Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā
Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā
Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā
Ebook210 pages2 hours

Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Šajā grāmatā atradīsiet daudz noderīgu padomu, kas palīdzēs jums uzlabot gremošanas funkciju bez medikamentu lietošanas. Īpašs uzsvars tiek likts uz uztura īpatnībām konkrēto traucējumu gadījumā. Grāmata veltīta visbiežāk sastopamākajām kuņģa un zarnu trakta slimībām, kas nomāc mūsdienu cilvēkus: hroniskam gastrītam, grēmas, žultspūšļa darbības traucējumiem, taukainai hepatozi, zarnu disbakteriozei, aizcietējumiem, kairinātu zarnu sindromam u. c.

LanguageLatviešu valoda
PublisherEDGARS AUZINS
Release dateApr 17, 2024
ISBN9798224057214
Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā
Author

EDGARS AUZIŅŠ

Dzimis 1989. gada 22. decembrī. Absolvējis Rīgas Juridisko koledžu. Profesijā nav strādājis, bet apguvis programmēšanas prasmes un pašlaik ar to nodarbojas. Kopš 2022. gada ir personīgā uzņēmuma vadītājs, kas nodarbojas ar transporta pārvadājumiem, kā arī programmēšanu. Dzīvnieku, īpaši suņu, mīļotājs. Born 22 December 1989. Graduated from Riga College of Law. Has not worked in the profession, but has acquired programming skills and is currently working in it. Since 2022 he has been the CEO of his own company, which deals with transport transport as well as programming. Lover of animals, especially dogs.

Read more from Edgars Auziņš

Related to Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā

Related ebooks

Reviews for Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Kā uzlabot gremošanu. Par ko ārsti nerunā - EDGARS AUZIŅŠ

    Priekšvārda vietā

    Ideja par šīs grāmatas rakstīšanu radās jau sen. Jo vairāk iedziļinājos pacientu ar gremošanas traucējumiem problēmās, jo skaidrāk sapratu, ka cilvēkiem vienkārši nav pietiekami daudz kvalitatīvas informācijas par to, kādas darbības ir jāveic, lai saglabātu veselīgu gremošanas traktu. Un tas ir ļoti svarīgi. Es nekad nepaguršu atkārtot, ka zarnu veselība ir visas mūsu veselības pamats.

    Klīniskajā praksē ļoti bieži sastopos ar to, ka pacienti pēc konsultēšanās ar speciālistiem saņem ļoti niecīgus ieteikumus, kas vairumā gadījumu attiecas tikai uz medikamentozo ārstēšanu: kādas tabletes, kad un cik ilgi lietot. Un vairumā gadījumu tas neatrisina problēmu; vai tas atrisina, bet uz īsu laiku.

    Vairuma kuņģa-zarnu trakta traucējumu ārstēšanā un profilaksē galvenā loma ir uztura un dzīvesveida korekcijai. Es teikšu vairāk: tieši uztura trūkumi bieži noved pie tā, ka cilvēkiem rodas noteikti traucējumi.

    Jums jāsaprot, ka mūsu zarnas evolucionāri nav pielāgotas tik daudzumam vienkāršo cukuru, transtaukskābju, cietes, lipekļa un citiem tā sauktā Rietumu diētas veida priekiem. Šādu produktu patēriņš neatstāj bez sekām gremošanu. Un jums ir jāstrādā ar to! Bet patiesībā visbiežāk tikšanās reizē pacients saņem formālas frāzes un ieteikumus, piemēram, neēdiet skābu/sāļu/taukainu/ceptu pārtiku. Un dažreiz pat tas nav norādīts, un visa ārstēšana ir saistīta ar zāļu lietošanu. Nevienas zāles nepalīdzēs atbrīvoties no gremošanas problēmām, ja vien nemainīsit savu dzīvesveidu un diētu.

    Darba gadu laikā man ir izveidojusies spēcīga izpratne, ka, jo labāk pacients apzinās savu problēmu, jo lielāka būs viņa pieķeršanās ārstēšanai. Šiem jautājumiem ir veltīta mana grāmata. Priecīgu lasīšanu!

