Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Sprievodca kryptomenou: Príručka pre začiatočníkov o kryptomenách, blockchainu a NFT
Sprievodca kryptomenou: Príručka pre začiatočníkov o kryptomenách, blockchainu a NFT
Sprievodca kryptomenou: Príručka pre začiatočníkov o kryptomenách, blockchainu a NFT
Ebook301 pages2 hours

Sprievodca kryptomenou: Príručka pre začiatočníkov o kryptomenách, blockchainu a NFT

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kriptovalūtas, blokķēdes, decentralizētās lietotnes un NFT ir auguši ar vēl nepieredzētiem tempiem, piedāvājot unikālus risinājumus daudzām pasaules problēmām.


Tomēr maz cilvēku saprot, kas šīs tehnoloģijas patiesībā ir, ko tās piedāvā pasau

LanguageSlovenčina
Release dateMar 24, 2024
ISBN9798869274588
Sprievodca kryptomenou: Príručka pre začiatočníkov o kryptomenách, blockchainu a NFT
Author

Jon Law

Jon Law, Aude Publishing'de iş, ekonomi ve finans yazarıdır. Uzun zamandır okuyucu ve yazardır ve Boston Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde okumuştur. Altı kitap yayınladı ve jon-law.com adresindeki bloğunu güncelleyen ABD'de yaşamaktadır.

Related to Sprievodca kryptomenou

Related ebooks

Reviews for Sprievodca kryptomenou

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Sprievodca kryptomenou - Jon Law

    1

    PREDHOVOR

    Táto kniha je sprievodcom a nástrojom pre tých, ktorí sa zoznámia s kryptomenou. Nové technológie často predbiehajú obrovské príležitosti, ale len malá časť ľudí tieto príležitosti naplno využíva. Títo ľudia sa vyznačujú skorou expozíciou, po ktorej nasleduje ochota učiť sa a riskovať. Len zoberme prvých staviteľov internetu 21. storočia, výrobných magnátov ázijského zázraku, kolonizátorov Spojených štátov a prvých industrializátorov Británie.

    Len málo oblastí spĺňa tieto precedensy tak ako kryptomena. Kryptomeny vytvorili milióny alebo miliardy bohatstva pre značnú skupinu prvých používateľov, ale väčšina ostatných ľudí nie je oboznámená s touto oblasťou ani technológiou. Mnohí začínajú vidieť, že kryptomeny, decentralizované aplikácie a blockchainy umožňujú najväčšiu finančnú revolúciu od internetu a tieto technológie menia spôsob, akým peniaze a ľudia fungujú na každodennej báze. Táto kniha a poznanie v nej predstavujú budúcnosť, ktorá určite smeruje našou cestou.

    Koncepčná bariéra vstupu do kryptomien je v podstate hnacím účelom vytvorenia tohto diela. Učenie je dlho zrýchlené prostredníctvom vysvetlení konceptov, súhrnov sekcií, vizuálov a ďalších. To znamená, že nie všetky musia byť známe; Výber toho, čo sa naučíte, je takmer rovnako dôležitý, ako keby ste sa naučili. Na splnenie tohto očakávania je kniha rozdelená na dve časti: jednu, sprievodcu, a dve, slovník. Príručku (končiacu na strane 182) možno chápať ako cestu k úplnému základu porozumenia. Podľa príručky fungujú časti slovníka a zdrojov ako referenčné nástroje a odrazový mostík pre nezávislé učenie. Po dokončení by ste mali byť schopní s istotou sa uplatniť v kryptosvete. To je cieľ a to je táto kniha.

    Sprievodná časť pozostáva z nasledujúcich častí:

    Základné pojmy a pojmy

    Pojmy zo všeobecných znalostí

    Podmienky blockchainu

    Obchodné podmienky a koncepty

    Neformálny jazyk

    Skratky

    Vizuálny katalóg

    Kľúčoví hráči

    História a časová os

    Zákonnosť

    Cieľom týchto sekcií je poskytnúť úplný úvod do kryptomeny. Všimnite si, že veľký počet definícií je uvedený iba v slovníku na použitie ako referenčný nástroj, zatiaľ čo príručka je menej technicky zameraná.

