Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas
Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas
Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas
Ebook208 pages2 hours

Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Mūsdienu mammas arvien biežāk saskaras ar to, ka viņu bērns neēd labi. Pieķerīgi ēdāji, mazi ēdāji - tā ir mūsdienu laikmeta pazīme, kā arī bērnu liekais svars un aptaukošanās.

LanguageLatviešu valoda
PublisherEDGARS AUZINS
Release dateApr 15, 2024
ISBN9798224055470
Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas
Author

EDGARS AUZIŅŠ

Dzimis 1989. gada 22. decembrī. Absolvējis Rīgas Juridisko koledžu. Profesijā nav strādājis, bet apguvis programmēšanas prasmes un pašlaik ar to nodarbojas. Kopš 2022. gada ir personīgā uzņēmuma vadītājs, kas nodarbojas ar transporta pārvadājumiem, kā arī programmēšanu. Dzīvnieku, īpaši suņu, mīļotājs. Born 22 December 1989. Graduated from Riga College of Law. Has not worked in the profession, but has acquired programming skills and is currently working in it. Since 2022 he has been the CEO of his own company, which deals with transport transport as well as programming. Lover of animals, especially dogs.

Read more from Edgars Auziņš

Related to Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas

Related ebooks

Reviews for Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Bērnu uzturs bez asarām un pierunāšanas - EDGARS AUZIŅŠ

    Priekšvārds

    Mūsdienu mātes arvien biežāk saskaras ar to, ka viņu bērns slikti ēd. Izvēlīgi ēdāji un mazēdāji ir mūsdienīguma pazīme, kā arī bērnu liekais svars un aptaukošanās.

    Tikai pirms 20–30 gadiem bērni ēda visu, nebūdami izvēlīgi. Viņiem nebija izvēles. Precīzāk tas bija: ēd vai neēd. Nevarēja aiziet pameklēt ledusskapī ko garšīgāku - jo nekā garšīgāka tur nebija. Visu dienu saldumus ēst nevarēja, jo tie parādījās tikai Jaungada dienā. Atteikšanās no ēdiena bija reāla iespēja palikt izsalcis. Bērni visu savu brīvo laiku pavadīja aktīvi: pagalmā skrienot, spēlējoties, pārguruši skrienot mājās, ēdot vakariņas un saldi aizmiguši.

    Bērni uzauga citu bērnu ielenkumā: vecākie brāļi un māsas, draugi pagalmā. Viņiem bija liela pieredze, vērojot citus bērnus, citu ģimeņu tradīcijas, un viņi mācījās viens no otra.

    Kā ar šodienu? Desmitiem bērnu pārtikas plauktu, ēdieni ar jūsu iecienītākajiem varoņiem, grāmatas par bērnu pārtikas dekorēšanu un, sliktākajā gadījumā, maģiski kokteiļi tiem, kas slikti ēd.

    Mūsdienu bērns bieži vien nezina, ko nozīmē būt izsalkušam līdz 4–5 gadu vecumam. Viņam nav iespējas pamest galdu izsalkušam vai nokavēt vakariņas, jo viņš ir pārāk smagi spēlējis.

    Vēl nesen mēs nebaidījāmies no veikala piena, glutēna, cukura, rauga un dārzeņiem.

    Šodien skraidām apkārt un meklējam svaigus ziedputekšņus no vienradža nagiem, jo ​​kaut kur dzirdējām, ka tie ir izdevīgi.

    Mēs, pieaugušie, baidāmies no ēdiena. Un mēs, pieaugušie, vēlamies, lai mūsu bērni no tā nebaidās un ēd ar prieku.

    Kļūstot par māti, jūs nekavējoties ienirt bērna uztura jautājumos: vai ir pietiekami daudz piena? Vai viņš pieņemas svarā pietiekami daudz? Vai varbūt ir nepieciešams maisījums? Kad un kā uzsākt papildbarību? Līdz kādam vecumam man vajadzētu gatavot bērnam atsevišķi? Vai zupa ir nepieciešama bērna uzturā un vai sviestmaizes ir bīstamas? Vai bērns var būt veģetārietis un vai viņš ir jāpiespiež ēst gaļu?

    Daudzus no šiem jautājumiem jūs vēlētos uzdot savam ārstam, taču jums nav laika to izdarīt īsā tikšanās reizē reizi mēnesī. Mana grāmata ir izdota sērijā Doktors Blogeris, kas nozīmē, ka rakstot pievērsos pediatru, alergologu, zinātnieku zināšanām un pieredzei. Šī grāmata nav medicīnas uzziņu grāmata, bet gan ceļvedis mazuļa uztura pasaulē.

