Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Ефективний пошук роботи
Ефективний пошук роботи
Ефективний пошук роботи
Ebook594 pages5 hours

Ефективний пошук роботи

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Книга-довідник допоможе знайти відповідну роботу незалежно від Вашої кваліфікації і досвіду роботи. Крок за кроком відкриває усі секрети, подає детальні практичні поради по каждому з етапів пошуку роботи і працевдаштуванню. Ознайомить з найновішим досвідом та сучасною технологією пошуку роботи як в Україні так і за кордоном. Для всіх, хто шукає роботу і хоче отримати кваліфіковані поради по працевлаштуванню

LanguageУкраїнська мова
PublisherAndrew Afonin
Release dateNov 12, 2015
ISBN9781519941404
Ефективний пошук роботи

Related to Ефективний пошук роботи

Related ebooks

Reviews for Ефективний пошук роботи

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Ефективний пошук роботи - Євген Любий

    ЕФЕКТИВНИЙ ПОШУК РОБОТИ

    Євген Михайлович Любий, Надія Теофілівна Улицька

    Книга-довідник допоможе знайти відповідну роботу незалежно від Вашої кваліфікації і досвіду роботи. Крок за кроком відкриває усі секрети, подає детальні практичні поради по каждому з етапів пошуку роботи і працевдаштуванню. Ознайомить з найновішим досвідом та сучасною технологією пошуку роботи як в Україні так і за кордоном. Для всіх, хто шукає роботу і хоче отримати кваліфіковані поради по працевлаштуванню.

    «Героям Небесної Сотні присвячується ця книга»

    ВІД АВТОРІВ

    Дорогий читаче, ви, напевно, відкрили цю книгу щоб поцікавитися, що нового на книжному ринку відносно працевлаштування чи взнати чим ця книга вірізняється від інших друкованих видань на цю тему.

    Автори книги мають за мету познайомити вас з сучасною технікою і методами працевлаштування, які використовуються в економічно розвинутих країнах Заходу на початку ХХІ століття. В даній книзі приведена обширна інформація про всі аспекти пошуку роботи та дуже детальні практичні поради про нюанси цього складного процесу. Автори впевнені, що використання цієї книги допоможе багатьом громадянам України значно ефективніше знаходити роботу як в своїй країні, так і за кордоном.

    В цілому книга розрахована на людей різного рівня кваліфікації та досвіду роботи. Вона буде корисна для кожного громадянина України працездатного віку, який шукає роботу чи цікавиться питаннями працевлаштування.

    В книзі приділено багато уваги проблемам, з якими зустрічаються випускники університетів, технікумів та коледжів при пошуках своєї першої професійної роботи. В ній багато корисних порад та рекомендаций відносно працевлаштування молодих спеціалістів в українські і іноземні компанії.

    Спеціальний розділ книги, адресований випускникам шкіл. В ньому старшокласники та випускники середніх шкіл знайдуть розроблену методику, що допоможе їм визначити професію, яка найкраще їм підходить, правильно вибрати учбовий заклад для продовження навчання чи знайти свою першу роботу.

    Книга виконана в двохплановому форматі. Першим планом в ній проходить інформаційний матеріал стосовно кожного етапу пошуку роботи. На другому плані виступають багаточислені рекомендації та поради, взяті із особистого досвіду авторів і досвіду працевлаштування людей в країнах Європейського Союзу, Північної Америки і в Австралії.

    Кожний етап працевлаштування розглянутий в окремому розділі книги і паралельно надані важливі поради і рекомендації, що відносяться до даного етапу. В книзі коротко описані деякі відмінності між працевлаштуванням в українських та іноземних компаніях.

    В звязку з недавніми революційними подіями в Україні, які привели до підписання асоціації з Європейским Союзом, а також до зближення з Сполученими Штатами Америки, з’явилися чималі шанси притоку в країну іноземного капіталу. Приток інвестиційних капіталів, як правило, приводить до відкриття нових компаній, створення значної кількості нових робочих місць і перспективи хорошого працевлаштування. Виходячи з цього, автори рахують, що в нових умовах дана книга допоможе багатьом громадянам України знайти хорошу роботу як в українських, так і в іноземних компаніях.

    Ефективний пошук професійної роботи сьогодні неможливий без знання сучасної технології працевлаштування. Використання багаточисельних порад и рекомендацій, приведених в книзі, допоможе читачеві більш вневнено шукати роботу.

