Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum
Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum
Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum
Ebook155 pages1 hour

Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ste zvedaví na Ethereum, ale neviete, kde začať?


V Príručke pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum vás prevedieme fascinujúcim svetom decentralizovaných financií a kryptomien, pričom zodpovieme najčastejšie otázky o

LanguageSlovenčina
PublisherCascade Books
Release dateMar 29, 2024
ISBN9798869283450
Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum: 110 otázok na zvládnutie Ethereum
Author

Neil King

Neil King Jr. is a former national political reporter and editor for the Wall Street Journal. He was deeply involved in the coverage of 9/11 that won the Journal the Pulitzer Prize. He has also written for the New York Times, the Atlantic, and other publications. American Ramble is his first book. He lives in Washington, D.C.

Related to Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum

Related ebooks

Reviews for Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Príručka pre začiatočníkov pre Ethereum - Neil King

    1

    ZAVEDENIE

    Vtejto knihe vám predstavíme sieť kryptomien Ethereum a ponoríme sa do mnohých bežných otázok, ktoré sa kladú o tom, ako Ethereum funguje, ako vyzerá investovanie do Etherea a aké sú niektoré bežné obavy týkajúce sa kryptomien vo všeobecnosti.

    Na konci knihy budete schopní pochopiť základné princípy fungovania, ktoré umožňujú Ethereu dosiahnuť výšky, ktoré má. Ethereum je výkonná platforma, ktorá je veľkým prísľubom pre budúcnosť decentralizovaných finančných systémov, ktoré sú stále v plienkach. Budúcnosť je jasná s prísľubom, že nové finančné systémy a koncepty môžu byť vyskúšané a testované bez byrokracie centralizovaných systémov. Ethereum nie je dokonalé, ale riadenie sa neustále snaží zlepšovať svoje schopnosti a tu sa dozviete výhody a nevýhody tejto jedinečnej a priekopníckej platformy kryptomeny.

    2

    ČO JE ETHEREUM?

    Ethereum je open-source technologická platforma založená na blockchaine. Ethereum pozostáva zo siete viac ako 2 900 počítačov, ktoré spolupracujú na ukladaní a udržiavaní účtovnej knihy transakcií rýchlosťou až 30 transakcií za sekundu. V tejto tradičnej oblasti kryptomien je Ethereum podobné bitcoinu a iným známym základným menám blockchainu. Vo svojej podstate je Ethereum čisto virtuálnym prostriedkom na vytváranie a ukladanie finančnej hodnoty. Tieto typy technológií umožňujú súkromie, anonymitu a transparentnosť vo svete virtuálnych financií. Okrem toho je Ethereum platformou, ktorá umožňuje státisícom nezávislých ekosystémov kryptomien, ktoré na ňom bežia. Tieto nezávislé objekty, ktoré sa nazývajú tokeny, je možné kúpiť, predať, generovať, spáliť a prenášať pomocou rovnakej platformy Ethereum. Ethereum tiež pridáva koncept inteligentných zmlúv, ktoré môžu poháňať množstvo inteligentných schopností pre základnú menu Ethereum aj ekosystémy tokenov.

    Ethereum je multidimenzionálne spôsobom, ktorý je jedinečný pre kryptomenu. Vzhľadom na svoju zložitosť môžu byť jednotlivci ohromení konceptmi a možnosťami. Preto pri vŕtaní v tejto knihe s konkrétnymi, cielenými otázkami a dôkladnými odpoveďami môžete odísť s lepším pochopením tejto silnej platformy. S pomerne základnými znalosťami by ste si mohli na platforme vytvoriť vlastný ekosystém tokenov, ktorý sa stane virálnym a prinesie ekonomickú nezávislosť tisícom ľudí. Alebo môžete tieto informácie použiť na audit a starostlivé preskúmanie existujúcich tokenov alebo projektov decentralizovaných financií (DeFi) pred investovaním, čím ochránite svoje peniaze. Tak či onak, Ethereum je skutočne fascinujúci svet v rámci kryptomeny.

    3

    KTO ZALOŽIL ETHEREUM?

    Koncept platformy Ethereum prvýkrát predstavil Vitalik Buterin v roku 2013. Buterin je rusko-kanadský programátor, ktorý predstavil koncepčný rámec pre to, čo by sa stalo jeho bielou knihou Ethereum. Do roku 2014 Buterin spolupracoval so skupinou jednotlivcov na vytvorení toho, čo je dnes známe ako Ethereum Foundation. Vývoj bol crowdfundovaný, pričom investori kupovali Ether (ETH) za Bitcoin (BTC), aby projekt rozbehli.

    Buterinova spolupráca s kryptomenami sa začala v roku 2011, keď začal písať pre Bitcoin Weekly a neskôr pre Bitcoin Magazine, ktorého bol spoluzakladateľom. Jeho zapojenie do bitcoinovej komunity mu pomohlo pevne sa ukotviť v koncepte kryptomeny a inšpirovať ho k tomu, čo považoval za príležitosť ďalšej generácie.

