Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Czego możemy nauczyć się z przeszłości
Czego możemy nauczyć się z przeszłości
Czego możemy nauczyć się z przeszłości
Ebook541 pages6 hours

Czego możemy nauczyć się z przeszłości

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Jeśli nie wyciągniemy wniosków z historii, będziemy powtarzać błędy przeszłości i teraźniejszości. W dawnych czasach już to nie było dobre, ale w dzisiejszych czasach może zagrozić życiu na ziemi. Ta książka odpowiada na pytanie: "Czy sprawy mogły potoczyć się inaczej?". Są chwile, kiedy wybór determinuje wojnę lub pokój, szczęście lub nieszczęście. Są to tak zwane węzły. W tej książce zawarto również 120 lekcji z historii, a niektóre tematy zostały dogłębnie zbadane. Ta książka jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto interesuje się polityką i społeczeństwem. W końcu pojawia się pytanie, co nie tylko możemy zrobić z tymi lekcjami z historii świata, ale także pytanie, co ostatecznie powinniśmy zrobić, aby zapobiec nieszczęściu.

LanguageJęzyk polski
Release dateMar 4, 2024
ISBN9798224139347
Czego możemy nauczyć się z przeszłości
Author

Rafael Barracuda

The author was born in 1943, during the war, in a village in the eastern part of the Netherlands where his father was a pastor. As a child he fantasized about a cosmic system of colors and numbers. He attended art school for several years, but as a landscape painter, he had problems with the education where only still lifes were painted. In the 1960s, he made big hitchhike trips, practically without money, to Greece, Turkey, Morocco and in 1964 to Afghanistan, India, and Nepal. He had always been interested in different cultures, especially in terms of landscape, music, and lifestyles. He was also interested in politics, but there he made a wrong choice in the 1960s. Despite that, years later that choice was miraculously made good again. Partly because of that personal experience he considers making a good choice so important. Later in life he went to study psychology. His final paper was on ethnic culture and happiness. Then he worked for about 15 years as a researcher in happiness at the Erasmus University in Rotterdam. He has been an enthusiastic folk dancer until the corona era.

Related to Czego możemy nauczyć się z przeszłości

Related ebooks

Reviews for Czego możemy nauczyć się z przeszłości

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Czego możemy nauczyć się z przeszłości - Rafael Barracuda

    Treść

    Rozdział 1: Wprowadzenie

    Rozdział 2: Historia nauki i technologii

    2.1. Rewolucje w technologii

    2.2. Czy rozwój społeczeństwa uczynił ludzi szczęśliwszymi?

    2.3. Rozwój nauki

    2.4. Teorie spiskowe.

    2.5. Prawdziwe spiski

    2.5.2. Koronawirus: wypadek czy broń biologiczna?

    2.6. Zmyślone spiski i fałszywe informacje

    Rozdział 3: Dlaczego Afryka jest dziś tak biedna?

    Rozdział 4: Myślenie jeśli-to stwarza niesamowite możliwości

    4.1. Historia alternatywna: co by było gdyby: Jeśli-to historii

    Rozdział 5. Moralność i prawa człowieka

    5.1 Historia praw człowieka

    Rozdział 6. Wolność i sprawiedliwość

    6.1. Wolności osobiste

    Rozdział 7. Zniekształcanie historii.

    7.1. Naturalny przebieg rozwoju w historii

    Rozdział 8: Bezpieczeństwo.

    8.2. Najważniejszym prawem człowieka jest prawo do życia.

    Rozdział 9: O pomocy i uchodźcach

    9.1.  Potrzebna pomoc dla biednych krajów i pomoc w przypadku klęsk żywiołowych

    9.2. Uchodźcy

    Rozdział 10. Walka z ubóstwem

    10.8. Nadużycie pomocy i niewłaściwa pomoc.

    Rozdział 11. Scenariusz katastrofy

    Rozdział 12. Niektóre propozycje rozwiązania bieżących problemów politycznych

    Rozdział 13 Afganistan

    13.2. Dlaczego amerykańska polityka zagraniczna zawiodła tak bardzo od czasu II wojny światowej?

    Rozdział 14. Trendy w demografii

    14.1. Przeludnienie

    14.2. Trend we wzroście islamu

    14.3. Tendencje w rozmieszczeniu odmian

    14.4. Seksualność i szarządzana polityka populacyjna

    Rozdział 15. Jakie wnioski płyną z historii

    Rozdział 16. Co robimy z lekcjami historii?

    Rozdział 1: Wprowadzenie

    Kiedy się czegoś uczymy, zawsze uczymy się czegoś, co się wydarzyło.

    Może to być historia ludzkości, ale także historia grupy, do której należymy lub naszej rodziny.

    Języka ojczystego uczymy się od grupy etnicznej, do której należymy, a także kultury tej grupy: jedzenia, muzyki, zwyczajów.

    Jeśli dziecko nauczy się nie wkładać rąk do ognia, może to być spowodowane tym, że tata tak mówi, lub tym, że dziecko poparzyło sobie rękę.

    To drugie, osobiste doświadczenie, jest zwykle bardziej przekonujące niż to, że ktoś inny to mówi.

    Jednak dla przywódcy grupy lub kraju ważne jest, aby wiedzieć, czego możemy się nauczyć z historii. Ale także dla każdego, kto wspiera określoną grupę, wyraża określoną opinię lub głosuje na określoną partię.

    Ponieważ historia ludzkości jest w dużej mierze stworzona przez człowieka, a ludzie są częściowo nieprzewidywalni, niektórzy twierdzą, że nie możemy się niczego nauczyć z historii.

    Jest to niefortunne, ponieważ jeśli możemy nauczyć się czegoś z historii, możemy uniknąć błędów popełnionych w przeszłości.

    Aby to zrobić, musimy wziąć pod uwagę ogólne zarysy historii, a w szczególnych celach pewne wydarzenia.

    Na końcu tej książki znajduje się 120 lekcji, których możemy się nauczyć z historii. Są to punkty do rozważenia, choć można spierać się o ich ogólną ważność.

    Rzeczywiście, lepiej jest unikać błędów niż je powtarzać, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy opracowano techniki, które mogą zagrozić życiu na Ziemi.

