Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

iPriročnik iPad & iPhone
iPriročnik iPad & iPhone
iPriročnik iPad & iPhone
Ebook176 pages1 hour

iPriročnik iPad & iPhone

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

iPriročnik iPad & iPhone je namenjen osnovnim uporabnikom. Tudi (če ne predvsem) tistim, ki iPada ali iPhona sploh še niso pocrkljali v rokah. Seveda bodo tudi naprednejši uporabniki izvedeli kakšen nov trik, toda ta knjiga, roko na srce, ni bila pisana z mislijo nanje. Kakršnokoli predhodno poznavanje računalništva načeloma ni potrebno, je pa zaželeno, sicer se bo skozi posamezne povedi potrebno prebiti večkrat. Prav tako znanje osnovne angleščine ne bo škodilo, saj večina primerov temelji na angleški priredbi iOS-a. Žal. Ker slovenščino sam operacijski sistem podpira zgolj tu in tam. Ta vodnik po krajših uvodnih poglavjih zgoščeno razloži osnove rokovanja z iPadom in iPhonom (navigacija, povezovanje z internetom in osebnimi računalniki, iskanje, prenašanje, nameščanje in odnameščanje aplikacij, nastavitve in podobno). Razloži tudi osnovno uporabo prednameščenih aplikacij. Sledijo poglavja o pomembnejših preostalih aplikacijah in praktični namenski in manj namenski uporabi iPada ter iPhona. Na koncu najdete še seznam pogosto zastavljenih vprašanj, namenjen bolj kot ne tistim, ki se jim ne da brati cele knjige. Ob pisanju te knjižice je bila aktualna različica iOS-a 8.0, zato se vsi primeri in razlage nanašajo na to različico iOS-a na iPadu in iPhonu zadnje in predzadnje generacije. Ker isti operacijski sistem uporabljajo tudi starejše generacije iPadov, iPhonov, iPod touchev in Apple TV-jev, bo dobršen del vsebine zanimiv tudi za uporabnike le-teh.

LanguageSlovenski jezik
Release dateNov 25, 2014
ISBN9789616877152
iPriročnik iPad & iPhone
Author

Matjaž Štrancar

I love cats!

Read more from Matjaž štrancar

Related to iPriročnik iPad & iPhone

Reviews for iPriročnik iPad & iPhone

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    iPriročnik iPad & iPhone - Matjaž Štrancar

    60547

    Copyright

    Copyright 2014© Matjaž Štrancar

    Smashwords Edition

    iPRIROČNIK iPad & iPhone

    UPORABA IN TRIKI ZA iOS

    (v. iOS 8.0)

    Matjaž Štrancar

    Strokovni sodelavci (po abecednem imenskem redu):

    Andrej Marolt

    Janez Jožef Starc

    Matej Butala

    iPRIROČNIK iPad & iPhone – Uporaba in triki iOS je neodvisno avtorsko delo in ni uradno sponzorirano, avtorizirano ali drugače odobreno oziroma neodobreno s strani podjetja Apple Inc. Vsi simboli in nazivi Applovih blagovnih znamk v tej knjigi so uporabljeni skladno z zaščito po ustrezni avtorski zakonodaji in priporočilih s spletnih strani podjetja Apple Inc.

    Knjiga vsebuje avtorjeva osebna opažanja in mnenja. Založba in avtor ne odgovarjata za morebitno škodo ob (napačni) uporabi podatkov iz te knjige.

    Brez pisnega dovoljenja založbe in avtorja je prepovedano reproduciranje, distribuiranje, javna priobčitev, predelava ali druga uporaba tega avtorskega dela ali njegovih delov v kakršnem koli obsegu ali postopku, hkrati s fotokopiranjem, tiskanjem ali shranitvijo v elektronski obliki. V kolikor je na voljo (novejša) različica te knjige v elektronski obliki, je kupec tiskanega izvoda upravičen do enega brezplačnega izvoda v elektronski obliki. Kontakt na matjaz@strancar.com.

