Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Ar mano viršininkas yra vaikas?: Transakcinė analizė kaip su darbu susijusių konfliktų tyrimo ir sprendimo priemonė
Ar mano viršininkas yra vaikas?: Transakcinė analizė kaip su darbu susijusių konfliktų tyrimo ir sprendimo priemonė
Ar mano viršininkas yra vaikas?: Transakcinė analizė kaip su darbu susijusių konfliktų tyrimo ir sprendimo priemonė
Ebook78 pages47 minutes

Ar mano viršininkas yra vaikas?: Transakcinė analizė kaip su darbu susijusių konfliktų tyrimo ir sprendimo priemonė

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kodėl žmonės darbe elgiasi tam tikru būdu? Kokie yra jų motyvai? Ar egzistuoja metodologinis metodas, kurį galima taikyti siekiant nustatyti skirtingus individų požiūrius ir veiksmus įmonių organizacijose, kad juos būtų galima valdyti taip, jog būtų skatinama abipusė nauda ir sinergija? Teorinis transakcinės analizės modelis buvo sukurtas siekiant atsakyti į tokius klausimus, t. y. pasiūlyti praktinį taikymą kai kuriems pagrindiniams dinaminės psichologijos atradimams ir su jais susijusiems mūsų psichikos veikimo mechanizmams. Šiame operatyviniame vadove paaiškinama, kaip geriau suprasti, kokie motyvai skatina žmones priimti sprendimus darbe, kokios yra santykinės egzistencinės pozicijos ir kaip vystosi konstruktyvūs ar destruktyvūs žaidimai, neišvengiamai vykstantys įmonėse. Galutinis tikslas - pateikti ne tik praktinių priemonių probleminėms ir nemalonioms situacijoms spręsti, bet ir realių įgalinimo priemonių savo karjerai ir apskritai žmogiškųjų išteklių valdymui.
LanguageLietuvių
Release dateJul 27, 2021
ISBN9791220829755
Ar mano viršininkas yra vaikas?: Transakcinė analizė kaip su darbu susijusių konfliktų tyrimo ir sprendimo priemonė

Related to Ar mano viršininkas yra vaikas?

Related ebooks

Reviews for Ar mano viršininkas yra vaikas?

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Ar mano viršininkas yra vaikas? - Stefano Calicchio

    Įžanga

    Kiek kartų susidūrėte su neprotingu kolegos vaikiškumu, perdėtu viršininko griežtumu ar vadovo įžvalgumo stoka? Ar kada nors pagalvojote: Mano viršininkas arba kolega yra kaip vaikas? Tai tikros klišės, kurias tikrai nesunkiai praturtintumėte savo asmeniniu repertuaru, tačiau svarbiau tai, kad tikrovė gali būti ne tokia jau ir tolima nuo ką tik pasakyto. Iš tiesų egzistuoja psichologijos srovė, kuri nusprendė tyrinėti individų asmenybę ir jų santykius su kitais žmonėmis, postuluodama, kad kiekviename iš mūsų egzistuoja tėvas, suaugęs žmogus ir vaikas. Ši tema vadinama transakcine analize ir bus šios knygos dėmesio centre.

    Tokiomis aplinkybėmis, kaip dabartinė, kuriai būdinga nuolatinė ekonominė ir socialinė krizė, jos padariniai turėjo regresyvų poveikį daugeliui įmonių organizacijų, sudarydami sąlygas išryškėti organizaciniams sutrikimams ir kitiems disfunkciniams reiškiniams. Stresas, perdegimas, mobingas, demotyvacija, profesinių sąjungų konfliktai, bendradarbiavimo sunkumai ir nesusipratimai padažnėjo dėl bendro nepasitikėjimo ateitimi ir bendro socialinio projekto nebuvimo.

    Šiomis nerimą keliančiomis aplinkybėmis svarbų priešnuodį prieš gamybos ir socialinės struktūros irimą galima rasti naujai sutelkiant dėmesį į žmogiškąjį kapitalą ir santykių įgūdžių bei gebėjimų, susijusių su darbo pasauliu, ugdymą, santykių valdymo sritį ir vidinę bei išorinę komunikaciją, kurie būdingi bet kuriam ekonominiam subjektui - nuo mažų įmonių iki didelių organizacijų.