    Co więcej, znajomość historii jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

    Celem tej książki jest znalezienie lekcji z historii tak prawdziwej, jak to tylko możliwe. Nie ma intencji obrażania

    ludzi jakiejkolwiek wiary lub poglądów, wręcz przeciwnie, osiągnięcie jedności poprzez prawdę. 

    Książka ta zawiera kilka rozdziałów i paragrafów zaczerpniętych z mojej książki: Jak można ulepszyć świat. Pomysł opublikowania ich osobno wynika z faktu, że w mniejszym lub większym stopniu tworzą one całość, którą można czytać niezależnie od innych części książki.

    Autor z zadowoleniem przyjmuje pytania, komentarze i krytykę.  Można je przesyłać na adres vialucis360@gmail.com

    Rozdział 2: Historia nauki i technologii

    Lepsza część wiedzy o wszystkim i tak pozostaje na zewnątrz (Hari Om Mooibroek)

    2.1. Rewolucje w technologii

    Rozwój techniczny nie był stopniowy, lecz następował falami. W szczególności pierwsze okresy trwały najdłużej. Im większy rozwój, tym szybciej rewolucje technologiczne następowały po sobie.

    14 głównych rewolucji technologicznych to:

    1. Wykorzystanie kamieni i gliny 2. Pochodzenie i użycie języka. 3. Używanie ognia. 4. Odzież 5. Koło. 6.rolnictwo, 7.wykorzystanie metalu, 8.pieniądze, 9. Pismo, 10.druk/proch strzelniczy, 11.silnik parowy, 12.elektryczność/silnik spalinowy, 13.komputer/internet i 14.robotyzacja/komputeryzacja/eugenika/sztuczna inteligencja (AI).

    1. Wykorzystanie kamieni, gałęzi i gliny ± 2 miliony lat temu

    Używanie kamieni do rozbijania orzechów, na przykład, zawsze istniało i jest znane nawet u małp człekokształtnych. Tak więc prawdopodobnie również użycie kamienia do uderzenia lub rzucenia jako broni. Przez długi czas nic się nie działo w zakresie nowych wynalazków.

    Pierwsze użycie kamieni jako narzędzi (kamieni ciętych) ma około 1-2 milionów lat. Istniało społeczeństwo łowiecko-zbierackie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że drewniana włócznia z zaostrzonym kamieniem jako ostrzem pojawiła się około 500 000 lat temu. Zgodnie z teorią ewolucji, ludzie powstali w tropikach lub subtropikach, więc niekoniecznie potrzebowali domu chroniącego przed zimnem. Mógł jednak po prostu zbudować schronienie przed deszczem za pomocą kilku patyków i dużych liści niektórych roślin, na przykład bananowca. Po migracji ludzi z Afryki do strefy umiarkowanej (Europa, Azja), potrzebowali oni schronienia.  Około 380 000 lat temu ludzie odkryli zastosowanie trzciny, patyków i liści do budowy szałasów chroniących przed deszczem. W obszarach deltowych lub wzdłuż rzek, gdzie było wystarczająco dużo gliny lub iłu, ludzie zaczęli budować domy z błota: - szkielet z gałęzi zadokowany gliną - z dachem krytym strzechą: wielki postęp, ponieważ glina izoluje przed gorącem i zimnem znacznie lepiej niż gałęzie i liście. Na stepie czasami używano namiotów wykonanych z patyków i skór zwierzęcych. Najstarsza odkryta kość używana przez neandertalczyków jako narzędzie ma około 50 000 lat. W epoce lodowcowej jaskinie były powszechnie wykorzystywane jako domy: jaskinie są bardzo odpowiednie do tego celu i oferują najlepszą ochronę zarówno przed zimnem, jak i gorącem oraz mają stałą temperaturę 11 stopni.

    2. Pojawienie się i używanie języka. ± 100 000 lat temu

    Zwierzęta mogą również komunikować się ze sobą. Pszczoły wykonują taniec dla innych pszczół, aby wskazać im drogę do kwiatów z nektarem. Pies lub świnia w niebezpieczeństwie może piszczeć, aby dać do zrozumienia, że sprawa jest poważna. Psy, zadowolone na kolanach swojej pani, nucą.  Ptaki śpiewają, by zaznaczyć swoje terytorium, a samce, by zwabić samice. Zwierzęta znają swoje imiona i przychodzą na zawołanie.  Małpom udało się nawet nauczyć ponad 100 pojęć za pomocą symboli. Z natury kilkaset ich krzyków ma znaczenie. Prawdopodobnie u ludzi z epoki kamienia łupanego, ze względu na okoliczności, powstał nowy dźwięk, który miał szczególne znaczenie. A z pomysłu, że można połączyć dźwięki z rzeczą lub wydarzeniem, pojawiło się więcej dźwięków oznaczających rzeczy lub wydarzenia. Samo w sobie można to uznać za największy wynalazek. Wśród lingwistów i biologów ewolucyjnych toczy się debata na temat tego, czy to mózg doprowadził do powstania języka, czy też użycie dźwięków i słów pod presją okoliczności, na przykład użycie kamieni do polowania, doprowadziło do zwiększenia obszaru języka-mózgu. Powszechnie uważa się, że jakiś rodzaj protojęzyka pojawił się w Afryce Wschodniej 150 000 lat temu. Gdy ludzie zaczęli rozprzestrzeniać się po całym świecie, z tego protojęzyka wyłoniły się języki. Pierwotne dźwięki zostały znormalizowane w słowa. Istnieją znaczne różnice między różnymi rodzinami językowymi. A z tych plemion, które rozwinęły język, wyłoniły się odgałęzienia, tj. nowe języki w ramach tej dużej rodziny językowej, na przykład z indogermańskiej rodziny językowej wyłoniły się języki germańskie, romańskie, słowiańskie i inne. Następnie, w ramach rodziny języków germańskich, pojawiły się na przykład niemiecki, angielski, holenderski, duński, islandzki, szwedzki i norweski. Gdy kultura staje się bardziej rozwinięta pod względem techniczno-naukowym, ma więcej słów. Na przykład, wraz z pojawieniem się komputerów, pojawiło się zupełnie nowe słownictwo.

    Wszystkie obecne ludzkie grupy etniczne i narody znają język.