    Ja doma par mazuļa pabarošanu liek svīst plaukstiņas, tad šī grāmata ir domāta tev – kopā no bailēm no barošanas pāriesim pie ēšanas ar prieku un apetīti!

    0. nodaļa

    Pirms bērna piedzimšanas

    Bērna ēšanas paradumi sāk veidoties jau pirms dzimšanas. Jau otrajā grūtniecības trimestrī mazulis sāk sajust garšas sajūtu, un augļūdeņi maina garšu atkarībā no mātes uztura. Jo spilgtākas garšas, ar dabīgākām aromātiskām vielām, ko ēd māte, jo spilgtāka ir augļūdeņu garša. Daudzveidīgs mātes uzturs grūtniecības laikā var palielināt mazuļa interesi par jaunām garšām pēc piedzimšanas. Kāpēc gan nedzemdēt bērnu, kurš pēc pāris gadiem pie galda lūgs padot viņam krūzīti brokoļu?

    Ir zināms, ka mātes daudzveidīgs un barojošs uzturs grūtniecības laikā ir viens no bērna veselības faktoriem.

    Mātei, kura gaida bērna piedzimšanu, nevajadzētu ievērot hipoalerģisku diētu: noteiktu pārtikas produktu ierobežošana palielina alerģiju risku bērnam nākotnē.

    Ilgstoša uztura ierobežošana, ēšana uz diviem, pārmērīgs cukura daudzums, ātrās ēdināšanas un transtaukskābju daudzums mātes uzturā var izraisīt vielmaiņas traucējumus ne tikai pašai mātei, bet arī mazulim. Ja uz jūsu galda 1-2 reizes mēnesī ir junk ēdiens, tad to var uzskatīt par diezgan drošu.

    Ja raizējies, vai tavs uzturs ir pietiekami sabalansēts, konsultējies ar uztura speciālistu.

    1. nodaļa

    Bērna uzturs no dzimšanas līdz papildu barošanas sākumam

    Barošana ar krūti

    Jūsu mazulis ir piedzimis, un viņam ir jāēd, lai dzīvotu. Bērna pirmais ēdiens -jaunpiens, tā sastāvs ir tuvs asinīm: tādējādi mazulim ir vieglāk pielāgoties mainītajam enerģijas iegūšanas veidam.

    Jaunpiens satur kalorijas: 150 kcal uz 100 ml. Pat neliels daudzums sedz visas mazuļa uztura vajadzības pirmajās 3–5 dienās. Jo biežāk mazulis baro bērnu ar krūti, jo vairāk jaunpiena viņš saņems.

    Pirmajā dienā pēc piedzimšanas mātes organisms saražo tikai 3 ēdamkarotes jaunpiena, otrajā dienā – līdz 200 ml, bet trešajā – līdz 400 ml.

    Jaunpiens ir bagāts ar oligosaharīdiem, leikocītiem, imūnglobulīniem, vitamīniem - tā ir sava veida vakcinācija mazuļa ķermenim, pasargājot no infekcijām. Jaunpiens ir biezs un satur maz ūdens, lai mazuļa nieres nepārslogotu: pirmajās dienās viņš saslapina tikai 2-4 autiņbiksītes dienā. Jaunpienam ir viegla caureju veicinoša iedarbība un tas atvieglo mekonija pāreju mazulim.

    Pirmajās dienās pēc piedzimšanas mazuļi zaudē svaru. Tas ir fizioloģisks svara zudums, kas parasti nepārsniedz 10% no bērna svara dzimšanas brīdī. Šāds svara zudums nenozīmē, ka bērnam nav pietiekami daudz uztura. Zaudēt līdz 10% svara pirmajās dienās pēc dzemdībām ir normāli. Vidēji jaundzimušie zaudē 3–7% no svara (zīdaiņi, kas baroti ar krūti - biežāk nekā 7%, bērni, kas baroti ar pudeli - biežāk nekā 3%). Ķeizargrieziena laikā svara zudums ir lielāks – aptuveni 10%.

    Apmēram pēc 3–5 dienām mazulis atkal sāk pieņemties svarā. Piedzimšanas brīdī esošā svara atjaunošana notiek vidēji 8. dienā. 97,5% bērnu dzimšanas svaru atgūst līdz 21 dienai (ķeizargrieziena gadījumā - līdz 24 dienām).

