Discover this podcast and so much more

Podcasts are free to enjoy without a subscription. We also offer ebooks, audiobooks, and so much more for just $11.99/month.

Urodziny ChatGPT. Czy jesteśmy świadkami rewolucji?

Urodziny ChatGPT. Czy jesteśmy świadkami rewolucji?

FromSzerszy kontekst AI


Urodziny ChatGPT. Czy jesteśmy świadkami rewolucji?

FromSzerszy kontekst AI

ratings:
Length:
47 minutes
Released:
Nov 30, 2023
Format:
Podcast episode

Description

30 listopada 2022 roku udostępniony został ChatGPT, duży model językowy, który całkowicie zmienił postrzeganie sztucznej inteligencji w społeczeństwie. W tym odcinku przekonamy się, jak cudowne dziecko OpenAI postrzegają praktycy – badacze i biznes. 
 
Jak wygląda rywalizacja technologiczna w sferze AI? W czym ChatGPT przewyższa modele takie jak LLaMA, a w czym im ustępuje? Dlaczego budowa wielkich modeli językowych to „wyścig na asteroidę zrobioną ze złota”? Jak ChatGPT zmienił się przez ten rok i jakie rozwiązania AI będą nam towarzyszyć w najbliższej przyszłości? Czy chatboty będą nam asystować w codziennych zadaniach i wspierać osoby niepełnosprawne, czy napędzą polaryzację społeczeństwa i wytworzą iluzję cyfrowych przyjaciół? 
 
Goście odcinka: 
 
Maria Janicka – specjalistka w dziedzinie badań nad rozwojem sztucznej inteligencji w obszarach przetwarzania języka naturalnego i rekomendacji. Pracuje w Synerise, współtworząc jednostkę badawczą Synerise AI Research, gdzie skupia się na rozpowszechnianiu wiedzy w dziedzinie AI. Prowadzi bloga Synerise AI Research (SAIR) i podcast Stack More Layers. Zajmowała się również detekcją fake newsów, odnosząc sukcesy w międzynarodowych konkursach (FVER, SemEval). Doświadczenie zawodowe i badawcze w obszarach związanych z technologią wspiera wykształceniem humanistycznym w dziedzinie filozofii, kognitywistyki i kulturoznawstwa.  
  
Michał Nauman – doktorant na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w grupie badawczej Inteligentne algorytmy i struktury danych w IDEAS NCBR. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Amsterdamskiego, gdzie uzyskał wykształcenie w zakresie ekonomii oraz uczenia maszynowego. Przed rozpoczęciem pracy w IDEAS NCBR konsultował wdrażanie rozwiązań uczenia maszynowego w biznesie, współpracując m.in. z PwC czy Wojewódzkim Szpitalem Wielospecjalistycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. uczenie ze wzmocnieniem, uczenie samonadzorowane oraz procesowanie szeregów czasowych.  

----

IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Wspieramy rozwój tych technologii  w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Więcej na: ⁠⁠⁠⁠www.ideas-ncbr.pl⁠⁠⁠  ⁠

----

Produkcja podcastu: ⁠Podcastownia Ciekawość / ⁠⁠⁠www.podcastownia.pl⁠⁠⁠ / przy wsparciu badawczym studia Ciekawość / ⁠⁠⁠www.ciekawosc.to⁠⁠⁠ /
Okładka odcinka i głos syntetyczny są stworzone z użyciem komercyjnych narzędzi wykorzystujących AI. 

© Ideas NCBR
Warszawa, Polska, 2023
Released:
Nov 30, 2023
Format:
Podcast episode

Titles in the series (22)

IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Wspieramy rozwój tych technologii  w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Więcej na: www.ideas-ncbr.pl