    Język jest symbolicznym sposobem komunikacji. Pojęcia są zastępowane symbolami: w tym przypadku dźwiękami. Język może być również podstawą wszystkich dalszych rewolucji technologicznych, przynajmniej od rewolucji rolniczej.

    Przez dziesiątki tysięcy lat ludzie prawdopodobnie komunikowali się i przedstawiali koncepcje lub wydarzenia za pomocą symboli w inny sposób, a mianowicie rysunków lub obrazów. Oczywiście większość z nich została utracona, ale najstarsze malowidła jaskiniowe, które przetrwały, mają około 35000 lat i zostały znalezione w południowym Sulawesi w Indonezji. Wyświetlanie za pomocą rysunków czasami pozwalało ludziom przekazywać więcej informacji niż za pomocą języka. Zakłada się, że te petroglify miały na przykład wpływać na przebieg polowania za pomocą magii. Niektórzy uważają również, że starożytna sztuka wizualna była rodzajem języka i jest pewne, że te rysunki stanowiły podstawę późniejszego pisma.

    3. Ogień ± 400 000 lat temu

    Ogień istnieje odkąd istnieje wszechświat i odkąd istnieje świat: błyskawice, pożary lasów, erupcje wulkanów itp.

    Ale używanie ognia do gotowania lub pieczenia mięsa, na przykład, jest stosunkowo nowe.

    Prawie wszystkie ludy i grupy etniczne nauczyły się używać ognia, z wyjątkiem bardzo nielicznych małych grup, takich jak Andamańczycy. Początkowo polegało to na używaniu gałęzi do podtrzymywania ognia w sposób naturalny, na przykład w wyniku uderzenia pioruna, jak u tasmańskich aborygenów. Później nauczyli się generować ogień. Naukowcy Paola Villa i Wil Roebroeks twierdzą w swoim artykule w Proceedings of the National Academy of Sciences, że najstarsze pozostałości kontrolowanego ognia mają co najwyżej 400 000 lat. Najstarsze stanowisko archeologiczne znajduje się w Izraelu. Bez wynalezienia wykorzystania ognia, wynalezienie rolnictwa i silnika parowego nie byłoby możliwe. Później, około 20 000 lat temu, ogień był również używany do wypalania gliny, do produkcji garnków. Pozwoliło to ludziom przechowywać żywność i napoje znacznie lepiej niż wcześniej. Był to warunek wstępny dla rolnictwa, ponieważ po co produkować dużo żywności, jeśli nie można jej przechowywać? Jeśli nie można odpowiednio przechowywać żywności, rozlewa się ona lub jest zjadana przez myszy lub np. mrówki, albo znacznie szybciej pleśnieje. Woda, mleko czy soki są wtedy bardzo trudne do przechowywania.

    4. Odzież ± 170 000 lat temu

    Pierwsze ubrania składały się ze skór zwierzęcych. Tak przynajmniej podejrzewają naukowcy. Najstarsze zachowane ubrania mają zaledwie dziesięć tysięcy lat. Jedynym dowodem na to, że ludzie produkowali odzież wcześniej, są narzędzia, które mogły być używane do tego celu. Według naukowców przejście od nagości do odzieży było konieczne. Homo sapiens w pewnym momencie stracił gęste owłosienie na ciele i musiał znaleźć inny sposób na utrzymanie ciepła. Oznaczało to, że ludzie nie zakrywali się, ponieważ uważali, że jest to ładne lub zabawne: musieli. Gdy liczba włosów na ciele spada, nie ma w tym nic złego, o ile mieszkasz w ciepłym miejscu - mówi badacz Ian Gilligan. Ale jeśli środowisko nagle się zmieni, ta cecha (łyse ciało) może nagle stać się wadą. To naturalnie rodzi pytania: w końcu kiedy ludzie nie ewoluowali w bardziej owłosiony gatunek w tym zimnym okresie? Nawet podczas epok lodowcowych lata na niższych szerokościach geograficznych pozostawały ciepłe - mówi.

    W ciepłych regionach odzież nie jest potrzebna. Dlatego ludy i plemiona, które nie zetknęły się z cywilizacją, nadal żyją w tropikach nago, jak w niektórych częściach Amazonii, Afryki i Papui Nowej Gwinei. Ubieranie się w takim klimacie nie jest przyjemne, a czasem nawet niezdrowe.

    Jednak ubiór pozwala ludziom żyć również w chłodniejszym klimacie.

    5. Koło ± 4000 p.n.e.

    Prekursorami koła były pnie drzew. Ludzie z epoki kamienia prawdopodobnie przenosili w ten sposób ciężkie przedmioty, takie jak duże kamienie (na przykład na legowiska dla gołębi), tocząc je po pniach drzew, które po usunięciu kamienia umieszczali ponownie przed nim. Prawdopodobnie Sumerowie byli pierwszymi, którzy używali koła około 4000 r. p.n.e.. Początkowo koło było również używane jako koło garncarskie. Po wynalezieniu szprych, około 2000 r. p.n.e. wynaleziono rydwan. Jednak koło jako część rydwanu ma to ograniczenie, że jest najłatwiejsze w użyciu na płaskim terenie o stosunkowo twardej powierzchni. Koło jest bezużyteczne w trudnym, górzystym terenie. Dlatego do niedawna rydwan nie był używany w Nepalu, ale rzeczy były przenoszone przez ludzi, którzy z zawodu byli tragarzami. Rydwan najlepiej jeździ po drodze. Tak więc wraz z rydwanem powstały drogi. Stworzyło to połączenia między miastami i wioskami: stworzyło ruch i handel, co sprzyjało postępowi społeczeństwa. Wynalezienie koła umożliwiło również transport ciężkich kamieni używanych do budowy dużych konstrukcji.

    6. Rolnictwo i hodowla zwierząt ±10 000 p.n.e. 

    Siła mięśni człowieka lub zwierzęcia była źródłem energii. Praca była coraz częściej wykonywana przez niewolników lub chłopów pańszczyźnianych. Pojawienie się podziału pracy, handlu, miast i państw.

