Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)
Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)
Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)
Ebook495 pages5 hours

Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Що змушує покинути затишне життя і, незважаючи на смертельний ризик, за покликом серця боротися за те, що любиш, коли замість мирних буднів приходить війна? Що відбувається з людиною, яка потрапила під коток репресивної машини, що прагне знищити, розтоптати, перетворити на порох усе, що їй дороге?

Ця книга — сувора правда про норови, що царюють у сучасній Російській Федерації, країні, що перетворена в ГУЛАГ, про перебуванняв полоні, коли минуле зруйноване вщент, а майбутнє завідомо знищено. Як, залишившись сам на сам із безжальним ворогом, знайти в собі сили продовжувати боротьбу? Піднятися після падіння можна, лише розірвавши ланцюги, що скували душу.

Чи досить сил у людини, яку позбавили надії? Це історія про те, як на зміну безвиході приходить віра, як юнак перетворюється на чоловіка і кидає виклик своїм тюремникам.

LanguageУкраїнська мова
PublisherFolio
Release dateDec 20, 2019
ISBN9789660384415
Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)

Related to Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)

Related ebooks

Reviews for Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Піднятися після падіння (Pіdnjatisja pіslja padіnnja) - Генадій (Genadіj) Афанасьєв (Afanas'єv)

    Автор

    ІДЕНТИЧНІСТЬ

    Я народився в одному з найкрасивіших місць на землі — у Криму, на півострові, що славиться своєю дикою і неприборканою природою. Сталося це в той момент, коли Україна заслужено здобувала свою довгоочікувану незалежність від московської багатовікової окупації. Незалежність, яку багатостраждальний народ завоював слізьми, ріками крові та мільйонами загублених життів. Із приходом цього часу починавсь абсолютно новий етап для всієї української нації. Час покоління, вільного від радянської пропаганди, яке не пам’ятає, що таке партія, піонер, черга і вождь. Мені пощастило. На вулицях мого міста легко можна було зірвати з дерева яблуко або персик. Слива, вишня, волоський горіх, виноград росли повсюдно. Влітку морський вітер дарував прохолоду, рятуючи від завзятої південної спеки, а взимку сонце розганяло холод, та так, що зібратися на барбекю в новорічне свято не становило проблем. З мого вікна видно було гірські шпилі, а там, на вкритих лісами вершинах, водилася різноманітна дичина. Зайці, лисиці, кабани та благородні олені. У небі нерідко можна було побачити сокола, що круто набирає висоту, або орла, який кружляє високо над головою. Прекрасне Чорне море слугувало втіхою для мільйонів туристів зі всієї моєї непокірної батьківщини.

    Ще в дитинстві батьки переїхали жити до Одеси, прекрасного міста, насиченого мішаним єврейсько-українським колоритом. Мені пощастило зростати в самісінькому його центрі, на легендарній вулиці Молдаванці. Але кожні канікули ми всією сім’єю поверталися назад до Криму. Це було магнітне тяжіння, непереборна залежність, у яку потрапляєш, хоч раз вдихнувши кримське повітря, і яку відчуваєш до останнього подиху.

    Одеса внаслідок радянської окупації була в більшості своїй російськомовним містом, принаймні я його таким пам’ятаю. Варто зауважити, що при цьому освіта надавалося виключно рідною українською мовою. В умовах цього культурного єдиноборства наслідки, природно, перш за все позначалися на дітях. Моя сім’я була російськомовною, і вдома я в основному чув тільки російську мову, а в дитячому садку, школі, найрізноманітніших освітніх гуртках навчався і говорив виключно рідною українською. З огляду на це у малюків вироблялася своя особливість, надзвичайно забавний суржик, який включає мішанину двох мов і єврейського акценту. Я був яскравим представником такої молоді, тому що за межами славного міста біля моря мою мову мало хто розумів. Утішало тільки те, що в Криму цей акцент сприймався завжди з розчуленням.