    3–5 dienā pēc mazuļa piedzimšanas jaunpienu aizstāj ar t.spārejas piens. Mamma viegli pamana šīs izmaiņas - ar pirmo piesteigumu, sāta sajūta krūtīs.

    No šīs dienas piena ražošanu regulē hormoni: prolaktīns un oksitocīns. Piens garšo saldi piena cukura – laktozes dēļ. Pamazām pienā samazinās nātrija, kālija, imūnglobulīnu un A un E vitamīnu daudzums, bet palielinās B vitamīnu saturs.

    Piena daudzums palielinās līdz 600–900 ml dienā. Bieži vien piena daudzums pārsniedz mazuļa vajadzības 5–10 dienas, tāpēc sāta un sāta sajūta krūtīs var pavadīt mammu visas dienas garumā. Šajā gadījumā var palīdzēt sūknēšana, līdz jūsu krūtis jūtas atvieglotas.

    Dažreiz karstuma uzliesmojums nenotiek ne 3., ne 5. dienā. Māte krīt panikā, ārsts uzstāj uz mākslīgajiem maisījumiem (sevišķi, ja mamma un mazulis vēl atrodas dzemdību namā). Šo situāciju sauc par aizkavētu laktoģenēzi. Tās cēloņi nav ticami izpētīti, taču visbiežāk tie ir saistīti ar ilgstošām un grūtām dzemdībām, ķeizargriezienu un medikamentu lietošanu dzemdību laikā vai agrīnā pēcdzemdību periodā.

    Tieši piena aizturēšana kļūst par pirmo iemeslu, kāpēc māte atsakās turpināt barot bērnu ar krūti (saskaņā ar Amerikas Dzemdību un ginekoloģijas koledžas datiem).

    Ja 3.-5.dienā mamma nejūt steigu, tad:

    ✓ nepieciešams kontrolēt mazuļa svaru: kopējais svara zudums no dzimšanas ir 10% robežās;

    ✓ nepieciešams biežāk stimulēt krūtis: aizfiksējot mazuli vai organizējot pumpēšanu atdalīšanas laikā;

    ✓ nepieciešams padoms par krūšu aizdare – tādā gadījumā ideāls aiztaisījums stimulēs piena atteci;

    ✓ ja nepieciešama papildbarošana, to veic tikai pie krūts: izmantojot piebarošanas sistēmu pie krūts;

    ✓ Obligāta mazuļa labsajūtas uzraudzība, ko veic zīdīšanas pediatrs.

    Ja šie nosacījumi ir izpildīti, piens, kaut arī kavējas, nāk 7–10 dienu laikā. Vairumā gadījumu bērnam joprojām būs nepieciešama bieža jaunpiena barošana. Tomēr, ja ir uztura deficīta pazīmes, ārsts var ieteikt pagaidu papildināšanu ar izteiktu jaunpienu, citas mātes pienu (donorpienu) vai mākslīgo maisījumu.

    Līdz 12–14 dienām pēc piedzimšanas piena sastāvs atkal mainās: olbaltumvielu daudzums pienā samazinās līdz parastā mātes piena līmenim, piens kļūst balts un nedaudz ūdeņains.

    Pārejas piens padodasnobriedis piens 21-28 dienas pēc mazuļa piedzimšanas. Nobriedis mātes piens satur aptuveni trīs reizes mazāk olbaltumvielu nekā jaunpiens - tikai 1% tā galvenās uztura sastāvdaļas ir tauki un ogļhidrāti. Mātes pienā ir vairāk nekā 500 komponentu, no kuriem lielāko daļu nevar reproducēt laboratorijā. Katru dienu, sākot no 28-30 dienām pēc piedzimšanas, krūts izdala vairāk nekā litru piena: vidēji 1,2 litri. Mātes piena kaloriju saturs ir aptuveni 75 kcal/100 ml.

    Tāpat kā jebkurš piens, mātes piens var sadalīties plānākā frakcijā un krējumā. Tieši šis īpašums visiem ir pazīstams kā priekšējais un aizmugurējais piens. Piens veidojas vienmērīgi, bet ilgos barošanas pārtraukumos tas noslāņojas, nolaižot zilu, gandrīz caurspīdīgu pienu un augšpusē, kanālos, atstājot baltas tauku pārslas - krējumu. Ir tikai viens veids, kā izvairīties no piena atdalīšanas: barot bērnu pēc pieprasījuma, neņemot ilgus pārtraukumus un negaidot, kad piens uzkrāsies krūtīs.

    Papildus piena krāsai māmiņas bieži biedē tā smarža: atslauktais piens var smaržot pēc ziepēm.