    Odkrycie, że można uprawiać rośliny i wykorzystywać korzenie i nasiona do rozmnażania, dało początek licznym innowacjom

    Źródło: https://slideplayer.nl/slide/2640380/

    Umożliwiło to ludziom życie w jednym miejscu przez dłuższy czas, powstały miasta, a zebrane plony musiały być chronione: powstały armie. W końcu ciężka praca na roli nie była łatwa i ludzie zaczęli wykorzystywać ludzi z plemion, które zostały pokonane w wojnach plemiennych, jako niewolników do pracy na roli. Stworzyło to wystarczająco dużo wolnego czasu na nowe specjalizacje, nowe zawody, takie jak kowal, stolarz, kaletnik, krawiec itp. i tym samym handel. Miasto-państwo zaczęło łączyć się z innymi miastami i w ten sposób powstało państwo lądowe. Ale potem technologia zawsze pozostawała na tym samym poziomie przez bardzo długi czas. Najważniejszymi wynalazkami, oprócz ognia i pisma, były koło, młyn wodny i wiatrak: oba bardzo przyjazne dla środowiska wynalazki. Istnieli jednak geniusze, tacy jak w Chinach Żółty Cesarz Huangdi (2697 p.n.e.), według legend wynalazca rolnictwa i hodowli zwierząt oraz innych rzeczy, takich jak kalendarz, a we Włoszech Leonardo da Vinci (1452), który dalej rozwijał technologię, ale zwykle nie była ona stosowana ani dalej rozwijana w społeczeństwie. Leonardo da Vinci opisał koncepcję samolotu, ale została ona ponownie podjęta dopiero w 1891 r. przez szybowiec Otto Lillienthala i zmotoryzowany samolot amerykańskich braci Wright (1900).  Firma pozostała firmą siły mięśni.

    7. Użycie metalu ± 9000 p.n.e.

    Złoto i srebro to jedne z pierwszych metali, z których zaczęli korzystać ludzie. Oba metale występują w postaci małych bryłek w ziemi i są łatwe w obróbce. Miedź i cyna były również łatwe do wydobycia, a później ludzie odkryli, że mieszana forma miedzi i cyny - brąz - nadaje się do produkcji potężnej broni i dobrych narzędzi do pracy z prymitywnymi narzędziami. Miedź jest znana od ponad 10 000 lat. Po raz pierwszy odkryto ją na Bliskim Wschodzie około 9000 lat p.n.e. Początkowo metal ten był używany do wyrobu biżuterii, narzędzi i prostej broni. W Egipcie i na Bałkanach znaleziono przedmioty z cyny liczące nawet 6000 lat. Jednak metal ten stał się modny w Europie dopiero około 2500 r. p.n.e.. Znaleziska w Azji Mniejszej i na wyspach Morza Egejskiego pokazują, że srebro było tam wydobywane z rudy już w IV wieku p.n.e.. Podobnie jak złoto, srebro szybko stało się cennym i poszukiwanym metalem szlachetnym. Srebro było używane głównie do wyrobu biżuterii i innych ozdób, a także jako waluta.

    Pomiędzy 3000 a 2000 r. p.n.e. w Egipcie i Mezopotamii rozpoczęto wydobycie żelaza z rudy. Wykorzystanie żelaza stopniowo rozprzestrzeniło się na Europę i Afrykę, ale minęły wieki, zanim nowy metal w pełni przejął rolę brązu.

    Historycy uważają, że stało się tak nie dlatego, że żelazo było lepsze, ale z powodu braku cyny. Jeśli brakowało miedzi i cyny, trzeba było importować drogi brąz. Ale żelazo można było łatwo wydobyć z rudy żelaza, co sprawiało, że import brązu był zbędny.

    8. Pieniądze. Monety od ± 770 p.n.e..

    Są historycy, którzy twierdzą, że pieniądze nie powstały jako środek wymiany, ale jako dług.

    Argumentują, że w małych społecznościach rolniczych i wioskach rzeczy nie były wymieniane, ale dawane. I że symbol weksla (na przykład gliniana tabliczka lub nacięcie w kłodzie) użyty do udzielenia pożyczki jest źródłem pieniądza: że pieniądze następnie przybrały formę pewnych rzadkich przedmiotów. 

    Cenne przedmioty naturalne, takie jak muszle, były prymitywnym, powszechnym środkiem wymiany. Ale metal miał tę właściwość, że można go było rozdzielić (po podgrzaniu) na mniejsze części, dzięki czemu można go było lepiej obliczyć, więc mógł stać się powszechnym środkiem wymiany, ponieważ wszystkie produkty można było za jego pomocą obliczyć. Pieniądze pojawiły się po wprowadzeniu rolnictwa i wraz z nim były głównym motorem handlu i boomu gospodarczego.

    Gospodarka pieniężna Imperium Rzymskiego opierała się w dużej mierze na srebrze wydobywanym w różnych miejscach rosnącego imperium.

    Początkowo wartość waluty była również wartością pieniądza.

    Następnie pojawiły się pieniądze papierowe. 

    Do 1971 r. pieniądz papierowy był zabezpieczony złotem.

    Później pieniądze stawały się coraz bardziej wirtualne: w bankach płatności i dochody były po prostu rozliczane, chociaż banki nadal utrzymywały pokrycie w złocie. ePieniądz papierowy został zastąpiony przez bankowe karty debetowe

    w XXI wieku.

    Banki w coraz mniejszym stopniu polegają na wartości pieniądza w złocie, a w coraz większym na gospodarce kraju: w ten sposób pieniądz staje się coraz bardziej wartością księgową, opartą na zaufaniu do niego. Prawie wszystkie pieniądze stają się pieniądzem elektronicznym. Wielu wierzy, że przyszłość pieniądza leży w kryptowalutach, chociaż kilka razy doszło do ich poważnego upadku w wyniku oszustwa.

    9. Pismo Święte ± 6600 p.n.e.

    Pojawienie się pisma miało prawdopodobnie miejsce około 6600 lat p.n.e. w Chinach i 3500 lat p.n.e. w Sumerze.  Pozwoliło to ludziom na precyzyjne zapisywanie wydarzeń i przekazywanie ich następnym pokoleniom, umożliwiając gromadzenie wiedzy.