    CIP - Kataložni zapis o publikaciji 

    Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana 

    004.382.73(035.034.2) 

    004.354.3(035.034.2) 

    621.395.721.5:004.77(035.034.2) 

    ŠTRANCAR, Matjaž 

            iPriročnik iPAD & iPhone [Elektronski vir] : uporaba in triki za iOS (v. iOS 8.0) / Matjaž Štrancar. - 1. elektronska izd. - El. knjiga. - Ljubljana : Štrancar.com, 2014 

    ISBN 978-961-6877-15-2 (ePub) 

    275703552 

    Predgovor

    iOS je zgolj eden izmed ducata operacijskih sistemov, ki sem ga imel priložnost podrobneje spoznati. Eden izmed treh aktualnih Applovih (poleg OS X-a in OS X Serverja). Tisti, ki bo, po mojem skromnem mnenju, sčasoma prevladal. Zakaj? Ker so časi glomaznih vsenamenskih operacijskih sistemov že doživeli svoj zenit. Prihajajoči operacijski sistemi so lahkotnejši, bolj specializirani in modernejši. Imajo manj navlake, so bolje pisane na kožo točno določenim napravam in prijaznejši do uporabnika. Za iOS lahko brez posebnega pretiravanja rečemo, da je najbolj eleganten in prijazen od vseh modernih operacijskih sistemov, ki svojo nišo polnijo med tablicami, pametnimi telefoni, dlančniki in drugimi večnamenskimi napravami s kompaktno, a zmogljivo strojno opremo. Ker se teh naprav prodaja vedno več, se kljub močni konkurenci za prihodnost iOS-a torej ni bati. Pravzaprav bo zanimivo brati zgodovinske knjige čez 50 in več let, kaj bo v njih zapisano o iOS-u, iPadu in iPhonu. Prepričan sem, da same pozitivne stvari.

    Matjaž Štrancar

    Prva izdaja

    Ta priročnik je pred vami v svoji prvi izdaji. To pa ne pomeni, da nima svojih predhodnikov, saj je iPriročnik iPad & iPhone le prečiščena združitev četrte izdaje iPriročnika za iPad in druge izdaje iPriročnika za iPhone in z večjim poudarkom na samem operacijskem sistemu.

    Kaj in za koga

    iPriročnik iPad & iPhone je namenjen osnovnim uporabnikom. Tudi (če ne predvsem) tistim, ki iPada ali iPhona sploh še niso pocrkljali v rokah. Seveda bodo tudi naprednejši uporabniki izvedeli kakšen nov trik, toda ta knjiga, roko na srce, ni bila pisana z mislijo nanje. Kakršnokoli predhodno poznavanje računalništva načeloma ni potrebno, je pa zaželeno, sicer se bo skozi posamezne povedi potrebno prebiti večkrat. Prav tako znanje osnovne angleščine ne bo škodilo, saj večina primerov temelji na angleški priredbi iOS-a. Žal. Ker slovenščino sam operacijski sistem podpira zgolj tu in tam.

    Ta vodnik po krajših uvodnih poglavjih zgoščeno razloži osnove rokovanja z iPadom in iPhonom (navigacija, povezovanje z internetom in osebnimi računalniki, iskanje, prenašanje, nameščanje in odnameščanje aplikacij, nastavitve in podobno). Razloži tudi osnovno uporabo prednameščenih aplikacij. Sledijo poglavja o pomembnejših preostalih aplikacijah in praktični namenski in manj namenski uporabi iPada ter iPhona. Na koncu najdete še seznam pogosto zastavljenih vprašanj, namenjen bolj kot ne tistim, ki se jim ne da brati cele knjige.

    Ob pisanju te knjižice je bila aktualna različica iOS-a 8.0, zato se vsi primeri in razlage nanašajo na to različico iOS-a na iPadu in iPhonu zadnje in predzadnje generacije. Ker isti operacijski sistem uporabljajo tudi starejše generacije iPadov, iPhonov, iPod touchev in Apple TV-jev, bo dobršen del vsebine zanimiv tudi za uporabnike le-teh.

