Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Je môj šéf dieťa?: Transakčná analýza ako nástroj na skúmanie a riešenie konfliktov súvisiacich s prácou
Je môj šéf dieťa?: Transakčná analýza ako nástroj na skúmanie a riešenie konfliktov súvisiacich s prácou
Je môj šéf dieťa?: Transakčná analýza ako nástroj na skúmanie a riešenie konfliktov súvisiacich s prácou
Ebook80 pages52 minutes

Je môj šéf dieťa?: Transakčná analýza ako nástroj na skúmanie a riešenie konfliktov súvisiacich s prácou

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Prečo sa ľudia v práci správajú určitým spôsobom? Aké sú ich motivácie? Existuje metodologický prístup, ktorý možno použiť na rámcovanie rôznych postojov a konaní jednotlivcov v rámci podnikových organizácií s cieľom riadiť ich tak, aby sa podporili situácie vzájomného prospechu a synergie? Teoretický model transakčnej analýzy bol vytvorený s cieľom odpovedať na takéto otázky, t. j. ponúknuť operačnú aplikáciu niektorých hlavných objavov patriacich do dynamickej psychológie a súvisiacich mechanizmov fungovania našej psychiky. Táto operačná príručka vysvetľuje, ako lepšie pochopiť, aké motivácie vedú ľudí k rozhodovaniu v práci, aké sú relatívne existenčné pozície a ako sa vyvíjajú konštruktívne alebo deštruktívne hry, ktoré sa vo firmách nevyhnutne odohrávajú. Konečným cieľom je poskytnúť nielen praktické nástroje na riešenie problematických a nepríjemných situácií, ale aj skutočný prostriedok posilnenia vlastnej kariéry a všeobecnejšie riadenia ľudských zdrojov.
 
LanguageSlovenčina
Release dateSep 18, 2021
ISBN9791220847513
Je môj šéf dieťa?: Transakčná analýza ako nástroj na skúmanie a riešenie konfliktov súvisiacich s prácou

Related to Je môj šéf dieťa?

Related ebooks

Reviews for Je môj šéf dieťa?

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Je môj šéf dieťa? - Stefanoi Calicchio

    Predslov

    Koľkokrát ste už narazili na iracionálnu detinskosť kolegu, prílišnú prísnosť šéfa alebo nedostatok predvídavosti manažéra? Pomysleli ste si niekedy: Môj šéf alebo kolega je ako dieťa? Sú to skutočné klišé, ktoré by ste určite bez problémov obohatili o svoj osobný repertoár; dôležitejšie však je, že skutočnosť nemusí byť až taká vzdialená od práve uvedeného. V skutočnosti existuje prúd psychológie, ktorý sa rozhodol skúmať osobnosť jednotlivcov a ich vzťah k druhým, pričom postuluje existenciu rodiča, dospelého a dieťaťa v každom z nás. Táto téma sa nazýva transakčná analýza a bude predmetom tejto knihy.

    V kontexte, ako je súčasný, charakterizovanom neustálou hospodárskou a sociálnou krízou, majú jej dôsledky regresívny vplyv na mnohé podnikové organizácie a vytvárajú podmienky pre zvýraznenie organizačných porúch a iných dysfunkčných javov. Stres, vyhorenie, mobbing, demotivácia, konflikty v odboroch, ťažkosti v spolupráci a nedorozumenia sa znásobili v dôsledku všeobecného nedostatku dôvery v budúcnosť a chýbajúceho spoločného sociálneho projektu.

    V tomto znepokojujúcom kontexte možno nájsť dôležitý liek na rozpad výrobnej a sociálnej štruktúry v novom zameraní na ľudský kapitál a rozvoj vzťahových zručností a schopností spojených so svetom práce, s oblasťou riadenia vzťahov a vnútornej a vonkajšej komunikácie, ktoré sú charakteristické pre každý hospodársky subjekt, od malých podnikov až po veľké organizácie.

    V období našich hospodárskych dejín, ktoré sme práve opísali, je naliehavo potrebné znovuobjaviť a posilniť tie pojmy a postupy, ktoré patria do oblasti vedeckej psychológie a ktoré môžu pomôcť zvládnuť situáciu veľkých zmien, ktorým čelíme. Transakčná analýza má všetky potrebné vlastnosti na podporu ľudí pri zvládaní doteraz spomínaných regresívnych účinkov vo svete práce, a to prostredníctvom uvedomenia si mechanizmov rozhodovania, stavov ega, ktoré charakterizujú rôzne individuálne postoje, a psychologických hier, ktoré sa nevedome hrajú v stresových situáciách.

