Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Pēdas pagātnē
Pēdas pagātnē
Pēdas pagātnē
Ebook400 pages4 hours

Pēdas pagātnē

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Dzīvē mēs bieži sastopamies ar meliem un ļaunumu, taču tas nenozīmē, ka pasaulē ir maz krietnu un godīgu cilvēku. Šīs grāmatas galvenie varoņi kopā ar savu valsti dzīvo nevis dzīvi, bet gan likteni - ne vienkāršu, ar līkločiem, līkločiem, triecieniem, laimi gaistošu, bet tik lakonisku, kas aizrauj elpu....

LanguageLatviešu valoda
PublisherEDGARS AUZINS
Release dateApr 18, 2024
ISBN9798224170630
Pēdas pagātnē
Author

EDGARS AUZIŅŠ

Dzimis 1989. gada 22. decembrī. Absolvējis Rīgas Juridisko koledžu. Profesijā nav strādājis, bet apguvis programmēšanas prasmes un pašlaik ar to nodarbojas. Kopš 2022. gada ir personīgā uzņēmuma vadītājs, kas nodarbojas ar transporta pārvadājumiem, kā arī programmēšanu. Dzīvnieku, īpaši suņu, mīļotājs. Born 22 December 1989. Graduated from Riga College of Law. Has not worked in the profession, but has acquired programming skills and is currently working in it. Since 2022 he has been the CEO of his own company, which deals with transport transport as well as programming. Lover of animals, especially dogs.

Read more from Edgars Auziņš

Related to Pēdas pagātnē

Related ebooks

Reviews for Pēdas pagātnē

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Pēdas pagātnē - EDGARS AUZIŅŠ

    Prologs

    Patiesība, ko kāds izraudzījies publiskai lietošanai, ir daudz mānīgāka nekā viskliedzošākie meli.

    A. Aminevs,

    Afganistānas kara veterāns,

    militārā pretizlūkošanas aģents.

    Sūtījums tev, man smaidot saka jauna pastniece, apmēram trīsdesmit gadus veca, kad es viņai atveru sava dzīvokļa durvis. Viņa iespiež manās rokās smagu paku. Ātri izlasīju adresi uz iepakojuma un neizpratnē pakratu galvu.

    — Sūtītāja adrese man nav zināma. Tā varētu būt bumba! — es tumši jokoju un pielieku paku pie auss.

    Tajā pašā mirklī meitenes sejā pilnībā pazūd smaids, un viņa bailīgi aizlido man pretējā virzienā.

    - Tā ir patiesība? - viņa noburkšķ, bailēs lūkodamās uz mani ar savām melnajām acīm.

    Es viņu nomierinu un esmu īgns par sava joku absurdumu.

    - Viss ir kārtībā. Pulksteņa tikšķēšana nav dzirdama... - es noslēpumaini pasmaidu.

    Staigātāji ir sliktas manieres, meitene bažīgi izspiež, tagad ir pulksteņi, kuru tikšķ nav dzirdami, mobilie tālruņi, beidzot...

    Esmu pārsteigts par viņas informētību un atzīstos, ka izdarīju sliktu joku.

    Un es tev ticēju, meitene patiesi atzīst. — Jūs dienējāt FSB, vai ne? Vai ne?

    Es turpinu būt pārsteigts. Kur viņai tādas zināšanas?

    - Un kas tev stāstīja par mani? - Es viņai jautāju.

    Tu aizmirsi, ka esmu pastnieks, pastniece jautri smejas un viņas acīs izskrien draiski dzirksti. — Pagājušajā mēnesī pastkastītē ievietoju pastkarti, ko FSB nodaļa jums nosūtīja svētku – Valsts drošības darbinieku dienas – priekšvakarā. Manā reģionā ir trīs tādi cilvēki kā jūs, un manam draugam ir pieci no viņiem...

    Manas acis iepletās pārsteigumā.

    Jā, es novelku, un manā sejā pārņem muļķīgs smaids.

    Visbeidzot, mani interesē meitenes vārds. Es pateicos viņai par piegādāto paku. Viņa aiziet, un aiz ieraduma es viņu pieskatu un atzīmēju, ka viņai ir skaista figūra. Tad ieeju mājā, sameklēju šķēres un pārgriežu paku paku.

    Manu acu priekšā parādās nodzeltējušas piezīmju grāmatiņas, kas numurētas un nosegtas no sākuma līdz beigām, izgatavotas no studentu piezīmju grāmatiņu loksnēm.

    Tās ir kāda cilvēka dienasgrāmatas – pirmais, kas man ienāk prātā. Bet man uzreiz rodas jautājums, ja tas tā ir, tad kāpēc tie ir rakstīti trešajā personā? Tomēr es ātri atrodu atbildi.

    Dienasgrāmatas autors pārrakstīja. Tas tika darīts, lai paskatītos uz notikušajiem notikumiem no malas.

    Sakārtojis burtnīcas, pēkšņi atrodu zīmīti, kuru man adresējis nezināms sūtītājs.

