називає його законом Надрозуму, маючи на увазі розум, що формується в результаті гармонійної співпраці двох чи більше людей, які докладають спільних зусиль для вирішення будь-якого завдання.

    Якщо ви зайняті в торгівлі, ви можете у своїй повсякденній роботі провести з законом Надрозуму експеримент, і він обов’язково принесе вам вигоду. Було встановлено, що група з шести-семи торговців може застосовувати цей закон настільки ефективно, що це призведе до різкого зростання продажу товарів.

    Найважче за все на світі продавати страхування життя. Так не має бути, проте це факт. Незважаючи на це, невелике число співробітників страхової компанії «Розсудливе життя» («Пруденшл лайф»), яким раніше вдавалося продати небагато страхових полісів, об'єдналося для проведення експерименту з законом Надрозуму. В в результаті кожен учасник групи за три наступні місяці продав полісів більше, ніж за весь попередній рік.

    Найбільш оптимістично налаштована і наділена багатою уявою людина все одно буде вражена тими досягненнями, що стануть можливі для невеличкої групи, яка навчилася застосовувати згаданий принцип. Не забувайте про це, читаючи вступ до «Закону успіху», і поза сумнівом, процес сам по собі дасть вам розуміння закону, здатного змінити все ваше життя.

    Успіх справи визначається особистістю того, хто цією справою зайнятий. Змініть особистість на ту, що буде привабливою для клієнтів, і ваша справа процвітатиме. У будь-якому великому місті Сполучених Штатів однакові товари за однакову ціну можна придбати в десятках магазинів, але ви завжди знайдете магазин, де справи ведуться значно краще, ніж у інших. І причина в тому, що там є людина або група людей, уважних до особистостей тих, хто має справу безпосередньо з покупцями. Люди купують не тільки товар, а й особистість, і хто знає, що впливає на них більше: товар або особистість продавця?

    Страхування життя поставлено на таку наукову основу, що ціна його не надто змінюється в різних компаніях, але з числа сотень компаній, що страхують життя, лише на десять припадає основна маса угод у Сполучених Штатах.

    Чому? Особистості! Дев'яносто дев'ять осіб зі ста, які купують страховий поліс, не знають, що в ньому написано, і найдивовижніше — їм це нецікаво. Насправді вони купують привабливу вдачу тих, хто знається на таких властивостях людської природи.

    Ваше завдання у житті — принаймні його значна частина — досягти успіху. Цей курс формулює успіх як «досягнення вашої головної мети без порушення прав інших людей». Незалежно від того, якою саме буде мета вашого життя, ви досягнете її з меншими труднощами, якщо навчитеся культивувати в собі риси привабливої особистості і засвоїте тонке мистецтво об'єднання з іншими для розв’язання певних задач без непорозумінь і заздрощів.

    Одна з найважливіших проблем життя, якщо не найважливіша, — оволодіти даром налагодження гармонійних стосунків з іншими. Курс створений для того, щоб полегшити людям просування життєвим шляхом у гармонії та врівноваженості, звільнити від деструктивних наслідків усіляких розбіжностей і непорозумінь, що завдають мільйонам людей нещасть, викликають бідність і невдачі.

    Вам не досягти великого життєвого успіху без впливу, а впливу не досягти, якщо ви не являєте собою сильну особистість, що здатна співпрацювати з людьми у гармонії. Цей курс покаже вам, як розвинути таку особистість покроково.

    Що вам належить засвоїти з курсу «Закон успіху» урок за уроком:

    1. ВИЗНАЧЕНА ГОЛОВНА МЕТА навчить вас, як заощаджувати зусилля, які більшість витрачає, намагаючись знайти мету в житті. Цей урок допоможе вам покласти край безцільності і дозволить закріпитися на якійсь добре усвідомленій головній меті вашого життя.

    2. ВПЕВНЕНІСТЬ У СОБІ дозволить вам здолати шість головних страхів, якими прокляте людство: страхом бідності, страхом хвороби, страхом старості, страхом критики, страхом втрати чиєїсь любові і страхом смерті. Урок навчить вас відрізняти справжню впевненість у собі, засновану на конкретних корисних знаннях, від егоїизму.

    3. Звичка ДО ЗАОЩАДЖЕННЯ навчить вас систематично розподіляти свій дохід так, аби його певний відсоток постійно накопичувався, утворюючи одне з джерел особистого впливу. Ніхто не досягне успіху в житті без звички заощаджувати гроші. Це правило не має винятків, і уникнути його неможливо.

    4. ІНІЦІАТИВА І ЛІДЕРСТВО навчать вас, як відмовитися від статусу послідовника в обраній вами сфері й стати в ній лідером. У вас вироблятиметься інстинкт лідерства, який поступово підніме вас на самісінький пік справи, якою ви зайняті.

    5. УЯВА стимулює ваш мозок так, що ви зможете генерувати нові ідеї і розробляти нові плани, які допоможуть вам досягти вашої головної мети. Цей урок навчить вас «зводити нові будинки зі старих каменів». Він покаже, як створювати свіжі концепції зі старих, добре відомих, і як використовувати старі ідеї в нових цілях. Один лише цей урок еквівалентний цілому курсу торгової справи і стане справжньою золотою жилою для тих, хто серйозно його вивчить.

    6. ЕНТУЗІАЗМ навчить вас «заряджати» всіх оточуючих інтересом до вас і ваших ідей. Ентузіазм — це підґрунтя привабливої особистості, і ви повинні стати такою особистістю, щоб впливати на оточуючих і переконувати їх співпрацювати з вами.

    7. САМОКОНТРОЛЬ — це рульове колесо, за допомогою якого ви керуєте своїм ентузіазмом і спрямовуєте його туди, куди забажаєте. Цей урок навчить вас практично ставати «господарем своєї долі, капітаном своєї особистості».

    8. Звичка РОБИТИ БІЛЬШЕ ЗА ТЕ, ЗА ЩО ТОБІ ПЛАТЯТЬ, — один з найважливіших уроків курсу «Закон успіху». Він дозволить вам опанувати переваги закону збільшення віддачі, і поступово ви зможете отримувати більше грошей за надані вами послуги. Ніхто не зможе стати лідером у будь-якій галузі, якщо не набуде звички робити більше, ніж те, за що йому платять.

    9. ПРИВАБЛИВА ОСОБИСТІСТЬ є «точкою опору», до якої ви повинні докласти «важіль» своїх зусиль; правильно приклавши його і діючи з розумом, ви приберете безліч перешкод. Один цей урок дав десятки чудових торговців. Він породжував лідерів за один вечір. Урок навчить вас, як перетворити свою особистість так, щоб пристосуватися до будь-якого оточення або до іншої особи таким чином, щоб домінувати.

    10. ТОЧНЕ МИСЛЕННЯ — один із наріжних каменів постійного успіху. Цей урок допоможе вам відокремлювати «факти» від простої «інформації». Він привчить вас розподіляти відомі факти за двома класами: «важливі» й «неважливі». Він дасть визначення, що таке важливий факт. Вкаже, як на основі ФАКТІВ розробляти плани дій для досягнення мети.

    11. КОНЦЕНТРАЦІЯ навчить вас зосереджувати увагу на якомусь одному завданні, аж поки ви не розробите план його розв’язання. Урок допоможе співпрацювати з іншими таким чином, щоб використовувати їхні знання у підсиленні свого плану і для досягнення своєї мети. Він дасть вам практичну дієву обізнаність про сили, що оточують вас, і покаже, як опанувати цими силами і поставити на службу своїм інтересам.

    12. СПІВРОБІТНИЦТВО навчить вас цінувати колективну роботу. Цей урок прищепить вміння застосовувати закон Надрозуму. Ви координуватимете ваші зусилля з зусиллями інших так, щоб виключити усілякі непорозуміння, ревнощі, розбіжності, заздрість і жадібність. Ви будете користуватися обізнаністю інших людей у справі, якою ви зайняті.

