Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie
Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie
Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie
Ebook221 pages1 hour

Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kdo byl Alfred Adler a proč byly jeho studie zásadní pro hloubkovou psychologii? Jak jím teoretizovaná Individuální psychologie navždy změnila dějiny lidského myšlení? Jaký byl Adlerův vliv na svět?
Tato kniha je cestou za odkazem Adlerovy teorie a hlubinné psychologie. Zkoumá význam individuální psychologie v minulé i současné společnosti. 
Cesta začíná Adlerovým životem a úlohou, kterou sehrál v psychoanalytickém hnutí, a pokračuje principy fungování adlerovské psychologické teorie. Objevíme Adlerův vliv a význam pro rozvoj psychodynamiky a principy fungování adlerovské teorie prostřednictvím klíčových pojmů, jako jsou pocity méněcennosti, neuróza, životní styl a rozvoj sociálního cítění.
Kniha rovněž poukáže na praktické důsledky Adlerových teorií v dnešní společnosti, od pedagogiky po sociologii a obecnou kulturu. V neposlední řadě bude pokračovat na cestě objevování organizací a institucí, které se chopily Adlerova odkazu, působí po celém světě a šíří principy individuální psychologie.
 
LanguageČeština
Release dateAug 28, 2021
ISBN9791220839716
Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie

Related to Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí

Related ebooks

Reviews for Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Alfred Adler a individuální psychologie v novém tisíciletí - Stefano Calicchio

    Stefano Calicchio

    ALFRED ADLER A INDIVIDUÁLNÍ PSYCHOLOGIE V NOVÉM TISÍCILETÍ

    Strategie, principy a operační modely, z nichž vychází myšlení zakladatele individuální psychologie

    UUID: b65aeebd-1ac1-4fc0-9c94-99362daa508c

    Questo libro è stato realizzato con StreetLib Write

    https://writeapp.io

    Indice dei contenuti

    ÚVOD

    ​ŽIVOT ALFREDA ADLERA A JEHO ROLE V PSYCHOANALYTICKÉM HNUTÍ

    PRACOVNÍ PRINCIPY ADLEROVSKÉ TEORIE

    ADLERŮV VÝZNAM PRO VÝVOJ PSYCHOLOGIE A DNEŠNÍ SPOLEČNOSTI

    ZÁVĚRY

    Bibliografie

    Sitografie

    Note

    Jakékoli porušení bude stíháno v souladu se zákonem.

    Stefano Calicchio může za poplatek udělit svolení k reprodukci maximálně jedné patnáctiny tohoto svazku. Žádosti zasílejte na následující e-mailovou adresu:

    calmail@hotmail.it

    Informace o autorských právech

    Autor: Mgr: Stefano Calicchio

    Autorská práva: © Standardní licence - Všechna práva vyhrazena

    ÚVOD

    Alfred Adler je klíčovou osobností nejen individuální psychologie (jejímž je zakladatelem), ale celé hlubinné psychologie. Jeho poselství, které odkázal potomkům, je dnes stále stejně aktuální.

    Tento předpoklad je základem práce, která bude provedena a rozvedena v této knize. Na jedné straně si klade za cíl jasně definovat principy nastíněné Adlerem a mechanismy analýzy a fungování individuální psychologie. Na druhé straně je cílem znovuobjevit jeho odkaz, a to jak z teoretického, tak z pragmatického/klinického hlediska.

    Na druhou stranu má adlerovská orientace ve své DNA mnoho metod, které jsou dnes ve vědeckém výzkumu samozřejmostí: od multidisciplinárního a multikauzálního přístupu až po poznání a studium člověka v jeho celistvosti a jako prvku schopného působit v rámci širšího sociálního systému.

