Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes
Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes
Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes
Ebook90 pages1 hour

Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Augļu koki ir īsts ieguvums vasarnīcas īpašniekam, jo tie katru gadu dod ražu, neprasot īpašu aprūpi. Populārākie augļu dārza koki ir ābeles, ķirši un plūmes, kuru augļi satur visus nepieciešamos vitamīnus un tiek izmantoti ziemas sagatavošanai. Taču, lai šie dārza vecmeistari varētu baudīt ražu bez pārtraukumiem, par tiem ir pienācīgi jārūpējas. Un, vēlams, ne apgrūtinoši lauku zemes gabala īpašniekam.

LanguageLatviešu valoda
PublisherEDGARS AUZINS
Release dateApr 27, 2024
ISBN9798224724918
Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes
Author

EDGARS AUZIŅŠ

Dzimis 1989. gada 22. decembrī. Absolvējis Rīgas Juridisko koledžu. Profesijā nav strādājis, bet apguvis programmēšanas prasmes un pašlaik ar to nodarbojas. Kopš 2022. gada ir personīgā uzņēmuma vadītājs, kas nodarbojas ar transporta pārvadājumiem, kā arī programmēšanu. Dzīvnieku, īpaši suņu, mīļotājs. Born 22 December 1989. Graduated from Riga College of Law. Has not worked in the profession, but has acquired programming skills and is currently working in it. Since 2022 he has been the CEO of his own company, which deals with transport transport as well as programming. Lover of animals, especially dogs.

Read more from Edgars Auziņš

Related to Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes

Reviews for Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Augļu dārzs. Ābeles, ķirši un plūmes - EDGARS AUZIŅŠ

    Pirmā nodaļa. Ābeles un bumbieres

    Ābele - ļoti plastisks augs, augšanas apstākļiem mazprasīgs, tāpēc izdevās izplatīties no subtropiem uz vistālāk esošajiem ziemeļu reģioniem un pat uzkāpt kalnos, kur aug vairāk nekā 2,5 tūkstošu metru augstumā virs jūras līmeņa.

    Apdzīvotās platības ziņā ābeļdārzi ieņem trešo vietu pasaulē aiz vīna dārziem un olīvu audzēm. Pat apelsīnu birzis notiek tikai pēc ābeļdārziem. Saskaņā ar Bībeli āboli tika radīti pirms tevis un manis. Protams, tagad tie nemaz nav savvaļas augļi, kas cilvēcei bija zināmi pirms 5-6 tūkstošiem gadu. Pateicoties milzīgas selekcionāru armijas darbam, āboli ir kļuvuši par to, ko mēs izmantojam. Tie var sasniegt apmēram 1 kg svaru un milzīgus izmērus, būt dažādās krāsās (izņemot zilu, tumši zilu, violetu), to forma var būt no šaura koniska līdz apaļai un saplacinātai, un tiem ir atšķirīga garša un aromāts. Turklāt āboli ir noderīgi ikvienam bez izņēmuma, pateicoties augstajam pektīna vielu saturam, kas palīdz mūsu organismam izvadīt tajos uzkrātos toksīnus. Šī skaistā auga augļos ir daudz dažādu makro un mikroelementu, gandrīz visi cilvēkam nepieciešamie vitamīni un organiskās skābes. Stādiet ābeles! Viņiem nepieciešama minimāla aprūpe, bet tie dod ievērojamu ražu. Šis nepretenciozais, pateicīgais augs dos jums veselību un ilgmūžību ar mazāko jūsu piepūli. Nav brīnums, ka ir teiciens, ka, apēdot ābolu, mūžs pagarinās par vienu stundu.

    Bumbieri arī cilvēcei zināms jau tūkstošiem gadu. Principā tie ir ilgdzīvotāji, viņu vidējais vecums ir aptuveni 100 gadi. Ir bumbieri, kas ir 500 un pat 1000 gadus veci! Jāteic, ja ābelei ir periodiskums augļu augšanā (vienu gadu tukša, citu gadu blīva), tad bumbiere regulāri nes augļus. Turklāt bumbieris ir krusteniski apputeksnēts augs. Viņai vajag vēl vismaz vienu bumbieri, vēlams citu šķirni, savukārt ābele var augt viena, lai gan tā arī dod priekšroku sabiedrībai.

    Bumbieris ir augs, kas ir prasīgāks pret gaismu un siltumu nekā ābele, un ir daudz mazāk elastīgs, tāpēc tā izplatības laukums ir daudz mazāks nekā ābelei. Bumbieris ir garš augs, tas var sasniegt 25 m augstumu, un tikai trīs vīrieši var sasprādzēt ar rokām šāda bumbiera stumbru. Koku koksne ir neparasti izturīga un tiek izmantota virpošanā, mūzikas instrumentu, dekoratīvās skulptūras un juvelierizstrādājumu ražošanā.