    13. ВРАХОВУВАТИ ДОСВІД НЕВДАЧ — цей урок вкаже, як перетворювати власні помилки і невдачі на фундамент свого шляху. Він вкаже, як розрізняти справжні фіаско і тимчасові поразки, адже між ними велика і важлива різниця. Він навчить вас отримувати користь із власних промахів, а також із невдач інших людей.

    14. ТЕРПИМІСТЬ навчить вас уникати руйнівних наслідків расових і релігійних забобонів, адже вони приносять біди мільйонам людей, що вже отруїли свій мозок і зачинили перед собою двері до здорового глузду. Цей урок — двійник уроку ТОЧНОГО МИСЛЕННЯ: ніхто не зможе мислити точно, якщо не буде сповідувати терпимість. Нетерпимість закриває книгу знань і пише на її палітурці: «Годі! Я про все дізнався!» Нетерпимість перетворює на ворогів тих, хто міг стати друзями. Вона знищує можливості й сповнює розум сумнівами, недовірою і забобонами.

    15. ЗАСТОСУВАННЯ ЗОЛОТОГО ПРАВИЛА навчить вас використовувати великий закон людської поведінки таким чином, аби домогтися співпраці з будь-яким індивідом або групою індивідів. Нерозуміння закону, на якому заснована філософія Золотого Правила, є однією з головних причин потопання у нещастях і злиднях мільйонів людей протягом усього життя. Цей урок не має нічого спільного з релігією або сектантством у будь-якому його прояві, так само як й інші уроки курсу.

    Мета цих п'ятнадцяти правил — допомогти вам отримати і впорядкувати всі наявні у вас знання, а також усі ті знання, які вам належить здобути в майбутньому, аби перетворити їх на ВПЛИВ.

    ВПЛИВ є одним з трьох основних об'єктів людських прагнень.

    ВПЛИВ має два різновиди: той, що можна набути застосуванням законів природи, і той, що розвивається шляхом організації та класифікації ЗНАНЬ.

    ВПЛИВ, що виникає з упорядкованого знання, найбільш важливий, оскільки вкладає в руки людини знаряддя, за допомогою якого вона може трансформувати, переспрямовувати інші види впливу і до певної міри опановувати їх.

    Мета цього курсу — визначити маршрут, за яким людина, що вивчає курс, може безпечно пройти свій шлях, збираючи факти і вплітаючи їх у тканину свого ЗНАННЯ.

    КОЖЕН МОЗОК — ОДНОЧАСНО І ПЕРЕДАВАЧ, І ПРИЙМАЧ. Автор багато разів — надто багато, щоб порахувати, — доводив принаймні самому собі, що кожен людський мозок одночасно передає і приймає коливання на частоті думки.

    Якщо ця теорія виявиться справедливою і будуть розроблені розумні методи контролю, уявіть собі, яку роль вони відіграватимуть у збиранні, класифікації та організації знань. Можливість і навіть ймовірність такої реальності вражає свідомість!

    Кожен мозок або кожна свідомість безпосередньо пов'язані між собою через ефір. Кожна думка, вироблена мозком, може бути негайно вловлена і інтерпретована мозком іншої людини, яка налаштована на мозок, що надсилає сигнал. Автор так само впевнений в цьому, як і в тому, що хімічна формула води — Н2О. Уявіть лишень собі, якщо зможете, яку роль відіграє цей принцип у всіх сферах життя.

    Автор запевняє: кожне коливання думки, яку випромінює мозок, підхоплюється ефіром і підтримується в постійному русі на довжині хвилі, що відповідає енергії, з якою ця думка була згенерована. Ці коливання перебувають у вічному русі, саме вони є одним з джерел несподіваного народження думки в свідомості; інше джерело — прямий і негайний контакт крізь ефір з мозком того, хто спродукував думку.

    Якщо ця теорія справедлива, нескінченний простір можна вважати гігантською скарбницею, в якій можна знайти всі думки, у той чи інший час народжені людством.

    НАДРОЗУМ. Ми підійшли до наступного щабля в описі способів і засобів, за допомогою яких можна збирати, класифікувати і впорядковувати корисні знання; НАДРОЗУМ виникає з гармонійного союзу двох і більше розумів.

    Термін «надрозум» — абстракція і має значення лише для невеликого числа людей, які уважно вивчали вплив одного мозку на інші.

    Автор уважно прочитав всі наявні підручники і статті про людський мозок, але ніде не знайшов навіть натяку чи згадки про принцип, описаний тут під назвою «надрозум». Це визначення вперше привернуло увагу автора під час розмови з Ендрю Карнегі, описаного в другому уроці.

    ХІМІЗМ МОЗКУ. Вченим і просто уважним людям добре відомо, що часом мозок однієї людини, ледь зіткнувшись з мозком іншої, або негайно вступає з ним у конфлікт, або обидва миттєво відчувають природну близькість один до одного. Між цими двома крайнощами — природним антагонізмом і природною близькістю під час зустрічі і контакту — залишається широкий спектр можливостей взаємодії мозку з мозком.

    Деякі настільки природно налаштовані один на одного, що за першого ж контакту між ними неминуче виникає «кохання з першого погляду». Кому не знайомий такий стан? В інших випадках розум обох настільки ворожо налаштований, що з першої ж зустрічі стає очевидним взаємне несприйняття. Такий результат виникає без слів і без найменших ознак того, що в інших випадках сприяє любові чи ненависті.

    Цілком ймовірно, що мозок — це теж свого роду енергетична субстанція — називайте її як хочете — аналогічна ефіру. Коли два розуми опиняються настільки близько, що між ними виникає контакт, змішання одиниць цієї «мозкової речовини» (назвемо її електронами ефіру) призводить до хімічної реакції і викликає коливання, які приємно чи неприємно діють на обидві особистості.

    Результати зустрічі двох розумів очевидні навіть для недосвідченого спостерігача. Але ж кожна реакція повинна мати причину! Логічніше за все припустити, що причина зміни уявних стосунків двох розумів, які щойно вступили в контакт, є ні що інше, як обурення електронів або одиниць кожного мозку на процес пристосування до нового поля, створеного контактом.

    Зустріч або вступ в контакт спричиняє у кожного «наслідки» або стан, відмінний від того, що передував безпосередньому контакту. Те, що така реакція має місце, — встановлений факт, і, спираючись на нього, ми можемо з'ясувати, який зміст вкладається у термін «надрозум».

    Надрозум виникає у процесі зустрічі або злиття двох або більшого числа розумів у стані досконалої гармонії. З цього злиття хімізм мозку створює третій розум, який може бути використаний кожним або всіма індивідами. Цей Надрозум існує доти, поки між індивідами зберігається дружній гармонійний союз. Але щойно цей союз розпадається, Надрозум теж розпадається, зникають і свідоцтва його існування.

    Принцип хімізму мозку — основа і причина всіх випадків так званої «спорідненості душ» або «вічних трикутників». На жаль, багато таких союзів закінчують своє існування розлученням, з них глузують невігласи і неуки, які тільки на те і здатні, що побачити у великому законі природи лише вульгарний його бік або скандал.

    Весь цивілізований світ знає, що перші два-три роки подружнього життя пов'язані з численними розбіжностями більш-менш дрібної природи. Це роки взаємного «притирання». Якщо шлюб їх витримає, то він перетворюється на більш-менш постійний союз. Жодна досвідчена людина, що перебуває у шлюбі, не стане заперечувати цього факту.

    Незважаючи на різноманітність причин відсутності гармонії, в перші роки шлюбу всі вони пов'язані здебільшого з повільним пристосуванням хімізму мозку до гармонійного злиття. Інакше кажучи, електрони або одиниці енергії, яку ми називаємо мозком, за першого контакту не налаштовані ні вкрай дружньо, ні вкрай вороже. Проте? за постійного зв'язку вони поступово гармонійно зливаються, за винятком тих випадків, коли контакт призводить до протилежного ефекту, а згодом і до відкритої ворожнечі між одиницями.