    Pro naplnění těchto základních cílů je třeba si položit konkrétní otázky: nejde jen o to, nastínit pojetí a vývoj myšlenek, které jsou základem individuální psychologie. Spíše je třeba nejprve pochopit, proč se rozvíjely (a v jakém kontextu), a poté jaký měly dopad nejen na konkrétní oblast psychologie, ale také na dnes nevyhnutelně související obory, jako je sociologie, pedagogika a obecněji společenské vědy.

    Vycházíme-li z těchto základů, je možné rozpoznat (a tím i posílit) rozsáhlý teoretický a praktický odkaz, který nám Alfred Adler zanechal, a znovu tak objevit jeho operační platnost v klinické oblasti. K pochopení aktuálnosti Adlerova odkazu nestačí jen uvědomit si, do jaké míry jeho teorie pronikly do běžného jazyka (stačí si vzpomenout na každodenní užívání pojmů jako životní styl a pocit méněcennosti).

    Význam hypotéz adlerovské psychologie o psychickém fungování lze navíc snadno spatřovat i dnes, a to nejen v identifikaci problémů, které jsou základem neuróz a individuálních mechanismů maladaptivního fungování.

    Adlerův vzorec pro osobní růst jednotlivce i celé společnosti (podrobně rozebraný ve třetí části knihy) je stále mimořádně aktuální, stejně jako problémy, které je třeba řešit, abychom do hloubky pochopili přístup k existenci definovaný ve Smyslu života [¹] . Z lásky, ze smyslu pro přátelství a z potřeby být nápomocen druhým (prostřednictvím své práce) vyplývá možnost rozvíjet společnost, která své fungování zakládá na sociálním cítění, nikoli na pudu převahy a vůli k moci.

    Na následujících stránkách proto budeme tyto směry zkoumání rozvíjet, a to jak zkoumáním teoretických a praktických základů adlerovské psychologie, tak zjišťováním jejího přímého dědictví (prostřednictvím následných prací autorů a badatelů v této oblasti) a nepřímého dědictví (prostřednictvím rozsáhlého výzkumu institutů a organizací, které dnes adlerovský přístup rozvíjejí). Abychom dosáhli těchto cílů, budeme se zabývat životem Alfreda Adlera, principy individuální psychologie a vlivem adlerovských teorií v psychologii, zatímco poslední část této knihy je předmětem rozsáhlého výzkumu zaměřeného na shromáždění informací a vytvoření statistické databáze adlerovských organizací, které v současnosti působí po celém světě (rozdělených a uspořádaných na geografickém základě).

    ​ŽIVOT ALFREDA ADLERA A JEHO ROLE V PSYCHOANALYTICKÉM HNUTÍ

    Znovuobjevení Alfreda Adlera: životopisné svědectví o dětství

    Tato kniha je věnována lidské rodině v naději, že se její členové mohou z jejích stránek poučit a lépe porozumět sami sobě. [²] .

    Alfred Adler

    Znovuobjevení hodnoty Adlerových tezí může vycházet pouze z historie jeho životopisu a z důsledků, které měly životní události na jeho teoretické a praktické formulace. Sám Adler totiž zdůrazňoval význam raných životních zkušeností jako základního prvku pro rozvoj vlastního dynamického stylu, principu, který pak bude pro každého jedince představovat předpoklad překonání přirozeného stavu nedostatečnosti, vyplývajícího z nepříznivých fyzických a kognitivních konfrontací s dospělými obecně a s dosud neprobádaným prostředím kolem něj [³] .

    Alfred Adler přišel na svět 7. února 1870 v Penzingu (u Vídně) v židovské rodině maďarského původu. Narodil se Leopoldu Adlerovi a Pauline Beer Adlerové (manžel Raissy Timofeyewny Adlerové, otec Dr. Valentine Diny Adlerové-Sasové; Dr. Alexandry Adlerové; Kurta Alfreda Adlera a Cornelie Nelly Sternbergové [⁴] ). Byl druhým synem ze sedmi (bratr Sigmunda Adlera; Hermine Ratzové; Rudolfa Adlera; Irmy Friedové; Dr. Phil. Maxe Adlera; a Richarda Adlera): na tento detail upozornil sám psychoanalytik, když analyzoval vliv pořadí narození v rodině na psychiku a poukázal na to, že z druhorozených se často stávají ctižádostiví lidé, protože se od dětství snaží vyrovnat dětem starším než oni sami [⁵] .