    Tu sa podpíšem. Ďalej!

    2

    ZÁKLADNÉ POJMY A POJMY

    Nasledujúca časť tvorí základnú a základnú vrstvu vedomostí potrebných na fungovanie v ekosystéme kryptomien.

    Táto časť je rozdelená na dve podsekcie: pojmy a pojmy. Nasledujúcich sedem konceptov načrtáva niektoré zo základných myšlienok a aplikácií širšieho priestoru a odvetvia kryptomien:

    #1: Decentralizácia

    #2: Blockchain

    #3: Kryptomena

    #4: Ťažba kryptomeny

    #5: Bitcoin

    #6: Ethereum

    #7: NFT

    Sekcia výrazov obsahuje približne päťdesiat slov. Výrazy je možné čítať v ľubovoľnom poradí a sú indexované a vyhľadávateľné v celom slovníku na konci knihy.

    3

    DECENTRALIZÁCIA

    Kryptomena sa v podstate zameriava na vyriešenie problému dôvery. Centralizované siete sa zakladajú na nejakej centrálnej štruktúre. Pre platobný sektor je to PayPal a Stripe. Pre finančný sektor je to malý počet veľkých bánk. V dátovom sektore je to Google, Facebook a malý počet ďalších veľkých vyhľadávačov a aplikácií sociálnych médií. V každom z týchto systémov je kontrola umiestnená do rúk malej podskupiny ľudí alebo technológie a prístup je obmedzený. To vo svojej podstate vedie k množstvu problémov: subjektivita, jednotlivé body zlyhania, nevyvážené rozhodovanie a uvedomenie si a nedostatok individuálnej motivácie robiť zmeny zdola nahor. Okrem toho centralizovaným systémom často chýba, prinajmenšom v relatívnom meradle, transparentnosť, bezpečnosť a sledovateľnosť.

    Decentralizované siete, ktoré fungujú prostredníctvom distribuovaných sietí uzlov (zariadení v sieti), ponúkajú všetky tieto veci: zvýšenú bezpečnosť bez jediného bodu zlyhania, zvýšenú efektivitu prostredníctvom automatizácie a odstránenia rôznych centralizovaných úzkych miest, úplnú transparentnosť a sledovateľnosť prostredníctvom verejného systému záznamov, rozhodovanie otvorené takmer všetkým stranám v sieti atď.

    To neznamená, že otázka centralizovaných verzus decentralizovaných systémov a organizácií má úplne správnu odpoveď: obe majú klady a zápory. Napríklad je spravodlivé povedať, že centralizovaná kontrola v čase vojny je oveľa lepším systémom; Jeden adeptský generál je oveľa efektívnejší ako horné velenie tuctu. Avšak podľa tej istej značky je rozhodnutie, či ísť do vojny na prvom mieste, oveľa lepšie urobené decentralizovaným spôsobom a s kombinovaným výstupom mnohých rôznych názorov.

    V minulosti dominovali centralizované systémy a ľudské siete vo všeobecnosti smerujú k centralizovaným: veľa farmárov do jedného mesta, veľa politických strán do dvoch, kiná k niekoľkým streamovacím službám atď. Špecifické typy decentralizovaných a distribuovaných sietí a výhody uzákonené takýmito sieťami sa stali životaschopnými až v poslednom desaťročí objavením a implementáciou nových technológií, a preto sa decentralizované systémy implementujú s masívnym účinkom po celom svete a vo všetkých oblastiach sveta. Špecifickým typom technológie, ktorá podporila tento rast, je blockchain. Blockchainové siete sú v podstate novým typom databázy a novým spôsobom transakcií. Robia to prostredníctvom decentralizovaných sietí počítačov, ktoré sa pripájajú k zdieľaným systémom - napríklad sieť Bitcoin funguje na mnohých tisícoch jednotlivých uzlov.