    Добре відомо, що після десяти або п'ятнадцяти років спільного життя чоловік і жінка стають потрібні одне одному, навіть за відсутності жодних проявів того стану мозку, який ми називаємо коханням. Ба більше, такий зв'язок і сексуальні стосунки не тільки підсилюють природну схильність один до одного, а й формують подібний вираз обличчя і схожість у багатьох інших речах. Будь-який знавець людської природи може легко знайти в багатолюдному приміщенні дружину, якщо він знайомий з її чоловіком. Вираз очей, риси обличчя і тон голосу у тих, хто довго живе в шлюбі, стають подібними.

    Дія хімізму мозку настільки помітна, що досвідчений оратор здатний одразу зрозуміти, як аудиторія сприймає його виступ. Ворожість мозку бодай однієї людини у тисячній аудиторії легко визначається мовцем, який звик «відчувати» і фіксувати цю ворожість. Досвідчений оратор може зробити такий висновок, навіть не спостерігаючи за обличчями слухачів. І саме так аудиторія дозволяє оратору або піднятися до вершин майстерності, або ж зафіксувати невдачу — не прохопившись при цьому ані звуком і не відбиваючи на обличчях схвалення або несхвалення.

    Всі бувалі торговці здатні упызнати «психологічний момент завершення торгу» — не за словами перспективного покупця, але за впливом хімізму його мозку, який сприймає або «відчуває» продавець. Слова часто суперечать намірам тих, хто говорить, але правильна інтерпретація хімізму мозку не залишає місця для помилок. Кожен компетентний продавець знає, що більшість покупців до самого завершення угоди висловлюють негативне до неї ставлення.

    Кожен здібний юрист має шосте почуття, яке за допомогою хімізму мозку дозволяє йому розплутати навіть ретельно підібрані слова розумного лжесвідка, зрозуміти, що насправді відбувається у його свідомості. Багато юристів розвивають цю здатність, не знаючи її реального джерела; вони володіють технікою без наукового розуміння її підстав. Те саме буває з багатьма продавцями.

    Той, хто обдарований мистецтвом правильно тлумачити хімізм мозку інших, може, кажучи фігурально, зайти через парадний вхід в будинок свідомості і неквапливо оглянути всю будівлю, помітити всі деталі й вийти, маючи повну зорову картини інтер'єру, причому власник будівлі навіть не підозрює, що приймав відвідувача. В уроці «Практичне мислення» ми покажемо, як практично використовувати цей принцип (що стосується принципу хімізму мозку). Тут ми його згадуємо лише як підхід до основних положень уроку.

    Сказано достатньо, щоб уявити принцип хімізму мозку і за допомогою щоденних спостережень учнів цього курсу довести: на момент контакту двох розумів у обох відбувається помітна уявна зміна, яка іноді виявляється у відторгненні, а іноді в дружелюбності. Кожен мозок має те, що можна назвати електричним полем. Природа цього поля змінюється в залежності від «настрою» мозку індивіда і від хімізму мозку, який створив це поле.

    Автор вважає, що нормальний стан хімізму мозку індивіда визначається його фізичною спадковістю разом з природою думок, що домінують у свідомості. Він також впевнений, що кожен мозок постійно змінюється, оскільки погляд на світ індивіда і його розумові звички постійно змінюють хімізм його мозку. Автор вважає ці принципи вірними. Те, що кожен індивід може власною волею змінити хімізм свого мозку, чим приверне або відштовхне тих, з ким він вступив в контакт, є ДОВЕДЕНИМ ФАКТОМ! Іншими словами, будь-яка людина може засвоїти уявні стосунки, які або привертатимуть до неї інших і будуть для них приємні, або відштовхнуть їх і налаштують вороже — і все це без допомоги слів, виразу обличчя або рухів тіла і форм поведінки.

    Тепер поверніться до визначення Надрозуму — розуму, який виростає із злиття і співробітництва двох і більше розумів У ДУСІ ПОВНОЇ ГАРМОНІЇ, і ви зрозумієте суть застосованого тут слова «гармонія». Два розуми не можуть злитися, вони не можуть співпрацювати, якщо між ними відсутній елемент повної гармонії, і саме в цьому полягає таємниця успіху або невдачі практично всіх епізодів ділового або соціального партнерства.

    Кожен менеджер, кожен військовий командир, в цілому кожен лідер у будь-якій справі добре усвідомлює необхідність «esprit de corps» (честь мундира, корпоративний дух) — загального взаєморозуміння і співпраці — для досягнення успіху. Цього колективного духу гармонії у спільній меті можна досягти дисципліною (добровільною чи примусовою), при цьому розум індивідів зливається у Надрозум; що означає таку модифікацію індивідуальних розумів, яка призводить до їхнього злиття і єдиних дій.

    Методів досягнення цього злиття так само багато, як і індивідуальних форм лідерства. У кожного лідера свій метод досягнення координації розуму співробітників. Один використовує силу, інший — переконання. Один грає на страху покарання, інший — на винагороді — і все це для того, щоб розуми групи індивідів злилися в єдиний розум. Читач, який вивчає курс, має глибоко досліджувати питання державного управління, політики, бізнесу або фінансів, щоб визначити техніку, яку використовують лідери цих сфер для злиття індивідуальних інтелектів у масовий розум.

    У групи індивідів не вийде злитися у Надрозум, якщо один із членів групи має вкрай негативний розум, а це відштовхує від себе людей. Негативний і позитивний розуми не можуть об’єднатися сенсом, який ми вкладаємо в термін «надрозум». Нерозуміння цього факту привело до поразки багатьох лідерів, здібних і обізнаних в інших питаннях.

    Лідер, який усвідомлює принцип хімізму мозку, може тимчасово об'єднати інтелект практично будь-якої групи людей, в результаті чого утвориться Надрозум, але варто лише лідерові залишити групу, композиція негайно розпадається. Найбільш успішні страхові компанії і фірми скликають зустрічі співробітників не рідше разу на тиждень і навіть частіше — заради чого?

    ЗАРАДИ ЗЛИТТЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ РОЗУМІВ У НАДРОЗУМ, ЯКИЙ ПРОТЯГОМ ОБМЕЖЕНОГО ТЕРМІНУ СЛУГУЄ СТИМУЛОМ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ РОЗУМІВ.

    Можливо, і це трапляється доволі часто, лідери груп не усвідомлюють, що насправді відбувається під час цих зустрічей, які зазвичай називаються стимулюючими. План зустрічі передбачає виступ лідера, когось із членів групи, іноді людини ззовні, а тим часом розуми індивідів контактують і заряджаються.

    Мозок людини можна порівняти з електричним акумулятором: він може виснажуватися, і тоді його власник відчуває себе пригніченим, впадає у відчай і потребує стимулювання.

    Чи існують щасливці, які ніколи цього не відчували? Виснажений мозок має підзарядитися, і здійснюється ця підзарядка шляхом контакту з людьми, більш сповними життя. Великі лідери розуміють необхідність такої підзарядки, вони навіть розуміють, як саме цього досягти. ЦЕ ЗНАННЯ Є ГОЛОВНОЮ ВІДМІННІСТЮ ЛІДЕРА ВІД ПОСЛІДОВНИКІВ!

    Щаслива та людина, яка усвідомлює цей принцип настільки, аби постійно «заряджати» свій мозок, періодично вступаючи в контакт з більш життдайним розумом. Один з найефективніших способів «підзарядки» — сексуальний контакт, за умови, що чоловік і жінка щиро прив'язані один до одного. Будь-який інший вид сексуального контакту розряджає мозок. Кожен компетентний психотерапевт за кілька хвилин теж здатний «зарядити» мозок.