    Cienījamais Serž!

    Uzskatu, ka nekļūdījos, pieņemot lēmumu uzticēt jums savas dienasgrāmatas, kurās aprakstīti notikumi, kas atstājuši neizdzēšamas pēdas manā dzīvē.

    Kādā no saviem romāniem jūs caur varoņu lūpām sakāt: Konkrētam cilvēkam nav nozīmes, kur viņš saņem deviņus gramus pierē - globāla rakstura militāro operāciju laikā vai apšaudē uz robežas. ... Tā ir taisnība, jo mēs runājam par visdārgāko, kas cilvēkam ir – par viņa dzīvību.

    Šie vārdi man bija izšķiroši, izvēloties rakstnieku, kuram uzticēt savas slepenās piezīmes, kuras es rakstīju grūtos dzīves periodos. Jūsu teiktajam pievienošu tikai vienu lietu: nav viegli riskēt ar savu dzīvību, ja zini, ka to var atdot par cita taisnību...

    Un tālāk. Ir ļoti sāpīgi dzirdēt no spīdīgām, resnām sejām, kas tērptas birokrātiskās formas tērpos, vārdus: Es tevi nesūtīju karā, sazinieties ar tiem, kas tevi tur sūtīja.... Tikai, Serž, lūdzu, nedomā, ka tās ir salauzta vīrieša žēlabas, es esmu stiprs cilvēks, mani divi dēli man atbilst, mēs tiksim galā ar visām dzīves likstām. Tomēr katram dzīve attīstās savādāk, tāpēc ir labi, ka mums apkārt ir cilvēki, kuri nevilcinoties pieliks savu plecu tev grūtā brīdī...

    Kāpēc nezināms autors runā par kādam citam ir taisnība? — manās lūpās sastingst kluss jautājums. Smadzenes uzreiz dod mājienu. Tas viss ir par karu. Prātā nāk spārnoti vārdi no Lielā Tēvijas kara laikiem: Mūsu lieta ir taisnīga! Ienaidnieks tiks uzvarēts! Uzvara būs mūsu!

    Tā kara laikā viss bija ārkārtīgi skaidrs un saprotams – iemesls bija patiesi taisnīgs! Neviens nešaubījās, ka, aizstāvot savu Dzimteni, savus radus un draugus, dzimtās mājas no fašistiskajiem okupantiem, padomju karavīri rīkojās pareizi...

    Pēkšņi es atceros 1984. gada jūnija pēdējās dienas, ko pavadīju pie savas sievas mātes gultas, kura mirst no vēža. Viņa bija pārsteidzošs cilvēks, kā tajos laikos teica, lojāla ļeņiniskās partijas biedre. Lai atvieglotu viņas fiziskās ciešanas, es viņai veicu morfija injekcijas, kā norādījuši ārsti.

    Kāda sirmgalve, kuras ķermeni līdz kauliem nosusināja smaga slimība, stundām ilgi stāstīja par savu grūto dzīvi, par to, kā viņa ar kājām mīcīja betonu Dņepras hidroelektrostacijas būvlaukumos, kā piedalījās turīgo cilvēku atsavināšanā. zemnieki - viņa pēc partijas norādījuma konfiscēja viņu liekos lopus, pielīdzinot tos nabadzīgajiem cilvēkiem.

    Toreiz vienā no šiem notikumiem viņa tika nošauta ar nozāģētu bisi, un viņas zirgs tika nogalināts, kad viņa izlauzās cauri sarūgtināto nelabvēļu ielenkumam.

    Nebija nejaušība, ka es to atcerējos, jo Marija Vladimirovna Tracevska, republikas nozīmes personīgā pensionāre (tāds viņas statuss bija agrāk), sirsnīgi žēlojās, ka viss, kas viņai jādara, dažreiz riskējot ar savu veselību un dzīvību, vēlāk tiks darīts. saukt par kļūdām, nepareizu rīcību.

    Kas tad galu galā noveda dienasgrāmatu autoru pie šāda sprieduma? - Es vēlreiz sev jautāju? Varbūt apziņa, ka PSRS iesaistīšanās Afganistānas karā bija amerikāņu projekts, kas ilga divas reizes ilgāk nekā Lielais Tēvijas karš? Nav nejaušība, ka viņi karu Afganistānā sauca par padomju Vjetnamu.

    Un tagad, pēc daudziem gadiem, tas ir acīmredzams fakts. Varbūt tāpēc viņš juta rūgtu īgnumu savā dvēselē, ka tūkstošiem mūsu Dzimtenes labāko dēlu atdeva dzīvību, aizstāvot svešas tiesības svešā zemē, kas sāka celt, kā rakstīja tā laika avīzes, sociālismu, kas vēlāk tika pamests. savā valstī...