    Ievads. Otrās smadzenes jeb zarnas ir visa galva

    Diemžēl lielākā daļa cilvēku nepelnīti maz uzmanības pievērš zarnu veselībai, uzskatot, ka šī orgāna funkcija ir tikai un vienīgi pārtikas sagremošana. Bet vai tā ir? Pateicoties zinātniskajiem pētījumiem pēdējo desmitgažu laikā, priekšstati par zarnu lomu mūsu organismā ir radikāli mainījušies. Šajā nodaļā tiks runāts par to, kā zarnu stāvoklis ietekmē mūsu vispārējo pašsajūtu, ādas stāvokli, garastāvokli, koncentrēšanās spējas un, protams, imunitāti.

    Kā zarnas kontrolē mūsu labklājību

    Kā zināms, zarnu slimības pavada vairāki nepatīkami simptomi, kas ietver vēdera uzpūšanos, pastiprinātu gāzu veidošanos, sliktu dūšu, rīboņas, smaguma sajūtu un sāpes vēderā, zarnu darbības traucējumus (aizcietējumus, caureju vai to pārmaiņus). Varbūt neviens nešaubās par to, ka šo simptomu klātbūtne būtiski samazina cilvēka dzīves kvalitāti. Nestabils izkārnījumos, vēdera uzpūšanās un pārmērīga gāzu veidošanās bieži kļūst par cilvēka sociālās nepareizas pielāgošanās cēloni. Atkārtoti tikšanās reizē esmu dzirdējusi atklāsmes no pacientiem, piemēram, Dakter, man ir neērti būt grupā, mans vēders griežas skaļi vai Atkārtotas caurejas dēļ es nevaru atļauties ceļot vai vismaz doties ilgākās pastaigās, jo esmu burtiski piesiets pie tualetes. Varbūt no pirmā acu uzmetiena var šķist, ka tā nav tik briesmīga problēma. Padomājiet, neviens nav miris no vēdera uzpūšanās. Jā, patiešām, gremošanas traucējumi nav letāli. Tomēr ilgstoša šāda veida problēmu pastāvēšana var radīt nopietnu kaitējumu veselībai. Turklāt ilgstošas ​​gremošanas trakta problēmas izraisa hronisku nogurumu, letarģiju, paaugstinātu nogurumu no ierastā stresa, pazeminātu garastāvokli un koncentrēšanās spēju.

    Kā zarnas ietekmē ādu

    Ļoti bieži, vēršoties pie dermatologa ar jebkuru ādas problēmu, pacients saņem ieteikumu vērsties pie gastroenterologa. Daudzi cilvēki ir patiesi neizpratnē par to, kāpēc tas ir nepieciešams. Un tiešām: kāds ar to sakars zarnām, ja cilvēku moka ādas problēmas? Tomēr nesteidzieties ar skepsi un sašutumu. Zarnas un āda ir orgāni ar unikālām attiecībām. Turklāt es varu teikt ar pilnīgu pārliecību: ja dermatologs ir ieteicis pārbaudīt kuņģa-zarnu traktu, tas liecina par speciālista labu informētību un profesionalitāti.

    Zarnu mikroflorai, iespējams, ir galvenā loma zarnu un visa cilvēka ķermeņa veselības uzturēšanā. Ilgu laiku gandrīz par vienīgo ādas izsitumu zarnu vaininieku tika uzskatīta baktērija Helicobacter Pylori. Pacienti bieži nāca pie manis uz pieņemšanu, dermatologu nosūtīja tikai ar vienu mērķi: noskaidrot, vai pacientam nav šī nelaimīgā baktērija, un, ja tā, tad to likvidēt. Par laimi, gadu gaitā ir sakrājies daudz zinātniskas informācijas, un tagad mēs droši zinām, ka bez Helicobacter Pylori zarnās ir arī daudz citu patogēnu baktēriju, kas var izraisīt arī ādas slimības.

    Turklāt ir stāvoklis, ko sauc par paaugstinātas epitēlija caurlaidības sindromu. To var atrast arī ar nosaukumu noplūdes zarnu sindroms. Tas ir stāvoklis, kad tiek traucēta cieša saikne starp epitēlija šūnām. Rezultātā zarnu siena kļūst kā siets un sistēmiskajā asinsritē ielaiž baktēriju toksiskos atkritumu produktus, kas uzkrājas galvenokārt ādā un izraisa slimības. Daudzi ārvalstu pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas cieš no hroniskām ādas slimībām, ir palielināta zarnu sieniņu caurlaidība.