    Tokiu mūsų ekonomikos istorijos laikotarpiu, koks buvo aprašytas, būtina iš naujo atrasti ir sustiprinti tas mokslinės psichologijos srities sąvokas ir praktiką, kurios gali padėti suvaldyti didžiulius pokyčius, su kuriais susiduriame. Transakcinė analizė pasižymi visomis reikiamomis savybėmis, kad padėtų žmonėms suvaldyti iki šiol minėtą regresyvų poveikį darbo pasaulyje, suvokiant savo sprendimų priėmimo mechanizmus, ego būsenas, apibūdinančias įvairias individualias nuostatas, ir psichologinius žaidimus, kurie nesąmoningai žaidžiami stresinėse situacijose.

    Transakcinės analizės studijos leidžia geriau suprasti, kas skatina žmones priimti tam tikrus sprendimus darbe, kokios yra jų egzistencinės pozicijos ir kokie konstruktyvūs ar destruktyvūs žaidimai neišvengiamai žaidžiami įmonėse. Organizacijų gyvenimas labai priklauso nuo jas sudarančių individų darbo ir asmeninių sprendimų. Prieš daugelį metų Eriko Berno (Eric Berne) sukurta teorija gali padėti atskiriems darbuotojams suprasti kitus ir priimti geresnius sprendimus, sugrąžinti darbo patirčiai autentiškesnį subjektyvų ir asmeninį matmenį, taip pat išvaduoti žmones nuo neišvengiamumo logikos, kuri gali būti būdinga kiekvienam krizių ir pokyčių laikotarpiui.

    TERMINŲ ŽODYNĖLIS

    A = Tėvas

    B = Suaugusieji

    C = vaikas

    TRANSAKCINĖS ANALIZĖS METODOLOGINIAI PAGRINDAI DARBO KONTEKSTE

    Įvadas

    Kodėl žmonės darbe elgiasi tam tikru būdu? Kokie yra jų motyvai? Ar egzistuoja metodologinis metodas, kurį galima taikyti siekiant nustatyti skirtingus asmenų požiūrius ir veiksmus įmonių organizacijose, kad juos būtų galima valdyti taip, jog būtų skatinama abipusė nauda ir sinergija? Teorinis transakcinės analizės modelis buvo sukurtas siekiant atsakyti į tokius klausimus, t. y. pasiūlyti praktinį taikymą kai kuriems pagrindiniams dinaminės psichologijos atradimams ir su jais susijusiems mūsų psichikos veikimo mechanizmams.

    Kad tai pavyktų, ši įdomi studijų sritis daro prielaidą, jog įmanoma pakeisti mūsų supratimo ir bendravimo su kitais galimybes, suvokiant savo egzistencinę padėtį ir santykius tarp skirtingų asmenybės dinamikų: tėvų, suaugusiųjų ir vaikų. Trys ego stadijos paeiliui perima individo pažintinių būsenų kontrolę dienos bėgyje, taip duodamos pradžią transakcinei fenomenologijai.

    Suvokiant šią prielaidą tampa aišku, kad galimybės valdyti daugybę sudėtingų situacijų, būdingų žmonių santykiams šiuolaikinėse organizacijose, priklauso ne tik (ar nebūtinai) nuo autoritarinių gebėjimų dominuoti kitiems, bet veikiau nuo autoriteto, kylančio iš savęs paties supratimo ir gebėjimo teisingai suprasti situacijas, kuriose tenka veikti. Būtent laikydamiesi šio principo, transakcinės analizės specialistai padeda žmonėms valdyti nepatogias darbo situacijas, priimti asmenines ir tarpasmenines ribas, pripažinti žmogiškojo kapitalo potencialą ir realizuoti teigiamus santykius, kurie ilgainiui gali patys save puoselėti.

    Vadovaujantis šia prielaida (pašnekovo dominavimo ir galios siekimo atsisakymas, o emocinio intelekto ir asertyvumo ugdymas), galima įgyvendinti tikslą, dėl kurio Ericas Berne'as nusprendė suteikti gyvybę subjektui: priversti žmones ir organizacijas, kuriose jie dalyvauja, vystytis abipusių mainų ir tobulėjimo pagrindu.

    Atsižvelgiant į minėtas prielaidas, transakcinė analizė jau įrodė, kad gali tapti pragmatiška konfliktų valdymo ir sprendimo priemone, kuria gali naudotis bet kuris įmonės organizacijos narys, nepriklausomai nuo jo vaidmens ar užimamų pareigų. Kaip bus galima pastebėti šiame tiriamajame ir parengiamajame darbe pateikiamose atvejų istorijose ir pavyzdžiuose, geriausi šios metodikos taikymo rezultatai visuomet buvo pasiekti grupės lygmeniu tiek įmonių, tiek terapinėje srityje (kur iš tikrųjų buvo

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1