    Перш ніж поставити крапку у короткій згадці сексуальних контактів як засобу живлення виснаженого мозку, корисно звернути увагу на те, що великі лідери у всіх сферах життя були людьми яскраво вираженої сексуальної природи.

    Серед найбільш досвідчених медиків дедалі більшого поширення набуває теорія про те, що всі хвороби починаються з виснаження мозку. Інакше кажучи, людина, що має мозок великої життєвої сили, практично не підвладна хворобам.

    Кожен розумний медик будь-якої наукової школи чудово розуміє, що хворобу зцілює «природа» або мозок. Медицина, віра, мануальна терапія, хіропрактика, остеопатія і всі інші форми зовнішнього стимулювання є не що інше, як штучна допомога ПРИРОДІ або, точніше, способи приведення до дії хімізму мозку, аби мозок пристосував клітини і тканини тіла, перезарядився сам і забезпечив нормальне функціонування всьому організму. Істинність цього твердження засвідчить навіть найбільш ортодоксальний практик.

    Які ж можливості майбутнього розвитку в галузі хімізму мозку?

    Завдяки застосуванню принципу гармонійного злиття інтелектів може бути досягнуте повне здоров'я. За допомогою цього ж принципу можна вирішити проблеми економічного тиску, який зазнає кожен індивід.

    Можна уявити собі майбутні можливості хімізму мозку, вивчивши його досягнення в минулому і не забуваючи, що ці досягнення були здебільшого випадковим відкриттям, результатом ситуативного об'єднання розумів. Наближається час, коли професори університетів навчатимуть принципів хімізму мозку, як зараз навчають інших дисциплін. Тим часом індивідуальне вивчення і експерименти із зазначеної теми відкриють широкі перспективи і можливості перед кожною людиною, що навчається.

    ХІМІЗМ МОЗКУ І ЕКОНОМІЧНИЙ ВПЛИВ. Можна продемонструвати, що хімізм мозку правильно використовується в повсякденних справах світу економіки і фінансів.

    Завдяки злиттю двох і більше розумів у дусі досконалої гармонії, принцип хімізму мозку дозволяє індивідам, чий інтелект зазнав такого злиття, здійснювати надлюдські подвиги. Вплив є сила, за допомогою якої людина досягає успіху в будь-якому починанні. Вплив в необмеженій кількості доступний для будь-якої групи людей, що розуміють необхідність об'єднання особистостей та інтересів шляхом злиття інтелектів у дусі досконалої гармонії.

    Зверніть увагу на те, як часто в цьому уроці вживається слово «гармонія»! Виникнення Надрозуму неможливе, якщо відсутній елемент досконалої гармонії. Мозок одного індивіду не зіллється з мозком іншого доти, поки ЦІ ДВА МОЗКИ НЕ ДОСЯГЛИ РОЗІГРІВУ І ЗБУДЖЕННЯ В ДУСІ ПОВНО ГАРМОНІЇ ЦІЛІ. Щойно інтереси цих двох умів розійдуться, злиття закінчиться, і третій елемент, який ми називаємо «Надрозумом», і який виникає з дружнього і гармонійного союзу, розпадеться.

    Ми наближаємося до вивчення досвіду деяких дуже відомих людей, які досягли великого впливу (і накопичили великі статки) шляхом застосування принципу хімізму мозку.

    Почнемо з трьох осіб, відомих своїми досягненнями в галузі економіки, бізнесу і професійної поведінки. Ці люди — Генрі Форд, Томас А. Едісон і Харві С. Файєрстоун.

    З точки зору економічного і фінансового впливу, з цих трьох осіб найвпливовішою людиною є Генрі Форд. Багато з тих, хто досліджував життя Форда, взагалі вважають його найвпливовішою людиною з усіх, що жили на Землі. Форд збирає мільйони доларів так само невимушено, як дитина заповнює відерце піском, граючи на пляжі. Знавці його вдачі кажуть, що Форд може в разі потреби за тиждень зібрати мільярд доларів. Люди, які знають про досягнення Форда, в цьому не сумніваються. Вони вважають, що він зробить це з такою ж легкістю, з якою звичайна людина накопичить гроші на сплату місячної оренди квартири. І отримає він гроші в результаті розумного застосування принципів, на яких базується цей курс.

    Кажуть, що коли новий автомобіль Форда ще не було остаточно розроблено, він отримав замовлення з попередньою оплатою більш як на 375 тисяч машин. За середньої ціни машини 600 доларів він отримав 225 мільйонів до виготовлення першої машини. Такою була сила впевненості у здібностях Форда.

    Містер Едісон, як усім відомо, — філософ, учений і винахідник. Він, можливо, найстаранніше вивчав Біблію; проте вивчав він не виготовлені людьми Біблії, а біблію природи. Едісон настільки глибоко занурився у закони матері-природи, що використовував їх з користю для людства частіше, ніж будь-яка інша людина. Це він поєднав вістря голки і шматок воску, що обертається, аби мати можливість за допомогою механізмів записувати і відтворювати людський голос.

    (І хто зна, може, якийсь новий Едісон згодом прищепить людині здатність приймати і вірно тлумачити коливання думок, записаних у безмежному ефірі всесвіту, так само як великий Томас навчив записувати і відтворювати людське слово.)

    Саме Едісон першим підкорив блискавку і змусив її служити людині у вигляді світла — за допомогою яскравих електричних ламп.

    Едісон дав світові сучасний кіноапарат.

    Це лише кілька з його визначних досягнень. «Дива», які він творив (не шляхом шахрайства під фальшивим приводом надприродної сили, а в яскравому світлі науки), перевершують багато так званих «див», описаних у фантастичних книгах.

    Містер Файєрстоун — душа грандіозної компанії «Файерстоун Тайєр» у місті Акроні штату Огайо. Його досягнення в галузі промисловості добре відомі скрізь, де є автомобілі, і не потребують спеціальних роз'яснень.

    Всі троє починали свою ділову та професійну кар'єру без початкового капіталу і майже без того, що зазвичай називають «освітою».

    Всі троє зараз — високоосвічені і дуже багаті. Всі троє впливові. Спробуємо з'ясувати джерело цього багатства і впливу. Досі ми мали справу лише з наслідками; істинний філософ завжди прагне зрозуміти причину наслідків.

    Добре відомо, що містер Форд, містер Едісон і містер Файєрстоун — близькі друзі. Їхня дружба триває багато років, і за старих часів вони мали звичку раз на рік усамітнюватися в лісі для відпочинку, роздумів і відновлення сил.

    Але набагато менше відомо — і я серйозно сумніваюся, чи відають про це вони самі, - що поміж цих трьох існує гармонія, яка дозволила злитися їхнім розумам і перетворитися на Надрозум — справжнє джерело сили кожного з них. Цей загальний розум, що виростає зі співпраці індивідуальних розумів Форда, Едісона і Файєрстоуна, допоміг цим людям «налаштуватися» на сили (і джерела знань), з якими не знайома більшість.

    Якщо читачі цього курсу сумніваються щодо принципу або наслідків, тут описаних, нехай згадають, що більша частина викладеної теорії є доведеним фактом. Наприклад, відомо, що ці люди мають величезний вплив. Відомо, що вони багаті. Відомо, що починали вони без капіталу і зі скромною освітою. Відомо, що у них гармонійні й дружні стосунки. Відомо, що їхні видатні досягнення не йдуть у жодне порівняння з досягненнями інших людей у тих самих галузях.

    Щодо причини успіхів Едісона, Форда і Файєрстоуна, то достеменно відомо, що їхні досягнення не базувалися на обмані, шахрайстві, на чомусь «надприродному», на так званих «одкровеннях» або будь-яких інших формах законів, які не є законами природі. Цим людям не властива спритність рук. Вони діють на підставі винятково законів природи і засад, які здебільшого добре відомі економістам і науковцям, за можливим винятком закону хімізму мозку. Цей останній принцип досі недостатньо вивчений, щоб бути включеним в каталог законів природи.