    Я вчився в особливій школі-інтернаті, яку місцеві учні називали одеським Оксфордом. Оскільки школа була з’єднана з гуртожитками і діти жили тут місяцями, їх потрібно було чимось займати. Щотижня школярі готували вистави за мотивами творів українських письменників, а після репетицій виступали на сцені перед батьками та учнями, що заповнювали актову залу. Ми одягались у національне вбрання, співали народні пісні. Левову частку таких виступів було присвячено матерям і рідній землі. Ось так іще в дитинстві у мене виникла любов до української культури і традицій. На все життя в пам’яті відклалось, як плакали вчителі, коли тримали в руках український рушник із хлібом і співали пісні про Голодомор, улаштований більшовиками в Україні 1932 року.

    У таких спектаклях виявилася ще одна моя пристрасть — ляльковий театр. Уже у віці семи років я став актором, що зображує казкових тварин, від братика-ведмедика до сірого зайчика. Наша юна акторська трупа встигла здобути кілька перемог і дістала багато нагород. Одного разу навіть переможне місце на обласному одеському конкурсі талантів посіли. У результаті всі ці події закарбувались у моєму серці.

    Життя змінюється, батьки розлучаються. Я залишився з мамою. Їй самій було дуже важко давати раду всім клопотам і побутовим проблемам, які навалилися. Вона поєднувала кілька робіт: була заступником директора у школі, вихователькою в дитсадку і ще встигала давати приватні уроки музики. Але так не могло тривати довго, тому ми зібрали речі й повернулися до Криму, туди, де я народився і де з відкритими обіймами нас чекала моя бабуся.

    Мені важко було знайти школу на півострові. В Одесі все навчання велося українською мовою, а в Криму вона чомусь була факультативною. До своїх дванадцяти років специфічні слова, терміни російською я вже не розумів, та й не потрібно було. Все ж нам пощастило. Моя нова школа була однією з найбільших у Сімферополі, приблизно на чотири тисячі учнів. Усього лише один клас, де викладали українську мову, розрахований на шістнадцять учнів, у той час як у російськомовних класах учнів налічувалося не менше сорока. Тоді я не замислювався над цим. Та й що я міг знати у свої роки? Я був дитиною. Так і вчився, у класі з дивною літерою «У», що перебував десь осторонь усіх, немов ізгой. Але ніхто з нас таким себе не відчував, навіть навпаки, ми пишалися своєю ідентичністю.

    ЗЕРНО СУМНІВУ

    Мій покійний дідусь був суддею Військового трибуналу. Ще за часів Радянського Союзу він належав до тих людей, які не беруть хабарів і пропускають усе через себе, це і допомагало йому ухвалювати рішення по справедливості. Дідусь завжди уявляв себе на місці тих, хто постраждав від злочину, і тих, хто його скоїв. За консультаціями і допомогою йому телефонували з усього величезного більшовицького простору. Ймовірно, всі ці переживання і відданість справі в результаті погіршили виявлений у нього рак, який його і погубив. Хай там як, але натхнений таким прикладом, я вирішив наслідувати дідуся і вступив на юридичний факультет. На жаль, дуже скоро я розчарувався в усій правоохоронній і судовій системі. Стати людиною, яка відновлює справедливість, відвертає злочини і несе відплату, — здавалося мені гідним майбутнім. Насправді в певний момент усвідомлення процесів, які відбуваються навколо нас, дало мені зрозуміти, що за часів злочинного режиму президента, ставленика Російської Федерації, чинити по справедливості в правоохоронній або судовій системі неможливо. Сувора ієрархія, рабська вертикаль влади. Те, що говорить старший за званням або посадою, нижчий мусить виконувати беззаперечно, незалежно від того, чи правильно це, чи законно, чи ні. Царство корупції та хабарництва. Риба гниє з голови. Ось так іще під час свого навчання я усвідомив, що не бути мені ні прокурором, ні слідчим, ні суддею.

    Я вирішив усе змінити, і отримавши запрошення на роботу в США, купив квиток на літак і полетів на півроку в цілковиту невідомість, де мене чекала з дня на день знесилювальна, виснажлива робота. Без вихідних, відпочинку та сну, все заради однієї мети — стати незалежним від навколишніх обставин, щоб не зануритися в те болото, яке краєм ока зміг одного разу побачити.

