Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Ipriročnik iPad
Ipriročnik iPad
Ipriročnik iPad
Ebook277 pages1 hour

Ipriročnik iPad

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Novosti v tej izdaji. Dodano je novo poglavje o lokalnih aplikacijah in podpoglavja o AirDropu, nastavitvah za iCloud, merjenju srčnega utripa in spremljanju vremena. Dodani so bili novi triki in predlogi za uporabo iPada, še posebej veliko pa je drobnih koristnih dopolnil izhajajočih iz novega iOS-a in dodatnega leta uporabe te naprave. Kilometrina, kot se temu reče. Slikovno gradivo je bilo zaradi osveženega izgleda sedmega iOS-a skoraj povsem prenovljeno in precej več ga je, temu primerno je bila na novo prirejena postavitev besedila in slik.

LanguageSlovenski jezik
Release dateFeb 13, 2014
ISBN9789616877145
Ipriročnik iPad
Author

Matjaž Štrancar

I love cats!

Read more from Matjaž štrancar

Related to Ipriročnik iPad

Reviews for Ipriročnik iPad

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Ipriročnik iPad - Matjaž Štrancar

    iPriročnik iPad

    3. dopolnjena izdaja

    Uporaba in triki za iPad

    By Matjaž Štrancar

    Copyright 2014 Matjaž Štrancar

    Smashwords Edition

    iPRIROČNIK iPad

    3. dopolnjena izdaja

    Uporaba in triki za iPad

    (iOS 7.0 in 7.1)

    Matjaž Štrancar

    Strokovni sodelavci:

    Andrej Marolt

    Janez J. Starc

    Matej Butala

    Predgovor

    Pred vami je knjiga, ki govori o še eni tehnološki revoluciji. Prav gotovo lahko v primeru fenomena iPad uporabimo ta izraz, saj dejansko postavlja mejnik o razumevanju praktično uporabne informacijsko komunikacijske tehnologije. Seveda se revolucija ni zgodila čez noč, četudi marsikomu to tako deluje. iPad pač ni levoročni (ni mišljeno dobesedno, seveda ga lahko uporabljajo tudi levičarji) proizvod, ki bi si ga nekdo izmislil med vikendom in naročil nekaj kontejnerjev na Kitajskem naslednji teden. Gre za sofisticiran izdelek, ki se je znašel ob pravem času na pravem kraju – v rokah univerzalnega uporabnika, kar lahko rečemo za le malo tehničnih naprav.

    Njegova funkcionalnost je večplastna, možnosti uporabe praktično neskončne. Lahko je samo podaljšek osebnega računalnika ali pa precizno merilno orodje. Lahko je čista zabava, lahko je učni pripomoček. Uporaben je pri komunikaciji, orientaciji in organizaciji. Vsak stari maček bo našel kakšno korist na njem, vsak upokojenec se ga lahko hitro privadi.

    In to so moje osebne ugotovitve. Toda na začetku ni bilo tako. Ko sem imel iPad (še prvo generacijo) prvič v rokah za nekaj minut, se mi je zdela le še ena nepotrebna in precenjena igračka za tiste, ki že imajo vse. Nekako prevelik za v žep in premajhen za karkoli uporabnega. Navigacija se mi je zdela nekje med hecno in vesoljsko. Namen, bit in obstoj te naprave mi po pravici povedano niso bili čisto jasni. Še ko sem se vseeno odločil, da si ga omislim in ga naštudiram, je sprva še utrjeval moje predsodke. Dodajanje vsebine nanj se mi je sprva zdelo mučno, odkrivanje osnov prav nič zabavno in iskanje informacij tudi ne. Toda ljudje smo takšni. V povprečju se na novosti težko privajamo, ko pa jih enkrat obvladamo, se na vsako sledečo novost privadimo še težje. Ne vem sicer, kako bo izgledala naslednja revolucionarna naprava na tem področju, a grem stavit, da se bo vsaj pri meni zgodba okvirno ponovila.

    Na srečo je ta faza trajala le kakšen dan ali dva. Nato pa je steklo. Vsak dan, kaj dan, vsako uro sem odkril kakšen zanimiv in nov način uporabe. Enkrat je ta zanimiva naprava postala knjiga, naslednjič radio, nato višinomer. Vsak trenutek je postal precej bolje izkoriščen. Čakanje zamudnikov ni več tako duhamorno. Minuto zaganjanja namiznega računalnika ravno zapolni ena igra Angry Birds in recept za šarkelj je sedaj dobesedno vedno pri roki. Upam, da razumete, zakaj ga ne dam več za noben denar.

    Matjaž Štrancar

    Kaj in za koga

    iPriročnik iPad je namenjen osnovnim uporabnikom. Tudi (če ne predvsem) tistim, ki iPada sploh še niso pocrkljali v rokah. Seveda bodo tudi naprednejši uporabniki izvedeli kakšen nov trik, toda ta knjiga, roko na srce, ni bila pisana z mislijo nanje. Kakršnokoli predhodno poznavanje računalništva načeloma ni potrebno, je pa zaželeno, sicer se bo skozi posamezne povedi potrebno prebiti večkrat. Prav tako znanje osnovne angleščine ne bo škodilo, saj vsi primeri temeljijo na angleški priredbi iOS-a. Žal. Ker slovenščine sam operacijski sistem še vedno ne podpira.

    Ta vodnik po krajših uvodnih poglavjih zgoščeno razloži osnove rokovanja z iPadom (navigacija, povezovanje z internetom in osebnimi računalniki, iskanje, prenašanje, nameščanje in odnameščanje aplikacij, nastavitve in podobno). Razloži tudi osnovno uporabo prednaloženih aplikacij. Sledijo poglavja o pomembnejših preostalih aplikacijah in praktični namenski in manj namenski uporabi iPada. Proti koncu najdete še seznam pogosto zastavljenih vprašanj, namenjen bolj kot ne tistim, ki se jim ne da brati cele knjige.