    Надрозум може виникнути у будь-якій групі людей, що з'єднують свої інтелекти в дусі досконалої гармонії. Група осіб може складатися з будь-якого числа учасників — від двох і більше. Найкращих результатів зазвичай досягають у разі злиття шести або семи розумів.

    Існує думка, що Ісус Христос відкрив спосіб використання принципу хімізму мозку, і що Його дива виростали з сили, яку Він отримав, зливши воєдино розум своїх дванадцяти учнів. Зазначимо, що коли один з цих учнів (Іуда Іскаріот) зрадив вчителю, Надрозум негайно розпався, і Ісус опинився перед головною катастрофою Свого життя.

    Коли двоє або більше людей гармонізують свій розум і спільно створюють те, що відомо як Надрозум, кожен з них отримує здатність використовувати знання інших через «підсвідомість». Ця здатність призводить до посилення коливань думки і виявляється у більш яскравому образі мислення і зародженні того, що скидається на шосте почуття. Саме за допомогою цього почуття в мозку «спалахують» нові ідеї. Ці ідеї пов'язані з темою, яка домінує в свідомості індивіда. Якщо вся група зустрілася для обговорення певної теми, то пов'язані з нею ідеї виникатимуть у свідомості всіх присутніх, немов їх диктує хтось ззовні. Розум тих, хто становить частину Надрозуму, уподібнюється до магнітів, які притягують ідеї і розумові стимули високоорганізованої і практичної природи — і ніхто не знає звідки!

    Процес злиття розумів, описаний як Надрозум, може бути зіставлений з діями людини, яка з'єднує безліч електричних акумуляторів єдиним проводом, посилюючи струм у цьому дроті. Кожен акумулятор додає таку кількість енергії, наскільки він заряджений. Те саме відбувається і за злиття індивідуальних розумів у Надрозум. Кожен інтелект за посередництва принципу хімізму мозку стимулює всі інші інтелекти в групі, і спільна енергія стане настільки потужною, що здатна буде вступити у контакт з універсальною енергією, відомою як ефір, яка, в свою чергу, пронизує кожен атом всесвіту.

    Радіо до певної міри підкріплює описану теорію. Спорудження потужних передавальних станцій необхідне для того, щоб посилити коливання, які потім підхоплюються ефіром і розносяться на всі напрямки. Надрозум, що складається з безлічі індивідуальних розумів, злитих настільки, що вони виробляють енергію потужних коливань, майже точно відповідає радіопередавальній станції.

    Кожен публічний оратор на собі відчував дію хімізму мозку, оскільки добре відомо: варто лише встановитися контакт аудиторії з оратором (розум кожного слухача налаштовуються на коливання мозку мовця), він відчуває прилив ентузіазму і нерідко досягає таких вершин ораторської майстерності, що вражає не лише слухачів, а і себе самого.

    Перші п'ять-десять хвилин звичайної промови присвячені тому, що ми знаємо як «розігрів» аудиторії. Під «розігрівом» мається на увазі процес, в результаті якого розум мовця і слухачів зливаються в дусі досконалої гармонії.

    Кожен оратор знає, що відбувається, якщо частина аудиторії не бере участі в цьому процесі.

    Теорія про те, що коливання думки зберігаються в ефірі, заснована на відомому факті, що ні матерія, ні енергія не можуть ні створюватися, ні знищуватись. Розумно припустити, що всі коливання настільки потужні, що їх підхоплює і поглинає ефір, і вони зберігаються в ньому вічно. Коливання нижчі, які не зливаються і не контактують іншим способом з ефіром, ймовірно, проживають природне життя і вмирають.

    Усі так звані генії, ймовірно, заслужили свою репутацію, тому що — випадково чи ні — утворили союз з іншими розумами, і цей союз дозволив їм посилити коливання свого мозку і вступити в контакт з великим Храмом Знань, записаним і збереженим в ефірі всесвіту. Всі генії, наскільки зумів встановити автор, мали високосексуальну вдачу. Той факт, що сексуальний контакт є найсильнішим з усіх відомих стимуляторів мозку, підсилює правдоподібність викладеної теорії.

    Досліджуючи джерела економічного впливу, які виявляються в досягненнях бізнесменів, розглянемо випадок з чиказькою групою — так званою «Великою шісткою», яка складається з Вільяма Ріглі-молодшого, власника фірми з виробництва жувальної гумки, що носить його ім'я і чий персональний дохід становить понад п'ятнадцять мільйонів доларів щорічно; Джона Р. Томпсона, власника мережі ресторанів його імені; містера Ласкера, власника рекламного агентства «Лорд енд Томас»; містера Маккаллога, якому належить «Парман Експрес Компані», найбільша в Америці фірма вантажоперевезень; і містерів Річі і Герца, які володіють «Йєллоу Тексікаб».

    Аналіз біографій цієї шістки свідчить, що жоден з її членів не має переваг в освіті; що всі вони починали без капіталу або великого кредиту; що їхні фінансові досягнення — результат винятково власних зусиль, а не якогось щасливого випадку.

    Багато років тому ці шестеро утворили дружній союз, вони регулярно зустрічалися, підтримували один одного ідеями і пропозиціями щодо різних видів бізнесу.

    Фінансовий успіх цих шістьох гідний вивчення, аналізу і навіть наслідування, тому що вони навчилися поєднувати індивідуальні розуми, зливати їх у дусі досконалої гармонії, створюючи той самий Надрозум, що перед усіма членами групи відчиняє двері, зачинені перед іншими людьми.

    «Юнайтед Стейтс Став Корпорейшн» — одна з найсильніших і найвпливовіших промислових компаній у світі. Ідея, з якою виник цей індустріальний гігант, зародилася в мозку Елберта X. Гері, звичайного адвоката середньої руки, який народився і виріс у невеличкому містечку в штаті Іллінойс, поблизу Чикаго.

    Містер Гері оточив себе групою людей, чий інтелект він поєднав в дусі досконалої гармонії, створивши тим самим Надрозум, який став душею великої «Юнайтед Стейтс Став Корпорейшн».

    Дослідіть будь-які випадки визначного успіху в бізнесі, фінансах, промисловості або в будь-який інший сфері, і можете бути впевнені, що основою цього успіху став якийсь індивід, який зумів застосувати принцип хімізму мозку і створити Надрозум. Часто здається, що видатний успіх — результат роботи тільки однієї людини, проте за більш ретельного вивчення завжди можна виявити інших, що об'єдналися у колективний розум. Вкотре запам'ятайте: двоє і більше людей можуть на основі принципу хімізму мозку створювати Надрозум.

    ВПЛИВ Є ОРГАНІЗОВАНЕ ЗНАННЯ, ВИРАЖЕНЕ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗУСИЛЬ РОЗУМУ.

    Зусилля не може бути названо ОРГАНІЗОВАНИМ, якщо індивіди не з'єднали свої знання і енергію в дусі досконалої гармонії. Відсутність такої гармонійної співпраці — головна причина практично всіх невдач у бізнесі.

    Автор за допомогою студентів одного відомого коледжу провів цікавий експеримент. Кожен студент мав написати твір на тему «Як і чому розбагатів Генрі Форд».

    Завдання передбачало, зокрема, описати, в чому полягає і з чого конкретно складається багатство Форда.

    Більшість студентів використовували фінансові звіти та переліки власності Форда як основу для своєї оцінки його багатства.

    «Джерелами багатства Форда» називалися банківські вклади, запаси сировини і готових товарів, нерухомість і, звісно, власна сила волі, яка оцінювалася у десять-двадцять відсотків вартості матеріальних багатств.