    10. Renesans. ±1400 w Europie

    Wprowadzenie pistoletu, kompasu, papieru i druku zbiega się z początkiem renesansu, w którym standardowe obrazy i historie z Biblii i mitologii greckiej zostały zastąpione obserwacją. Po raz pierwszy było to widoczne w sztukach pięknych, gdzie obserwacja, połączona ze znajomością anatomii i perspektywy, zastąpiła starą sztukę przypominającą ikony. Jest to widoczne u artystów takich jak Leonardo da Vinci, Raphael, Tycjan i Michał Anioł. Proch strzelniczy, papier i druk były znane Chińczykom od wieków, ale Europejczycy zaczęli używać prochu strzelniczego do produkcji broni. Dzięki temu stali się militarnie lepsi. Wynalezienie kompasu, lepszej astronomii i kompasu umożliwiło podróże odkrywcze. Używając broni palnej, łacińska Ameryka i Syberia zostały skolonizowane od 1500 roku, a niewolnicy zostali sprowadzeni z Afryki do pracy na plantacjach w obu Amerykach.

    11. Silnik parowy (węgiel, kopalnie, fabryki), 1780, Anglia

    Pociągi, pompownia parowa, era kolonializmu, kapitalizm komercyjny, rewolucja francuska 1795, powstanie klasy robotniczej, Karol Marks 1840, podbój Afryki, Azji Południowej, Ameryki Północnej i Azji Środkowej przez Europejczyków. W 1863 r. zniesiono niewolnictwo.

    Pierwsza rewolucja przemysłowa w Anglii opierała się na nowej technologii, która od tego momentu była stale rozwijana. Wynalezienie silnika parowego można uznać za punkt zwrotny w rozwoju technologii. Chociaż Hero z Aleksandrii opisał pierwszy silnik parowy już w pierwszym wieku naszej ery, idea silnika parowego nie została ponownie podjęta aż do 1698 roku i po różnych ulepszeniach była coraz częściej stosowana w Anglii po 1775 roku. Tam jednak spalanie węgla potrzebnego do silnika parowego, który był coraz częściej wydobywany, transportowany (przez lokomotywę parową) i wykorzystywany do ogrzewania dzięki silnikowi parowemu, powodowało również coraz większe zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w Londynie: tak zwany smog.  Warunki pracy robotników uległy znacznemu pogorszeniu w porównaniu do średniowiecznych rzemieślników. Średniowieczni rzemieślnicy mogli w zasadzie sami decydować o swoim czasie i pracy w ramach cechu. To, co tworzyli, było piękne i zazwyczaj czerpali z tego przyjemność. Nowi robotnicy byli zdani na łaskę kaprysu kapitalisty. To, co tworzyli, ich domy i fabryki były często brzydkie. Chociaż sami zwykle nie przepadali za pracą, musieli zarabiać pieniądze w fabryce, ponieważ stara metoda rzemieślników w warsztacie sprawiała, że produkty były zbyt drogie dla rynku. Niezdrowa, żmudna praca była jedynym sposobem na zarobienie pieniędzy. Poprawa przerażających warunków pracy była źródłem inspiracji Karola Marksa, chociaż jego teorie rzadko prowadziły do poprawy warunków pracy w praktyce, a nawet przynosiły efekt przeciwny do zamierzonego w krajach socjalistycznych. Zwykle jednak chrześcijaństwo inspirowało niektórych kapitalistów społecznych, którzy starali się poprawić warunki pracy robotników.  Był to również czas, w którym pojawiły się różne ruchy społeczno-religijne, takie jak Armia Zbawienia, która opiekowała się najbiedniejszymi i opuszczonymi członkami społeczeństwa.

    12. Wprowadzenie elektryczności w Anglii 1880 i silnika spalinowego w Niemczech 1900.

    Ropa naftowa jako podstawa wytwarzania energii elektrycznej i transportu, pojawienie się fotografii od XIX wieku, mechanizacja, w której siła mięśni zostaje zastąpiona maszyną, telegrafia, samochody, samoloty, radio, po 1945 r. początek automatyzacji. Telewizja od 1960 r.

    Od 1900 r. wprowadzono obowiązkową edukację: bardzo ważną dla informowania mas. W oparciu o kapitalizm pojawiły się polityczne formy rządów: faszyzm, komunizm (jako jego tak zwane przeciwieństwo, ale w rzeczywistości kapitalizm państwowy, rodzaj dyktatorskiego feudalizmu) i demokracja. Był to czas wojen światowych i zimnej wojny między Zachodem a Rosją/Chinami. Więcej demokracji i praw człowieka pojawiło się po 1945 roku, z wyjątkiem Chin. W latach 1945-1975 uprzątnięto ostatnie pozostałości kolonializmu.  Od 1945 r. coraz większe znaczenie miało tworzenie wynalazków.

    Podwaliny pod drugą rewolucję przemysłową położył Anglik Michael Faraday, opierając się na teoretycznych i praktycznych podstawach (możliwości) wykorzystania energii elektrycznej, w szczególności na wynalezieniu silnika elektrycznego, a później żarówki i telegrafu. Elektryfikacja rozpoczęła się około 1860 roku i była również wykorzystywana do oświetlenia i innych celów i miała miejsce głównie w XX wieku głównie w Anglii i Ameryce, ale także w Niemczech, Francji, Austrii, Rosji, Włoszech i Japonii. W innych częściach świata często dopiero po II wojnie światowej. Druga rewolucja przemysłowa charakteryzowała się również rosnącą mechanizacją, tj. praca wykonywana siłą mięśni została przejęta przez maszyny. W XIX i XX wieku nastąpiła seria wynalazków, które przyniosły wszelkiego rodzaju innowacje.

    Oprócz odkrycia możliwości wykorzystania energii elektrycznej, najważniejszym wynalazkiem był silnik spalinowy. Działał on na ropę naftową. Początkowo pozyskiwano ją głównie z Bliskiego Wschodu, gdzie wciąż istniały społeczeństwa feudalne i niewolnicze. Ogromny popyt na ropę naftową z Ameryki i Europy, częściowo ze względu na sprytną mentalność handlową Arabów, stworzył ogromne zasoby finansowe w świecie arabskim, dzięki czemu emiraty i Arabia Saudyjska szybko się wzbogaciły. To ogromne bogactwo zostało następnie wykorzystane przez Arabów do islamizacji reszty świata, w Afryce i Europie. Jest to podstawowa przyczyna problemu islamizacji. Również islamski terroryzm był i jest wspierany finansowo przez świat arabski.