    В останньому розділі книги приведені рекомендації для громадян України, які виїжджають в економічно розвинені країни Заходу для пошуку тимчасової роботи або на постійне місце проживання.

    Нижче поданий короткий огляд кожного розділу книги.

    Перший розділ - в ньому висвітлений короткий аналіз причин чому роботу знайти стає все складніше, а також причин частих змін на ринку праці на початку ХХІ століття.

    Швидкі зміни в потребі на професії і ріст рівня безробіття зумовлені бурхливим розвитком інформаційних технологій, автоматизацією і роботизацією процесів в промисловості, сільському господарстві і сфері послуг. Другим важливим фактором цих змін є методи ведення бізнесу великими міжнародними корпораціями в умовах глобалізованої економіки, а також ряд інших менш важливих факторів, які коротко описуються в даній главі.

    На сьогодні кожній людині працездатного віку важливо не тільки розуміти причини і особливості змін на ринку праці, але й знати, як до них пристосуватися. Іншими словами, головною темою цього розділу є аналіз інформації про причини значних змін на ринках праці та рекомендації, яким чином підтримувати свою конкурентну спроможність, щоб бути потрібним роботодавцям.

    Другий розділ орієнтований на старшекласників та випускників середніх шкіл. В ньому даються рекомендації по вибору професії, яка була б до душі молодій людині, відповідала її здібностям і в цей же час була потрібна на ринку праці. В даному розділі також разглядаються проблеми, з якими зустрічаються випускники шкіл при виборі учбового закладу, пошуку своєї першої роботи, приводяться рекомендації, які дозволять уникнути типових помилок тим, хто вирішив продовжати навчання.

    Третій розділ присвячений аналізу сучасних методів пошуку роботи. В ньому також приводяться багаточислені практичні поради і рекомендації, використовування яких дозволить громадянам України шукати роботу більш ефективно. В розділі приводяться приблизні оцінки ефективності пошуку роботи по кожному з розглянутих методів.

    В четвертім і п’ятім розділах особливу увагу звернено на техніку підготовки привабливого резюме і супровідного листа. Сьогодні, в умовах жорсткої конкуренції на ринку праці, шукачеві професійної роботи недостатньо володіти потрібним рівнем кваліфікації і досвіду роботи, щоб зацікавити роботодавця. Важливо ще й привернути увагу до своєї кандидатури. Привабливе резюме і супровідний лист допоможуть шукачу роботи виділитися з загальної маси претендентів на вакантну посаду, визвати зацікавленість роботодавця і тим самим забезпечити запрошення на співбесіду по телефону і в компанію.

    В четвертому розділі надана детальна інформація як написати резюме, щоб привернути до себе увагу роботодавця. В цьому розділі приводяться приклади чотирьох найбільш популярних типів резюме, розглядаються переваги і недоліки кожного з них. Тут також розглядається структура класичного Curriculum Vitae (CV), дається пояснення чим воно відрізняється від резюме і в яких випадках його заміняє.

    П’ ятий розділ присвячений техніці написання супровідного листа. В даному розділі приведені приклади різних варіантів супровідних листів, приведений аналіз їх структури, надані поради відносно їх написання в залежності від методу пошуку роботи.

    На відміну від інших книг по працевлаштуванню, приведені в цих розділах приклади резюме і супровідних листів побудовані на конкретному умовному оголошенню про вакантну посаду. Такий підхід подачі матеріалу дозволяє читачеві прослідкувати крок за кроком техніку підготовки індивідуального резюме і супровідного листа, виходячи з вимог роботодавця до кандидата на вакантну посаду і особливостей компанії. Автори книги впевнені, що опираючись на матеріали четвертого і п’ятого розділів, читач зможе самостійно, без сторонньої допомоги успішно підготувати документи, які б змогли зацікавити роботодавця.

    Шостий розділ знайомить читача з особливостями всіх найбільш відомих видів і стилів співбесіди як по телефону, так і в компаніях та рекрутингових агенствах. В ньому також описуються види співбесід, які рідко використовуються на практиці, даються рекомендації як поводитись на тій чи іншій співбесіді. В даному розділі також описується співбесіда між претендентом на работу і роботодавцем за допомогою сучасних технічних засобів звязку.

