Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Élet Anglia Felhői Alatt
Élet Anglia Felhői Alatt
Élet Anglia Felhői Alatt
Ebook124 pages1 hour

Élet Anglia Felhői Alatt

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Au-pair-lét, munka, tanulás a nagy szigeten.
Segédlet a Magyarországi tervezéstől az Angliai életig.
Izgalmas, igaz történet a nehézségekről, buktatókról,
S a szépségekről, csábító itteni jövőről.

Minden, ami a túléléshez...vagyis itt éléshez szükséges.

Térképek, látnivalók, hasznos szavak kis szótára, fontos honlapok, angol mértékegységek, tradicionális ételek elnevezései, és még sok más!

LanguageMagyar
Release dateSep 21, 2016
ISBN9781370766734
Élet Anglia Felhői Alatt
Author

Petra Zsófia Láng

Enrolled to University first on Tourism then Liberal arts. Now pursuing her love for traveling, writing, photography and arts.

Related to Élet Anglia Felhői Alatt

Related ebooks

Reviews for Élet Anglia Felhői Alatt

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Élet Anglia Felhői Alatt - Petra Zsófia Láng

    Két éve jöttem Angliába. Bár sok nehézséggel szembetaláltam magam, és bizony sokszor gondolkodtam azon, hogy feladom és hazamegyek, örülök, hogy nem tettem. Anglia - vagy bármelyik másik ország - sose lesz igazán az otthonom. Mindig Magyarország marad a hazám, s szívemben most is oda vágyom. Mégis tudom azt az életet, amit itt élhetek, ott nem engedhetném meg magamnak. Sok más magyar is tudja ezt, aki ide vándorolt. Ebben a könyvben leírom kezdeti lépéseim, hogyan jöttem ki, és miként maradtam. A nehézségeket, és a szép élményeket. Szeretném az összes hasznos információt megosztani az olvasóval, hogy kezében a könyvvel maga is eldönthesse, hogy valóban el akarja-e hagyni szülőföldjét hosszabb-rövidebb időre. És ha utazás mellett dönt, máris tudja milyen lépéseket kell megtennie érte, mire számítson, mire lesz itt szüksége s hogyan szerezheti meg őket.

    True tale of England

    Már tudom, hogy két dolognak köszönhettem azt az erős vágyat, hogy kijöjjek Angliába. Szüleimmel egész kis koromtól jártunk külföldre. Az a csodálatos érzés a mai napig hajt, amit akkor is éreztem, és most is, ha valami újat láthatok. Egy egész más világot, csak pár óra utazásnak köszönhetően. Egy idegen ország visszavisz az egész fiatal gyermekkorba, mikor még minden új és érdekes. Kiragad a napi rutinból, hogy valami sokkal izgalmasabb, magával ragadó dolgot élhessünk át.

    De miért pont Anglia? Talán hatodikos általános-iskolás lehettem, mikor az angol órán tankönyvünkből azt tanultunk, hogy egy átlagos angol család, családi-házban lakik, kerttel, több autóval. Egy olyan átlag család, mint az én panelrengetegben lakó családom is. Le voltam nyűgözve ettől. Tény, hogy itt az átlag életszínvonal magasabb, mint Magyarországon. Nem véletlenül vándorolt ide annyi magyar, hogy ide utazva bárki rövid időn belül összefuthat honfitársával.

    De nem csak magyarok döntöttek úgy, hogy Angliába jönnek a jobb élet reményében. Itt igazán minden nációból látni embert, a legritkábban talán épp angolokat. Senki se csodálkozik, hogy a buszon több nyelv hangjai mosódnak össze, hogy annyi kultúra öltözékei keverednek az utcákon. Lépten-nyomon láthatsz lengyel, arab vagy indiai vegyesboltokat. Legnagyobb sajnálatomra, magyar bolttal még nem találkoztam.

