Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Emerytury we Włoszech: Przewodnik po emeryturach we Włoszech, z zasadami dostępu do emerytur zwykłych i wcześniejszych w systemie publicznym i prywatnym
Emerytury we Włoszech: Przewodnik po emeryturach we Włoszech, z zasadami dostępu do emerytur zwykłych i wcześniejszych w systemie publicznym i prywatnym
Emerytury we Włoszech: Przewodnik po emeryturach we Włoszech, z zasadami dostępu do emerytur zwykłych i wcześniejszych w systemie publicznym i prywatnym
Ebook81 pages46 minutes

Emerytury we Włoszech: Przewodnik po emeryturach we Włoszech, z zasadami dostępu do emerytur zwykłych i wcześniejszych w systemie publicznym i prywatnym

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

W jakim wieku przysługuje prawo do emerytury we Włoszech? W jaki sposób nabywa się prawo do wcześniejszej emerytury we włoskim modelu zabezpieczenia społecznego? Jakie alternatywne rozwiązania w zakresie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę oferują uzupełniające sektory emerytalny i ubezpieczeniowy?
Niniejszy przewodnik ma na celu odpowiedzieć na tego typu pytania, aby dać czytelnikowi przegląd głównych opcji dostępu do emerytury we Włoszech. W praktyce podjęta zostanie próba uporządkowania kontekstu charakteryzującego się stale zmieniającymi się zasadami, aktualizacjami przepisów i eksperymentalnymi opcjami, które często są odnawiane z roku na rok. W podręczniku omówione zostaną zatem zasady dostępu do zwykłej i wcześniejszej emerytury, a także mechanizmy obecne obecnie we włoskim systemie, które mogą zaoferować opcje wcześniejszej emerytury określonym kategoriom pracowników. Ponadto, niektóre ważne narzędzia planowania emerytalnego zostaną przedstawione, takie jak oświadczenie emerytalne i pomarańczowa koperta. Wreszcie, w ostatniej części przewodnika omówimy opcje dostępu do zwykłej i wcześniejszej emerytury (RITA) oferowane przez emerytury dodatkowe, a także mechanizmy ubezpieczeń prywatnych, które umożliwiają uzyskanie prawnie chronionej renty dożywotniej w każdym wieku i za przeniesienie kapitału (dzięki polisom rentowym).
LanguageJęzyk polski
Release dateJan 28, 2021
ISBN9791220256926
Emerytury we Włoszech: Przewodnik po emeryturach we Włoszech, z zasadami dostępu do emerytur zwykłych i wcześniejszych w systemie publicznym i prywatnym

Related to Emerytury we Włoszech

Related ebooks

Related categories

Reviews for Emerytury we Włoszech

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Emerytury we Włoszech - Stefano Calicchio

    książce.

    Wstęp

    W jakim wieku kwalifikuję się do otrzymania emerytury? Jak nabywa się uprawnienia do wcześniejszej emerytury? Jakie są alternatywne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę oferowane przez dodatkowe systemy emerytalne i branżę ubezpieczeniową?

    Niniejszy przewodnik został stworzony, aby odpowiedzieć na tego typu pytania, a jego celem jest przedstawienie czytelnikowi głównych zasad regulujących dostęp do emerytur we Włoszech. W praktyce podjęta zostanie próba zaprowadzenia porządku w kontekście charakteryzującym się stale zmieniającymi się zasadami, aktualizacjami przepisów i eksperymentalnymi opcjami, które często są odnawiane z roku na rok (i które czasami się kończą).

    Głównym mechanizmem odniesienia dla dostępu do systemu Inps funkcjonującym obecnie we Włoszech jest emerytura, która stanowi punkt odniesienia dla analizy różnych wariantów elastycznego zakończenia aktywności zawodowej. Aby skorzystać z tego mechanizmu emerytalnego w bieżącym roku, należy osiągnąć co najmniej 67 lat i 20 lat składkowych.

    Dla wielu pracowników granica wieku emerytalnego jest jednak zbyt odległa, zwłaszcza w obliczu obiektywnych sytuacji związanych z trudnościami w pracy lub, co gorsza, z bezrobociem.