    В сьомому розділі описано, як потрібно готуватися до співбесіди в компанії роботодавця. Замість традиційного підходу підготовки відповідей на сотні вірогідних питань роботодавця на співбесіді, в ній пропонується оригінальна методика групування питань в блоки. Особливість кожного блоку полягає в тому, що всі згруповані в ньому питання, відносяться до однієї і тієй ж теми. Не дивлячись на те що запитання, які відносяться до того ж самого блоку, можуть бути сформульовані по-різному, відповіді на них будуть практично одинаковими. Запропонована методика забезпечує швидку і ефективну підготовку до співбесіди, дає можливість кандидату правильно і впевнено відповідати на будь-яке питання. В окремих розділах даної глави приводяться рекомендації стосовно техніки проходження тестів і других важливих аспектів підготовки до співбесіди в компанії.

    Восьмий розділ знайомить читача з процесом проходження співбесіди в компанії. В даному розділі аналізуються фактори, які визначають успіх при проходженні співбесіди, а також приводяться приклади складних запитань персонального характеру і різні варіанти відповідей. В цьому розділі надається і інша важлива інформація, що відноситься до підготовки претендента на вакансію до співбесіди. В останніх підрозділах перечислюються фактори позитивно і негативно впливаючі на результати співбесіди в компанії чи рекрутинговому агенстві.

    В девятому розділі показано як закріпити успіх, досягнутий на співбесіді. В ній також дається методика аналізу помилок, допущених претендентом на роботу, при співбесіді з роботодавцем.

    В десятому розділі розглянено усну и письмову пропозицію роботодавця відносно прийому на роботу, описується трудовий договір, підкреслюється які його пункти можна обговорювати з роботодавцем. В розділі пропонується тактика проведення переговорів з роботодавцем про умови праці і заробітної плати. В ньому також приводяться багаточисельні рекомендації, яких слід дотримуватися при переговорах про заробітну плату і соціальний пакет.

    В одинадцятому розділі розглянено як втриматися на роботі в новій компанії. Приводиться багато рекомендацій и порад для двох головних складових, які забезпечують успішне проходження терміну випробування. В першій частині даються поради як організувати свою роботу, щоб менеджер і співробітники були вами задоволені. В другій частині приводяться рекомендації як успішно влитися в новий колектив.

    Дванадцятий розділ орієнований на людей, які виїжджають в економічно розвинуті країни в пошуках тимчасової роботи або на постійне проживання. В цьому розділі приведено багато порад, які допоможуть новоприбувшим адаптуватися в умовах перших часів перебування в новій країні, даються поради відносно працевлаштування на першу роботу за кордоном. Крім цього, в останніх підрозділах книги описуються типові ситуації, з якими громадяни України можуть зустрітися при працевлаштуванні за кордоном, надані поради як підготувати резюме для автоматичного аналізу комп’ютерною системою.

    Для зручності читача в кінці розділів 3; 4; 5; 7; 8; 10 і 11 приведений короткий огляд головних порад і рекомендацій, що допоможе читачеві швидко відновлювати в пам’яті найбільш важливу інформацію по тому чи іншому етапу працевлаштування.

    В книзі є багато спеціальних підрозділів, адресованих молодим спеціалістам. Проте, автори рекомендують цій категорії читачів познайомитися з матеріалом всієї книги, щоб краще зрозуміти процес працевлаштування в цілому.

    Беручи до уваги специфіку даної книги, автори рекомендують читачам слідуючий підхід для засвоєння матерілу:

    Прочитуйте не більше одного розділу в день. Такий підхід сприятиме кращому засвоюванню інформації, яка відноситься до певного етапу працевлаштування.

    Переходьте до наступного розділу тільки після того, коли засвоїли матеріал попереднього. Виняток складають розділи 1; 2 і 12, які можна читати вибірково.

    Повторно прочитуйте розділ книги, що відноситься до етапу працевлаштування на якому ви знаходитесь на даний момент пошуку роботи. Такий підхід дозволить вам освіжити в пам’яті надані поради і рекомендації, щоб з більшим успіхом використовувати їх на практиці.

    Після прочитання розділів 7 і 8, присвячених співбесіді, старайтесь закріпити надбані знання з допомогою ігрових методів засвоєння матеріалу. Для проведення ігрових співбесід слід підключати близьких друзів чи родичів. Корисно записати таку співбесіду на відеокамеру чи мобільний телефон, щоб проаналізувати які помилки були вами допущені (див. підрозділи 8.1.1 - 8.1.4).