    Tās augļi var sasniegt 2 kg svaru! Bumbieri ir garšīgi un veselīgi, taču ievērojami zemāki par āboliem. Turklāt tie praktiski nesatur pektīnu, bet bumbieru augļi satur arbutīnu, un tāpēc tie ir īpaši noderīgi cilvēkiem ar nieru un uroģenitālās sistēmas slimībām. Lai gan bumbieru augļi satur daudz mazāk cukura nekā ābolu augļi, tie šķiet saldāki, jo satur mazāk organisko skābju. Bumbierēm un ābelēm ir daudz kopīga, īpaši stādīšanas vietas izvēlē, augšanas apstākļu prasībās un stādīšanas metodēs. Viņiem ir izplatīti kaitēkļi un slimības, un tāpēc šeit viss tiks apspriests par ābelēm, jo ​​tas ir piemērots arī bumbieriem. Īpašas, tikai bumbieriem raksturīgās nianses vienkārši tiks vēl vairāk uzsvērtas.

    Kas patīk ābelēm un bumbierēm? Tāpat kā lielākā daļa augu, ābele dod priekšroku augsnei ar neitrālu vai vismaz nedaudz skābu reakciju, kas bagāta ar organiskām vielām un kāliju. Šis ir kāliju mīlošs augs, neaizmirstiet par to! Bumbieris arī pieder pie kāliju mīlošās grupas, lai gan tas prasa nedaudz vairāk fosfora un mazāk kālija nekā ābelei. Bet tajā pašā laikā ābele augs un pat nesīs augļus uz māla vai kūdras, smilšainā un akmeņainā augsnē, kas ir diezgan slikta. Principā augs ir diezgan mitrumu mīlošs, bet var paciest nelielu sausumu. Tas pacieš diezgan bargas sals, tāpēc ir izdevies iesakņoties diezgan skarbos ziemeļu platuma grādos. Ābelei vajag labu vietu saulē. Viņa, protams, samierināsies ar daļēju ēnu, bet tik mitrā reģionā kā ziemeļrietumi, kur jau tā ir maz gaismas, daļēji ēnā ābeli ātri sāks pārņemt ķērpji.

    Kas nepatīk ābelēm un bumbierēm? Karbonāta vai skābās augsnes, sāļās augsnes. Viņiem neder pārāk sausas vietas, neder arī ļoti karsts, mitrs klimats, tāpēc tropu mežos ābeles neaug. Bet pats galvenais, tai nepatīk tuvu gruntsūdeņi. Nokļūstot šādā piesātinātā slānī, auga saknes sapūst un koks iet bojā.

    Stādu izvēle

    Kad stādīt ābeli (un bumbieri)? Labākais pavasarī. Ziemeļrietumos labākais stādīšanas laiks ir maijs. Ābele ir miegains, tā ceļas salīdzinoši vēlu, vēlu izvelk lapas, sakņu sistēma sāk darboties tikai tad, kad augsne sūcošo sakņu vietā sasilst līdz 8 grādiem pēc Celsija. Ziemeļrietumos augsnes ir trūdvielām nabadzīgas, tāpēc tās ir aukstas. Tie sasilst lēni, jo aukstums nāk no zemes apakšējiem slāņiem, un virszemes temperatūra ir zema, tāpēc arī augšējais slānis sasilst lēni. Šādos apstākļos pusaizmigusi ābele viegli panes transportēšanu un transplantāciju maijā.

    Pērkot ābeli, rūpīgi pārbaudiet saknes. Ja tie ir pārāk sausi un uz tiem nav jaunu sakņu, neņemiet stādu. Tas maz noderēs.

    Tāpēc stādus labāk nepirkt nevienās tur izstādēs un gadatirgos, jo stādāmais materiāls, kā likums, tiek ievests, turklāt no valsts dienvidu reģioniem. Pirmkārt, importētās šķirnes nav zonētas citiem reģioniem, tās audzē dienvidu reģionos, kur klimats ir siltāks nekā tur, kur tās dzīvos, tāpēc tās bieži sasalst un bargās ziemās var pat nomirt. Turklāt stādu transportēšana prasīja diezgan ilgu laiku, un tāpēc to sakņu sistēma var būt sliktā stāvoklī. Vislabāk ir doties uz labi izveidotu vietējo stādaudzētavu un iegādāties stādu tur, uz vietas. Ir arī ļoti labi, ja viņi to izrok tieši jūsu priekšā. Lieliski būs, ja paņemsiet līdzi sfagnu sūnas, jo sūnas saglabā mitrumu un ir arī baktericīdas, tāpēc ar šādām sūnām pārklātas saknes viegli pārdzīvos transportēšanu. Bet pietiek ar to, ka saknes vairākās kārtās aptin ar mitrām avīzēm. Pēc tam tie jāietin plastmasas iesaiņojumā, un tad tos var nēsāt pat 2-3 dienas. Pirms transportēšanas lielos attālumos stādu saknes iemērc māla misā ar deviņvīru spēks. Tas viss tiek darīts, lai saglabātu mazās, sūcošās saknes. Ja tie ir dzīvi, ābele ātri iesakņojas. Nav jēgas stādīt ābeles, kas vecākas par trim gadiem. Kopumā, jo jaunāks ir stāds, jo vieglāk ir iesakņoties jaunā vietā. Tāpēc iesaku pirkt viengadīgos stādus, tie ir arī lētāki.

    Mūsdienās stādāmo materiālu bieži pārdod konteineros. Tomēr tas ne vienmēr nozīmē, ka stāds patiešām ir audzēts traukā. Visbiežāk viņi

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1