    Személyesen én a nyelv megtanulása miatt jöttem ide- bár nem a miatt maradtam. Már gimnáziumi éveim alatt az internetet böngésztem, hogy megtudjam, hogyan lehet kijutni külföldre, hosszabb időre. Kevéske angoltudásommal sokszor nyelvi korlátokba ütköztem. Abból, amit ki tudtam szűrni az idegen nyelvű weblapokból, az Au-pair munka tűnt a legegyszerűbb útnak, és a legjobbnak is.

    Mikor töprengtem, hova menjek nyelvet tanulni, gondoltam még Ausztráliára, Amerikára, de angol nyelvterületnek Anglia a legkönnyebben elérhető. Hisz itt van az EU-ban, nem kell vízum és csak 2 óra repülővel.

    Au-pair =Babysitter+Cleaner

    Az Au-pair általában lány, de egyre inkább fiúkat is keresnek erre a munkára. Ami nem kifejezetten munka a törvényi oldalát tekintve. Nagykorú, fiatal, gyermektelen emberek szoktak általában Au-pairek lenni, de ismertem ötvenes éveiben járó, felnőtt gyerekeit távol tudó özvegyasszonyt is ilyen pozícióban. Nem „munka, mert nem kell adóznod, vagy hivatalban bejelentened magad. A család egészségbiztosítása alatt te is igénybe veheted az orvosi ellátást. A befogadó család biztos segíteni fog ezekben a dolgokban. Alapvetően az Au-pair egy bentlakásos gyerekfelvigyázó és takarító-házvezetőnő. Csekély nyelvtudásom miatt direkt több takarítást és kevesebb gyerekfelügyeletet akartam végezni-, amit utóbb igen megbántam. Akármilyen rossz is az angolod a gyerekekkel elleszel, ezzel szemben nyelvet tanulni takarítás közben nemigen fogsz. A kétszintes, öt- fürdős angol házakban pedig igencsak több a házimunka, mint hinnénk. Sokan még a zoknit is vasalják (jobban mondva; vasaltatják), nem is beszélve a temérdek iskolai egyenruháról és a többi. Ha nincs takarítója a családnak, akkor bizony mind az öt wc-t neked kell kipucolnod. Ha nem szeretnél egy angol család cselédjeként kikötni valahol, akkor fontos mindenről megkérdezni őket. Sajnos elég sok rosszul végződő „hamupipőke történettel találkoztam, persze ugyanígy megvannak az ellenpéldák is.

    Papíron az Au-pairség a nyelvtanulásról, a kultúra megismeréséről szól. Ennek okán a családnak biztosítania kell neked időt a nyelviskolára. Ami évekig ingyen volt, most pedig igen szépen megkopasztja a kis zsebpénzből elő Au-paireket. Az előírt minimum zsebpénz heti 65 font, 25 óra munkára. Ne tévesszen meg az összeg, itt ez igencsak kevésnek számít. Persze fontos, hogy mennyire beszéled a nyelvet, mennyi a tapasztalatod, tudsz-e vezetni. Ma már nem vállalnék ilyen munkát kevesebb, mint 100 fontért. Itt az se számít ám soknak. Az utazás, az iskola drága, és ha néha azt ennél, amit Te szeretnél, akkor meglátod, hogy az étel is drága.

    Viszont a ruhák magyar árban vannak, tehát itteni fizetéssel olcsó. Itt is megtalálható sok nagy márka, ami otthon, meg néhány hasonló angol márkás ruhabolt. Amit kiemelnék, mert sokan szeretik a Primark. Nagyon olcsó, divatos, ha a minőség nem is első osztályú. A kedvenc boltom a Tkmaxx, ahol nagy tervezők és nagy márkák ruháit vásárolhatod meg, jóval olcsóbban eredeti áruknál. Általában kifutó, múlt szezoni modellek. (Például egy eredetileg száz fontos Diesel farmer húsz fontba kerül.)

    Au-paireket általában egy-két évre keresnek. Vannak nyári, három hónapos Au-pair munkák is, de persze úgyis akkor mész el, amikor akarsz. Nincs szerződés, csak szóbeli megegyezés. Általában két hét felmondási időt szokás hagyni, mindkét fél részéről. Néhány család hat hónap, vagy egy év után pár hetes fizetett szabadságot is felkínál.