    Якщо читач володіє досвідом працевлаштування, йому теж, на думку авторів, буде корисно ознайомитися з окремими розділами книги в яких приведені богаточислені практичні поради.

    Автори не сумніваються, що використовуючи даний довідник по працевлаштуванню, читач зможе скоріше знайти роботу. Наскільки авторам вдалося виконати поставлене перед собою завдання - судити читачам. Ваші критичні замітки та побажання, відправлені в адрес видавництва, будуть прийняті нами з подякою.

    Розділ 1. ЧОМУ СТАЄ ВСЕ СКЛАДНІШЕ ЗНАЙТИ РОБОТУ?

    В даному розділі висвітлений короткий аналіз основних причин, які значно ускладнюють процес пошуку роботи на початку ХХІ століття. На думку авторів, розуміння причин змін на ринку праці та дотримання рекомендованих в даному розділі заходів, допоможе громадянам України працездатного віку залишатися конкурентно спроможними на ринку праці.

    Відомо, що рецесія в економіці будь-якої країни є найбільш важливим фактором, впливаючим на рівень безробіття і спад рівня життя громадян. Проте, якщо рецесія має властивість закінчуватись після короткого чи довшого періоду часу, то деякі з приведених нижче факторів, що виникли в кінці ХХ і на початку ХХІ століття, постійно і в значній мірі впливають, як на рівень безробіття в окремих країнах, так і на рівень безробіття на цілих континентах. Нижче коротко розглядаються особливості цих факторів.

    Заміна ручної і частково розумової праці в різних областях економіки комп’ютерами, роботами, роботизованими лініями, складними ком’ютерними системи охоплює все більшу і більшу кількість країн світу. Вони виконують роботу значно скоріше, ефективніше і якісніше, ніж люди. Масштабні зміни в світовій економіці в певній мірі обумовлені широким використанням інформаційних технологій і є основним фактором, впливаючим на збільшення рівня безробіття і викликаючим попит на нові професії.

    Роботодавці часто звільняють значно більшу кількість штатного персоналу, який працював в умовах старих технологій, паралельно наймаючи набагато меньше працівників для роботи з новими. Останнє приводить до постійного збільшення середнього проценту кількості безробітних в світі. В результаті таких змін, за останні два десятиліття загубили роботу в світі не тільки сотні мільйонів робітників, але і величезна кількість інженерно-технічного та керуючого персоналу. Широке використання комп’ютерної техніки в областях виробництва, агропромисловості, сфер обслуговування, техніки управління і наукових досліджень приводить сьогодні до частої і швидкої заміни одних, навіть ще відносно нових технологій, іншими - більш сучасними і ефективними. Останнє в свою чергу спричиняє часту зміну попиту на нові професії і зникнення професій, які ще зовсім недавно були потрібні роботодавцям. В умовах таких постійних змін будь-який працівник може опинитися в ситуації, коли компанія більше не зацікавлена в його послугах.

    Другим важливим фактором, що має значний вплив на занятість і структуру ринку роботи та швидкість змін в потребах на професії, є діяльність Всесвітньої Торгової Організації (ВТО). Якщо раніше виробництво в окремих країнах базувалося в основному на наявності тих чи інших корисних копалин, джерел енергії та інших видів ресурсів, то сьогодні основою світової економіки є інформаційні, коммунікаційні ресурси та інтелектуальна власність. В звязку з цим наявність або відсутність традиційних ресурсів перестає бути базовим критичним фактором в розвитку економіки тієї чи іншої країни-члена ВТО.

    Спостерігається значне зменшення впливу окремої держави на її національний ринок праці в країнах-членах ВТО. Закони, що приймаються окремими державами в питаннях регулювання трудових відношень і захисту прав працівників, не можуть надійно захистити власні ринки роботи від впливу ВТО.

    На відміну від окремих країн, міжнародні компанії і корпорації мають більші можливості впливати на ринки роботи будь-якої країни-члена ВТО. Вони володіють безпосереднім доступом до інформації, мають свої власни засоби комунікації і сильні міжнародні зв’язки.

    Використовуючи ці переваги та свою мобільність, великі міжнародні компанії і корпорації можуть швидко переносити з одних країн в другі свої виробництва і послуги. Їх діяльність приводить до частих змін як на світовому ринку роботи, так і на ринках праці окремих країн-членів ВТО. Великі міжнародні корпорації і компанії виступають в наш час як нова сила, що управляє величезними матеріальними і людськими ресурсами.