    Мене на той час давно вже тягло до фотомистецтва. Тоді я і придумав план, як поєднати те, що я люблю, з тим, що буде повністю мене забезпечувати. Але потрібно було заробити стартовий капітал на реалізацію бажань. Американська мрія реальна тільки після титанічного завзяття та старань. Ось і я робив усе, що міг зробити. І в результаті я досяг своєї мети. Мені припали до душі Сполучені Штати Америки, але залишатися там я не захотів. Щось тягнуло назад, додому. Нехай на батьківщині було все не так добре в усякому розумінні, але, як птах прагне повернутися до свого гнізда, я жадав до України.

    У низці фотозйомок, майстер-класів і конкурсів я закінчив інститут і, здобувши ступінь магістра права, відразу ж улаштувався працювати фотографом в американську компанію стокової фотографії. Життя протікало в ритмі реклами та фешенебельного гламуру. Я завжди називав це богемною атмосферою.

    Телевізор я практично не вмикав, а якщо і доходила справа, то в основному надавав перевагу російським каналам. З екрана диктори в костюмах постійно переконували, що дивитися треба виключно їхні новини, адже тільки вони покажуть інформації більше, точніше і правдивіше про країну, в якій я живу. Я не звертав уваги, та й мені було за великим рахунком однаково. Політика мене не цікавила, суть її здавалася брудною, а планка недосяжною. Моє покоління все ще було навчене радянським ладом, що простий громадянин у державі — ніщо, тому і намагатися щось змінювати у своєму житті марно. Як і більшість, я абсолютно не помічав тих маніпуляцій, що, як гігантська вирва на нескінченних океанських просторах, засмоктували Крим. Російська Федерація не починала гібридну війну 2014 року, вона її ніколи і не закінчувала, у той час лише настала фаза активізації. Її спричинила українська Революція Гідності.

    Усе, що відбувається в серці країни, в той час не турбувало особливо ні мене, ні моїх друзів і знайомих. У Криму все було обплутано павутиною «Русского мира». Рекламні вивіски, оголошення на зупинках, розмови на ринках і в маршрутних таксі. Усе прогнило Росією. У Криму на кожному розі шепотіли про те, що інтеграція з Європейським Союзом таїть у собі найзгуб-ніші наслідками, в основному економічні. Від багатьох своїх друзів я чув одну й ту саму історію, яку вони передавали зі слів якоїсь «дуже добре знайомої» їм людини: «Моя мама сказала, що знайома її куми їздила на Майдан і там пила чай, який у наметах розливали, а потім повернулася до Криму, і їй різко гірше стало по здоров’ю. Ось і прийшла Тамара в поліклініку на обстеження, а там після всіх аналізів з’ясувалося, що вона вживала наркотики. Розумієш? Там, на Майдані, всі наркомани!!!» Не потрібно мати розуму аж понад голову, щоб засумніватися у правдивості цих історій, особливо, коли трактування одного і того ж знову і знову повторюється в різних інтерпретаціях, тут, хочеш не хочеш, а закладається зерно сумніву.

    У лютому все кардинально змінилося. Мені було цікаво побачити, що ж із себе являє Майдан, епіцентр української революції, що спалахнула. Хотілося дізнатись, який він по-справжньому має вигляд зісередини, чи такий жахливий, як це доносило російське телебачення?

    НЕМОЖЛИВО ЗАЛИШАТИСЬ ОСТОРОНЬ

    Того дня було досить тепло, але сніг іще лежав на вулицях великими замерзлими брилами. Якраз після дощу, рано-вранці, я опинився в самому епіцентрі вируючої революції Честі та Гідності. Хоча була всього сьома ранку, Хрещатик не стояв порожнем. Хтось рубав дрова для печей, хтось готував сніданок, а хтось зміцнював барикади і розносив продовольство від будівлі міської мерії, де було влаштовано штаб, до розставлених повсюдно наметів. Дівчата роздавали чай, підбадьорюючи сонних дозорців. Усюди можна було зустріти людей різного віку, від мам із візочками і старих, що грають у шахи, до підлітків, які ганяють у футбол. Такої ранньої пори, коли все місто ще спало, революція вже щосили пильнувала. Головне і найбільш шокуюче чекало попереду.

