Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereumi valdamiseks
Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereumi valdamiseks
Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereumi valdamiseks
Ebook154 pages1 hour

Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereumi valdamiseks

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kas olete Ethereumist uudishimulik, kuid ei tea, kust alustada?


Raamatus "Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereum'i valdamiseks" viime teid põneva detsentraliseeritud finantside ja krüptoraha maailma, vastates kõige levinumateile kü

LanguageEesti keel
PublisherCascade Books
Release dateMar 29, 2024
ISBN9798869283405
Ethereum'i algajate juhend: 110 küsimust Ethereumi valdamiseks
Author

Neil King

Neil King Jr. is a former national political reporter and editor for the Wall Street Journal. He was deeply involved in the coverage of 9/11 that won the Journal the Pulitzer Prize. He has also written for the New York Times, the Atlantic, and other publications. American Ramble is his first book. He lives in Washington, D.C.

Related to Ethereum'i algajate juhend

Related ebooks

Reviews for Ethereum'i algajate juhend

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Ethereum'i algajate juhend - Neil King

    1

    SISSEJUHATUS

    Selles raamatus tutvustame teile Ethereumi krüptoraha võrku ja sukeldume paljudesse levinud küsimustesse, mida küsitakse Ethereumi toimimise kohta, kuidas Ethereumi investeerimine välja näeb ja millised on mõned levinud mured krüptorahaga üldiselt.

    Raamatu lõpuks saate aru peamistest tööpõhimõtetest, mis võimaldavad Ethereumil jõuda kõrgustesse, mis tal on. Ethereum on võimas platvorm, millel on suur lubadus detsentraliseeritud finantssüsteemide tulevikuks, mis on alles lapsekingades. Tulevik on helge lubadusega, et uusi finantssüsteeme ja kontseptsioone saab proovida ja katsetada ilma tsentraliseeritud süsteemide bürokraatiata. Ethereum pole täiuslik, kuid juhtkond püüab pidevalt oma võimeid täiustada ning siit saate teada selle ainulaadse ja teedrajava krüptoraha platvormi plusse ja miinuseid.

    2

    MIS ON ETHEREUM?

    Ethereum on avatud lähtekoodiga plokiahelal põhinev tehnoloogiaplatvorm. Ethereum koosneb enam kui 2,900 arvutist koosnevast võrgust, mis töötavad koos tehingute pearaamatu salvestamiseks ja haldamiseks kiirusega kuni 30 tehingut sekundis. Selles traditsioonilises krüptoraha valdkonnas on Ethereum sarnane Bitcoini ja teiste tuntud plokiahela baasvaluutadega. Selle keskmes on Ethereum puhtalt virtuaalne vahend rahalise väärtuse loomiseks ja salvestamiseks. Seda tüüpi tehnoloogia võimaldab privaatsust, anonüümsust ja läbipaistvust virtuaalse rahanduse maailmas. Veelgi enam, Ethereum on platvorm, mis võimaldab sadu tuhandeid sõltumatuid krüptoraha ökosüsteeme, mis selle peal töötavad. Neid iseseisvaid objekte, mida nimetatakse žetoonideks, saab osta, müüa, luua, põletada ja üle kanda sama Ethereumi platvormi abil. Ethereum lisab ka nutikate lepingute kontseptsiooni, mis võivad toita paljusid intelligentseid võimalusi nii Ethereumi põhivaluuta kui ka tokenite ökosüsteemide jaoks.

    Ethereum on krüptorahale ainuomasel viisil mitmemõõtmeline. Oma keerukuse tõttu võivad üksikisikud olla mõistete ja võimalustega hämmingus. Sellisena saate selles raamatus konkreetsete, sihipäraste küsimuste ja põhjalike vastustega süvitsi minnes sellest võimsast platvormist paremini aru saada. Üsna põhiteadmistega saate platvormil luua oma tokenite ökosüsteemi, mis levib viiruslikult ja toob tuhandetele inimestele majandusliku sõltumatuse. Või võite seda teavet kasutada olemasolevate tokenite või detsentraliseeritud rahanduse (DeFi) projektide auditeerimiseks ja hoolikaks kontrollimiseks enne investeerimist, kaitstes seeläbi oma raha. Mõlemal juhul on Ethereum krüptorahas tõeliselt põnev maailm.

    3

    KES ALUSTAS ETHEREUMI?

    Ethereumi platvormi kontseptsiooni esitas esmakordselt Vitalik Buterin 2013. aastal. Buterin on Vene-Kanada programmeerija, kes tutvustas kontseptuaalset raamistikku selle kohta, mis saaks Ethereumist tema valgest raamatust. Kuni 2014. aastani töötas Buterin koos üksikisikute rühmaga, et moodustada see, mida tänapäeval tuntakse Ethereumi fondina. Arendus oli ühisrahastatud, investorid ostsid eetri (ETH) koos Bitcoiniga (BTC), et projekt käima lükata.

    Buterini seotus krüptorahaga algas 2011. aastal, kui ta hakkas kirjutama Bitcoin Weeklyle ja hiljem Bitcoin Magazine'ile, mille kaasasutaja ta oli. Tema osalemine Bitcoini kogukonnas aitas tal kindlalt krüptoraha kontseptsiooni maandada ja inspireerida teda selle poole, mida ta pidas järgmise põlvkonna võimaluseks.

