Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Jan Kalwin: Reformacja protestancka w Europie
Jan Kalwin: Reformacja protestancka w Europie
Jan Kalwin: Reformacja protestancka w Europie
Ebook50 pages20 minutes

Jan Kalwin: Reformacja protestancka w Europie

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Jan Kalwin był francuskim kaznodzieją, który był jedną z kluczowych postaci reformacji, która ogarnęła XVI-wieczną Europę. Kalwin był najbardziej znany z założenia Kościoła Reformowanego i restrukturyzacji systemu edukacji w Genewie. Poświęcił swoje życie na ustanowienie sposobu życia zgodnego z Pismem Świętym. W ciągu zaledwie 50 minut odkryjesz, jak jego działania zasadniczo wpłynęły na chrześcijańską ortodoksję i zrozumiesz jego głęboki wpływ na europejską teologię. Ta prosta i pouczająca książka oferuje dokładne omówienie najważniejszych osiągnięć Kalwina, w tym jego seminaryjnego dzieła Instytuty religii chrześcijańskiej i założenia Akademii Genewskiej. Zawiera również pełną biografię, cenne wprowadzenie do kontekstu politycznego, społecznego i gospodarczego oraz ocenę wpływu jego nauczania i powstania kalwinizmu, dając ci wszystkie istotne informacje na temat tego wpływowego teologa.
LanguageJęzyk polski
Release dateApr 7, 2023
ISBN9782808663915
Jan Kalwin: Reformacja protestancka w Europie

Related to Jan Kalwin

Related ebooks

Reviews for Jan Kalwin

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Jan Kalwin - Aude Cirier

    BIOGRAFIA

    OKRES DORASTANIA

    Syn Gérarda Cauvina (zm. 1531) i Jeanne Le Franc (zm. ok. 1515), Jean Cauvin – który później zmienił nazwisko na Calvin – urodził się w rodzinie związanej z biskupstwem w Noyon. Jego ojciec – ostatecznie wypędzony i ekskomunikowany w 1528 roku – zajmował tam kilka stanowisk administracyjnych i przeznaczył syna do kariery kościelnej. Uzyskał w ten sposób świadczenia (odpowiednik stypendiów) od biskupstwa w Noyon, co umożliwiło Janowi Kalwinowi odbycie pierwszego cyklu studiów w Paryżu na Wydziale Sztuk Pięknych, którego zajęcia odbywały się w kolegiach w La Marche (jesienią 1520 r.) i Montaigu (1521-1525), gdzie uzyskał bakalaureat i magisterium. Młody człowiek kontynuował następnie studia na Wydziale Prawa w Orleanie (ok. 1526), a następnie w Bourges (ok. 1529-1530), dwóch niezwykle renomowanych uniwersytetach, gdzie uczyli go wielcy profesorowie, tacy jak Pierre de l'Étoile (ok. 1480-1537) i André Alciat (1492-1550).

    Te lata praktyki odcisnęły na Kalwinie niezatarte piętno: rygor prawa w niezwykły sposób ukształtował jego myślenie, a lekcje greki pobierał u Melchiora Wolmara (1497-1561), zwolennika nowych doktryn Marcina Lutra. W 1517 roku Luter opublikował w Wittenberdze swoje 95 tez przeciwko odpustom, które stały się tekstem założycielskim reformacji. Po ukończeniu studiów prawniczych – licencjat z prawa otrzymał w lutym 1532 roku – Kalwin uzupełnił swoje studia, zwracając się ku studiom nad literaturą starożytną. Napisał komentarz do De Clementia Seneki (4 p.n.e. – 65 n.e.), który został wydany w tym samym roku w Paryżu i Orleanie (1532).

    OD STUDIÓW KLASYCZNYCH DO ZMIANY WIARY

    W przeciwieństwie do innych wielkich reformatorów tamtych czasów, Kalwin nie studiował teologii na uniwersytecie, ani nie pełnił żadnego urzędu religijnego, ponieważ nigdy nie został wyświęcony przez Kościół katolicki. Karierę nauczycielską rozpoczął w Collège du Fortet.

    Jego nawrócenie nastąpiło w latach 1533-1534. Bardziej niż objawieniem, był to przede wszystkim długi

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1