    Dáta sú šifrované prostredníctvom hashovacieho procesu (ktorý v podstate šifruje text) a sú overované uzlami v sieti. Týmto spôsobom, aj keď sú jednotlivé uzly poškodené, útočníci nemôžu narušiť systém, pretože mnoho ďalších nepoškodených uzlov jednoducho kontroluje a zneplatňuje informácie, ktoré poškodené strany doručujú do systému.

    Keď sa s informáciami obchoduje na blockchaine (napr. keď strana A posiela peniaze strane B), informačná asymetria sa využíva pomocou súkromného a verejného kľúča. Aj keď útočník pozná systém a prostriedky, ktorými sa s dátami obchoduje (dáta znamenajú šifrovaný prenos), útočník nemôže systém prelomiť, pretože strana A a strana B prostredníctvom kódu na blockchaine využívajú svoje privátne kľúče na úspešný prenos údajov. To všetko je podrobnejšie vysvetlené v celej knihe.

    Blockchainové siete nevyžadujú vôbec žiadnu dôveru, pretože kód systému je nemenný a záznamy sú úplne verejné a viditeľné prostredníctvom verejných účtovných kníh. Nie sú potrební žiadni sprostredkovatelia, režijné náklady, transakčné náklady a chyby sa znižujú a systémy sú efektívnejšie ako centralizované alternatívy. Tieto výhody viedli k širokému prijatiu blockchainu v logistike dodávateľského reťazca, správe a overovaní údajov, digitálnej identite, decentralizovaných webových aplikáciách a mnohých ďalších oblastiach.

    4

    BLOCKCHAIN

    Všetky kryptomeny fungujú prostredníctvom technológie blockchain. Blockchain vo svojej najzákladnejšej podobe možno považovať za typ siete, ktorá ukladá údaje v doslovných reťazcoch blokov. Blockchainy sú rýchlejšie a bezpečnejšie ako väčšina centralizovaných alternatív. Tu je presne to, ako bloky a reťaze vstupujú do hry:

    Každý blok ukladá digitálne informácie, ako je čas, dátum, suma atď.

    Blok ukladá identitu účastníkov transakcie pomocou digitálnych kľúčov, čo sú reťazce čísel a písmen prijatých pri otvorení peňaženky. Peňaženky poskytujú prístup ku kryptoaktívam, rovnako ako bankový účet.

    Bloky však nemôžu fungovať samostatne. Bloky vyžadujú overenie z iných počítačov, alias uzlov v sieti.

    Ostatné uzly overia informácie jedného bloku. Po overení údajov a ak všetko vyzerá dobre, blok a súvisiace údaje sa uložia do verejnej knihy.

    Verejná kniha je databáza, ktorá zaznamenáva každú schválenú transakciu, ktorá bola kedy vykonaná v sieti. Väčšina kryptomien, vrátane bitcoinu, má svoju vlastnú verejnú knihu.

    Každý blok v hlavnej knihe je prepojený s blokom, ktorý bol pred ním, a blokom, ktorý prišiel po ňom. Preto odkazy, ktoré bloky tvoria, vytvárajú reťazový vzor a vytvára sa blockchain.

    Zhrnutie: Blok predstavuje digitálne informácie a reťazec predstavuje spôsob uloženia týchto údajov v databáze. Zvážte prezeranie časovej osi kryptomien ďalej v knihe, aby ste sa pozreli na to, ako blockchain pokročil v priebehu desaťročí.