    Третім значним фактором, впливаючим на збільшення кількості безробітних та на те, чому стає все складніше знаходити роботу, є високий ріст населення на планеті. В 2013 році кількість населення на планеті досягнула семи мільярдів. Збільшення населення в світі обумовлено як збільшенням віку життя людей, так і зростаючим рівнем дітонародження в країнах Азії і Африки. Ріст населення в багатьох країнах цих континентів значно випереджає зростання кількості робочих місць. Це підштовхує багатьох людей до нелегальної еміграції і пошуків роботи в економічно розвинутих країнах.

    Вчені рахують, що при умовах сьогоднішніх темпів росту населення кількість людей на Землі може подвоїтись до 2059 року і досягнути чотирнадцяти міліардів. На питання як забезпечити роботою і прогодувати таке населення відповіді поки-що немає.

    Четвертим фактором впливу на ринок праці в окремих країнах можуть бути учбові заклади. Деякі університети і коледжі в силу їх комерційних інтересів або по інерції продовжують готувати спеціалістів з професій, потреби на які вже давно знизилась або і зовсім впали. В результаті ринок праці ще більше перенасищується спеціалістами, професії яких не користуються попитом роботодавців, і знайти їм роботу стає все важче, а часом і неможливо. Надлишок спеціалістів з такими професіями приводить до зниження заробітної плати цієї категорії людей. Молоді люди, закінчивши учбові заклади по професіях, що не користуються попитом роботодавців, як правило, не можуть знайти роботу протягом довгого часу. Вони вимушені змінювати свою професію на іншу, яка більш потрібна роботодавцям, або згоджуватися на роботу, для виконання якої не потрібний рівень їх освіти.

    Вже сьогодні в деяких країнах людям стало досить нелегко знайти роботу, навіть при наявності в них хорошої кваліфікацій і досвіду роботи. Неважко здогадатися, що на протязі найближчих десятиліть конкуренція на вакантні місця на ринках роботи буде зростати і знайти работу буде все складніше.

    На сьогодні в країнах Заходу просліджуються постійна тенденція зменьшення числа працівників з повною занятістю та зростання числа працівників з частковою занятістю. З метою зниження статі розходів на соціальні пакети і бонуси роботодавці почали скорочувати постійних працівників. На їх місця наймаються спеціалісти по контрактах на обмежений час або на неповний робочий день, а при необхідності, на разові роботи підключаються компанії-підрядчики (див.підрозділ 3.3.4).

    Для того щоб забезпечити задовільний рівень життя в нинішній ситуації багатьом працівникам приходиться найматися на декілька робіт з неповним робочим днем. Робота працівників постійного штату стає все важчою та більш інтенсивною. Деякі зарубіжні компанії не хочуть наймати нових спеціалістів, спонукаючи свох працівників до зверхурочної роботи.

    В наш час в економічно розвинутих країнах спостерігаються зміни в підході до прийому на роботу. Все частіше надається перевага спеціалістам широкого профілю, що володіють багатосторонніми знаннями і багатоплановими навиками. Такі кандидати ціняться більше тому, що при зміні технологій вони здатні не тільки скоріше освоїти нові прийоми работи, але й при необхідності - другі сміжні професії. Приспособлюючись до нових економічних умов, багато компаній перестроюються, і традиційні роботи, які потребують вузької спеціалізації, щезають з ринків праці.

    Спостерігаються значні зміни в питаннях підходу до підвищення кваліфікації працівників. Роботодавці все меньше і меньше зацікавлені в виділені грошей на навчання власних кадрів, так як їм вигідніше найняти готових кваліфікованих спеціалістів зі сторони, чим навчати своїх працівників, як це було раніше. Тому в наш час більшість людей вимушені самі турбуватися, щоб їх знання, вміння і навики відповідали потребам роботодавців.

    Аналіз показує, що з приходом віку інформаційних технологій, старі моделі професійного росту працівників також відходять в минуле. Якщо раніше успіх працівника вимірювався рівнем кваліфікації по одній професії і навиками роботи в одній-двох компаніях, то тепер кар’єрний ріст базується на досить частих переходах з однієї компанії в іншу, а деколи і з повною зміною професії.