    Zatiaľ čo Ethereum bolo založené skôr ako verejná a transparentná organizácia, Buterinovo zapojenie do projektu mu dalo niečo ako status figúrky a jeho názory a aktivity majú určitý vplyv na finančnú výkonnosť siete a podkladových tokenov.

    Od vzniku Etherea je nadácia Ethereum Foundation hnacou silou technického rozvoja siete. Na začiatku bolo Ethereum funkčne len ďalšou kryptomenou, ktorá mala pridanú schopnosť stavového stroja. S procesom pridávania nových funkcií do siete nadáciou Vitalik Buterin a tím priniesli teraz všadeprítomné funkcie, ako sú tokenové bočné reťazce, sharding, možnosti NFT a ďalšie.

    4

    AKO FUNGUJE ETHEREUM?

    Ethereum je kryptomena, ktorá sa skladá z peňaženiek, meny (Ether), blokov, uzlov a baníkov. Každý vytvorený blok obsahuje záznam o vykonaných transakciách; Bloky sú uložené na uzloch a vytvorené baníkmi. K tomu všetkému jazdí programovateľná platforma, virtuálny stroj Ethereum (EVM), ktorý preberá klasickú schopnosť distribuovanej účtovnej knihy kryptomeny a transformuje ju na masívne distribuovaný štátny stroj. To znamená, že programovateľný počítačový kód môžu vykonávať tisíce aktívnych klientov Ethereum súčasne. Každý blok reťazca ukladá nielen transakcie v štandardnom zmysle, ale aj stav tohto virtuálneho stroja. Najčastejšie funkcia inteligentnej zmluvy umožňuje sieti inteligentne vytvárať a vykonávať transakcie založené na preddefinovanom programovaní. Zatiaľ čo tradičné kryptomeny vyžadujú koncový bod (uzol alebo klienta) na generovanie transakcií, EVM umožňuje ukladať a vykonávať naprogramované funkcie sieťou ako celkom. Týmto spôsobom existuje konsenzus, pokiaľ ide o inteligentné funkcie, ktoré sa používajú.

    S funkciou inteligentnej zmluvy je napríklad možné:

    1) Vytvorte token s maximálnou ponukou 1 000 000 tokenov.

    2) Rovnomerne rozdeľte token do 100 000 peňaženiek (10 žetónov na peňaženku).

    3) Pri každej transakcii pošlite 0,5% hodnoty na napálenú adresu a rozdeľte 0,5% transakcie všetkým súčasným držiteľom tokenu.

    Tieto typy pravidiel sú možné len s distribuovaným výpočtom, ktorý Ethereum umožňuje a jednoducho by to nebolo možné z klasickej kryptomeny typu účtovnej knihy.

    Od svojho vzniku funguje Ethereum okolo mechanizmu Proof-of-Work (PoW) na spracovanie blokov a odmeňovanie účasti v sieti. Ťažobné systémy súťažia o vytvorenie ďalšieho bloku v sieti, ktorý bude obsahovať všetky súčasné transakcie. Sieť upravuje obtiažnosť tak, aby ťažobné stanice mohli vyrábať nový blok zhruba každých dvanásť sekúnd. Ak začne ťažiť viac systémov, obtiažnosť sa zvýši, aby sa zachoval tento požadovaný časový rámec. Víťazný ťažiar bude mať približne 2 ETH pripísané na svoju peňaženku a budú mu tiež vrátené poplatky za plyn, ktoré vznikli pri transakciách zahrnutých do bloku.

    S prípadným príchodom Eth 2.0 sa sieť Ethereum presunie na model Proof-of-Stake, v ktorom už nebudú potrebné drahé a energeticky náročné ťažobné systémy. Namiesto toho musia tí, ktorí sa chcú zapojiť do siete, vsadiť (vložiť) množstvo ETH, aby sa stali validátorom. Uzly validátora budú vykonávať rovnakú funkciu ako ťažobný systém. Sieť náhodne vyberie validátora na vytvorenie daného bloku, zatiaľ čo ostatné nevybraté uzly validátora potvrdia blok. Vybraný validátor dostane odmenu za tento blok. Nový model PoS tiež umožňuje techniku známu ako sharding, ktorá implementuje viac reťazcov v sieti. Je možné prevádzkovať viacero reťazcov súčasne a tlačiť výkon celej siete transakciu za sekundu na státisíce.

    5

    AKÁ JE HISTÓRIA ETHEREA?

    Ethereum prvýkrát opísal v roku 2013 Vitalik Buterin. Základné princípy a koncepty boli vypracované medzi Buterinom a siedmimi ďalšími zakladateľmi do roku 2015. Po testovaní niekoľkých prototypov platforiem beta testermi bol 30. júla 2015 vyťažený blok Genesis a zrodil sa blockchain, ktorý sa dnes používa.

    K veľkému rozkolu v sieti Ethereum došlo v roku 2016 po udalosti DAO, kde hackeri ukradli veľké množstvo éteru z novej decentalizovanej autonómnej organizácie.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1