    5

    KRYPTOMENA

    Kryptomena je všeobecný pojem. Rovnako ako obchod s aplikáciami, každá aplikácia slúži inému účelu a termín aplikácia slúži iba na opis ich povahy bytia. Kryptomena je digitálny systém, ktorý funguje ako prostriedok výmeny pomocou mincí alebo žetónov. Záznamy o vlastníctve sú uložené v účtovnej knihe, čo je databáza, ktorá využíva kryptografiu na zabezpečenie a kontrolu dodávok.

    Kryptomeny môžu fungovať prostredníctvom rôznych modelov: Proof-of-Work (PoW) využíva definované množstvo výpočtového úsilia na overenie transakcií, zatiaľ čo v Proof-of-Stake (PoS) majitelia tokenov vkladajú svoje tokeny ako kolaterál. Kryptomeny sú najvýznamnejšie v porovnaní s fiat menami, pretože sú decentralizované a naďalej zaznamenávajú obrovský rast globálnej adopcie. Informácie o vzniku kryptomien nájdete ďalej v časovej osi kryptomien v knihe. Čoskoro sa objavia rozpisy hlavnej funkcie sietí PoW (ťažba), ako aj dvoch najpopulárnejších kryptomien, bitcoinu a etherea.

    6

    ŤAŽBA KRYPTOMIEN

    Ťažba kryptomeny je proces počítača, grafickej karty alebo integrovaného obvodu špecifického pre aplikáciu (ASIC), ktorý sa snaží objaviť matematickú odpoveď na bloky kryptomien. Každý baník súťaží v pretekoch o nájdenie odpovede proti všetkým ostatným baníkom v sieti. Akonáhle je odpoveď nájdená, tento baník môže vygenerovať blok a odoslať ho do siete na overenie a validáciu, ktorú vykonávajú uzly. Všetky kryptomeny založené na Proof-of-Work používajú nejakú formu ťažby s rôznymi ťažobnými algoritmami. Bitcoin používa algoritmus SHA-256, ktorý znamená Secure Hashing Algorithm a produkuje 256 bitov. (Každý bit je 1 alebo 0.) Ethereum používa ťažobný algoritmus EthHash, ktorý sa primárne ťaží pomocou GPU. Ťažobný trh má hodnotu niekoľko miliárd dolárov ročne a naďalej zaznamenáva rast, pretože spoločnosti ťažiace kryptomeny ako Argo Blockchain a HIVE vstupujú na burzu s 9-miestnou trhovou kapitalizáciou.

    7

    BITCOIN

    Bitcoin bol prvou široko používanou kryptomenou: je to open-source, peer-to-peer počítačová sieť, zbierka protokolov a digitálne zlato. Vo fyzickej podobe Bitcoin funguje prostredníctvom 13 000 počítačov načítaných do siete. Bitcoin je globálnym prostriedkom jednoduchej a bezpečnej transakcie, demokratizačnou silou a prostriedkom transparentného a anonymného financovania.

    Bitcoin založil Satoshi Nakamoto, ktorý v roku 2008 zverejnil bielu knihu o Bitcoine a odvtedy zostal úplne anonymný. Bez ohľadu na svoju identitu má tvorca bitcoinu v súčasnosti majetok v hodnote viac ako 70 miliárd dolárov (ekvivalent 1,1 milióna bitcoinov) a ak bitcoin stúpne o ďalších niekoľko stoviek percent, toto záhadné číslo sa stane najbohatším jednotlivcom na svete. Nasledujúce faktory znamenajú niektoré z výhod bitcoinu a umožňujú vysoký stupeň bezpečnosti, ktorý Bitcoin udržiava:

    Bitcoin je verejný. Bitcoin, rovnako ako mnoho kryptomien, má verejnú knihu, ktorá zaznamenáva všetky transakcie. Keďže na vlastníctvo a obchodovanie s bitcoinmi sa nesmú poskytovať žiadne súkromné informácie a všetky informácie o transakciách sú na blockchaine verejné, votrelci sa nemajú do čoho nabúrať ani ukradnúť; jedinou alternatívou k hacknutiu a profitovaniu z bitcoinovej siete (okrem ľudských bodov zlyhania, ako sú výmenné útoky a stratené heslá) je 51% útok, ktorý je v rozsahu Bitcoinu prakticky nemožný. Byť verejný tiež súvisí s tým, že Bitcoin je bez povolenia; Nikto ho nekontroluje, a preto žiadny subjektívny alebo jedinečný pohľad nemôže ovplyvniť celú sieť bez súhlasu všetkých ostatných v sieti.