    В наш час в економічно розвинутих країнах деякі роботодавці надають перевагу спеціалістам з навиками роботи в декількох компаніях. В свою чергу, працівники компаній також стараються не затримуватися в одній компанії більше одного-трьох років, якщо вони не просуваються по службі або в них немає відчутньої прибавки в заробітній платі.

    В країнах з ринковою економікою молоді люди скоріш за все не зможуть працювати все своє трудове життя по одній професії, а тому багато студентів університетів і коледжів на Заході під час навчання набувають паралельно другу професію, стараючись таким чином повисити свою цінність на ринку праці.

    Одна з останніх тенденцій змін потреб сьогоднішнього ринку роботи - заміна деяких професій, що потребують вищої освіти, на професії, які можна засвоїти на спеціальних курсах на протязі одного-двух років навчання.

    Відомо, що темпи розвитку науки і техніки в першій декаді ХХІ століття виросли в десять разів по зрівнянню з темпами розвитку, що мали місце в попередньому столітті. Іншими словами, масштаби розвитку науки і техніки на протязі перших десяти років ХХІ століття відповідають масштабам їх розвитку за всі сто років ХХ століття. В звязку з надзвичайно швидким розвитком науки і техніки, досягнення яких матеріалізуються світовими компаніями в нові види технологій по виробництву товарів та наданню послуг, важко прогнозувати які саме професії будуть потрібні в найближчі роки чи в більш далекому майбутньому.

    На думку авторів, в найближчі дясять років поряд з багатьма традиційними професіями найбільш перспективними на ринках праці в світі будуть професії, звязані з областю сучасної кібернетики, нанотехнологій, розробкою роботів і роботизованих систем, розробкою і використанням систем штучного інтелекту, модернізованих систем кіберзвязків, розробкою квантових комп’ютерів, і знахожденню нових джерел добування енергії, розвитку медицини майбутнього, вивчення детальної структури і роботи мозку людини, біотехнологій і біоінженерії.

    Нижче приводяться загальні рекомендації і поради як приспособитися до нових обставин, і що, на думку авторів, потрібно робити людині працездатного віку, щоб бути потрібною роботодавцям.

    Навіть якщо ви працюєте, задоволені своїм положенням і не думаєте про зміну роботи, будьте завжди в курсі подій, що відбуваються на ринку праці. В теперішний час стабільність роботи залежить не тільки від змін в вашій країні чи в якомусь з її регіонів. Причиною залишитись без роботи можуть бути події, які проходять в других країнах і навіть на інших континентах, як це мало місце в 2008 році.

    Пам’ятайте, що будь-який працюючий може в будь-який час стати безробітним. В критичній ситуації тільки люди, які відносяться до категорії експертів в своїй області і чиї професійні досягнення широко відомі в певній галузі, можуть разраховувати на те, що їм запропонують іншу роботу. Всі інші повинні самі турбуватися про своє працевлаштування.

    Щоб при будь-яких змінах на ринку праці бути потрібним роботодавцям і добитися успіху в кар’єрі, вам прийдеться самому турбуватися про підвищення свого професійного рівня, надбання нових знань і при необхідності своєчасно змінювати свою професію на іншу, на яку буде потреба в роботодавців.

    Цікавтесь змінами на ринку роботи, слідкуйте які професії користуються найбільшою потребою в роботодавців. Якщо ви помітили, що потреби на вашу професію падають, не надійтесь, що все обійдеться. Робіть все від вас залежне, щоб скорочення штатів не застало вас зненацька.

    Будьте готові до того, що обставини будуть примушувати вас постійно вчитися не тільки на вашому робочому місці, але і на курсах і семінарах по підвищенню кваліфікації або курсах по зміні професії.

    Не обмежуйтесь тільки рамками своєї сьогоднішньої роботи і побуту. Старайтесь бачити свої перспективи і бути психологічно готовими до будь-яких змін.

    Виходячи з аналізу сучасних тенденцій на ринку праці, автори книги рахують, що в найближчому майбутньому пошук роботи стане досить частим заняттям для значної частини працездатного населення багатьох країн.

    Розділ 2. ЯК ВИБИРАТИ ПРОФЕСІЮ?

    Даний розділ орієнтований на молодих людей, які тільки закінчили школу і вибирають професію або шукають свою першу роботу. Читачі, які мають достатній життєвий досвід, можуть цей розділ пропустити.