    Tomēr uzminiet, ko? Šeit ir viņa pirmā piezīmju grāmatiņa, tajā ir mana romāna Pēdas pēdas pirmās nodaļas sākums, kurā jau dzirdamas ne tikai ne tik tālā varonīgā un traģiskā Afganistānas kara dzīvās balss atbalsis, kas sākās. stagnācijas laikā un beidzās perestroikas laikā, bet arī laiku pirms tās.

    Pirmā daļa

    Pirmā nodaļa

    Iepazīšanās

    Dusja lēnām gāja pa Padomju Savienības varoņa ģenerālmajora I. V. Panfilova vārdā nosauktās Almati skolas Panfilovka gaiteni, pievēršot sev ziņkārīgus skatienus. Neskatoties uz to, ka viņa priecīgi klikšķināja papēžus, viņas garastāvoklis bija sliktāks nekā jebkad agrāk.

    Šajā skolā viņai bija jāiepazīstas ar jaunu klasi un šis apstāklis ​​viņu nodarbināja un satrauca visvairāk. Viņai nepatika piesaistīt sev uzmanību, taču viņa nevarēja no tā izvairīties, jo viņa nebija no tiem, kurus sauc par pelēko peli vai bālu kožu.

    Blondīne ar garām kājām ar krāšņu blondu matu galvu un pelēcīgi zaļām acīm, kā arī noslīpētu figūru. Viņa ar prieku izvairījās no jaunības problēmām: bez taukainiem matiem, bez pūtītēm uz pienaini baltās ādas. Viņa vienmēr bija bijusi trausla, bet ne kalsna, un nesen, pirms došanās uz galvaspilsētu, manāmi ieguva formu. Viņa gāja ar skaistu gaitu, pateicoties ritmiskās vingrošanas nodarbībām, ko vietējā kultūras namā pasniedza krustmāte.

    Tantei bija slikts raksturs, taču šis apstāklis ​​tomēr labvēlīgi ietekmēja viņas skolēnu sportiskos rezultātus. Tādējādi visi Dusjas tikumi izraisīja ne tikai puišu apbrīnas pilnus skatienus, bet arī viņas klasesbiedru indīgo skaudību.

    Rūpīgi izpētījusi grafiku, Dusja steidzās uz gaiteņa galu. Atradusi savu klasi, viņa apstājās pie loga, gaidot skolotāju, kas mācīja literatūru. Garām ejoši bērni uz viņu uzmeta ziņkārīgus skatienus...

    Pēkšņi viņai tuvojās viens zēns un, paskatījies uz viņu ar labsirdīgu smaidu, jautāja.

    - Tu esi jauns?

    Dusja viņam piespiedu kārtā pasmaidīja, atbildot.

    - Jā, jauna meitene.

    - Tātad, ienāc klasē un ieņem tukšu vietu...

    - Nē, es labāk gaidīšu skolotāju, tā būtu pareizāk.

    Tad es ieņemšu tavu vietu, ja, protams, jūs neiebilstat sēdēt man blakus pie tā paša galda?

    - Paldies! - Dusja viņam mīļi pasmaidīja, - Man nav nekas pretī.

    – Mani sauc Klims, uzvārds Lomakins. Kā pieaugušais es esmu Klementijs.

    Tas ir neparasts vārds, tāpat kā mans, tas ir rets, atzīmēja Dusja.

    — Kopš bērnības es lasu grāmatas par pilsoņu kara varoņiem, tāpēc viņš mani nosauca par Klimu par godu maršalam Klimentijam Vorošilovam. Un kā tevi sauc?

    - Ja es runāju pieaugušā veidā, tad es esmu Evdokia Tobolskaya, bet citādi es esmu tikai Dusja. Ja jau pieaugušā veidā, viņa jautri iesmējās, tad es esmu Evdokia. Pilsoņu karš arī iedvesmoja manus senčus mani saukt šajā vārdā. Vai tev patīk tavs vārds?

    Klims iesmējās.

    - Jā, man tas patīk. Lai gan bija laiks, man tas nepatika. Reiz es pat izteicu sūdzības savam tēvam par to. Vai tavs tēvs nav militārists?

    Nē, Dusja atbildēja, viņš ir inženieris, un mana māte ir filoloģe. Kas attiecas uz manu vārdu, tad bija tāda revolucionāre - Dusja Kovaļčuka, viņu 1919. gadā nošāva vai nu čehi, vai poļi.

    Iela, uz kuras stāvēja mana māja, manā dzimtajā Novosibirskā, tika nosaukta viņas vārdā. Turklāt pilsētas parkā tika uzstādīta viņas marmora krūšutēka, man bērnībā ļoti patika tur iet. Tātad, mūsu likteņi ir līdzīgi, es tiku nosaukts viņas vārdā.

    No skolas vēstures skolotājas arī uzzināju, ka Dusja Kovaļčuka apprecējās 16 gadu vecumā. Viņas vīrs bija frizieris, viņam bija savs salons stacijas laukumā, un viņš bija divreiz jaunāks par viņu," viņa piebilda teiktajam un pasmīnēja.

    - Oho! Jā, viņš ir vecs vīrs... Ko darīt, ja tev, Dusja, ir tāds pats liktenis? - Klims iesmējās.