    Piemēram, mūsdienās ir pilnīgi zināms, ka viens no galvenajiem atopiskā dermatīta cēloņiem, kas ir tik plaši izplatīts visu vecuma grupu iedzīvotāju vidū, ir tieši caurlaidīgo zarnu sindroms.

    Jāņem vērā, ka ādas slimības dažkārt izraisa aknu, aizkuņģa dziedzera un žultspūšļa slimības. Piemēram, ādas problēmas var rasties traucētas žults plūsmas un hroniska žultspūšļa iekaisuma dēļ. Šajā gadījumā attīstās holestāze - žults stagnācija, kas laboratorijā bieži izpaužas kā paaugstināta bilirubīna, sārmainās fosfatāzes un gammaglutamiltranspeptidāzes (saīsināti kā GGTP) formā. Smaga žults stagnācija bieži izpaužas kā dažādu ādas izsitumu parādīšanās un ādas nieze.

    Iepriekš minētie gremošanas trakta traucējumi ietekmē ne tikai ādas stāvokli, bet arī tās atvasinājumu - matu un nagu stāvokli. Tas var izpausties kā palielināts trauslums un matu izkrišana, blāvums, trausli nagi un asa sviedru smaka.

    Tāpēc, ja jūs ciešat no pinnēm, pinnēm, ādas pigmentācijas, sausuma, dermatīta, psoriāzes, pinnēm, rosacejas, noteikti pārbaudiet zarnas. Atcerieties: skaistums iekšpusē ir ārējā skaistuma atslēga.

    Kā zarnas ietekmē imūnsistēmu?

    Ne visi zina, ka zarnām ir milzīga ietekme uz imūnsistēmas stāvokli. Turklāt mēs varam droši teikt, ka zarnas ir lielākais imūnsistēmas orgāns. Tās gļotādā ir 25% imunoloģiski aktīvo audu. Ir aprēķināts, ka aptuveni 80% no visām imūnsistēmas šūnām atrodas zarnās. Zināms, ka zarnu imūnsistēmu veido šūnu (T un B limfocīti, makrofāgi u.c.) un strukturālie elementi, kas ietver apendiksu, mezenteriskos limfmezglus, Peijera plankumus (tievās zarnas limfātiskās akumulācijas). Turklāt dabisko zarnu aizsardzības sistēmu pārstāv mikroflora. Jāpiebilst, ka interese par zarnu mikrofloru pēdējās desmitgadēs ir strauji pieaugusi. Vairāki pētījumi ir parādījuši, ka gremošanas trakta kolonizācija ar noteiktiem baktēriju celmiem nodrošina organisma izturību pret dažādiem infekcijas patogēniem.

    Mūsu zarnas ir pirmās, kas uztver antigēnus no ārējās vides: toksīniem, baktērijām, vīrusiem, parazītiem, kancerogēniem utt. Pateicoties šī orgāna koordinētam darbam, mēs esam pasargāti no vides faktoru negatīvās ietekmes. ilgs laiks. Tāpēc ir ļoti svarīgi censties radīt apstākļus zarnu veselības uzturēšanai.

    Kā zarnas kontrolē mūsu garastāvokli

    Cilvēka zarnas pamatoti tiek uzskatītas par otrajām smadzenēm. Tas ražo gandrīz 90% serotonīna un aptuveni 50% no visa dopamīna, ko aktīvi izmanto mūsu smadzeņu neironi. Savukārt ar vairākām zarnu slimībām ievērojami samazinās dopamīna un adrenalīna ražošana. Rezultātā cilvēku sāk mocīt nogurums, viņš kļūst nomākts, viņam ir grūti kaut kam koncentrēties.

    Fakts, ka zarnu mikroflora ietekmē mūsu uzvedību, pirmo reizi tika apspriests 2000. gadu sākumā. Tika veikts interesants eksperiments, kurā atklājās, ka peles, kurām trūkst zarnu baktēriju, uz stresu reaģē smagāk. Nedaudz vēlāk parādījās dati, ka baktēriju klātbūtne vai neesamība gremošanas traktā ietekmēja 40 (!) gēnu darbību nervu šūnās. Turpmākie eksperimenti parādīja, ka zarnu mikroorganismi sintezē lielu daudzumu neiroaktīvu vielu, caur kurām tie var ietekmēt smadzenes. Jo īpaši tika konstatēts, ka vairākas baktērijas spēj ražot gamma-aminosviestskābi jeb GABA, kas stimulē noteiktu smadzeņu zonu darbību un jo īpaši ietekmē emocionālo centru. Tieši uz GABA bāzes tiek radīti nomierinoši līdzekļi, piemēram, Valium, klonazepāms, Xanax un citi.

