Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Шефът ми дете ли е?: Транзакционният анализ като инструмент за изучаване и разрешаване на конфликти, свързани с работата
Шефът ми дете ли е?: Транзакционният анализ като инструмент за изучаване и разрешаване на конфликти, свързани с работата
Шефът ми дете ли е?: Транзакционният анализ като инструмент за изучаване и разрешаване на конфликти, свързани с работата
Ebook170 pages1 hour

Шефът ми дете ли е?: Транзакционният анализ като инструмент за изучаване и разрешаване на конфликти, свързани с работата

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Защо хората се държат по определен начин на работното място? Какви са мотивите им? Съществува ли методологичен подход, който може да се използва за очертаване на различните нагласи и действия, предприемани от хората в корпоративните организации, за да се управляват те по такъв начин, че да се насърчават ситуации на взаимна изгода и синергия? Теоретичният модел на транзакционния анализ е създаден, за да отговори на подобни въпроси, т.е. да предложи оперативно приложение на някои от основните открития, принадлежащи на динамичната психология, и на свързаните с тях механизми на функциониране на нашата психика. Това оперативно ръководство обяснява как да разберем по-добре какви мотиви карат хората да вземат решения на работното място, какви са относителните екзистенциални позиции и как се развиват конструктивните или деструктивните игри, които неизбежно се случват в компаниите. Крайната цел е да се предоставят не само практически инструменти за решаване на проблемни и неудобни ситуации, но и реално средство за овластяване на собствената кариера и в по-общ план за управление на човешките ресурси.
LanguageБългарски
Release dateJul 4, 2021
ISBN9791220821599
Шефът ми дете ли е?: Транзакционният анализ като инструмент за изучаване и разрешаване на конфликти, свързани с работата

Related to Шефът ми дете ли е?

Related ebooks

Reviews for Шефът ми дете ли е?

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Шефът ми дете ли е? - Stefano Calicchio

    Предговор

    Колко пъти ви се е случвало да се сблъскате с ирационалната детинщина на колега, с прекалената строгост на шефа или с липсата на далновидност на ръководителя? Случвало ли ви се е да си помислите: Моят шеф или колега е като дете? Това са истински клишета, които със сигурност не бихте се затруднили да обогатите с личния си репертоар; но по-важното тук е, че реалността може би не е толкова далечна от току-що съобщеното. Всъщност съществува течение в психологията, което е решило да изследва личността на хората и начина, по който те се отнасят към другите, като постулира съществуването на родител, възрастен и дете във всеки от нас. Тази тема се нарича транзакционен анализ и ще бъде във фокуса на тази книга.

    В контекст като сегашния, характеризиращ се с непрекъснати икономически и социални кризи, последиците от тях оказват регресивно въздействие върху много корпоративни организации, като създават условия за засилване на организационните нарушения и други дисфункционални явления. Стресът, прегарянето, мобингът, демотивацията, синдикалните конфликти, трудностите в сътрудничеството и недоразуменията се умножиха поради общата липса на доверие в бъдещето и липсата на общ социален проект.

    В този тревожен контекст важна противоотрова срещу разпадането на производствената и социалната структура може да бъде намерена в новия акцент върху човешкия капитал и развитието на уменията и способностите за взаимоотношения, свързани със света на труда, областта на управлението на взаимоотношенията и вътрешната и външната комуникация, които са характерни за всеки икономически субект - от малкия бизнес до големите организации.

    В период от икономическата ни история, подобен на току-що описания, е спешно необходимо да се преоткрият и укрепят онези понятия и практики от областта на научната психология, които могат да помогнат за справяне със ситуацията на голяма промяна, пред която сме изправени. Транзакционният анализ притежава всички необходими характеристики, за да подпомогне хората да се справят с регресивните ефекти, споменати досега в света на труда, чрез осъзнаване на техните механизми за вземане на решения, на състоянията на егото, които характеризират различните индивидуални нагласи, и на психологическите игри, които се играят несъзнателно в стресови ситуации.

    Изучаването на транзакционния анализ позволява на хората да разберат по-добре какво ги мотивира да вземат определени решения на работното място, какви са техните екзистенциални позиции и какви конструктивни или деструктивни игри неизбежно се играят в компаниите. Животът на организациите зависи до голяма степен от работата и личните решения на индивидите, които ги изграждат. Теорията, разработена преди много години от Ерик Берн, може да помогне на отделните работници да разберат другите и да направят по-добър избор, като върне работния опит към по-автентично субективно и лично измерение, както и да освободи хората от логиката на неизбежността, която може да характеризира всеки период на криза и промяна.

    РЕЧНИК НА ТЕРМИНИТЕ

    A = родител

    B = Възрастен

    C = дете

    МЕТОДОЛОГИЧЕСКИ ОСНОВИ НА ТРАНЗАКЦИОННИЯ АНАЛИЗ В РАБОТНИ УСЛОВИЯ

    Въведение

    Защо хората се държат по определен начин на работното си място? Какви са мотивите им? Съществува ли методологичен подход, който може да се използва за определяне на различните нагласи и действия на хората в корпоративните организации, за да се управляват те по такъв начин, че да се насърчават ситуации на взаимна изгода и синергия? Теоретичният модел на транзакционния анализ е създаден, за да отговори на подобни въпроси, т.е. да предложи оперативно приложение на някои от основните открития, принадлежащи на динамичната психология, и на свързаните с тях механизми на функциониране на нашата психика.

    За да успее в това, тази интересна област на изследване предполага, че е възможно да променим възможностите си за разбиране и взаимодействие с другите чрез признаване на собствената си екзистенциална позиция, както и чрез отношенията между различните динамики в личността: родител, възрастен и дете. Трите етапа на егото се редуват в поемането на контрола върху когнитивните състояния на индивида през деня, което дава началото на транзакционната феноменология.

    Осъзнавайки това предположение, става ясно, че възможностите за управление на многобройните ситуации на сложност, които характеризират човешките отношения в съвременните организации, не зависят (само или непременно) от авторитарните способности да се доминира над другите, а по-скоро от авторитета, който идва от разбирането на самия себе си и от способността да се разчитат правилно ситуациите, в които човек се намира. Именно следвайки този принцип, транзакционният анализ насочва хората към управление на неудобни работни ситуации, към приемане на личните и междуличностните граници, към признаване на потенциала на човешкия капитал и към реализиране на положителни взаимоотношения, които са в състояние да се подхранват във времето.

    В съответствие с тази предпоставка (отказ от доминирането на събеседника и търсенето на власт в полза на развитието на емоционална интелигентност и асертивност) може да се осъществи целта, с която Ерик Берн решава да даде живот на темата: да накара хората и организациите, в които участват, да се развиват на основата на взаимен обмен и усъвършенстване.

    Като се имат предвид горепосочените предположения, транзакционният анализ вече е доказал способността си да се превърне в прагматичен инструмент за управление и разрешаване на конфликти, който може да се използва от всеки член на корпоративна организация, независимо от неговата/нейната роля или позиция. Както ще може да се забележи в казусите и примерите, представени в настоящата изследователска и разработваща работа, най-добрите резултати при прилагането на тази методология винаги са били

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1