    - Nu, es nē! – Dusja dusmīgi pazibināja acis. - Nekad vairs tā nejoko, man tas nepatīk...

    - Labi, es nedarīšu. Starp citu, krūšutēls tika uzbūvēts arī Klimam Vorošilovam. Maršala pelni ir iemūrēti Kremļa mūrī, kur atrodas viņa krūšutēka. Tagad šo varoni mūsdienu vēsturnieki netur augstā cieņā, un mans tēvs savulaik izrādīja nožēlu, ka sauca mani savā vārdā...

    - Neuztraucieties par to, Klim. Piemēram, man patīk tavs vārds. Tas izklausās vīrišķīgi.

    - Paldies! Man arī patīk tavs vārds...

    — Vai tu gadījies būt Maskavā? – Dusja jautāja.

    Nē, es tur nebiju, Klims godīgi atzina.

    Dusja pamanīja, ka zēnam ir brūnas acis, lai gan viņa āda bija gaiša. Tas kopā ar taisnu degunu, stingru zodu un nedaudz viļņainiem tumšiem matiem izskatījās ļoti labi.

    — Vai jums pietrūkst dzimtās pilsētas?

    Dažreiz, Dusja atbildēja ar maigu smaidu. - Bet šeit ir ļoti labi. Aktobe, salīdzinot ar Novosibirsku, ir maza pilsēta - mazāk nekā četri simti tūkstoši iedzīvotāju.

    - Tas ir skaidrs! Alma-Ata, iespējams, būs lielāka par Aktobi, Klims jokoja.

    Dusja negaidīti izplūda smieklos. Klims skaidri gribēja pateikt vēl kaut ko smieklīgu, taču atskanēja skolas zvans, kas vēstīja par stundu sākumu.

    - Tiekamies klasē! - teica Klims, ieraugot gaiteņa galā ejam skolotāju, no augšas uz augšu piekrautu ar daiļliteratūru.

    - Uz redzēšanos!

    Un Klims viennozīmīgi ir jauks puika! - Dusja domāja par viņu ar siltumu dvēselē...

    Jauna meitene, paņemiet no manis dažas grāmatas, pretējā gadījumā es notupos no svara, skolotāja aicināja viņu no tālienes.

    Dusja steidzās viņai palīgā.

    Cik smagas grāmatas, viņa sacīja, izraujot no skolotāja rokām apjomīgo rakstnieka Ļeva Tolstoja mantojumu.

    - Jā mazā! Romāns Karš un miers ir grūts romāns, un tas nepārprotami nav paredzēts dīkstāvei," smīnēja skolotāja, pielabodama brilles, kas noslīdēja no deguna tilta līdz deguna galam.

    Viņi iegāja klasē. Nolikusi grāmatas uz skolotāja galda, Dusja paskatījās apkārt klasē, meklējot galdu, uz kura sēdēja Klims. Vieta viņam blakus ir tukša.

    Klims pamāja viņai ar roku. Viņš sēdēja labajā rindā pie lielā pusatvērtā loga, uz kura palodzes stāvēja balti keramikas podi ar koši dzelteniem ziediem.

    Ideāla vieta! — Dusja gandarīti pie sevis atzīmēja un devās viņam pretī, atkal uztverdama klasesbiedru skatienus.

    Skolotāja atvēra žurnālu un sāka pārbaudīt skolēnu sarakstu.

    Dusja uzmanīgi klausījās vārdos, saprotot, ka paies daudz laika, līdz viņa atcerēsies vismaz pusi no saviem tagadējiem klasesbiedriem, ar kuriem nākamgad kārtos gala eksāmenus.

    Dusi mamma ticēja, ka arī viņas vienaudži pirmajā vecāko kursu dienā būs sajūsmas pilni. Parastā vecāku filozofija, kuras mērķis ir nomierināt vienīgo bērnu ar vai bez iemesla!

    Bet kāpēc viņi būtu sajūsmā? Galu galā viņi daudzus gadus mācījās kopā vienā klasē, bija jau pieraduši. Tāpēc neviens no viņiem nejutīsies tik apmaldījies un nobijies kā viņa.

    Pēc vecāku šķiršanās Dusja dzīvoja kopā ar māti mazā Kazahstānas pilsētiņā un neredzēja iemeslu kaut ko mainīt. Bet māte to redzēja. Viņa gribēja darīt visu pareizi savam vienīgajam bērnam. Viņa nolēma, ka viņas meitai sešpadsmit gadu vecumā jāmācās Alma-Atā, kur viņa dosies uz koledžu.

    Ar pārcelšanos un mājokli nebija nekādu problēmu; tur dzīvoja vientuļa, vecāka gadagājuma vecmāmiņa - mātes māte, kurai papildus visam bija nepieciešama arī aprūpe.

    Skolotāja sauca viņu vārdā.

    - Evdokia Toboļska!

    Dusja, es vēršos pie tevis, skolotāja vēlreiz sauca viņu vārdā.