    Ziepes ir šķīstošs taukskābju sāls, ko iegūst, sadalot taukus ar enzīmu lipāzi. Tas pats enzīms ir atrodams mātes pienā (palīdz bērnam uzņemt uzturu) un sāk sadalīt taukus, kas iekļauti tā sastāvā, kad piens tiek uzglabāts.

    Nelielas izmaiņas piena garšā un smaržā ir drošas mazulim. Ja jūs uztrauc ziepju smarža un garša, pirms ilgstošas ​​uzglabāšanas pienu var karsēt ūdens vannā 30 sekundes, tas apturēs lipāzes darbību.

    Viens no jautājumiem, kas satrauc visas māmiņas, ir tas, cik bieži vajadzētu barot bērnu ar krūti? Frāze pēc pieprasījuma var būt mulsinoša, it īpaši, ja mazulis mātei ir pirmais un viņa vēl nav iemācījusies saprast visus viņa signālus.

    Vienkāršākais veids ir piedāvāt mazulim krūti katru reizi, kad viņš uztraucas un sāk raudāt. Viņš var nebūt izsalcis, taču viņš noteikti lūdz jūs viņu pacelt un pievērst viņam uzmanību.

    Pirmajās nedēļās un pat mēnesī jaundzimušo var piesiet pie krūts ik pēc 40-50 minūtēm dienas laikā un ik pēc 2-2,5 stundām naktī. Tas ir normāli, tāpēc mazulis saņem maksimālo nepieciešamo uzturu. Tas ir arī normāli, ja mazulis prasa krūtis retāk - reizi 1,5–2 stundās dienā un reizi 3–4 stundās naktī. Lielākā daļa jaundzimušo nevar iztikt bez ēdiena vairāk nekā 4 stundas naktī, lai gan dažās dienās viņi var ļaut mātei gulēt nedaudz ilgāk.

    Nakts barošana pirmajos mēnešos palīdz izveidot laktāciju: prolaktīna ražošanas maksimums ir agrās rīta stundās, 4–7 no rīta, un barošana šajā laikā nodrošina mazulim pienu nākamajai dienai. Pēc 3-4 mēnešiem pēc piedzimšanas prolaktīna līmenis atgriežas līmenī, kāds bija pirms grūtniecības, un tāpēc ir nepieciešama nakts barošana, lai nodrošinātu vienu uzdevumu - barot bērnu naktī. Dienas laikā piens tiks ražots, reaģējot uz jūsu mazuļa aizķeršanos, sūknēšanu vai bērna raudāšanu.

    Ko darīt, ja mazulim nav nepieciešama zīdīšana vai jūs nevarat saprast viņa signālus?

    Piedāvājiet savas krūtis pats. Ja jūs to darīsit ik pēc 1,5 stundām, jūs noteikti nekļūdīsities. Naktīs arī pielieciet bērnu pie krūtīm – vismaz divas reizes nakts miega laikā.

    Zīdaiņi, kuri neizrāda izsalkuma pazīmes un neprasa pēc krūtīm, tiek kļūdaini uztverti kā parasti un ērti. Tomēr šāda uzvedība var liecināt par mazuļa uztura trūkumu: jaundzimušajam nav spēka skaļi raudāt mātei, nav spēka aktīvi zīst krūti, viņš guļ ziemas miegā.

    Vai bērnam ir pietiekami daudz piena? Ko darīt, ja piena nepietiek?

    Ja jūtat, ka jūsu mazulis nesaņem pietiekami daudz piena, pievērsiet uzmanībuiespējamās zemas piena piegādes pazīmes:

    1) svars – nav svara pieauguma, 5.–7. dienā pēc piedzimšanas svars turpina kristies, kopējais svara zudums ir 12% vai vairāk;

    2) autiņbiksītes - bērns vecumā no 10 dienām saslapina mazāk par 10 autiņbiksītēm vai 7 vienreizējās lietošanas autiņbiksītēm dienā, urīns ir tumšs, tā ir maz, fekāliju biežums bērnam vecumā no 4 līdz 28 dienām ir mazāks par 3 reizēm diena;

    3) mazuļa pašsajūta – viņš daudz guļ, nomoda periodos izskatās letarģisks, mazuļa raudāšana ir klusa un vāja, kā čīkstēšana;

    4) barošana - barošanas laikā nedzird malkus vai barošanas sākumā dzird tikai dažus malkus, barojot sāp, uz sprauslām ir nedzīstošas ​​plaisas;

    5) izskats - bērnam ir pelēcīgs ādas tonis, fontanels ir iegrimis, āda ir ļengana.