    Money Matters

    Ha nem a nyelvtanulás az első rendű pont, hanem inkább a pénzkeresés, akkor más munkába érdemes fogni. Kezdésnek persze így is érdemes elgondolkodni az Au-pairkedésen, ha csak pár hónapra is, hogy már innen kereshess munkát, albérletet. Az albérlet itt nagyon drága, főleg az első havi kaucióval együtt. Általában egy házon osztozkodnak idegenek, és csak szobát bérelnek azon belül. Közös a konyha, valamint a mosdó. Nem egy leányálom, de a pénz diktál.

    Kezdő munkának hotelbe érdemes még jelentkezni, hiszen ott is általában ingyen lakhelyet és ellátást kapsz. Rengeteg munkaközvetítő cég van, akikhez ha regisztrálsz, kötelesek neked munkát adni. Lehet, hogy minden nap máshol fogsz dolgozni, a lényeg, hogy dolgozol és kapsz fizetést. Ha valamelyik munkahelyen kiválasztatnak, akkor ott kapsz állandó munkát - ha te is úgy akarod.

    Aztán ha nem is Magyarországról, de sokan jönnek szezonális gyümölcsszedő munkára, ebbe az országba is. Sokszor ott is kapsz lakhelyet, bár nem feltétlenül a legkényelmesebbet. Sokan mennek Skóciába epret szedni, a példa kedvéért. Találkoztam magyarokkal, akik egy magyar közvetítővel a Tesco-val jöttek Angliába dolgozni.

    Elterjedt még – és jól fizető- a fuvarozásban elhelyezkedni, ha van megfelelő jogosítványod. A nagyvárosokban a motoros esetleg kerékpáros fuvarosok is jól keresnek. Azonban igen veszélyesek lehetnek a városi utak a két keréken utazóknak, főleg a határidő stresszével hátukon. Legfőképp pedig; időt kell szánni a másik oldalon való vezetés megszokására, tehát esetleg nem ez a legjobb kezdésnek.

    Kávézókba, éttermekbe, üzletekbe való munkához, érdemes személyesen bekopogtatni minden hely ajtaján, és rákérdezni, hogy keresnek-e épp valakit, otthagyhatod-e az önéletrajzodat. Itt ez a szokás, a legtöbben- így én is- így kapnak ilyen jellegű állást.

    Természetesen minél rosszabb az angolod annál több fizikai tevékenységet magába foglaló munkát tudsz csak végezni. A válság itt is felütötte fejét, és bár elméletileg tilos a diszkrimináció, hallottam olyan helyről, ahol egy időre megtiltották, hogy külföldi munkavállalót vegyenek fel új posztba. Sajnos egy olyan szituációban vagyunk, ahol egy álláshirdetésre százak jelentkeznek, így a munkaadók még a legelőnytelenebb állásra is válogatnak a jelentkezők közül. A példa kedvéért; egy minden reggel hajnal öttől, reggel hatig tartó takarítói állás (igen az egy óra egy nap), hat fontos órabérrel. Persze, ha egy ilyen munka mellé találsz másik ötöt, nincs gond. Bár legtöbbször ide is tapasztalatot kérnek.

    A helyzet azonban érezhetően javul, nem hinném, hogy sok időbe fog telni, mire visszazökkennek a dolgok a régi kerékvágásba.

    Only the first step is hard

    Tehát nekikezdtem a megszervezésnek. Találtam egy jónak tűnő Au-pair közvetítőt. Érdemes szeptemberi kezdésre gondolni - olyankor van a nagy Au-pair váltás. Én is akkorra terveztem. Adtam magamnak három hónapot, hogy minden papírt összegyűjtsek. A közvetítő honlapján lévő listát követtem.

    Kértek referencia levelet két személytől, aki nem lehet a rokonom. Egy

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1