    — Dulsinea Toboso ienira sapņu pasaulē. Netraucēsim viņu, kāds, kas sēdēja viņai aiz muguras, izsmēja.

    Klase izplūda smieklos, un Dusja pamodās no savām domām.

    - Esmu šeit! — viņa skaļi nobļāva un uzreiz sarāvās zem skolotājas skatiena.

    Skolotāja pārgāja pie nākamā skolnieka, un Dusja atviegloti izelpoja un izņēma piezīmju grāmatiņu, cenšoties nepiesaistīt sev pārāk daudz uzmanības. Bet tas tā nebija, Klims bija nākamais sarakstā.

    — Klimentijs Lomakins! - skolotāja viņu sauca.

    Dons Kihots jeb Lamancijas Klementijs ir vieta, kur skaistā Dulsinea ir melanholijā un svētlaimē, tā pati ļaunā balss no aizmugurējās rindas komentēja apdullinošus smieklus.

    Klase atkal vardarbīgi reaģēja uz joku. Skolotāja nespēja nesmaidīt viņas sejā. Tikai viņi klasē nesmējās.

    Klims asi pagriezās, viņa seja liesmoja dusmās.

    Sarkanais, ja tu tagad nenomierināsies, tu skraidīsi pa manu skolu kā draņķīgs cilvēks pirtī, viņš draudīgi teica vasaras raibumam, kurš sēdēja apskāvienos uz aizmugurējā galda ar kādu resnu vīrieti ar izliektām ausīm. .

    - Puiši, nomierinieties! - skolotāja aicināja pie kārtības, - mēs tērējam laiku...

    Skolotāja sāka prezentēt mācību materiālu, un Dusja ar acs kaktiņu paskatījās uz Klimu. Pamanot, ka arī viņš skatās uz viņu sānis, viņa gandrīz nespēja apvaldīt smieklus.

    Forši, tu..., viņa rakstīja uz tukšas papīra lapas. - Paldies!

    Tas ir vienīgais veids, kā to izdarīt ar Red, viņš rakstīja atbildē.

    - Un viņš ir liels puisis... Vai jums ar viņu nebūs problēmu?

    - Es viņam nelaidīšu vienu minūti...

    - Kā tas ir?

    - Tas ir cīkstēšanās slengs...

    - Tad es varu uzminēt, kā. Jūs varat noguldīt viņu uz lāpstiņām vienas minūtes laikā...

    - Kaut kas tamlīdzīgs...

    Varbūt man vajadzētu uzsist arī kādai meitenei, kura par mums smējās visvairāk? Es nevēlos palikt malā, viņa rakstīja un uzzīmēja meiteni ar milzīgām dūrēm, kas stāvēja boksa stājā.

    Klims nolaida galvu un ar rokām aizsedza smejošo seju. Forša meitene! - viņš ar apbrīnu domāja par jauno meiteni. Tev ar viņu jādraudzējas.

    Pēc atgriešanās klasē, pēc kārtējā pārtraukuma pārtraukumā Dusja savā matemātikas mācību grāmatā atklāja grāmatzīmi papīra lapas veidā, kas salocīts četrās daļās. Tā bija nepārprotami nedraudzīga satura zīmīte, kas rakstīta meitenes rokā.

    Dulcineja!

    Iesaku ātri paņemt pēdējo rakstāmgaldu un paslēpties tur kādā kaktā, nevis plikt zobus ar Klimu...

    Nāksim kuplā skaitā!

    Garastāvoklis uzreiz nokritās uz nulli. Sākās! Cik ļaunas var būt meitenes!

    Viņas tēvs reiz jokojot stāstīja, ka suņu cīņās piedalās tikai tēviņi, un tā nav nejaušība, jo mātītes ķīvējas, līdz pilnībā uzvar sāncensi – viņas nāvi. Acīmredzot kaut kas tajā ir, ja velkam analoģijas ar sievietes psihes dizaina iezīmēm, viņa skumji nodomāja.

    Klims, redzēdams sava kaimiņa nomākto stāvokli, atkal izņēma tukšu papīra lapu.

    - Dusja, kas noticis? Jums nav sejas, viņš rakstīja.

    — Viņu bezē - viņa viņam atbildēja.

    - Ko tas nozīmē?

    - ES esmu dusmīgs...

    - Kas noticis?

    - Es gatavojos kaujai!

    — Ar Sarkano?

    Viņas sejā pārskrēja smaids. Dusja brīdi domāja, vai nevajadzētu parādīt Klimam zīmīti. Bet kāpēc gan ne, tas ir bez sejas, autors nav zināms. Lai gan Klims viņu varētu pazīt...

    - Nē. Sarkans ir tikai smukums, salīdzinot ar kuci, kura man to uzrakstīja.

    Dusja slepus viņai pasniedza zīmīti. Klims to izlasīja, un uz viņa vaigu kauliem parādījās mezgliņi.