    Ob pisanju te knjižice sta bili aktualni različici iOS-a 7.0 in 7.1, zato se vsi primeri in razlage nanašajo na ti dve različici iOS-a (morebitne razlike so na licu mesta izpostavljene) na iPadu zadnje generacije. Ker isti operacijski sistem uporabljajo tudi iPhone, Apple TV in iPod touch, bo dobršen del vsebine zanimiv tudi za uporabnike le-teh. Posebej pa niso obravnavani, so le preveč specifični in je ponekod enostavno preveč razlik pri uporabi. Podobno velja tudi za prejšnje generacije iPadov.

    Pravila igre

    Pravila igre so preprosta. Opombe so uporabljane takrat, kadar se tema nekoliko odmakne od sicer obravnavane tematike, triki pa takrat, ko je vsebina nadgrajena z uporabnimi osebnimi izkušnjami. Pri prvi omembi poslovenjenega strokovnega izraza se po potrebi v oklepaju za njim pojavi tudi angleški izraz ali tujka. Pri sami razlagi elementov aplikacije (menijev, orodij ipd.) je vrstni red lahko tudi obrnjen. Najprej je zapisan angleški izraz, nato pa prvič in kasneje po potrebi še slovenski v oklepaju. Slikovno gradivo je pretežno namenjeno zgolj splošni orientaciji, le občasno pa tudi za prikaz opisanih postopkov. Praviloma so slike postavljene neposredno pod besedili z razlago.

    Kaj je novega v tej izdaji?

    Dodano je novo poglavje o lokalnih aplikacijah in podpoglavja o AirDropu, nastavitvah za iCloud, merjenju srčnega utripa in spremljanju vremena. Dodani so bili novi triki in predlogi za uporabo iPada, še posebej veliko pa je drobnih koristnih dopolnil izhajajočih iz novega iOS-a in dodatnega leta uporabe te naprave. Kilometrina, kot se temu reče. Slikovno gradivo je bilo zaradi osveženega izgleda sedmega iOS-a skoraj povsem prenovljeno in precej več ga je, temu primerno je bila na novo prirejena postavitev besedila in slik.

    O avtorju

    Matjaž Štrancar, diplomant menedžmenta medijske produkcije, je svobodni informacijski delavec in profesionalni urednik in pisec računalniških priročnikov ter avtor več sto člankov s pretežno IT tematiko, ki so bili objavljeni v številnih domačih revijah in časopisih. Občasno predava tudi na Inštitutu in akademiji za multimedije v Ljubljani, pri Miški in drugod.

    Strokovni sodelavci

    Naloga strokovnih sodelavcev (vsi po vrsti vrhunski uporabniki iOS-a) je bila, da natančno pregledajo surovo knjigo in podajo svoja mnenja, pripombe, opozorila in priporočila. Dopisali so tudi nekaj malega vsebine, predvsem nekatere napotke in trike.

    Andrej Marolt, diplomirani univerzitetni sociolog, je dolgoletni vodja programa Apple pri podjetju iStore. Ima zelo veliko zaslug za prepoznavnost blagovne znamke Apple v Sloveniji.

    Janez Jožef Starc, diplomirani inženir grafične tehnike, je dolgoletni uporabnik in zbiralec računalnikov Macintosh ter zanesenjak. Ima izkušnje s prav vsemi Applovimi operacijskimi sistemi. V svoji zbirki hrani edinstvene računalniške modele, kot so Apple II, Apple Lisa 2, prvi Macintosh s 128k spomina, prvi Applov dlančni računalnik Newton Message Pad, NeXTcube in Applov Cube G4. Z zadnjima modeloma iPhona in iPada pa se navdušuje nad iOS-om.

    Matej Butala je magistriral iz spletnega oblikovanja, kar je tudi njegova poglavitna poklicna dejavnost. Poleg tega je tudi predavatelj na IAM in publicist, dobitnik različnih nagrad za svoje delo. Deluje na vseh multimedijskih področjih, Applove naprave pa so v njegovem dolgoletnem delu postale stalne spremljevalke.

    Viri

    Raznotera uradna navodila, predvsem s same spletne strani Apple, razni forumi, uporabniške skupine, spletne enciklopedije, iskalniki, kolegi znalci in predvsem lastne izkušnje ob uporabi naprave v različne namene. Viri slikovnega gradiva so pretežno zajemi zaslona iz samega iPada, pa tudi iz OS X-a in Windows 7.

    Poglavje 1: Tablični računalniki

    iPad po svoji definiciji v osnovi spada med tablične računalnike (Tablet PC). Seveda ga zaradi samosvoje filozofije težko štejemo za le še en tipični primerek. Lahko pa si vseeno pogledamo, kaj tablični računalniki sploh so, kako je ideja zorela skozi čas in kaj nam sploh ponujajo ter kaj je Apple prispeval s svojim primerkom na tržišču z vedno manj nišami vedno bolj priljubljenih »tablic«.

    Definicija

    Sam izraz so uveljavili pri Microsoftu, ko so leta 2001 na trg poslali svojo različico Windows XP Tablet PC edition. Takrat je bila kot tablični računalnik definirana vsaka prenosna aparatura z na dotik občutljivim zaslonom, ki je nativno zmogla poganjati ta operacijski sistem. Izraz se je nato razširil tudi na druge podobne računalnike, ki jih danes definiramo kot tablične; se pravi, to je vsak prenosni računalnik z na dotik (s

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1