    Лише один студент з кількох сотень написав: «Статки Генрі Форда складаються з двох частин:

    1) активний капітал, сировина і виготовлені вироби;

    2) знання, отримані досвідом як самого Генрі Форда, так і у співпраці з іншими організаціями; вміння застосувати ці знання з найбільшою, з точки зору Форда, вигодою. Неможливо бодай приблизно оцінити в доларах і центах вартість цих двох складових, але, на мою думку, відносна вартість їх становить:

    організовані знання………………………………………. 75%

    готівка і матеріальні активи будь-якого походження, включаючи сировину і готові вироби………….…………25 %».

    Автор вважає, що це твердження молодої людини народилося за допомогою якогось аналітичного і досвідченого розуму або розумів.

    Безперечно, головним надбанням Генрі Форда є його інтелект. На другому місці розум його найближчих співробітників, бо саме з їхньою допомогою накопичено всі матеріальні багатства.

    Немає сумнівів і в тому, що використання Фордом принципу хімізму мозку стало результатом випадкового союзу з іншими розумами, особливо з розумом Едісона. Більш ніж імовірно, що дивовижна проникливість Форда, його пізнання законів природи стали результатом дружнього союзу з дружиною задовго до зустрічі з містером Едісоном або містером Файєрстоуном.

    Анітрохи не принижуючи досягнень Форда, слід згадати, що на ранніх етапах свого життя йому довелося долати опір сильних супротивників — малограмотності й невігластва. На відміну від Едісона або Файєрстоуна, які від природи наділені щасливою схильністю до здобуття і засвоєння знань, Форду доводилося вирубувати свій талант з грубого сирого матеріалу.

    За неймовірно короткий час Форд переміг трьох наймогутніших ворогів людства і перетворив їх у підґрунтя свого успіху.

    Ці три вороги — невігластво, неграмотність і бідність!

    Всякий, хто встояв перед цими лютими силами, а тим більше приборкав їх і використавав із зиском, гідний вивчення менш щасливими індивідами.

    Ми живемо у добу ПАНУВАННЯ ПРОМИСЛОВОСТІ!

    Джерелом цієї сили є ОРГАНІЗОВАНІ ЗУСИЛЛЯ. Керівники промислових підприємств не лише успішно організовують робітників, але й нерідко завдяки злиттю (як з «Юнайтед Стейтс Став Корпорейшн») набувають буквально необмеженого впливу.

    У щоденних новинах обов'язково трапляються повідомлення про нові ділові, фінансові або промислові об'єднання, які зливають під єдине управління величезні ресурси і тим множать свої сили.

    Сьогодні це група банків, завтра — мережа залізниць, післязавтра — концерн сталеливарних заводів, і все це робиться для об'єднання високоорганізованих і скоординованих зусиль.

    Знання, загальні за своєю природою, не бувають впорядкованими і не можуть становити СИЛУ; це лише потенційна сила — матеріал, з якого може бути створена справжня міць. Будь-яка бібліотека містить в неорганізованому вигляді всі знання, спадкоємцем яких є сучасне людство. Проте, знання ці не стануть силою, якщо вони неорганізовані.

    Проникливий бізнесмен не тільки розуміє важливість закону організованих зусиль, але і робить його основою свого ВПЛИВУ.

    Без знання принципів хімізму мозку, навіть не знаючи про існування такого принципу, чимало яскравих особистостей зосередили величезні багатства, просто організовуючи знання, якими володіли. Більшість з тих, хто виявив принцип хімізму мозку і сприяв виробленню Надрозуму, натикнулися на цю теорію випадково. Часто вони так і не змогли розпізнати справжню природу свого відкриття і збагнути джерело своєї сили.

    Автор вважає, що всіх нині живих людей, які свідомо застосовують принцип хімізму мозку задля здобуття впливу шляхом злиття розумів, можна перерахувати на пальцях двох рук, причому кілька пальців ще залишиться.

    Якщо це правда, то учні курсу зрозуміють: немає жодної небезпеки того, що ця ділянка буде перенаселена.

    Добре відомо, що найважче завдання, з яким стикається кожен бізнесмен, полягає в тому, щоб об'єднати всіх своїх співробітників у дусі досконалої гармонії. Організувати постійну співпрацю в будь-якій справі майже неможливо.

    Вплив і успіх — практично синоніми!

    Не слід вважати, що Надрозум виросте, як гриб, з будь-якої групи розумів, які лише вдають гармонійну співпрацю!

    Гармонія в повному розумінні слова так само рідкісне явище серед груп людей, як істинне християнство — серед тих, хто проголошує себе християнином.

    Гармонія — це ядро, навколо якого конденсується стан, відомий як Надрозум. Без елементу гармонії не може бути Надрозуму — повторювати цю істину ніколи не зайве.

    Автор допомагав Гаррисону Паркеру, засновнику «Кооперативного суспільства» в Чикаго, проводити заняття торгових шкіл і за допомогою того самого принципу хімізму мозку, який релігійні лідери називають Господнім духом, і який таким чином перетворив природу групи з трьох тисяч людей (ніхто з них не мав досвіду роботи в торгівлі), що вони менш ніж за 9 місяців продали страхових полісів на понад 10 мільйонів і заробили для себе понад мільйон.

    Було встановлено, що середній відвідувач школи досягає піку своїх торгових здібностей протягом тижня, після чого виникає необхідність заряджати мозок цього індивіда на групових зустрічах. Ці зустрічі були організовані майже так само, як релігійні зустрічі відродження, з тим самим сценічним обладнанням, що включає музику і «натхненого» оратора, який «заряджає» слухачів-торгових працівників у манері, подібній до сучасних релігійних діячів.

    Назвіть це релігією, психологією, хімізмом мозку або будь-чим (все це засновано на тому самому принципі), але безсумнівно: щойно кілька умов вступають в контакт у дусі досконалої гармонії, кожен розум в цій групі зливається і підкріплюється енергією, яка називається Надрозумом.

    Наскільки автору відомо, ця недосліджена енергія цілком може бути і Господнім духом, але вона не менш сприятливо, якщо її називають по-іншому.

    Щойно безлад увійде в парадні двері, гармонія вислизає через бічний вхід, — це можна сказати як про ділове партнерство, так і про впорядкований руху планет у небі.

    Якщо у читачів складається враження, начебто автор надмірно підкреслює важливість гармонії, нехай згадає, що її відсутність є першою, а часто і останньою та єдиною причиною НЕВДАЧІ!

    Ані поезія, ані музика чи ораторське мистецтво неможливі без гармонії.

    Висока архітектура — це здебільшого питання гармонії. Без гармонії будинок — це більш-менш потворна купа будівельних матеріалів.

    Кожна добре одягнена людина є жива картина і рухомий приклад гармонії.

    З урахуванням всіх цих повсякденних прикладів того, яку роль відіграє гармонія у справах світу — навіть всесвіту, — чи можна уявити собі розумну людини, що виключила б гармонію з головної мети свого життя? Гармонія — це її наріжний камінь.

    Лідер, що успішно розвиває і спрямовує енергію Надрозуму, повинен мати терпіння, наполегливість, упевненість у собі, розуміння хімізму мозку і здатність пристосовуватися (в дусі повної врівноваженості і гармонії) до швидкоплинних обставин, не виявляючи при цьому ані найменших ознак роздратування.

    Чи багато знайдеться людей, що відповідатимуть цим вимогам?

    Хороший лідер повинен вміти, як хамелеон, міняти колір свого мозку, пристосовуючись до обставин, що виникають навколо об'єкту його лідерства. Ба більше, він має бути здатним переходити від одного настрою до іншого без найменших ознак гніву або втрати самоконтролю. Хороший лідер повинен розуміти п'ятнадцять законів успіху і бути здатним пустити в хід будь-яку комбінацію цих законів відповідно до обставин, що склалися.

    Без такої здатності лідер не матиме впливу на послідовників, а без такого впливу не може існувати жоден лідер.

    ЗНАЧЕННЯ ОСВІТИ. З давніх давен люди неправильно розуміють значення слова «освіта». Словники не допомагають ліквідувати це нерозуміння, тому що визначають освіту як отримання знань.