    Вулицю Банкову, яка веде до адміністрації президента, а також до Верховної Ради України, було оформлено під нескінченну фотогалерею. На знімках легко можна було розпізнати цю ж вулицю декількома днями раніше, а фотозображення передавали жорстокі події минулих днів. «Беркут», спеціально навчений загін силовиків, стріляв із помпових рушниць по беззбройному натовпу. Люди лежали на засніженому асфальті, а їх безжально били гумовими кийками. Деяких силовиків було сфотографовано з палаючими «коктейлями Молотова» в руках. Не важко здогадатися, хто став жертвою їхньої ненависті. Зовсім поряд із фотогалереєю можна було виявити наслідки жорстокої розправи правоохоронців — заставлені квітами та лампадками місця, де вбили ні в чому не винних громадян, які вийшли на протест обурення, не маючи в руках ніякої зброї.

    Бачачи все це, я відчув невідомий мені раніше холод усередині, схожий на відчуття, які виникають, коли хтось помер із близьких, і не знаєш, що сказати згорьованим родичам. У ту мить щось загинуло і в мені самому, але прийшло усвідомлення карикатурності всього попереднього життя, оповитого брехнею та обманом, немов павутиною та цвіллю. Через кров, біль і смерть прийшла справжня ницість російської пропаганди, яка не знає кордонів.

    Вулицями ходили волонтери і роздавали листівки, де повідомлялося, що через два дні відбудеться мирна хода. Люди хотіли висловити своє обурення, кричуще невдоволення злочинним режимом президента-вбивці. Народ вимагав змін і нового життя, без корупції та колінкування перед Російською Федерацією. Майбутня хода стане фатальною, але про це не було відомо протестуючим героям.

    За територією барикад уже не видно було того Майдану, що вирував у центрі столиці. Він там і не був потрібен. Революція Честі та Гідності вже зріла в серцях людей, і вони, у свою чергу, зводили барикади проти укорінених злочинних устоїв і способу мислення. Все це сталось і зі мною.

    Наступного дня я повернувся додому в рідний Крим, Сімферополь. Усі засоби масової інформації передавали про криваву розправу президента Януковича над протестувальника-ми. Майдан палав. Людей били, викрадали і вбивали. Десятки мертвих і сотні поранених. Хлопець, застрелений «Беркутом» у спину. Дівчина-волонтер у закривавленій майці з червоним хрестом і пробитою шиєю. Відбувалася розправа злочинної влади над народом. Саме в ту мить у мене і дозріло головне питання до самого себе: «Хто ж я? Чоловік, вихований на героїчних подвигах літературних героїв, чи боягуз, який відсиджується в теплому будинку на нагрітому дивані, коли вершиться історичний момент і моя країна дійсно мене потребує». Потрібно було зробити визначальний для життя вибір і переступити межу. У такі моменти, як якір, завжди утримує людину безліч речей, суть яких одна — гроші, комфорт і страх усе втратити. Залишити роботу, кар’єру, вирушити в невідомість, орієнтуючись і сподіваючись тільки на долю та фортуну. Це складно. Занадто багато АЛЕ було присутнє в майбутньому виборі, я свій зробив.

    Найближчу масштабну акцію проти режиму Януковича було призначено на дату всього за кілька днів, і вже не стояло питання, йти чи ні, брати участь у боротьбі за свободу чи залишатися пасивним спостерігачем. У моїй богемній тусовці художників мало хто цікавився майбутнім країни, і через це потрібно було починати все з нуля. Дні минали за підготовкою та пошуком соратників, яких виявилося чимало. Побачити в настільки аполітичному пасивному суспільстві напівзом-бованого російською пропагандою півострова масу активних громадян, що зібралася чисельністю п’ятнадцять тисяч осіб, було шокуюче. Більшість протестувальників — кримські татари, і я вільно розчинився в натовпі разом зі своїми однодумцями.

    Хоча в усіх нас і були розв’язані руки, акція проходила абсолютно мирно. Ніяких провокацій, ніякої опозиції та цілковита підтримка народу. Чинному правлячому режиму в Криму було винесено ультиматум, суть вимог якого полягала в демонтажі пам’ятників радянської спадщини та проведенні перевиборів. Я думав, що Крим зможе безкровно, зразково поміняти злочинну владу. Але, звичайно ж, усе пішло не за планом.