    - Vai jūs zināt, kam šī zīmīte varētu piederēt? - viņa rakstīja.

    - Man šķiet...

    - Vai tā bija tava meitene, kas šādi reaģēja uz manu parādīšanos tev blakus? Starp citu, kāpēc viņa nesēž pie viena galda ar jums? Vai jums bija strīds?

    Klims paņēma pārtraukumu. Viņš nezināja, ko tagad atbildēt Douset. Pēc nelielām pārdomām lēmums nāca dabiski.

    Parunāsim par to pēc nodarbības, viņš rakstīja.

    Dusja brīdi padomāja; viņa nevēlējās sniegt pārsteidzīgu atbildi. Tagad viņas galvā valdīja viena doma – kāpēc man tas viss vajadzīgs? Tomēr svešinieka piezīmē bija viens vārds, kas viņu aizkustināja līdz sirds dziļumiem - Nāciet daudz! Viņa to nevarēja izturēt; atkāpties nebija viņas dabā. Viņa izmisīgi gribēja redzēt piezīmju autoru, paskatīties viņam acīs...

    Nāc, parunāsim, viņa negribīgi piekrita Klima priekšlikumam.

    Izejot no skolas, Klims pamāja ar roku četriem puišiem, kas stāvēja pie puķu dobes.

    — Tie ir mani draugi no sekcijas, viņi mācās nākamajā klasē. Ejam pie viņiem...

    Pēc piedāvājuma iepazīties ar veselu svešinieku baru Dusja neviļus sarāvās, un tas neizvairījās no Klima uzmanības.

    - Ja negribi, tad nedarīsim.

    Es gribu, viņa negaidīti piekrita, taču šī vienošanās izklausījās nepārliecinoši.

    - Tieši tā? Ja nevēlaties, pagaidiet mani uz lieveņa, es ātri parunāšu ar viņiem par gaidāmajām sambo sacensībām pilsētas čempionātā.

    Nē, es gribu, Dusja apstiprināja savu vēlmi.

    Tad iesim, sacīja Klims un satvēra viņu aiz elkoņa.

    Sajūta bija dīvaina tāpēc, ka viņi bija pazīstami tikai dažas stundas, taču viņa nepretojās.

    - Sveiki puiši! Iepazīstieties ar Dusju. — Viņa ir jauna, viņa sēž ar mani pie viena galda. Es cenšos visu iespējamo, lai viņai iepriecinātu, Klims viņu negaidītā veidā iepazīstināja ar saviem draugiem.

    Dusja pacēlās uz augšu, dzirdot Klima teikto. Viņas kaklā bija nodevīgi sāpīgi, un viņa tikko norija kamolu, kas bija izveidojies no sajūsmas. Tas no viņa puses izklausījās pārlieku augstprātīgi, lai gan tas bija patīkami.

    Klims nosauca visu savu draugu vārdus, Dusja tos uzreiz aizmirsa, jo viņa pati neizlēma, vai viņai tas ir vajadzīgs.

    Klim, atgriezīsimies pie savām aitām, Dusja ieteica, tiklīdz viņi attālinājās no viņa draugiem. — Vai tava bijusī draudzene man uzrakstīja zīmīti? Vai varbūt tas joprojām ir aktīvs?

    Kā es varu jums pateikt... Klims vilcinājās.

    - Sakiet man tieši un godīgi, es nepieņemšu citu atbildi. Man ir svarīgi zināt, kura meitene mani apdraud. Es nevēlos nevienam sagādāt sirdssāpes savā pirmajā mācību dienā. Man ir vajadzīgas zināšanas, lai iestātos koledžā, nevis problēmas...

    - ES tevi saprotu. Šo meiteni sauc Gaziza, viņa sēž viena, kreisajā rindā, tāpat kā mēs, pie trešā galda.

    — Brunete, ar taisniem sprādzieniem uz pieres un baltas neilona zeķubikses?

    Klims pasmīnēja.

    - Jā, tā ir viņa.

    - Jauka meitene...

    Klims ignorēja šo komplimentu, kas bija adresēts viņa bijušajai draudzenei.

    "Mēs ar viņu draudzējāmies apmēram sešus mēnešus, bet tad mūsu draudzībā iejaucās viņas vecāki, un viņa sāka satikties ar puisi no elites skolas, kura vecāki strādā Komunistiskās partijas Centrālās komitejas pirmā sekretāra birojā. Republika. Es reiz šim pūtītei, vārdā Askars, godīgi piekauju - izlauzu viņam priekšzobu, par ko mani gandrīz izslēdza no komjaunatnes.

    - Tātad, vai jūs esat cīnītājs? – Dusja viņam pārsteigta jautāja.

    – Nē, es neesmu cīnītājs. Šis zēns pats to prasīja, — Klims nomurmināja.

    - Kā tu to prasīji? Es piegāju pie jums un pasūtīju sišanu, Dusja iesmējās.