    «Здобувати освіту» — англійською educate — походить від латинської educo, що означає розвиватися ЗСЕРЕДИНИ; розвивати; витягувати; зростати у ВИКОРИСТАННІ чогось.

    Природа ненавидить бездіяльність у всіх її формах. Вона дає тривале життя тільки тим елементам, які перебувають у постійному русі. Підв'яжіть руку або будь-яку іншу частину тіла, перестаньте нею користуватися, і за якийсь час ця частина тіла атрофується, з неї піде життя. Навпаки, використовуйте руку понад норму, як ковалі, що цілий день працюють важким молотом, і рука (розвиваючись зсередини) стане дужою.

    Сила виростає з ОРГАНІЗОВАНОГО ЗНАННЯ, але — зверніть увагу — «виростає з нього» шляхом застосування і використання!

    Людина може стати ходячою енциклопедією і при цьому не мати жодної сили. Знання стає силою лише в тому разі, коли його організовано, класифіковано і приведено в дію. Деякі найосвіченіші люди, яких лише знав світ, мали набагато менше загальних знань, ніж ті, хто вважається дурнем; різниця в тому, що перші використовували свої знання, а другі — ні.

    Освічена людина — та, котра знає, як отримати все необхідне для досягнення головної мети в житті, не порушуючи права інших. Багато так званих «вчених людей» дуже здивувалися б, дізнавшись, що не підходять під визначення «освічених». Чимало й тих, хто вважає, що їм бракує знань, також будуть здивовані, дізнавшись, що вони добре освічені.

    Успішний юрист — не обов'язково той, хто пам'ятає найбільше число законів. Навпаки, успішний юрист повинен вміти застосувати принцип закону і навести безліч думок на підтримку цього принципу відповідно до потреб конкретного випадку.

    Іншими словами, успішний юрист — той, хто вміє знайти необхідний для даного випадку закон.

    Цей принцип можна застосувати і до промислової сфери, і до бізнесу.

    Генрі Форд отримав найелементарнішу освіту, проте став одним з найосвіченіших людей. Він набув здатності об'єднувати закони природи і економіки, не кажучи вже про людський інтелект, а отже йому стало під силу отримувати будь-які матеріальні ресурси.

    Під час Другої світової війни Форд висунув позов газеті «Чикаго Триб’юн», звинувативши її в наклепницьких твердженнях; одне з цих тверджень полягало в тому, що Форд «невіглас», неосвічений пацифіст і т. д.

    Коли справа розглядалася в суді, юристи газети спробували довести, що це твердження справедливе, тобто що позивач і справді є невігласом, і з цією метою почали екзаменувати Форда з найрізноманітніших предметів.

    Одне з запитань звучало так:

    «Скільки солдатів послала Британія, щоб придушити революцію в колоніях в 1776 році?»

    З сухої посмішкою на обличчі Форд недбало відповів:

    «Не знаю скільки, але чув, що набагато більше, ніж повернулося назад».

    Відповідь була схвалена гучним сміхом судді, членів журі, слухачів, всіх присутніх у залі і навіть засмученого адвоката, який поставив запитання.

    Допит тривав більше години, і Форд зберігав повний спокій. Нарешті йому набридла самовпевненість адвокатів. Відповідаючи на одне особливо їдке і образливе питання, Форд випростався і вказав пальцем на того, хто запитував:

    «Якби меня справді знадобилося відповісти на дурне питання, яке ви щойно промовили, чи на будь-яке інше, дозвольте нагадати: у мене на столі є кілька електричних кнопок; натиснувши потрібну, я викличу людину, яка дасть правильну відповідь на всі поставлені вами запитання і на багато інших, на які у вас забракло розуму. А тепер, будьте ласкаві, скажіть мені, навіщо мені забивати голову непотрібними деталями заради відповідей на безглузді питання, якщо у мене є компетентні люди, які нададуть мені всі потрібні відомості?»

    Я цитую відповідь по пам'яті, але в ній — суть слів Форда.

    Відповідь Форда нокаутувала людину, що поставила запитання.

    До цього моменту адвокат розважався, як він вважав, за рахунок Форда, майстерно демонструючи власні запаси знань і зіставляючи їх із «невіглаством» Форда щодо різних тем і подій.

    Але відповідь розбила вщент усі його вправи!

    І ще раз довела (всім, хто в змозі сприйняти цей доказ), що справжня освіта означає розвиток розуму, а не просто накопичення і класифікацію знань.

    Швидше за все Форд не зміг би назвати столиці всіх штатів США, але в його розпорядженні була можливість «крутити безліч коліс» у кожному з цих штатів. Людина, яка може дати раду знанням інших, набагато краще освічена, ніж та, хто володіє знаннями, але не знає, як їх застосувати.

    Президент відомого коледжу отримав у спадок велику ділянку безплідної землі. На ділянці не було лісу, який мав би комерційну цінність, не було покладів корисних копалин, тому для спадкоємця ця земля була пов'язана лише з витратами: за неї доводилося сплачувати податки. Штат ще й перетнув цю землю автотрасою. «Неосвічена» людина, проїжджаючи по цій трасі, помітила, що ділянка розташована на пагорбі, з вершини якого в усіх напрямках відкривається чудовий вид на багато миль навколо. Він (той самий «неосвічений чоловік») також запримітив, що земля поросла молодими соснами та іншими деревами. Він купив 50 акрів цієї землі по 10 доларів за акр і побудував поруч із шосе великий дерев'яний будинок з просторим обіднім залом. Біля будинку встановив заправку. Звів також уздовж дороги дванадцять невеликих однокімнатних будиночків і став здавати їх туристам за 3 долари за ніч. Першого ж року обідній зал, заправна станція і будиночки вздовж дороги принесли йому дохід у 15 тисяч доларів. Наступногороку він додав ще 50 дерев'яних будинків (на три кімнати кожен), і став здавати їх на літо жителям найближчого міста по 50 доларів за сезон.

    Будівельний матеріал нічого йому не коштував, оскільки вдосталь ріс на його землі (тій самій, яку президент коледжу вважав пропащою).

    Більше того, незвичайний зовнішній вигляд будинків послугував додатковою рекламою плану, хоча й багато хто вважав недоречним будівництво хатинок з таких грубих матеріалів.

    За п’ять миль від будиночків той самий чоловік придбав стару вироблену ферму — ділянку на 150 акрів по 25 доларів за акр. Продавець вважав цю ціну незвичайно високою.

    Побудувавши греблю сто футів завдовжки, покупець розвернув струмок і утворив на своїй землі озеро на 15 акрів. У цьому озері він розвів рибу. Потім розділив землю ферми на ділянки для будівництва та став продавати їх усім, хто бажав мати літню дачу біля озера. Ця проста операція принесла загальний дохід у 25 тисяч доларів за одне літо.

    І цей розумний і проникливий чоловік не був освіченим у звичному значенні цього слова.

    Такі прості приклади мають нагадати, що лише застосовуючи впорядковані знання можна стати освіченою і впливовою людиною.

    З цього приводу президент коледжу, який продав 50 акрів непотрібної (!) землі за 500 доларів, сказав:

    «Хто б міг подумати! Людина, яку більшість з нас назвала б неуком, поєднала своє невігластво з п'ятдесятьма акрами непотрібної землі, і ця комбінація приносить йому щорічно більший прибуток, ніж я отримую за п'ять років, застосовуючи так звану освіту».

    Сьогодні траси перетинають всю територію Сполучених Штатів. Практично уздовж кожної з них є місця для будівництва «дачного містечка», і людина, що володіє УЯВОЮ і впевненістю у собі, здатна перетворити таке місце на справжній монетний двір.

    Навколо вас — безліч можливостей робити гроші. Цей курс покликаний допомогти вам розпізнати ці можливості і навчити вас, що з ними після цього робити.