    Kuigi Ethereumi alustati pigem avaliku ja läbipaistva organisatsioonina, on Buterini osalemine projektis andnud talle midagi figuuri staatust ning tema arvamused ja tegevused omavad mõningast mõju võrgustiku ja selle aluseks olevate tokenite finantstulemustele.

    Alates Ethereumi loomisest on Ethereumi sihtasutus juhtinud võrgu tehnilist arengut. Alguses oli Ethereum funktsionaalselt lihtsalt üks krüptovaluuta, millele oli lisatud olekumasina võimalus. Sihtasutuse uute võimaluste võrku lisamise protsessiga on Vitalik Buterin ja meeskond toonud esile nüüdseks üldlevinud funktsioonid, nagu tokenite külgahelad, killustamine, NFT-võimalused ja palju muud.

    4

    KUIDAS ETHEREUM TÖÖTAB?

    Ethereum on krüptovaluuta, mis koosneb rahakottidest, valuutast (Ether), plokkidest, sõlmedest ja kaevuritest. Iga toodetud plokk sisaldab tehtud tehingute kirjet; plokid salvestatakse sõlmedesse ja need on loodud kaevurite poolt. Lisaks kõigele sellele sõidab programmeeritav platvorm Ethereum Virtual Machine (EVM), mis võtab krüptoraha klassikalise hajusraamatu võimaluse ja muudab selle massiliselt hajutatud olekumasinaks. See tähendab, et programmeeritavat arvutikoodi saavad korraga täita tuhanded Ethereumi kliendid, kes on aktiivsed. Iga ahela plokk ei salvesta mitte ainult tehinguid tavapärases mõttes, vaid ka selle virtuaalse masina olekut. Kõige sagedamini võimaldab nutilepingu funktsioon võrgul arukalt luua ja teha tehinguid, mis põhinevad eelnevalt määratletud programmeerimisel. Kui traditsioonilised krüptovaluutad vajavad tehingute genereerimiseks lõpp-punkti (sõlme või klienti), siis EVM võimaldab programmeeritud funktsioone salvestada ja täita võrgus tervikuna. Sel viisil valitseb üksmeel kasutatavate intelligentsete funktsioonide osas.

    Näiteks on nutilepingu funktsiooniga võimalik järgmine:

    1) Looge token, mille maksimaalne pakkumine on 1 000 000 tokenit.

    2) Jaotage token ühtlaselt 100 000 rahakotile (10 žetooni rahakoti kohta).

    3) Saatke iga tehingu puhul 0,5% väärtusest burn aadressile ja jagage 0,5% tehingust kõigile tokeni praegustele omanikele.

    Seda tüüpi reeglid on võimalikud ainult hajutatud andmetöötlusega, mida Ethereum võimaldab, ja klassikalisest pearaamatu tüüpi krüptovaluutast poleks see lihtsalt võimalik.

    Ethereum on algusest peale toiminud Proof-of-Work (PoW) mehhanismi ümber plokkide töötlemiseks ja võrgus osalemise premeerimiseks. Kaevandussüsteemid konkureerivad, et toota võrgu järgmine plokk, mis sisaldab kõiki praeguseid tehinguid. Võrk reguleerib raskusi, et kaevandustööjaamad saaksid toota uue ploki umbes iga kaheteistkümne sekundi järel. Kui kaevandamisega alustab rohkem süsteeme, suurenevad raskused selle soovitud ajakava säilitamiseks. Võitnud kaevuril krediteeritakse oma rahakotti umbes 2 ETH-d ja talle hüvitatakse ka plokis sisalduvate tehingutega kaasnevad gaasitasud.

    Eth 2.0 võimaliku tulekuga läheb Ethereumi võrk üle Proof-of-Stake mudelile, kus kalleid ja energianäljas kaevandussüsteeme pole enam vaja. Selle asemel peavad need, kes soovivad võrgustikus osaleda, panustama (deponeerima) teatud summa ETH-d, et saada valideerijaks. Valideerimissõlmed täidavad sama funktsiooni kui kaevandussüsteem. Võrk valib antud ploki loomiseks juhuslikult valideerija, samas kui teised valimata valideerijasõlmed kinnitavad ploki. Valitud valideerija saab selle ploki eest tasu. Uus PoS-mudel võimaldab ka tehnikat, mida tuntakse kui sharding, mis rakendab võrgus mitut ahelat. Mitut ahelat saab kasutada samaaegselt ja lükata kogu võrgu tehinguvõimsus sekundis sadadesse tuhandetesse.

    5

    MIS ON ETHEREUMI AJALUGU?

    Ethereumi kirjeldas esmakordselt 2013. aastal Vitalik Buterin. Põhiprintsiibid ja kontseptsioonid töötati Buterini ja seitsme teise asutaja vahel välja 2015. aastal. Pärast seda, kui beetatestijad testisid mitmeid prototüüpplatvorme, kaevandati 30. juulil 2015 plokk Genesis ja sündis täna kasutatav plokiahel.

    Suur lõhenemine Ethereumi võrgus toimus 2016. aastal pärast DAO sündmust, kus häkkerid varastasid

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1