    - Kaut kas tamlīdzīgs. Viņš apmeta mani ar saviem draugiem netālu no manas mājas. Viņš sāka draudēt Gazizai, kuru mēs vairs nebijām satikuši. Mans tēvs skatījās ārā pa logu un vēroja situācijas attīstību. Viņš visu saprata. Puišiem ierasta lieta. Viņu interesēja, kā es izturētos šajā situācijā.

    - Un jūs viņus nepalaidāt ārā no brīža?

    Klims iesmējās.

    Viņi bija trīs, bet es cīnījos kā lauva ar visiem. Viņi neizturēja manu uzbrukumu un atkāpās. Uz manas sejas bija vairāki zilumi, melnā acs bija īpaši laba, bet tēva acīs es jutos kā uzvarētājs, lai gan ne uz ilgu laiku.

    - Kāpēc?

    "Pēc nepilnas stundas pie mums ieradās policija, un mēs ar tēvu nebijām apmierināti ar manu varonību, jo radās jautājums par krimināllietas ierosināšanu. Viņi manam tēvam teica, ka es ne tikai pārspēju šos trīs, bet arī paņēmu no viņiem dažas vērtīgas lietas. Labi, ka viņš savām acīm redzēja, kā tas ir, pretējā gadījumā tas būtu bijis haoss, sliktā nozīmē.

    Kazahi mūs ar tēvu tracināja veselu mēnesi, līdz šajā lietā iesaistījās pierobežas skolas, kurā dienē mans tēvs, vadītājs. Viņam ir arī diezgan labi sakari, jo skolā mācās daudzi slaveni bērni: ministru, prokuroru, tiesnešu bērni...

    Jā, Dusja vilka, tad jums ir problēmas - sist dēlu no Komunistiskās partijas Centrālās komitejas pirmā sekretāra svītas, tas ir ļoti forši!

    - Tieši tā, man ir problēmas. Pēc visa, kas ar mani notika, es izsvītroju šo pāri no savas dzīves un cenšos viņus neredzēt un nepamanīt. Es nesaprotu, kāpēc Gaziza nolēma sev atgādināt. Acīmredzot starp viņiem kaut kas neizdevās, tāpēc viņa piemānījās...

    Varbūt tā, vai varbūt tā ir tikai tipiska meitenīga greizsirdība, sacīja Dusja.

    -Vai tev arī ir nācies būt greizsirdīgai uz puisi, ar kuru draudzējies? — Klims uzreiz izrādīja patiesu interesi.

    Nē, sacīja Dusja, bet es noteikti zinu, ka tā notiek, viņi par to daudz raksta grāmatās.

    Es runāšu ar viņu, lai viņa pat neiedomātos jūs apgrūtināt ar stulbām piezīmēm, Klims apņēmīgi noteica.

    - Runājiet. Es no sirds priecāšos, ja viņa mani nepamanīs vispār. Tagad atvainojiet, man jāsteidzas pie mammas, norunājām viņu sagaidīt pastā.

    Vai jūs neiebilstat, ja es jūs aizvedīšu pie viņas? - ieteica Klims.

    - Labi, un pa ceļam pastāstīsi par sevi un saviem vecākiem. Man tas ir interesanti, iespējams, tāpēc, ka dzīvoju nepilnā ģimenē," negaidīti atzinās Dusja.

    Klims brīdi padomāja, tad sāka stāstīt.

    — Mana māte strādā par svešvalodu skolotāju medicīnas institūtā, un mans tēvs ir militārpersona, viņš dienē, kā jau teicu, par kursa virsnieku skolā, kurā viņš kādreiz mācījās. Pēc Jaunā gada mans tēvs aizbrauks dienēt uz Tālajiem Austrumiem. Pasūtījums par viņa pārvešanu jau ir saņemts.

    - Tātad tu drīz dosies prom?

    — Nē, es palieku Alma-Atā. Es stāšos Fēliksa Edmundoviča Dzeržinska vārdā nosauktajā PSRS VDK Augstākajā robežvadības skolā, lepni sacīja Klims.

    Cik biedējoši izklausās skolas nosaukums, Dusja nodrebēja. — Vai tu dzīvosi kazarmās?

    – Jā, kazarmās. Bet kad mums būs brīvs laiks, tad brīvdienās būšu pie mammas.

    — Vai viņa nedodas kopā ar tēti uz Tālajiem Austrumiem?

    - Nē. Mani vecāki, tāpat kā tavi, izšķīrās pirms gada. Tāpēc mans tēvs uzrakstīja ziņojumu par pārcelšanu uz jaunu darba vietu...

    Atvainojiet, ka lūdzu jums pastāstīt par saviem vecākiem, Dusja stostījās, pārvarēdama neveiklību.

    - Viss ir kārtībā. Esmu jau pieradusi, ka viņi nav kopā. Tēvs teica, ka mātei jau kāds ir un viņš arī ir militārists. Tajā pašā laikā tētis no manis slēpa, ka šis kāds arī ir robežsargs un mācījās ar viņu vienā kursā.

    Dusja domāja, skatīdamies lejup.