    Резюме вступного уроку

    Всі нові ідеї, особливо абстрактної природи, засвоюються людиною тільки після багаторазового повторення; саме тому ми ще раз описуємо в резюме принцип, відомий як Надрозум.

    Надрозум виникає, коли встановлюється дружній союз в дусі гармонії мети — союз двох і більше розумів.

    Деякі розуми, як стверджувалося в ході уроку, не здатні зливатися в дусі досконалої гармонії. Цей принцип має аналог у хімії, і за допомогою цього порівняння читачі легше його засвоять.

    Наприклад, хімічна формула Н2О (що означає комбінацію двох атомів водню і одного атома кисню) перетворює два елементи на воду. Один атом водню і один атом кисню не можуть утворити воду; більше того, вони взагалі не можуть з'єднатися в гармонії!

    Відомо безліч елементів, які, злившись, перетворюються з нешкідливих на смертельно отруйні речовини. Інакше кажучи, багато добре відомих отрут нейтралізуються і стають нешкідливими у поєднанні з певними елементами.

    Так само як з'єднання певних елементів змінює всю їхню природу, з'єднання певних умов змінює природу розумів, утворюючи до певної міри те, що ми називаємо Надрозумом, або ж його вкрай руйнівну протилежність.

    Будь-який чоловік, який вважає свою тещу нестерпною, на собі випробував негативний бік принципу «надрозуму». З якоїсь причини, досі не встановленої дослідниками мозкової діяльності, більшість тещ вкрай негативно впливають на чоловіків своїх дочок; союз їхніх розумів створює не Надрозум, а його протилежність — вкрай негативний вплив.

    Цей факт настільки добре відомий, що всілякі розлогі коментарі будуть зайвими.

    Деякі розуми не можуть бути гармонізовані і не зливаються в Надрозум — цей факт повинні пам'ятати всі лідери. Обов'язок лідера — так згрупувати своїх людей, щоб найважливіші стратегічні пункти організації обіймали індивіди, чия свідомість може зливатися в дусі дружби і гармонії.

    Здатність саме так компонувати людей є найвидатнішою рисою лідера. Саме ця здатність стала головним джерелом впливу і статусу, яких досяг покійний Ендрю Карнегі. Нічого не знаючи про технічний бік сталевого бізнесу, Карнегі так поєднав і згрупував людей, з яких складався його Надрозум, що створив найбільш прибткову сталеливарну компанію своєї доби.

    Найуспішніші союзи, що виникали внаслідок використання принципу Надрозуму, — утворені шляхом злиття інтелектів чоловіків і жінок. Причина в тому, що розум чоловіків і жінок охочіше зливається в гармонії, ніж розум тільки чоловіків. До того ж, у в створенні Надрозуму нерідко бере участь і сексуальний компонент.

    Добре відомо, що самці будь-якого виду більш азартні у будь-якому полюванні, якщо їх надихають і підштовхують самки.

    Ця людська риса починає проявлятися у віці досягнення статевої зрілості і зберігається протягом усього життя. Перші ознаки її можна побачити під час спортивних змагань хлопчиків, якщо аудиторія складається з дівчаток. Видаліть зі стадіону дівчаток, і захоплююча гра, наприклад футбол, за кілька хвилин стане млявою. Але коли хлопчик знає, що з трибуни за ним спостерігає обрана дівчина, він вкладе у гру надлюдські зусилля.

    Той самий хлопчик з таким самим ентузіазмом вступить у гру накопичення грошей, якщо його надихає і спонукає обрана ним жінка; особливо якщо ця жінка стимулює його розум за допомогою закону Надрозуму.

    З іншого боку, та сама жінка, якщо їй властиві ревнощі, егоїзм, жадібність, марнославство, керована законом Надрозуму, може привести чоловіка до негативного результату і повної поразки!

    Покійний Елберт Хаббард настільки добре розумів описуваний тут принцип, що коли виявив, що несумісність між ним і його першою дружиною призводить до неминучої поразки, то ризикнув виступити проти громадської думки, розлучитися й одружитися вдруге — на жінці, яка стала, як кажуть, джерелом його натхнення.

    Мало хто зважився б так виступити проти громадської думки, як Хаббард, але хто тепер зможе стверджувати, що його вчинок здійснений не в інтересах усіх зацікавлених людей?

    Головна справа людини в житті — досягти успіху!

    Дорога до успіху може бути, і здебільшого це так і є, всіяна перешкодами і ворожими впливами, які слід подолати на шляху до цієї мети. Одна з найбільших перешкод — невдалий союз з розумами, які не піддаються гармонізації. У таких випадках союз слід розірвати, інакше він призведе до гарантованої поразки.

    Відверто кажучи, автор виправдовує розлучення, якщо умови, які супроводжують шлюб, заважають встановленню гармонії. Це не означає, що брак гармонії не може бути подоланий іншими методами, крім розлучення; інколи антагонізм буває переможеним, а гармонія встановлена без такого радикального кроку, як розлучення.

    Справді, деякі розуми не здатні злитися в дусі гармонії, і їх не можна до цього примусити або схилити через хімічну природу кожного мозку. АЛЕ НЕ ПОСПІШАЙТЕ ЗВИНУВАЧУВАТИ ІНШИХ УЧАСНИКІВ ВАШОГО СОЮЗУ ЗА ВІДСУТНІСТЬ ГАРМОНІЇ. ПАМ'ЯТАЙТЕ: ПРИЧИНА, МОЖЛИВО, У ВАШОМУ РОЗУМІ.

    Пам'ятайте також, що розум, який не може гармонізуватися з одним або кількома людьми, цілком здатен зливатися з іншими різновидами розумів. Це відкриття спричинило радикальні зміни в методах підбору працівників. Тепер необов'язково звільняти людину, якщо вона не відповідає місцю, на яке спочатку поставлена. Лідер може перевести цю людину на інше місце, де вона стане цінним працівником.

    Читач має бути впевненим, що повністю засвоїв принцип утворення і дії Надрозуму, перш ніж переходити до інших уроків курсу. Річ у тім, що на цьому принципі роботи мозку базується весь курс.

    Якщо ви не впевнені, що зрозуміли цей закон, проаналізуйте історію будь-якої людини, що набула великих статків, і ви побачите, що людина ця свідомо чи несвідомо застосовувала принцип Надрозуму.

    Будь-яка торгова організація може ефективно використовувати закон Надрозуму, об'єднавши продавців у групи з двох і більше. І тоді об’єднані працівники зможуть у дусі дружнього співробітництва успішно застосовувати закон, детально викладений в цьому уроці.

    Агент добре відомого виробника автомобілів найняв дванадцять продавців, згрупував їх парами задля застосування закону Надрозуму. В результаті цей агент домігся різкого збільшення продажів.

    Та сама організація створила так званий клуб «Один на тиждень»: йшлося про те, що з часу організації клубу кожен його член продавав не менше одного авто протягом семи днів.

    Результати цих зусиль здивували всіх!

    Кожному члену клубу вручили список ста перспективних покупців машин. Кожен продавець щотижня надсилав кожному зі своїх можливих клієнтів листівку і щодня телефонував десятьом таким клієнтам.

    У листівках продавець описував тільки одну перевагу запропонованої машини і просив про особисту зустріч.

    Частота зустрічей швидко збільшилася, а разом з тим і рівень продажів!

    Агент, який найняв цих продавців, обіцяв збільшити плату тим, кому вдасться вступити до клубу «Один на тиждень», тобто продаватиме не менше одного автомобіля на тиждень.

    Цей план вдихнув нове життя у всю організацію. Більше того, його дія відбилася в щотижневих звітах кожного продавця.

    Аналогічний план дуже ефективно може використовуватися страховими агентствами. Будь-який підприємливий генеральний агент із застосуванням цього плану легко подвоїть і навіть потроїть обсяг свого бізнесу з тією

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1