    Viens pētījums parādīja, ka noteiktu baktēriju veidu pārsvars zarnās var izraisīt trauksmes traucējumus un pat depresijas simptomus. Tajā pašā laikā citā eksperimentā atklājās, ka probiotiku lietošana saīsina pēcdzemdību depresijas ilgumu. Nepārspīlējot teikšu, ka interese par šo tēmu tikai augs.

    Kā redzat, zarnu funkcija ir ne tikai sagremot pārtiku un uzņemt barības vielas. Šis ir spēcīgs orgāns, kas pamatoti tiek uzskatīts par otrajām smadzenēm. Atcerieties: veselīgas zarnas ir visa ķermeņa veselības un jaunības atslēga.

    Tas, kurš ilgi košļā, ilgi dzīvo

    Tautas gudrība

    1. nodaļa. Kur sākas gremošana vai kāpēc ir svarīgi prast pareizi košļāt

    Vai jūs varat pareizi košļāt? Vai esat kādreiz domājuši, kā sakošļājat savu ēdienu? ES domāju, ka nē. Gandrīz vienmēr šis process notiek, kā saka, automātiski. Turklāt mūsdienu pasaulē esam tik ļoti pieraduši dzīvot ātrā tempā, ka mums nepietiek laika paēst, viss notiek skrienot.

    Dažu pēdējo gadu laikā esmu novērojusi interesantu tendenci: pastāvīgi pieaug to pacientu īpatsvars, kuri pie manis ierodas ar funkcionāliem gremošanas traucējumiem. Runājot par funkcionāliem traucējumiem, es domāju tādus apstākļus, kas nav saistīti ar orgāna struktūras pārkāpumu, bet sniedz ļoti skaidru klīnisko ainu. Arvien vairāk uz konsultāciju nāk pacienti, kuri sūdzas par smaguma sajūtu uzreiz vai neilgi pēc ēšanas, kā arī atraugas un grēmas. Pacienti savas sūdzības bieži raksturo ar frāzi Es neko nevaru sagremot, ēdiens kā akmens krīt man vēderā. No sūdzībām īpaši gribu izcelt agru sāta un pilnuma sajūtu vēderā pēc ēšanas. Var teikt, ka cilvēks apēd 1-2 karotes un jūtas tā, it kā būtu norījis ziloni. Šo traucējumu pamatā visbiežāk ir kuņģa-zarnu trakta motorikas traucējumi. Un viens no motorisko prasmju traucējumu iemesliem ir nepareiza košļāšana.

    Kā vajadzētu košļāt, lai netiktu traucēta gremošanas sistēma? Nav vispārpieņemtu ieteikumu šajā jautājumā, taču lielākā daļa autoru piekrīt, ka katrs ēdiena gabals ir jāsakošļā 32 reizes. Un labākajā gadījumā mēs to darām tikai 8-10 reizes. Es uzsveru: labākajā gadījumā!

    Kāpēc ēdiens ir rūpīgi jāsakošļā? Ir vairāki iemesli:

    • košļājot pārtiku, mēs to sasmalcinām mazās daļiņās, tādējādi palielinot virsmas laukumu saskarei ar gremošanas sulām

    • košļāšanas process stimulē siekalu veidošanos

    Kā zināms, pārtikas sagremošanas process sākas uzreiz mutes dobumā. Siekalas satur gremošanas enzīmus: amilāzi (nodrošina cietes sagremošanu) un lipāzi (uzsāk tauku gremošanu). Tādējādi ātra košļāšana bloķē pārtikas gremošanu - košļāšana stimulē sālsskābes un žults veidošanos

    Vienkārši sakot, kamēr mēs košļājam, gremošanas sistēmā sāk mosties visi mehānismi, kas ir atbildīgi par gremošanas procesiem.