    Pravila igre

    Pravila igre so preprosta. Opombe so uporabljane takrat, kadar se tema nekoliko odmakne od sicer obravnavane tematike, triki pa takrat, ko je vsebina nadgrajena z uporabnimi osebnimi izkušnjami. Pri prvi omembi poslovenjenega strokovnega izraza se po potrebi v oklepaju za njim pojavi tudi angleški izraz ali tujka. Pri sami razlagi elementov aplikacije (menijev, orodij ipd.) je vrstni red lahko tudi obrnjen. Najprej je zapisan angleški izraz, nato pa prvič in kasneje po potrebi še slovenski v oklepaju. Slikovno gradivo je pretežno namenjeno zgolj splošni orientaciji, le občasno pa tudi za prikaz opisanih postopkov. Praviloma so slike postavljene neposredno za besedili z razlago.

    O avtorju

    Matjaž Štrancar, diplomant menedžmenta medijske produkcije, je svobodni informacijski delavec in profesionalni urednik in pisec računalniških priročnikov ter avtor več sto člankov s pretežno IT tematiko, ki so bili objavljeni v številnih domačih revijah in časopisih. Občasno tudi predava osnove 2D grafike, e-založništva, operacijskih sistemov in odprtokodnih aplikacij za različne izobraževalne ustanove.

    Strokovni sodelavci

    Naloga strokovnih sodelavcev (vsi po vrsti vrhunski uporabniki iOS-a) je bila, da natančno pregledajo surovo knjigo in podajo svoja mnenja, pripombe, opozorila in priporočila. Dopisali so tudi nekaj malega vsebine, predvsem nekatere napotke in trike.

    Andrej Marolt, diplomirani univerzitetni sociolog, je dolgoletni vodja programa Apple pri podjetju iStore. Ima zelo veliko zaslug za prepoznavnost blagovne znamke Apple v Sloveniji.

    Janez Jožef Starc, diplomirani inženir grafične tehnike, je dolgoletni uporabnik in zbiralec računalnikov Macintosh ter zanesenjak. Ima izkušnje s prav vsemi Applovimi operacijskimi sistemi. V svoji zbirki hrani edinstvene računalniške modele, kot so Apple II, Apple Lisa 2, prvi Macintosh s 128k spomina, prvi Applov dlančni računalnik Newton Message Pad, NeXTcube in Applov Cube G4.

    Matej Butala je magistriral iz spletnega oblikovanja, kar je tudi njegova poglavitna poklicna dejavnost. Poleg tega je tudi predavatelj na IAM in publicist, dobitnik različnih nagrad za svoje delo. Deluje na vseh multimedijskih področjih, Applove naprave pa so v njegovem dolgoletnem delu postale stalne spremljevalke.

    Viri

    Raznotera uradna navodila, predvsem s same spletne strani Apple, razni forumi, uporabniške skupine, spletne enciklopedije, iskalniki, kolegi znalci in predvsem lastne izkušnje ob uporabi naprav z iOS-om v različne namene. Viri slikovnega gradiva so pretežno zajemi zaslona iz samega iPada in iPhona, pa tudi iz OS X-a in Windows 7.

    Poglavje 1: Apple in iOS

    Appla, kot enega največjih in najbolj prepoznavnih svetovnih podjetij, verjetno ni treba prav veliko predstavljati, zato bomo tu kratki.

    Zgodovina Appla

    Podjetje Apple (do nedavnega Apple Computer Inc.) sta si zamislila in na noge postavila vizionarja in do danes zelo slavni ter vplivni osebi na področju informacijske tehnologije Steve Jobs in Steve Wozniak. To se je zgodilo leta 1976 v Silicijevi dolini v Kaliforniji, natančneje v Cupertinu, kjer ima podjetje še danes sedež. Prvi velja za poslovnega genija in drugi za inženirskega čudodelca. Jobs je bil direktor do leta 1985, ko je bil zaradi internih nesporazumov s firmo odpuščen. Kmalu zatem je ustanovil novo podjetje NeXT Computer, Inc. Wozniak se je umaknil leta 1987 in od takrat sodeluje le še pri manjših projektih in živi bolj ali manj mirno odmaknjeno življenje, kar je predvsem posledica hude letalske nesreče nekaj let pred njegovim umikom. Jobs se je zmagoslavno vrnil k Applu leta 1997, ko je le-ta kupil njegov NeXT, najprej kot svetovalec, od leta 2000 naprej pa kot izvršni direktor. Položaj je zaradi bolezni zapustil avgusta 2011, le nekaj tednov pred svojo prezgodnjo smrtjo. Vodenje podjetja je zatem prevzel

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1