    Bitcoin je decentralizovaný. Bitcoin v súčasnosti funguje prostredníctvom 13 000 uzlov, z ktorých všetky spoločne slúžia na validáciu transakcií. Keďže celá sieť overuje transakcie, neexistuje žiadny spôsob, ako zmeniť alebo kontrolovať transakcie, pokiaľ opäť nie je kontrolovaných 51% siete. Takýto útok, ako už bolo spomenuté, je prakticky nemožný; Pri súčasnej cene Bitcoinu by útočník musel minúť mnoho miliónov dolárov denne a kontrolovať objem výpočtových zdrojov, ktoré jednoducho nie sú k dispozícii. Decentralizovaná povaha overovania údajov preto robí Bitcoin mimoriadne bezpečným.

    Bitcoin je nezvratný. Po potvrdení transakcií v sieti je potvrdenie trvalé, pretože každý blok (blok je dávka nových transakcií) je pripojený k blokom na oboch stranách, čím sa vytvára vzájomne prepojený reťazec. Po napísaní nie je možné bloky upravovať. Tieto dva faktory spolu zabraňujú zmene údajov a zaisťujú väčšiu bezpečnosť.

    Bitcoin používa proces hashovania. Hash je funkcia, ktorá prevádza jednu hodnotu na druhú; hash v kryptosvete prevádza vstup písmen a číslic (reťazec) na šifrovaný výstup pevnej veľkosti. Hashs pomáhajú so šifrovaním, pretože riešenie každého hash vyžaduje spätnú prácu na vyriešenie extrémne zložitého matematického problému. Preto je schopnosť riešiť tieto rovnice čisto založená na výpočtovej sile. Hašovacie algoritmy môžu porovnávať hašované hodnoty na rozdiel od porovnávania údajov v ich pôvodnej podobe, čo je oveľa pracnejšie, a hašovacie funkcie slúžia ako jeden z najviac odolných prostriedkov prenosu údajov.

    Pomocou opísaných technológií sa Bitcoin zameriava na nasledovné:

    Dajte používateľom možnosť bezpečne obchodovať s hodnotou cez internet bez toho, aby sa spoliehali na centrálnu inštitúciu, namiesto toho sa spoliehali na kryptografický dôkaz.

    Eliminujte potrebu sprostredkovateľov a znížte trenie v dodávateľskom reťazci, bankovníctve, nehnuteľnostiach, práve a ďalších oblastiach.

    Eliminujte nebezpečenstvá, ktorým čelí inflačné, centralizované a premenlivé prostredie fiat mien.

    Povoľte bezpečnú kontrolu nad osobným majetkom bez spoliehania sa na inštitúcie tretích strán.

    Umožnite blockchainové riešenia v lekárskej, logistickej, volebnej a finančnej oblasti, okrem toho, kde inde sa takéto riešenia môžu uplatňovať.

    Bitcoin je najznámejšou kryptomenou, a to oprávnene: bola to prvá úspešná kryptomena, veľkosťou prevyšuje všetky ostatné a rýchlo sa prijala v hlavnom prúde. Napriek tomu predstavuje len zlomok kryptomien a mnoho ďalších digitálnych mien bolo vytvorených na zlepšenie Bitcoinu alebo na riešenie iných problémov. Ethereum, druhá najväčšia kryptomena, je jedným z takýchto prípadov.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1