    Historickým kontextem bylo Rakousko-Uhersko, které procházelo hlubokými změnami. Jen o několik let dříve (v roce 1867) podepsal František Josef Ausgleich, historický kompromis mezi habsburskou říší a Uherským královstvím, zatímco o necelých patnáct let později byl v Sarajevu spáchán atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda (v roce 1914) a začala první světová válka.

    Tyto historické odkazy pomáhají kontextualizovat hlavní pohyby změn, které charakterizovaly společnost, v níž se Adler narodil a vyrůstal.

    Rodiče budoucího zakladatele individuální psychologie pocházeli z Burgenlandu; dnes je to malá rakouská země sousedící s Maďarskem, ale v té době to bylo uherské území sousedící s Rakouskem. Ve skutečnosti tato oblast sloužila jako spojovací oblast mezi oběma státy před jejich územní unií.

    Otec se s rodinou přestěhoval do Rakouska ještě před Alfrédovým narozením a snažil se tam založit vlastní firmu; byl obchodníkem s obilím, zatímco matka byla ženou v domácnosti a starala se o děti. Otec byl uklidňující osobností, optimistickou a v rodině přítomnou. Navíc se zdálo, že má ke svému synovi obzvlášť shovívavý vztah, a to do té míry, že ho bral na dlouhé procházky a dával mu praktické rady do života (Bosetto, 2015 s. 1).

    Zdá se tedy, že Alfred Adler zdědil po svém otci důležité zázemí pro výklad smyslu života a také schopnost žít naplno; schopnost, která byla za jeho života i při zpětném pohledu všeobecně uznávána.

    Jeho rodinná situace byla zpočátku o něco lepší než u mnoha židovských občanů Rakouského císařství (díky zvláštní právní charakteristice uznané na zemské úrovni [⁶] ), ale přesto se brzy museli potýkat s obtížnou ekonomickou situací, a tedy i finančním neúspěchem. Jak již bylo zmíněno, otec začal podnikat v malém, ale nikdy se mu nepodařilo dosáhnout hospodářského úspěchu. Tato situace se vlekla a ulehčilo jí až to, že se Alfrédovu bratrovi podařilo zajistit lepší životní úroveň celé rodiny tím, že se stal kvalifikovaným podnikatelem.

    V dětství se jeho rodiče museli přizpůsobit obtížné ekonomické situaci a několikrát změnili bydliště. To ovlivnilo i rané zkušenosti mladého Alfreda, který byl konfrontován se změnami prostředí, a to nejen fyzickými, ale i sociálními a kulturními.

    Kde je výzva, tam je i příležitost, a tento aspekt jistě napomohl rozvoji smyslu pro přátelství a sociální integraci, který bude představovat červenou nit všech adlerovských teorií a který má své kořeny v tomto období života budoucího psychiatra a psychoterapeuta.

    Dalším aspektem, který je třeba v této fázi života mladého Adlera zdůraznit, je jeho křehké zdraví. Alfred trpěl křivicí, dětskou nemocí, která se vyznačuje změněnou mineralizací organické matrice chrupavky a rostoucích kostí. Výsledkem jsou měkké, povadlé kosti, které se pod vahou těla prohýbají, což je spojeno s přehnaným vyklenutím čelních hrbolků, opožděným uzavřením fontanel a abnormalitami v chrupu" [⁷] .

    Postižení křivicí na konci devatenáctého a na počátku dvacátého století znamenalo vážné omezení schopnosti pohybu a cvičení. To bylo

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1