    Усього через три дні налякані зрадники, під контролем агентури сусідньої країни, планували провести засідання Верховної ради Криму, де збирались ухвалити сепаратистські закони та поправки, які мали узаконити вторгнення Російської Федерації в Україну, що готувалося.

    Залишатися осторонь було неможливо.

    НАС УЖЕ ЧЕКАЛИ

    Із усього Криму почали з’їжджатись обурені та розгнівані люди. Двадцять тисяч чоловіків і жінок вирушили захищати свій дім, вигукуючи речівки та тримаючи плакати з гаслами, які стали наступним кредо всього їхнього життя: «Крим — це Україна». Але під Верховною радою Криму нас уже чекали вороги. З Російської Федерації передислокувались, як вони говорили, у туристичних цілях, не менш як десять тисяч кубанських козаків, які мали надати збройну підтримку завезеним цивільним. Цих людей швидко було розподілено по всіх великих містах і селах, але велика частина все-таки залишилася «підкорювати» столицю. До них приєдналися місцеві співробітники спеціального призначення «Беркут», ті самі, які безчинствували, били і вбивали протестувальників на Майдані в Києві. Кримські відділення вважалися найжорстокішими, бо вже давно симпатизували Москві. Основну масу сепаратистів у ті дні становили проплачені маріонетки — «тітушки», що виконували функцію «м’яса», під час усіх гарячих стадій конфлікту. Загалом, того дня під Верховною радою Автономної Республіки Крим зібралося не менш як п’ять тисяч росіян. Вони не приховували своєї присутності й цілей, які були відкритими, чіткими і зрозумілими — окупувати й анексувати територію настільки принадного їм півострова.

    Весь цей набрід стояв півколом біля вхідних дверей до будівлі. Їм потрібно було за всяку ціну не дозволити, аби сесію, що відбувалася в парламенті, було зірвано. З протилежного боку загарбники готували криваву провокацію, яка мусила стати виправданням подальшого введення військ. Увесь дах будівлі обліпили журналісти, як мухи мед. Десятки камер усіляких ЗМІ РФ готували вечірню порцію пропаганди для своїх обивателів.

    Серед тих, хто зібрався відстоювати цілісність і незалежність України, здебільшого стояли кримські татари. Було й чимало етнічних українців, але все ж основна атака готувалася саме на корінний народ Криму. На 'їхню адресу з боку росіян летіли образи з міжрасовим підґрунтям, таким властивим нашим сусідам: «Черножопые! Чурки! Хачи!». Росіяни робили все, щоб спровокувати кримських татар піти в наступ. Усе це підігрівалося виглядом російських прапорів, яких ставало все більше.

    Тієї миті, коли в наш бік полетіли скляні пляшки, цегла і палиці, а опоненти почали використовувати газові балончики та кийки, залишатися в бездіяльності було вже неможливо. Хвиля пішла в наступ. Почалася тиснява. Натовп з усіх сил намагалася виштовхнути окупантів із зайнятої ними території. Все відбувалося відносно безкровно, переднє оточення намагалося відвертати всі можливі бійки та колотнечі, а для тих, що були травмовані, організовувався живий коридор, крізь який можна було безперешкодно дістатися безпечного місця. Активні дії тривали не менше трьох годин, після чого росіян було відкинуто. Нас переповнювала ейфорія. Тоді здавалося, що ми перемогли. Сесію було зупинено, а місцевій владі нагадали, що годинник цокає, і їхній час закінчується. Від представницького органу кримських татар — Меджлісу прозвучала команда на відбій, і всі почали розходитися по домівках. Під будівлею продовжували тирлуватися вигнані сепаратисти, вони нікуди не йшли. Очевидним було й те, що всі вони повернуться на раніше займані позиції, як тільки ми покинемо територію...

    Повернувшись додому, я ввімкнув російське телебачення, щоб послухати, як подадуть події, що відбулися за день. Мені відкрилась абсолютно груба, незграбна, неймовірна брехня. Абсурд у стовідсотковій повноті свого вияву. Саме в ту мить я зрозумів, що значить слово «пропаганда».