    — Kurā augstskolā tu ieiesi? - Klims viņai jautāja.

    Es mēģināšu teātrī, bet tur ir liela konkurence — septiņi cilvēki uz vienu vietu.

    Es nešaubos, ka jūs to izdarīsit. Tu esi ļoti skaista meitene, no tevis būs laba kinoaktrise, un es iešu uz visiem filmu seansiem, kuros tu spēlēsi galvenās lomas...

    Negaidītais kompliments, kas nāca no puiša lūpām, lika Dusjai piesarkt. Asinis plūda viņai sejā no apmulsuma, kas viņu satvēra, padarot to neparasti pievilcīgu un pat saldu.

    Klim, lūdzu, nerunā par manu vēlmi stundā, viņa jautāja. — Man nepatīk piesaistīt sev uzmanību. Ja tas notiek, tad es gribu izkrist pa zemi...

    Klims viņai uzsmaidīja.

    - Esi mierīgs. Es neteikšu, viņš apliecināja viņai, atvadoties...

    Viņa sekoja viņam ar savu skatienu. Klima jaka un džinsi bija tādi paši kā daudziem viņu skolas bērniem, taču viņa gaitai bija pārliecība, kas lika viņam izcelties no pūļa. Dusja viņu pat apskauda.

    Varbūt arī viņa kādreiz būs tikpat pārliecināta par sevi kā Klims, viņa domāja.

    Nu, meitiņ, kā jums pagāja pirmā diena jaunajā skolā? māte, kas gaidīja pie ieejas pastā, sveicināja viņu ar jautājumu.

    - Pilnīgs dupsis.

    Māte, paskatījusies apkārt, ātri nokāpa pa kāpnēm.

    - Kādi izteicieni, Dusja! Nerunājiet to publiski.

    Es vienkārši nevaru atrast citus vārdus, un tuvumā nav neviena.

    - Esi pacietīga, meitiņ, nedaudz, un viss izdosies. Tas būs tikpat labs kā jūsu vecā skola.

    - Nebūs. Visi skatās uz mani un jau sauca par Dulsineju.

    Tas ir tāpēc, ka jūs esat jauns un skaists. Turklāt Dulcinea ir neaizskarošs segvārds. Arī tavs tēvs tevi bieži tā sauca.

    - Vai varbūt viņu acīs es esmu provinciāle?

    Māte pasmaidīja.

    – Nu, kāds tu esi provinciālis. Paskaties uz sevi spogulī. Tu esi ģērbies līdz deviņiem. Ne visi pilsētas bērni ir ģērbušies kā tu...

    – Bet es ģērbjos savādāk.

    – Neviens tev neaizliedz ģērbties kā viņi.

    - Lūk, vēl viens! Šeit visi valkā šauri džinsus un platformas zābakus.

    - Un?

    — Man nepatīk šauri džinsi, tie ir karsti. Kā meitenes var valkāt rupjus apavus? Tas ir kičs!

    - Tātad, valkājiet visu, ko vēlaties. Neesiet kā visi citi. Parasto aitu ganāmpulkā ir arī astrahaņas jēri," smējās māte.

    Dusja nobolīja acis. Sirdī viņa atzina, ka mātei ir taisnība. Lai arī viņa nedzīvoja galvaspilsētā, pateicoties mammas gaumei un šūšanas prasmēm, viņa ģērbās kā meitene uz žurnāla Burda Fashion vāka.

    Un viņai tas patika.

    - Un arī, mammu, tur ir ļoti skaļš. Šie trakie kazahi kā savvaļas dzīvnieki steidzas pa gaiteņiem, kliedzot no sirds.

    Mamma pasmaidīja.

    — Un krievi klusi stāv malā? Maz ticams, ka viņi ir tik mežonīgi kā bērni, vārdu sakot. Pastāsti man, labāk, kas bija labs.

    Nu... Es satiku jauku puisi, sacīja Dusja, satverot mātes roku. - Viņus sauc Klims vai Klimentijs, kaut kas līdzīgs...

    - Dusja, tu mani biedē. Pārvācamies uz Alma-Atu, vedu tevi uz vienu no labākajām galvaspilsētas skolām, lai tu varētu iegūt zināšanas un pēc tam iestāties koledžā, un pirmais, ko dari, ir satikt puiku!

    Tu kļūdies, mammu, es saprotu. Es sēžu ar viņu pie viena galda, tāpēc es viņu satiku...

    - Labi, es jokoju. Ejam uz pārtikas veikalu un pirksim pārtikas preces, citādi mūsu ledusskapī ir pakārusies pele.

    - Ejam! — Dusja jautrā balsī piekrita.

    Otrā nodaļa

    Iespēja diviem

    Pagāja divas nedēļas. Viņai par pārsteigumu Dusja atcerējās daudzus puišus un viegli sazinājās ar viņiem. Viņa jau sākusi pierast pie jaunās skolas. Ar mācībām problēmu nebija, jo viņa vienmēr mācījās ar labām un

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1