    Štúdium transakčnej analýzy umožňuje ľuďom lepšie pochopiť, čo ich motivuje k určitým rozhodnutiam v práci, aké sú ich existenčné pozície a aké konštruktívne alebo deštruktívne hry sa vo firmách nevyhnutne hrajú. Život organizácií do veľkej miery závisí od pracovných a osobných rozhodnutí jednotlivcov, ktorí ich tvoria. Teória, ktorú pred mnohými rokmi vypracoval Eric Berne, môže jednotlivým pracovníkom pomôcť pochopiť druhých a lepšie sa rozhodovať, vrátiť pracovným skúsenostiam autentickejší subjektívny a osobný rozmer, ako aj oslobodiť ľudí od logiky nevyhnutnosti, ktorá môže charakterizovať každé obdobie krízy a zmien.

    SLOVNÍK POJMOV

    A = Rodič

    B = dospelý

    C = dieťa

    METODOLOGICKÉ ZÁKLADY TRANSAKČNEJ ANALÝZY V PRACOVNOM KONTEXTE

    Úvod

    Prečo sa ľudia v práci správajú určitým spôsobom? Aké sú ich motivácie? Existuje metodický prístup, ktorý možno použiť na rámcovanie rôznych postojov a konania jednotlivcov v rámci podnikových organizácií s cieľom riadiť ich tak, aby sa podporili situácie vzájomnej výhodnosti a synergie? Teoretický model transakčnej analýzy bol vytvorený s cieľom odpovedať na takéto otázky, t. j. ponúknuť operatívnu aplikáciu niektorých hlavných objavov patriacich do dynamickej psychológie a súvisiacich mechanizmov fungovania našej psychiky.

    Aby sa to podarilo, táto fascinujúca oblasť štúdia predpokladá, že je možné modifikovať naše možnosti chápania a interakcie s druhými prostredníctvom rozpoznania vlastnej existenciálnej pozície, ako aj prostredníctvom vzťahov medzi rôznymi dynamikami v rámci osobnosti: rodič, dospelý a dieťa. Tieto tri štádiá ega sa striedajú v preberaní kontroly nad kognitívnymi stavmi jednotlivca v priebehu dňa, čím vzniká transakčná fenomenológia.

    Pri uvedomení si tohto predpokladu je jasné, že možnosti zvládania mnohých zložitých situácií, ktoré charakterizujú medziľudské vzťahy v moderných organizáciách, nezávisia (len alebo nevyhnutne) od autoritatívnych schopností ovládať iných, ale skôr od autority, ktorá vyplýva z pochopenia seba samého a schopnosti správne čítať situácie, v ktorých sa človek nachádza. Práve dodržiavaním tejto zásady vedie transakčná analýza ľudí k zvládaniu nepríjemných pracovných situácií, k akceptovaniu osobných a medziľudských limitov, k rozpoznaniu potenciálu ľudského kapitálu a k realizácii pozitívnych vzťahov, ktoré sú schopné sa časom vychovávať.

    V súlade s týmto predpokladom (zrieknutie sa dominancie partnera a hľadania moci v prospech rozvoja emocionálnej inteligencie a asertivity) sa môže realizovať cieľ, pre ktorý sa Eric Berne rozhodol vdýchnuť subjektu život: prinútiť ľudí a organizácie, v ktorých sa zúčastňujú, aby sa rozvíjali na základe vzájomnej výmeny a zlepšovania.

    Vzhľadom na uvedené predpoklady transakčná analýza už preukázala svoju schopnosť stať sa pragmatickým nástrojom na zvládanie a riešenie konfliktov, ktorý môže využiť každý člen podnikovej organizácie bez ohľadu na jeho úlohu alebo postavenie. Ako bude možné pozorovať v kazuistikách a príkladoch uvedených v tejto výskumnej a rozborovej práci, najlepšie výsledky pri uplatňovaní tejto metodiky sa vždy dosiahli na skupinovej úrovni, a to tak v podnikovej oblasti, ako aj v terapeutickej oblasti (kde predmet vlastne zažil svoje začiatky).

    S cieľom položiť základy tejto výskumnej

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1