    Репортажі по всіх центральних ЗМІ були ідентичними. Кожен окремо із симетричних сторін доносив одне і те саме послання. Нарізка кадрів, зібраних із різних місць, різного часу, що містять палаючі вулиці, «коктейлі Молотова», кров і вбивства. Усе це супроводжувалося не менш брехливим озвученням: «Українські націоналісти з’їжджаються з усієї України, щоб почати геноцид кримчан і знищити все російськомовне населення поголовно. Наші брати перебувають у смертельній небезпеці!». Так пролунав вступний акорд початку війни.

    Тієї ж ночі війська спеціального призначення Російської Федерації було перекинуто в Автономну Республіку Крим, і вони здійснили захоплення всіх адміністративних будівель, на дахах яких вивісили російські прапори. Окупанти взяли в оточення військові бази, зайняли аеропорти, перекрили всі дороги, що ведуть на півострів. Вулиці патрулювали люди з масками на обличчі та в камуфляжній формі. Ніхто з них не мав розпізнавальних знаків на своєму одязі, але кожен житель Криму прекрасно розумів, хто вони і звідки.

    З того дня стало небезпечним бути українцем. Ми перетворилися на ворогів. На нас почалося полювання. Вулиці заповнили молоді хлопці міцної спортивної статури. Під охороною терористів у масках вони розгортали російські прапори на вулицях, зривали і руйнували національну символіку України, намагаючись усім показати, хто тут тепер господар. Але все це бидло, брязкаючи своєю зброєю, не злякало нас, а, навпаки, ще більше згуртувало, змусивши діяти.

    ВОЛОНТЕРИ

    Я завжди уявляв Україну як безліч куренів, що є незалежними один від одного, але в разі небезпеки об’єднуються, аби дати відсіч агресорові. Так сталося на Майдані, так відбувалось і зараз. Війна насувалася зі сходу. Її гнильний сморід уже обплутав жителів міст і сіл. Напрошувалося питання, чи може непідготовлений юнак, який не служив у армії, щось протиставити професійно навченим російським військовим? Я розсудив, що ні. Але це не означало, що треба скласти руки і нічого не робити. Мені згадалася дівчина на Майдані, медик-волонтер, яка кинулася рятувати поранених хлопців під час обстрілу. За це вона отримала кулю, але якби не вона, то хто? Тоді й прийшло рішення створити організацію, суть діяльності якої полягатиме в навчанні волонтерів надання першої медичної допомоги. При цьому, як було домовлено, що ця допомога надаватиметься кожному пораненому. Людина має залишатися людиною.

    Використовуючи контакти, отримані під час акцій протестів, а також соціальні мережі, я звернувся зі своїми пропозиціями до всіх, хто поділяв мої погляди. Не менш як тридцять п’ять осіб позитивно відгукнулися вже в перші години мого «обдзвону». Серед цих людей була й ціла театральна артстудія. Актори запропонували використовувати їхній репетиційний майданчик для проведення наших підготовчих уроків. Єдина їхня умова полягала в тому, що те, чим ми займатимемося в межах наданого ними приміщення, мусить обмежуватися виключно медичним напрямом.

    Відкриті оголошення в усіх доступних соціальних мережах, персональні запрошення і звичайні чутки дуже скоро зробили свою справу. Сотні людей почали відгукуватися на наш гучноголосий заклик стати волонтером у боротьбі за рідну землю. Для екіпірування медиків-добровольців усім необхідним було заведено банківську карту, куди люди з усієї України надсилали пожертвування, на які ми купували марковані червоними хрестами каски, аптечки з медикаментами, наколінники, налокітники, протигази і по змозі бронежилети з мінімальним захистом. Сотні смертей на Майдані в Києві багато чого нас навчили. Волонтерський штат досить швидко укомплектували, а курси здобули успіх. Перші заняття пройшли на вищому рівні. Викладати уроки до нас приходили справжні професіонали, показуючи на наочних прикладах, що і як працює. Без медичної освіти ми насправді мало що могли зробити, але все ж краще, ніж нічого. Для оперативного транспортування поранених ми сформували екіпаж із автомобілів наших волонтерів, а також знайшли притулок на двісті осіб, де можна, в разі захоплення лікарень і поліклінік, розбити штатний лазарет.