    Podczas gdy elektryczność i silnik spalinowy oraz inne wynalazki przyniosły wielkie bogactwo, spowodowały one również masową dewastację środowiska, w szczególności przez przemysł chemiczny, ogromne ilości tworzyw sztucznych, produkcję i transport energii kopalnej oraz rolnictwo i hodowlę zwierząt na dużą skalę. Prowadzi to do masowego wymierania gatunków roślin i zwierząt, brzydoty miast i produktów oraz degradacji zdrowia. Początkowo zostało to zauważone przez przyrodników, biologów i naukowców dopiero w latach 50-tych XX wieku. Dopiero po 1970 r. do opinii publicznej zaczęło docierać, że radioaktywność i odpady chemiczne (które w latach 50. okrzyknięto cechami postępu) mogą być szkodliwe. W krajach takich jak Rosja, Chiny i Afryka, to zrozumienie nie dotarło jeszcze do opinii publicznej i rządu. Aż do roku 2000 filmy propagandowe z Rosji i Chin pokazywały dymiące kominy fabryk jako uosobienie postępu. Jest to okres potęgi związków zawodowych przeciwko kapitalistom.  Po 1960 r. nastąpiła większa demokratyzacja.

    13. Wprowadzenie komputera 1980 - teraźniejszość oraz telefonii komórkowej i Internetu od 1995 roku w Ameryce.

    Automatyzacja, era informacji. Telefon komórkowy od 2000 roku, globalizacja, pojawienie się Azji i byłych kolonii. Upadek komunizmu (1990), islamizacja, zanik klasy robotniczej i tradycyjnej klasy chłopskiej (robotnicy i chłopi stają się wysoko wykształceni i stają się rodzajem informatyków).

    Wynalezienie komputera można uznać za początek trzeciej rewolucji przemysłowej, a raczej ery informacyjnej. Charakteryzuje się ona rosnącą mechanizacją i rozwojem wszelkiego rodzaju programów opartych na informatyce i oprogramowaniu komputerowym, dzięki czemu pojawiają się możliwości, które wcześniej były nie do pomyślenia. Chociaż pierwsze naukowe szkolenia komputerowe odbyły się w Cambridge już w 1953 roku, komputery zostały wprowadzone do powszechnego użytku w latach 80-tych. Te nowe techniki umożliwiają osiągnięcie bardziej wyrafinowanych metod produkcji, bardziej dostosowanych do indywidualnych preferencji (tak jak robili to rzemieślnicy w średniowieczu) i przyjęcie metod bardziej przyjaznych dla środowiska. Robotnicy i górnicy znikają, a jeśli nie zostaną przekwalifikowani, są zwalniani i pozbawiani pracy. Tworzy to niezadowolony, niewykształcony proletariat, który w końcu musi zostać objęty opieką ekonomiczną przez wysoko wykształconych. System edukacji musi być zatem dostosowany do wymagań przyszłości i nie może już szkolić pracowników dla fabryk z lat 50-tych, co wciąż ma miejsce w większości krajów.

    14. Przyszły rozwój

    Wprowadzenie komputera kwantowego lub świetlnego (komputera laserowego), komputera opartego na innych galaktykach, teleportacji, robotyzacji, zdolności paranormalnych opartych na technologii, sztucznej inteligencji (A.I.), nanonizacji, samouczących się algorytmów, samojezdnych lub pływających pojazdów, biotechnologii, inżynierii genetycznej, społeczeństwa obliczeniowego, technologii laserowej, druku 4D, kontroli pogody, fuzji jądrowej lub innej czystej energii.

    Dawna praca górnika i pracownika fabryki: ciężka, nudna, niebezpieczna i brudna praca będzie wykonywana przez roboty. Ogromne ilości danych ("big data") będą przetwarzane z ogromną prędkością, dzięki czemu będzie można wydobyć z nich przydatne informacje. To, co kiedyś było tylko przywilejem elit, teraz obejmie całe społeczeństwo: całe społeczeństwo stanie się elitą.

    Kolejną (czwartą) rewolucją przemysłową, której początków jesteśmy obecnie świadkami, ale której większa część leży w przyszłości, będzie prawdopodobnie pełna komputeryzacja, automatyzacja i robotyzacja społeczeństwa, wraz ze znacznie ulepszoną sztuczną inteligencją (SI), biotechnologią, technologią laserową i nanonizacją.

    Jak dotąd jednak próby kontrolowania pogody nie przyniosły większych rezultatów, więc Zachód w zasadzie zrezygnował z tych prób. Jednak w Rosji i Chinach ludzie są zajęci badaniami nad kontrolą pogody. Niektórzy twierdzą, że globalne ocieplenie jest rosyjskim projektem mającym na celu uczynienie Syberii bardziej odpowiednią do zamieszkania i budowy. Przynajmniej w przyszłości można oczekiwać, że kontrola pogody stanie się powszechna i faktycznie będzie w stanie zapobiegać huraganom i powodować deszcz lub suszę. Coś, co do tej pory było możliwe tylko na małą skalę poprzez rozpraszanie chemikaliów lub drobnych proszków nad chmurami. Przypuszczalnie najpierw trzeba będzie zbadać, jak działa zjawisko paranormalne, ponieważ możliwe jest paranormalne wpływanie na pogodę.