    Dotyczy to na przykład osób, które mają trudności z kontynuowaniem pracy, mimo bardzo długiej historii składkowej i opłacania składek od najmłodszych lat. Albo ci, którzy doświadczają trudności w podeszłym wieku i znajdują się w trudnej sytuacji, w której nie są w stanie kontynuować pracy.

    W takich przypadkach możliwe jest skorzystanie z różnych mechanizmów wcześniejszego przechodzenia na emeryturę przewidzianych przez system. Czasami oznaczają one możliwość uzyskania dostępu do systemu Inps niezależnie od wieku, jak w przypadku wcześniejszej emerytury przewidzianej w ustawie Fornero lub kwoty 41 przeznaczonej dla pracowników w wieku przedemerytalnym, którzy doświadczają szczególnych trudności określonych przez ustawodawcę.

    W innych przypadkach mechanizm wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest powiązany z osiągnięciem kwot lub określonych parametrów wiekowych i składkowych. Tak jest na przykład w przypadku niektórych środków eksperymentalnych, takich jak Quota 100, opcja kobieca czy Ape sociale.

    Wreszcie, co nie mniej ważne, prywatne sektory emerytalny i ubezpieczeniowy. W ostatnich latach w tych sektorach powstały szczególnie interesujące rozwiązania, zwłaszcza z punktu widzenia wieku dostępu.

    Tak jest w przypadku RITA (Rendita Integrativa Temporanea Anticipata - tymczasowa emerytura uzupełniająca wypłacana z góry), która w niektórych szczególnych sytuacjach umożliwia wcześniejsze przejście na emeryturę o całe dziesięciolecie przed osiągnięciem wieku wymaganego do przejścia na emeryturę. Polisy konwersji renty dożywotniej oferowane przez prywatne firmy ubezpieczeniowe pozwalają na uzyskanie renty dożywotniej praktycznie w każdym wieku, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami, które zostaną przeanalizowane w ostatniej części tego przewodnika.

    Przede wszystkim jednak pozostaje potrzeba działania w odpowiednim czasie, aby dokonać bilansu sytuacji w odniesieniu do własnej historii składkowej, a tym samym rzeczywistych perspektyw emerytalnych. Ideą tej dyskusji jest zatem przedstawienie aktualnego obrazu głównych możliwości dostępu do emerytury oferowanych przez sektor publiczny i prywatny, tak aby zaoferować konkretne wsparcie w celu uproszczenia obrazu faktycznie dostępnych wyborów.

    Krótki słowniczek wprowadzający

    Poniżej znajduje się kilka kluczowych terminów, które są podstawą do zrozumienia jak działa włoski system ubezpieczeń społecznych.

    INPS - akronim oznacza Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (Narodowy Instytut Zabezpieczenia Społecznego). Jest to główna instytucja zabezpieczenia społecznego włoskiego publicznego systemu emerytalnego, w której muszą być zarejestrowani wszyscy pracownicy państwowi i prywatni oraz większość osób prowadzących działalność na własny rachunek. Wyłączeni są profesjonaliści, którzy są członkami swoich zakonów i którzy mają autonomiczny fundusz ubezpieczeń społecznych. INPS podlega nadzorowi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

    AGO - termin ten oznacza Ogólne Ubezpieczenie Obowiązkowe. AGO obejmuje również osoby prowadzące działalność na własny rachunek (rzemieślnicy, kupcy, rolnicy, dzierżawcy działek i osadnicy, a więc niebędący pracownikami najemnymi), które są zarejestrowane w specjalnych systemach zarządzania AGO, oraz osoby prowadzące działalność zawodową bez funduszu, które są zarejestrowane w odrębnym systemie zarządzania INPS.

    Emerytura płacowa - Jest to mechanizm służący do obliczania dodatku do emerytury państwowej. System rekompensat ma zastosowanie do płatności dokonywanych do dnia 31 grudnia 2011 r. przez pracowników, którzy w dniu 31 grudnia 1995 r. mieli co najmniej 18 lat składek. Zgodnie z tym mechanizmem obliczeniowym, emerytura jest powiązana ze średnim wynagrodzeniem (lub dochodem w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek) z ostatnich lat pracy.

    Emerytura składkowa - Ponownie, jest to mechanizm obliczania emerytury.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1