    Звичайно, ні на мить не можна було забувати і про тих, хто продовжує перебувати в оточенні військ Російської Федерації. Хто, якщо не самі громадяни України, ще подбає про наших військових. Люди з усієї країни відправляли нам банки з медом, консервацію, консерви, цукерки, шкарпетки та цигарки. Іноді виходило підпільно перевезти кілька десятків метрів колючого дроту, дістати ліхтарики та інші інструменти, що можуть допомогти в обороні. Ночами ми возили всі ці накопичені предмети до військових частин і передавали їх солдатам, перекидаючи через паркан.

    Наша активність у такий складний час не могла залишитися непоміченою. Усе більше різних людей почали виходити на нас із пропозиціями співпрацювати. Щодня багато журналістів потребували нашої допомоги. Їм був потрібний захист, транспортування й оповіщення про те, що відбувалося в найбільш «гарячих» точках. Іноземці потребували перекладачів, яких у нас було в достатній кількості, щоб покривати весь спектр запитів, які надходили.

    Організація цих процесів забирала в мене весь час, але і приносила неймовірне відчуття участі в чомусь дійсно великому і по-справжньому історично важливому. Я переступив за зону комфорту і став на шлях, який мав зробити з мене чоловіка.

    Усе, що робилося, здавалось нам недостатнім, і тому слід було негайно переходити до публічних акцій протесту, які мали показати, що ми проти анексії, проти окупації та що Крим — це дійсно був, є і буде Україною.

    Перша акція з протидії російській агресії пройшла в Сімферополі під українською військовою частиною, розташованою біля залізничного вокзалу. Сотні чоловіків і жінок стояли з плакатами: «Стоп війна», «Крим — це Україна», «Мир». Нас зібралося не так уже й багато, близько тисячі осіб. Ми були оточені кубанськими козаками, місцевими колабораціоністами та збройними кадровими російськими військовими. Але ніхто не боявся. Люди прийшли підтримати наших солдатів. Сказати, що народ України разом із армією. Прапори України, національний гімн, сльози трепету, радості, відчаю, гордості.

    Ми змінювалися, ми стрімко дорослішали. З диванних військ ми перетворювалися на опір, який у майбутньому зупинить наступ російських військ. Щоб народилося щось нове, має померти щось старе. Революція Честі та Гідності пробудила в українців історичну пам’ять, показавши, хто вони є насправді.

    Ночами наші хлопці стояли під військовими частинами, чекаючи штурму щосекунди. Нам здавалося, що коли росіяни почнуть убивати цивільне населення, то світове суспільство нарешті прийде на допомогу. Щодня я з мамою варив вечорами гречку і розфасовував її по п’ятилітрових баклажках, а потім відносив до чергових постових, а також солдатикам у частини, щоб хоч якось підбадьорити й підкріпити героїв. Це, звичайно, не дуже велика допомога, але в той час кожен допомагав як міг.

    Цілі загони працювали вночі та у сфері пропаганди, розмальовуючи вуличні стіни українською символікою і закликами жити в мирі. Намагалися донести до людей, що їх очікує в майбутньому. Закликали їх чинити опір і виходити на вулиці. Показували, що Росія їм не друг, а типовий загарбник, якого цікавить лише земля і потенційні військові бази на ній. Малювати графіті було надзвичайно небезпечно. Нічні вулиці патрулювалися роєм сепаратистських машин, які за допомогою прожекторів пантрували на підозрілих осіб. Попастись їм означало пропасти назавжди. У ті дні серед наших траплялося дуже багато викрадень, іноді десятками за день, іноді їх знаходили мертвими... Але ми не здавались. А продовжували боротися, скільки було сил і наших можливостей.

    ВЕСНА 2014 РОКУ ПЕРЕВЕРНУЛА ВСІ МИСЛИМІ ТА НЕМИСЛИМІ УСТОЇ

    Я був фотографом. Шукав прекрасне. Моїм кредо завжди була одна проста фраза: «Красиве те, на що дивишся з любов’ю»... Дивився на будь-яке створіння, усвідомлюючи, що воно вже за своєю природою є прекрасним. Старався розповісти людям, що їм не потрібні модифікації, аби бути кращими... Я любив людей, любив світ. Можна сказати, що був космополітом, який знайде спільну мову з ким завгодно і де завгодно на цій планеті. Але жити тягло завжди в одне місце. В Україну. Та всі ми космополіти частково, поки не приходить біда в наш дім. І тоді все змінюється. Тоді реальність подій розплющує твої очі на цей світ. І навколишні барви вже не настільки райдужні. Не настільки заспокійливі та радісні. Занадто багато стає червоного кольору...