    Teoretycznie komputer kwantowy może działać co najmniej 1000 razy szybciej niż najlepszy współczesny superkomputer, choć jak dotąd prędkość ta może być wykorzystywana tylko do bardzo specyficznych problemów obliczeniowych. Z komputerem kwantowym wciąż wiążą się jednak pewne problemy, takie jak zapisywanie wyników.  Ponadto, w oparciu o splątane cząstki (które działają jednocześnie), istnieje również rozwój w kierunku kwantowego Internetu. Najnowsze osiągnięcia pozwalają na wzmacnianie splątań, których moc maleje, i przechowywanie tych informacji w spinach jądrowych. Na razie jednak niewiele można z tym zrobić poza stwierdzeniem, że informacje w ten sposób są niemożliwe do zhakowania, tj. absolutnie tajne, ponieważ nie ma medium, przez które podróżują informacje. Chociaż: słowo niemożliwe w nauce i poza nią staje się coraz bardziej przestarzałe. Przypominają nam się również słowa Jezusa: "To, co jest szeptane w SEKRECIE, będzie wykrzykiwane z dachów. Wygląda na to, że IBM w 2018 r. i Google w 2019 r. zbudowały pierwszy komputer kwantowy: na razie tylko do bardzo specyficznych zadań. Zwykły komputer wykonuje zadania jedno po drugim: szeregowo; komputer kwantowy robi to w tym samym czasie: równolegle. Dlatego komputer kwantowy jest ponad 1000 razy szybszy. Wadą jest to, że komputer kwantowy nie może mieć dużej pamięci, ponieważ wtedy kubity mogą się same rozpadać. Jest to ograniczenie zarówno dla algorytmów, jak i pamięci. Być może komputer kwantowy pozostanie niestabilny, wymagając wielokrotnego powtarzania obliczeń, aby sprawdzić, czy przyniosą one taki sam wynik.

    Innym podejściem jest komputer oparty na innym systemie liczbowym niż cyfrowy.

    System cyfrowy opiera się na funkcji włączania i wyłączania energii elektrycznej. Off=0, On=1.

    Ale można użyć innego systemu liczbowego, używając innego wejścia (np. światła), ponieważ w rzeczywistości system cyfrowy, który służy jako kod wejścia i wyjścia, jest najbardziej niewygodnym systemem.

    Również używając innych obwodów z innymi materiałami, możliwe jest użycie innych systemów liczbowych. Może to być system

    12-wysokościowy, 60-wysokościowy lub 360-wysokościowy.

    Jedną z największych rewolucji technicznych jest sztuczna inteligencja lub sztuczna inteligencja (A.I.): Projektowanie oprogramowania z algorytmami, samodzielne uczenie się, a następnie projektowanie lepszych algorytmów: Może to trwać bardzo długo i stać się rodzajem sztucznej ewolucji, ale wielokrotnie szybszej niż rewolucja biologiczna. Pracuje się nad wieloma aplikacjami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Najbardziej znaną jest chatcpt Microsoftu w Bing, ale Google pracuje nad Bardem i istnieje niezliczona ilość innych aplikacji. Możliwe jest tworzenie obrazów poprzez wydawanie poleceń w języku, tekstów, rozwiązań problemów, kodów do programów komputerowych, muzyki i innych rzeczy produkowanych przez aplikacje AI. W krótkim czasie to, co kiedyś było niemożliwe, staje się możliwe.

    Umożliwia to budowanie robotów lub programów robotów, które mogą same siebie uczyć i ulepszać. Putin stwierdził, że ktokolwiek będzie kontrolował sztuczną inteligencję w przyszłości, będzie kontrolował świat. Sądząc po krajach lub regionach, Europa wydaje się pozostawać w tyle za Chinami i Ameryką. Chiny mają około połowy patentów w dziedzinie sztucznej inteligencji, Ameryka około jednej trzeciej, a Europa tylko około 10%.

    Scientias pisze: "Organoidalna inteligencja

    Naukowcy wymyślili przełomowy sposób na rozwój informatyki. A to dzięki nowej koncepcji, którą nazywają inteligencją organoidalną, wyjaśniają w czasopiśmie Frontiers in Science. Organoid to sztucznie wyhodowany miniaturowy organ. Są one wytwarzane poza ciałem z komórek macierzystych, które są zaprogramowane tak, aby rosły w pomniejszoną i uproszczoną, ale funkcjonalną wersję prawdziwego, biologicznego organu. W tym przypadku oznacza to organoidy mózgu. Chociaż nie są to prawdziwe mini-mózgi, mają one wspólne ważne aspekty funkcji i struktury mózgu. Na przykład neurony i inne komórki mózgowe, które są niezbędne dla funkcji poznawczych, takich jak uczenie się i pamięć".

    Dzięki kwantowo-mechanicznym zasadom superpozycji i splątania, stary pomysł teleportacji przedstawiony w filmach science fiction nie jest już niemożliwy. Teleportacja informacji została już przeprowadzona przez chińskich naukowców za pomocą splątanej cząstki w Chinach na ziemi i splątanej cząstki w satelicie 500 km nad Ziemią.

    2 .2. Czy rozwój społeczeństwa uczynił ludzi szczęśliwszymi?

    Hobby marksistów to dogmat, że rozwój techniczny zostanie zablokowany przez rozwój społeczny lub, mówiąc po marksistowsku, "rozwój sił wytwórczych jest blokowany przez stosunki produkcji", co doprowadzi do rewolucji komunistycznej.

    W praktyce jednak widać coś zupełnie odwrotnego: rozwój techniczny jest znacznie szybszy niż rozwój społeczny, socjalny, etyczny i duchowy.

    Można nawet argumentować, że rozwój społeczny i duchowy jest często hamowany przez pewne rodzaje rozwoju technicznego.

    Taki rozwój techniczny posunął się nawet tak daleko, że może zagrozić ludzkiej egzystencji. Było to widoczne już na wczesnym etapie wykorzystywania prochu strzelniczego do produkcji broni. Ale stało się to naprawdę widoczne dopiero po wynalezieniu bomby atomowej. Rozwój społeczny wyraźnie pozostaje w tyle za technologią: widzimy to na przykładzie Internetu: technologia to jeden świat, który jest jeden, ale w rzeczywistości jednostki i grupy, które z niego korzystają, gromadzą się za murami dzielącymi ich plemię, religię, narodowość, rasę lub cokolwiek innego, co oddziela ich od innych. Jedna grupa próbuje zdominować lub podbić inną, tak jak zrobiła to Rosja, wysyłając fałszywe wiadomości, aby wpłynąć na wybory w USA. Oczywiście istnieją również grupy, które chcą komunikować się w harmonii z innymi grupami z całego świata, ale wydają się być w mniejszości. Nawet naukowcy, których podstawą jest międzynarodowa wymiana wiedzy, są kontrolowani przez firmy i rządy, aby nie dzielić się wszystkim.