    • košļāšana nodrošina svarīgākās pārtikas sastāvdaļas – olbaltumvielu – uzsūkšanos

    Atcerieties vienreiz par visām reizēm: kuņģī nav zobu! Un, ja ar zobiem rūpīgi nesasmalcināsim kādu gaļas vai zivs gabalu, olbaltumvielas nespēs uzsūkties. Tas būs nepanesams slogs gremošanas sistēmai. Rezultātā nepilnīgi apstrādātais proteīns virzīsies uz priekšu nemainīgs un zarnās sāks puvi.

    • ilgstoša košļāšana pasargā no pārēšanās un svara pieauguma

    Kā zināms, sāta sajūta pie mums nenāk uzreiz, bet pēc kāda laika. Par šo tēmu ir ļoti kodolīgs teiciens: Ja neesi pabeidzis ēst, tas nozīmē, ka esi paēdis. Ja esat paēdis, tas nozīmē, ka esat pārēdies. Ja tu pārēdies, baidies, jo esi saindējies. Viss šajā paziņojumā ir ideāls. Ne velti saka, ka piecelties no galda ir nedaudz izsalcis. Pilnuma sajūta rodas nedaudz vēlāk, parasti 15-20 minūtes pēc ēšanas

    Kā iemācīt sev pareizi košļāt? Uzreiz teikšu, ka tas ir ieraduma jautājums, un jebkura ieraduma, īpaši noderīga, attīstīšana prasa laiku. Es iesaku jums rīkoties šādi:

    • nekādā gadījumā neēdiet, skatoties televizoru vai ritinot sociālo mediju plūsmas

    Maksimums, ko varat atļauties, ir dzīva komunikācija. Pretējā gadījumā jūs būsiet tik ļoti iegrimis tajā, kas notiek uz ekrāna, ka jūsu smadzenes būs vērstas tikai uz saņemtās informācijas apstrādi, nevis uz kārtīgu ēdiena sasmalcināšanu. Tas, starp citu, ir viens no biežākajiem pārēšanās iemesliem.

    • mēģiniet sakošļāt blīvus pārtikas gabalus vismaz 30 reizes

    Jā, sākumā tas prasīs piepūli no jūsu puses, jo jums būs jāskaita košļājamās kustības. Tomēr, attīstoties ieradumam, nepieciešamība skaitīt pazudīs pati no sevis.

    • Nerijiet ēdienu, ja jūtat, ka tajā ir palikuši lieli gabaliņi

    Jāpiebilst, ka ar 30 košļājamām kustībām nepietiek, lai sasmalcinātu dažus produktus (piemēram, tas attiecas uz gaļu)

    • izmantojiet nazi, lai sagrieztu lielus pārtikas gabalus mazos gabaliņos, kas viegli iederas mutē

    • mēģiniet nedzert šķidrumu košļāšanas laikā (izņemot dažus malkus tīra ūdens)

    Tāpat nav ieteicams to dzert uzreiz pēc ēdiena norīšanas. Starp citu, nepieciešamība dzert visbiežāk rodas tāpēc, ka neesam labi sakošļājuši ēdienu.

    Kā redzat, nekas sarežģīts. Atkal, tas viss ir par to, cik ātri jūs varat izveidot šo ieradumu. Visgrūtākais, iespējams, ir pieradināt sevi ilgstoši košļāt katru gabalu. Šis uzdevums prasa apziņu. Bet ir mazs dzīves uzlauzums, ar kuru es labprāt dalīšos ar jums: pēc tam, kad esat noņēmis no dakšas vēl vienu ēdiena gabalu, nekavējoties nolieciet dakšiņu malā. Neturiet to rokās visas ēdienreizes laikā! Tādā veidā jums nebūs kārdinājuma uzkost nākamo kumosu pārāk ātri.

    Vēlreiz gribu atgādināt, ka vēderā nav zobu. Tālākais gremošanas process būs atkarīgs no tā, cik labi sasmalcināsiet ēdienu ar zobiem. Vairums sūdzību par smaguma sajūtu pēc ēšanas, priekšlaicīgu sāta sajūtu un sāta sajūtu kuņģī ir tieši tāpēc, ka slikti sasmalcināts ēdiens ilgstoši nogulsnējas kuņģī ar nepanesamu slogu. Atcerieties, ka košļāšana ir mūsu veselības un ilgmūžības atslēga!

    Velns nav tik biedējošs, kā viņš ir krāsots

    Krievu sakāmvārds

    2. nodaļa. Viss par Helicobacter pylori

    Pēdējā laikā daudz strīdu

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1