    Тоді, 9 березня 2014 року, я був уже іншим. Не таким, як раніше. Світ, який я любив, змінився. Затишне, спокійне життя перетворилося на боротьбу, на випробування, змагання, битву за виживання та збереження власної самоідентичності, землі та права називатися Українцем...

    Так, моє життя стало іншим. Люди, яким я дарував усмішки, тепер викликали ненависть у серці й оскал на обличчі. Я почувався вовком серед стада дурних овець, яких брехливі пастухи погнали на забій, а вони й раді йти за ними. Серед тих, хто продався за дешеві обіцянки та популістські гасла. Серед людей, які носять на своїх руках «кайдани», пута в серцях і умах. Вони публічно спалювали українські прапори на вулицях. Вони випалювали українські герби, влиті у граніт. Вони збивали українську символіку молотами і кувалдами. Вони руйнували все, що символізує та стосується України, з ненавистю берсерка, з дикою люттю, з піною біля рота і невидющими очима. Їхні душі немов відчували неминуче майбутнє і билися в передсмертній агонії. Оголосили полювання на відьом. Викрадали, катували, мордували всіх, хто не такий, як вони.

    Прихід «Русской весны» ознаменувався кров’ю, знайденими мертвими тілами українців і кримських татар. Окупація почалася зі штурму військових баз і вбивств українських військових... Кров, насильство і смерть — обличчя сучасної Росії. У той час хотілося плакати від безсилля та злості. Але насправді не такими ми були вже й безсилими...

    Мама спочатку відмовляла мене від участі в акціях протесту, мітингах, від нічних чергувань і патрулювань. Вона боялась, адже передбачала за всім цим затримання, арешт і в’язницю. Бабуся плакала. А я був тим, ким мав бути. Громадянином своєї країни. Українцем. І моя сім’я була зі мною. Ніколи не можна зупинятись і тим більше здаватись. Адже ніхто, крім нас.

    У результаті — квартира, обвішана георгіївськими стрічками для марної конспірації. П’ятилітрові бочки з гречкою для українських військових. Шкарпетки, мед, сигарети. Закуплені медикаменти на випадок початку активної війни та припасені протигази на випадок якоїсь хімічної або газової атаки. Може, і смішно, але хто знав, як можуть обернутися події. Ми не були готові до того, що «наш старший брат» піде на нас війною і прийде нас убивати.

    То був святковий день. Але не саме свято захоплювало мене в той час, а побачення, яке мало відбутися після вшанування пам’яті воїнів, які загинули у Другій світовій війні. Так, це було 9 травня 2014-го, святкування Великої перемоги. День, у який із року в рік нас привчали разом з іншими рабами ідеї віддавати честь загиблим героям за брехливі ідеали. Квіти. Салюти. Фронтові сто грамів для будь-якого віку... Прищеплення сучасного порочного мислення про те, як було добре «тоді», спогадів про колишню славу. Життя в минулому. Зомбування — елемент стратегії Російської Федерації.

    Свято Перемоги! Мій прадід теж воював. Він, як і багато хто, побував у полоні. Він відчув повною мірою «нагороду» за свої подвиги... У той час віддавати останню шану шляхом пострілу в спину з рушниць НКВС було нормальним явищем. Адже тоді, як і зараз, якщо потрапив у полон, то ти — ворог народу, на тобі «клеймо» і ти вже всього лише витратний матеріал. Щороку я стояв у колоні пам’яті з портретом свого прадіда, увічнюючи його ім’я, ім’я людини, яка не дістала заслужених почестей героя. Того року я ніс його серед сотень облич побратимів, аби він дивився на збочений люд. Упевнений, він би пишався мною і, як півстоліття тому, мій прадід дивився б із огидою на цю сіру масу обезволених людей. Які обвішалися георгіївськими стрічками і радіють новій окупації. Новому вторгненню. Новому геноциду. Царюючий людожер незаконно захопив владу. Незаконно окупував українську землю. Мою Батьківщину.

    Я йшов із фотографією свого

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1