    Pojawiło się nowe zjawisko: podróże kosmiczne. Niedawno japońscy naukowcy odkryli, że na Księżycu znajduje się gigantyczna jaskinia. Jest to idealne miejsce na bazę na Księżycu, ponieważ powierzchnia Księżyca jest nękana przez uderzające meteory, więc zbudowanie prostego plastikowego domu stanowiłoby ogromne zagrożenie dla zamieszkujących go astronautów. Jednak w takiej jaskini nie będzie to przeszkadzać. Ale Ziemia nie osiągnęła jeszcze punktu, w którym może śmiało współpracować nad międzynarodową bazą na Księżycu. Kraje, które są obecnie zdolne do podróży kosmicznych: Ameryka, Rosja, Chiny, Indie, Japonia, Europa - nie ufają sobie ani trochę. Woleliby mieć bazę na Księżycu jako kraj: bazę amerykańską, rosyjską lub chińską. Wtedy mogliby się chwalić: Widzicie: jesteśmy lepsi od innych.

    Najlepszym rozwiązaniem byłaby koordynacja i współpraca tych krajów pod przewodnictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której mogą uczestniczyć wszystkie inne kraje, a której wyniki leżą w interesie całego świata, a nie tylko krajów kosmicznych. Jeśli tak się nie stanie, może dojść do wyścigu na Księżyc w celu zdobycia zasobów, co z kolei może doprowadzić do wojny na Ziemi. Oprócz Japonii i Europy, Ameryka, Rosja i Chiny mają imperialistycznych przywódców, którzy często są mało odpowiedzialni i czasami zagrażają innym grupom etnicznym, narodom i krajom. Niezbyt pozytywna perspektywa: W takim przypadku lepiej byłoby odłożyć budowę bazy księżycowej do czasu, gdy wszystkie kraje, które latają w kosmosie, uznają prawa człowieka, szanują środowisko i chcą współpracować ze sobą dla dobra całego świata. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji politycznej, może to potrwać kilka dekad.

    Nawiasem mówiąc, istnieją powody, by sądzić, że ludzie nie stali się szczęśliwsi od czasu rewolucji rolniczej:

    Zamiast ciekawego życia polegającego na swobodnym wędrowaniu i zbieraniu tego, co oferowała natura, nowy rolnik musiał trudzić się w nudnym życiu w pocie czoła i był poddany całemu systemowi obowiązków, co również stworzyło nowe zmartwienia. Wolność ludzi w społeczeństwie natury ustąpiła miejsca poddaństwu wielkich mas wobec rządzącej kliki lub w najlepszym razie elity.

    Prawdą jest, że w ciągu ostatnich 60 lat, ze względu na rozwój technologii, wiele ciężkich prac zostało przejętych przez maszyny, ale z tego powodu i z powodu nowoczesnego świata, ludzki dotyk został w dużej mierze utracony.

    Największy spadek wolności i szczęścia nastąpił w wyniku rewolucji rolniczej około 10 000 lat temu. Spowodowała ona również upadek natury: wycięto lasy, dając erozji wolną rękę, a pustynie ogromnie się powiększyły. Wyschło całe Morze Śródziemne. Naturalna równowaga została zakłócona, ale nie tak bardzo, jak w ciągu ostatnich 100 lat: jest znacznie gorzej.

    Ale pod pewnymi względami szczęście i zdrowie również uległy pogorszeniu w porównaniu z okresem sprzed lat pięćdziesiątych, choć pod innymi względami sytuacja uległa poprawie.

    Niegdyś rolnik trzymał na swoim terenie wyżywienie, uprawiając wystarczająco dużo dla swojej rodziny i trzymał około ośmiu kurczaków i pięć kóz, które znał osobiście. Teraz kurczaki są trzymane na niewielkim obszarze, na którym ledwo mogą się poruszać w ogromnych ilościach, jako rodzaj fabryki mięsa. Ale kurczaki, świnie, kozy i krowy to zwierzęta kręgowe, które również mają umysł i uczucia: zwierzęta są więc krzywdzone na dużą skalę.

    Ponadto jednostki były pod opieką rodziny i mieszkańców wioski i stanowiły część tej grupy społecznej. Samotność nie istniała i prawie każdy się żenił, zwykle przed ukończeniem 20 roku życia.

    W tamtych czasach bardziej liczyło się ludzkie podejście.

    Niemniej jednak nie zawsze było to miłe. Ludzie często mieszkali z teściami. Niektórzy członkowie rodziny (ojciec i często najstarszy syn) uważali się za wyższych od innych, którzy byli uciskani, dyskryminowani i niesłuchani.

    Po II wojnie światowej słusznie buntowano się przeciwko temu i wszelkiemu nieuzasadnionemu autorytaryzmowi, a w latach 60. na horyzoncie wydawała się pojawiać nowa era: równości, wolności, demokracji, wolności seksualnej, harmonii na świecie.  Wiązało się to z wprowadzeniem środków antykoncepcyjnych, dekolonizacją i zwróceniem większej uwagi na warunki pracy i, po raz pierwszy, wypoczynek. Inne kultury stanowiły inspirację dla nowych form sztuki.

    Niestety, sytuacja uległa pogorszeniu w latach 80. i później: wolność palenia trawki zmieniła ludzi, którzy stali się psychotyczni lub zaczęli używać twardych narkotyków, wraz z całą przestępczością, która się z tym wiązała, a to również przyniosło niepewność. Rzeczywiście, wiele się poprawiło od lat 50-tych, ale sytuacja również się pogorszyła. W przeważającej mierze dotyczy to przyrody.

    Ale nawet dla ludzi marzenie z lat 60. nie spełniło się, przynajmniej nie w dużym stopniu.

    Dekolonizacja wyzwoliła kolonie, ale państwo nie zawsze okazywało się tym, czego oczekiwano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

    Kolesiostwo kolonizatorów w wielu przypadkach nie zostało zastąpione przez otwarte, uczciwe rządy, ale przez kolesiostwo i korupcję grupy wybranych ludzi, którzy wykorzystali ignorancję ludzi lub którzy doszli do władzy poprzez oszustwa, a czasem przez pospolitych przestępców. W szczególności socjaliści w krajach

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1