    Закінчивши школу, багато молоді стоїть перед вибором: шукати роботу чи продовжувати навчання в університеті, технікумі або коледжі. Багато тих, хто вирішив продовжати навчання не задаються питанням, яка спеціальність найбільше відповідає їх здібностям, особливостям характеру і фізичним даним.

    Нічим не відрізняється і підхід тих, хто вибирає інший шлях - шукати першу работу. Дуже часто молоді люди беруться за будь-яку роботу, щоб підзаробити, не маючи при цьому певної цілі на майбутнє і не вирішивши яка професія їм підходить. Безумовно, перша робота -значна подія в житті молодої людини, поскільки фінансова незалежність сприяє розвитку самостійності і підсилює почуття впевненості в собі. Немає ніякого сумніву в тому, що навики, набуті на роботі, будуть корисними для випускника школи, і можливо зможуть посприяти вдалому вибору професії, що дозволить реалізувати його індивідуальні здібності.

    Слід відмітити що невдалий вибір першої професії може привести до глубокого розчарування. Ви не тільки загубите дорогоцінний час, але і почнете відчувати незадоволення роботою і своїм життям в цілому. Скоріше всього, ви будете незадоволені своєю професією, закінчивши університет, технікум або колідж по професії, яка вам не по душі або по якій неможливо знайти роботу. Результати помилки допущенної при виборі професії можуть негативно впливати на людину довгі роки. Відомо багато випадків, коли люди в 40-річному віці починали усвідомлювати, що все своє трудове життя займались не своєю справою - не тим, до чого в них був інтерес і здібності від природи. Не допускайте подібних помилок. Вони можуть перешкодити вам одержувати задоволення від виконання роботи і звести до нуля шанс зробити успішну професійну кар’єру.

    Без достатніх життєвих навиків вам буде нелегко зробити правильний вибір професії. Використання приведених в даній главі матеріалів в виді питань і списків різноманітних стверджень допоможе вам зрозуміти до чого ви налаштовані і прийняти свідоме рішення в виборі майбутньої професії.

    Давайте розглянемо слідуючі питання:

    Яку роботу мені б хотілось виконувати?

    До чого в мене є здібності і що я зможу робити?

    На які з тих робіт які мені подобаються є попит на ринку праці сьогодні і може бути в майбутньому?

    Як можна набути кваліфікацію по вибраній професії?

    2.1. Яку роботу мені хочеться виконувати?

    В основі правильного підходу до вибору професії лежить простий принцип: робота повинна вам подобатись. Матеріальний аспект справи сміло ставте на друге місце і ось чому. По-перше, заробітна плата залежить не тільки від роду професії і кваліфікації, але і від обіймаємої посади. По-друге, одна і таж сама робота в різних компаніях оплачується по -різному.

    Як показує досвід богатьох поколінь, спеціаліст, який любить свою професію, зазвичай багато працює над підвищенням своєї кваліфікації і в результаті досягає успіхів в кар’єрі значно скоріше, ніж його колеги.

    Давно помічено, що тип характеру людини дуже часто допомогає визначити найбільш підходящий для неї вид трудової діяльності. Відомий американський психолог Д. Холанд виділив шість типів характеру, що мають пряме відношення до професії:

    соціальний;

    реалістичний;

    дослідницький;

    артистичний;

    канцелярський;

    підприємницький.

    Досить рідко зустрічаються люди з одним чітко вираженим типом характеру. Психологи рахують, що у кожного з нас присутні одночасово риси декількох типів характеру. Домінуючий з них і вирішує наші інтереси і здібності до того чи іншого виду діяльності.

    Для людей соціального типу характеру головним в работі є спілкування з людьми. Їм подобається працювати лікарями, продавцями, екскурсоводами, парикмахерами, викладачами, працівниками служби кадрів, менеджерами в сфері обслуговування і т. д. Серед них рідко зустрічаються лідери з яскраво вираженою харизмою. Люди цього типу зазвичай є конформістами, які уникають конфліктів, послідовниками прийнятих правил і встановлених традицій. Вони цінять поради і рекомендації других і без великої охоти приймають рішення самостійно. В перечисленних професіях найбільш важливими факторами успіху є вміння налагоджувати і підтримувати контакти з людьми, спосібність розібратися в особливостях поведінки людей і розуміти мотиви їх поступків.