    Ja konstatējat vienu vai vairākas uztura deficīta pazīmes, vispirms sazinieties ar savu pediatru, lai izlemtu par papildbarošanas nepieciešamību, veidu un daudzumu.

    Dažos gadījumos pietiek ar piebarošanu ar atslauktu pienu, citos gadījumos kādu laiku būs jādod mazulim mākslīgais maisījums.

    Pēc tam, kad mazulis sāk saņemt pietiekamu uzturu, sākas darbs, lai atrisinātu piena trūkuma problēmu.

    Atcerieties: vispirms ir jāsniedz pirmā palīdzība, pēc tam jāsaprot cēloņi un tie jānovērš. Vienīgais ceļš. Dažkārt ieteicamā nogaidīšanas pieeja jeb ligzdošana 2-3 dienas uztura deficīta gadījumā apdraud mazuļa veselību.

    Nerunājiet par piena trūkumu:

    raudāšana;

    pamostoties naktī, lai pabarotu;

    dienas snaudas 40–90 minūšu segmentos;

    pieprasot krūtis katru stundu un zīstot 20–30 minūtes;

    svara zudums par 5–10% pirmajās 2–3 dienās pēc dzemdībām;

    briestuma un locīšanas trūkums salīdzinājumā ar citiem bērniem;

    pilnības trūkums krūtīs vai skaidri jūtama piena plūsma;

    nespēja atslaukt pienu vai atslaukt tikai 20–30 ml vienā reizē.

    Reāla pārtikas deficīta gadījumā jautājums vai papildināt nerodas. Ir tikai divi jautājumi: ko un cik daudz barot.

    Tātad,Papildbarība var būt:

    1) mātes atslauktais piens. Ja jūs varat atslaukt pienu tādā daudzumā, kāds nepieciešams piebarošanai, tas ir labākais risinājums;

    2) donorpiens;

    3) maisījums – maisījumu izvēlas ārsts, ņemot vērā mazuļa vispārējo veselības stāvokli. Zīdīšanas medicīnas akadēmija uzskata, ka ir vēlams lietot maisījumus ar daļēji vai pilnībā hidrolizētiem proteīniem.

    Nevar kalpot kā papildbarība: ūdens ar glikozi, pilnpiens vai atšķaidīts dzīvnieku piens, mājās gatavoti eļļu un augu piena maisījumi, plānas putras. Šādu produktu lietošana neļauj bērnam saņemt visus nepieciešamos makro un mikroelementus.

    Papildu barošana tiek veikta stingri pēc zīdīšanas. Jebkura īsa pieķeršanās pie krūtīm ir svarīga. Pēc piebarošanas ir vērts piedāvāt arī krūti. Papildu barošana parasti tiek sniegta tikai dienas laikā, bet naktī - zīdīšana pēc pieprasījuma. Kritiska uztura trūkuma gadījumā var noteikt papildu barošanu naktī. Pārrunājiet ar savu pediatru piemēroto un nepieciešamo papildu barošanas režīmu un neeksperimentējiet, kamēr jūsu mazuļa pašsajūta nav normalizējusies!

    Arī papildbarošanas dienas daudzumu nosaka ārsts: pamatojoties uz urinēšanas reižu skaitu vai bērna ikdienas uztura vajadzībām. Atkarībā no uztura deficīta pakāpes var ieteikt visu piebarošanu no pirmās dienas, vai arī to var ieviest pakāpeniski 3–4 dienu laikā. Jo spēcīgāks ir uztura trūkums, jo ātrāk tiek ieviesta papildu barošana vajadzīgajā daudzumā.

    Jūs varat barot savu bērnu dažādos veidos. Katrs no tiem jums var būt vairāk vai mazāk ērts.

    Barošana no pudeles nav ieteicama, jo mainās zīdīšanas raksturs, kas nozīmē, ka mazulim būs arvien grūtāk iegūt pienu. Atrisinot uztura trūkuma problēmu ar pudelītes palīdzību, jūs varat redzēt jaunu - krūts atteikšanos vai nespēju izsūkt pietiekami daudz piena. Barošana ar pudelēm ir viens no biežākajiem iemesliem pārejai no jauktas barošanas uz mākslīgo barošanu.

    Tu vari izmantot:

    ✓ šļirce bez adatas - nelielām porcijām piebarošanai ar atslauktu pienu vai maisījumu;

    ✓ karote – ja arī piebarošanas daudzums ir

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1