    На відміну від людей соціального типу, індивідуми з вираженим характером реалістичного типу віддають перевагу роботі в одиночку. Вони дуже раціональні і практичні, приверженці різноманітних систем і процедур. Їм подобаються роботи звязані з природою і технікою, з різними інструментами і матеріалами, з інформацією, яка передається як звичайними способами, так і штучними символами або знаками. Люди реалістичного типу приймають рішення спокійно і скорпульозно, перевіряючи кожну інформаційну деталь. В звязку з цим їх рішення, як правило, оптимальні і добре продумані. Людям такого типу характеру в більшості присутня відповідальність і висока виконавча дисципліна. Успішними типовими професіями для людей реалістичного типу можуть бути слідуючі: інженер, програміст, кресляр, технік, лаборант, агроном, лісник, зоотехнік, топограф, перекладач, бухгалтер і т.д. Для даних професій важливо вміти аналізувати і систематизовувати різносторонню інформацію, а також працювати з різноманітним спеціальним технічним устаткуванням і інструментами.

    Люди дослідницького типу характеру також люблять працювати в одиночку. Їм подобається генерувати ідеї, розробляти нові теорії, а потім перевіряти їх на практиці. Спілкування з колегами для них, як правило, зводиться до обміну думками. Користування обладнанням, приборами або технічними системами вони сприймають як необхідну підтримку в работі. Як правило, люди дослідницького типу виражають свої інтереси до техніки, суспільного життя і явищ природи. Вони завжди задаються питанням, чому все побудовано або відбувається саме так, а не інакше. До даного типу відносятся вчені і дослідники всіх категорій.

    Представники артистичного типу характеру - це емоційні люди, для яких важливо самовираження. Вони відрізняються яркою індивідуальністю і експресивністю. Більша частина їх кропітливої роботи скрита від публіки, і на її суд виносяться досягнуті результати їх творчості. До професій артистичного типу відносяться дизайнери, скульптори, різчики по каменю і дереву, музиканти, артисти, художники, редактори, РЯ-спеціалісти, режисери, письменники, поети і другі творчі працівники.

    Люди канцелярського типу характеру добросовісні і витримані в своїй поведінці. Вони, як правило, корректні і пунктуальні, надають перевагу роботі, яка виконується по втановленних правилах, процедурах або графіках. Зміни і нововведення можуть визиваюти у них відчуття тривоги, а в екстримальних випадках - стрес. При цьому, високе відчуття відповідальності, присутнє людям даної категорії, дозволяє менеджменту повністю покладатися на їх підтримку в найважчий для роботодавця час. Як правило, з них виходять успішні чиновники різних рангів, адміністратори, розпорядники, архівні і музейні працівники.

    В цілому, відомі дві категорії людей підприємницького типу характеру, які відрізняються різним відношенням до грошей. В першій категорії явно привалює підприємницький тип характеру і стремління бути головним в усьому, а їх успіх базується на внутрішній мотиваціі і постійній готовності прийняти визов. Представники цієї категорії розглядають гроші як індикатор успіху, а не їх вагомий фактор. Вони часто мають репутацію жорстких людей, орієнтованих на кінцевий результат. Не дивлячись на те, що серед цієї категорії людей можно зустріти індивідумів-тиранів, в своїй більшості вони поблажливі до людських недоліків, а нетерпимі тільки до працівників-лінтяїв. Ці люди, як правило, дуже ціленаправлені, самовпевнені, дипломатичні, доброзичлеві, повні ентузіазму і нових ідей. Вони люблять посреднічати, переконувати, допомогати і опікати других в великих і малих справах. Люди з яскраво вираженим характером підприємницького типу беруть на себя відповідальність за свою і чужу роботу. Вони завжди доводять задумане до кінця, не зважаючи на будь-які труднощі. Вони можуть дипломатично відступити на деякий час, але тільки для того, щоб, скористувавшись благоприємними умовами, добитися переваги і перемогти суперника. По своїй природі такі люди природжені керівники високого рангу.

    До другої категорії підприємницького типу характеру відносятся працівники по закупках і реализації товарів. Не дивлячись на те, що в них достатньо развинуті елементи підприємницького типу, в їх характері одночасно домінують також риси соціального типу, а головним мотивом їх активності є гроші. Вміння переконати клієнта купити/продати товар потребує високої степені комунікації, яка присутня людям соціального типу, а вміння навязати свою волю, включає елементи підприємницького типу характера. Такі працівники завжди повні ентузіазму і енергії, але самовпевнені і егоїстичні. Вони

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1