Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум
Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум
Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум
Ebook269 pages1 hour

Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Интересувате ли се от Етереум, но не знаете откъде да започнете?


В Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум

LanguageБългарски
PublisherCascade Books
Release dateMar 29, 2024
ISBN9798869283634
Ръководство за начинаещи за Етереум: 110 въпроса за овладяване на Етереум

Related to Ръководство за начинаещи за Етереум

Related ebooks

Reviews for Ръководство за начинаещи за Етереум

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Ръководство за начинаещи за Етереум - Нийл Кинг

    1

    ВЪВЕЖДАНЕТО

    Втази книга ви запознаваме с мрежата за криптовалута Ethereum и се потопете в многото често срещани въпроси, които се задават за това как работи Ethereum, как изглежда инвестирането в Ethereum и какви са някои общи притеснения за криптовалутата като цяло.

    До края на книгата ще можете да разберете основните принципи на работа, които позволяват на Ethereum да достигне височините, които има. Ethereum е мощна платформа, която има голямо обещание за бъдещето на децентрализираните финансови системи, които все още са в начален стадий. Бъдещето е светло с обещанието, че новите финансови системи и концепции могат да бъдат изпробвани и тествани без бюрокрацията на централизираните системи. Ethereum не е перфектен, но управлението непрекъснато се стреми да подобри възможностите си и тук ще научите плюсовете и минусите на тази уникална и пионерска платформа за криптовалута.

    2

    КАКВО Е ETHEREUM?

    Ethereum е технологична платформа с отворен код, базирана на блокчейн. Ethereum се състои от мрежа от над 2900 компютъра, които работят заедно, за да съхраняват и поддържат регистър на транзакциите със скорост до 30 транзакции в секунда. В тази традиционна сфера на криптовалутите, Ethereum е подобен на Bitcoin и други добре познати базови валути на блокчейн. В основата си Ethereum е чисто виртуално средство за създаване и съхраняване на финансова стойност. Тези видове технологии позволяват поверителност, анонимност и прозрачност в света на виртуалните финанси. Нещо повече, Ethereum е платформа, която дава възможност на стотици хиляди независими криптовалутни екосистеми, които работят върху нея. Наречени токени, тези независими обекти могат да бъдат купувани, продавани, генерирани, изгаряни и прехвърляни с помощта на една и съща платформа Ethereum. Ethereum също така добавя концепцията за интелигентни договори, които могат да захранват множество интелигентни възможности, както за основната валута Ethereum, така и за токените екосистеми.

    Ethereum е многоизмерен по начин, който е уникален за криптовалутата. Поради своята сложност, хората могат да бъдат претоварени от концепциите и възможностите. Като такъв, в пробиването в тази книга с конкретни, целенасочени въпроси и задълбочени отговори, можете да излезете с по-добро разбиране на тази мощна платформа. С доста основно разбиране бихте могли да създадете своя собствена екосистема от токени на платформата, която става вирусна и носи икономическа независимост на хиляди хора. Или можете да използвате информацията, за да одитирате и внимателно да проверявате съществуващите токени или проекти за децентрализирани финанси (DeFi), преди да инвестирате, като по този начин защитавате парите си. Така или иначе, Ethereum е наистина очарователен свят в криптовалутата.

    3

    КОЙ СТАРТИРА ETHEREUM?

    Концепцията за платформата Ethereum беше представена за първи път от Виталик Бутерин през 2013 г. Бутерин е руско-канадски програмист, който въвежда концептуалната рамка за това, което ще се превърне в Ethereum неговата бяла книга. През 2014 г. Бутерин работи с група хора, за да формира това, което днес е известно като фондация Ethereum. Развитието беше финансирано, като инвеститорите закупиха Ether (ETH) с Bitcoin (BTC), за да стартират проекта.

    Участието на Бутерин в криптовалутите започва през 2011 г., когато започва да пише за Bitcoin Weekly, а по-късно и за Bitcoin Magazine, на което е съосновател. Участието му в общността на Bitcoin му помогна да се затвърди в концепцията за криптовалута и да го вдъхнови към това, което той разглежда като възможност от следващо поколение.

    Докато Ethereum започна повече като публична и прозрачна организация, участието на Бутерин в проекта му даде нещо като статут на фигурант, а неговите мнения и дейности имат известно влияние върху финансовите резултати на мрежата и основните токени.

    От създаването на Ethereum, фондацията Ethereum задвижва техническото развитие на мрежата. В началото Ethereum функционално беше просто още една криптовалута, която имаше добавена възможност за държавна машина. С процеса на добавяне на нови възможности към мрежата на Фондацията, Виталик Бутерин и екипът представиха вече вездесъщи функции като странични вериги за токени, раздробяване, NFT възможности и др.

    4

    КАК РАБОТИ ETHEREUM?

    Ethereum е криптовалута, която се състои от портфейли, валута (Ether), блокове, възли и миньори. Всеки блок, който се произвежда, съдържа запис на извършените транзакции; блоковете се съхраняват на възлите и се създават от миньорите. На всичкото отгоре на всичко това вози програмируема платформа, Ethereum Virtual Machine (EVM), която взема класическата възможност за разпределена книга на криптовалутата и я трансформира в масово разпределена държавна машина. Това означава, че програмируемият компютърен код може да бъде изпълнен от хилядите клиенти на Ethereum, активни по всяко време. Всеки блок от веригата не само съхранява транзакциите в стандартния смисъл, но и състоянието на тази виртуална машина. Най-често функционалността интелигентен договор позволява на мрежата интелигентно да създава и изпълнява транзакции въз основа на предварително определено програмиране. Докато традиционните криптовалути изискват крайна точка (възел или клиент) за генериране на транзакции, EVM позволява програмираните функции да се съхраняват и изпълняват от мрежата като цяло. По този начин има консенсус по отношение на интелигентните функции, които се изпълняват.

    Като пример, следното е възможно с функция за интелигентен договор:

    1) Създайте токен с максимално предлагане от 1 000 000 токена.

    2) Разпределете жетона равномерно до 100 000 портфейла (10 токена на портфейл).

    3) При всяка транзакция изпращайте 0,5% от стойността на burn адрес и разпределяйте 0,5% от транзакцията на всички настоящи притежатели на токена.

    Тези видове правила са възможни само с разпределените изчисления, които Ethereum позволява и просто не биха били възможни от класическа криптовалута тип книга.

    От самото си създаване Ethereum функционира около механизма Proof-of-Work (PoW) за обработка на блокове и възнаграждаване на участието в мрежата. Минните системи се конкурират за производството на следващия блок в мрежата, който ще съдържа всички текущи транзакции. Мрежата регулира трудността, за да позволи на минните работни станции да произвеждат нов блок приблизително на всеки дванадесет секунди. Ако повече системи започнат да копаят, трудността ще се увеличи, за да се поддържа тази желана времева рамка. Печелившият миньор ще има около 2 ETH, кредитирани в портфейла си, а също така ще бъдат възстановени таксите за газ, направени от транзакциите, включени в блока.

    С евентуалното появяване на Eth 2.0, мрежата на Ethereum ще премине към модел Proof-of-Stake, в който скъпите и гладни за енергия минни системи вече няма да са необходими. Вместо това желаещите да участват в мрежата трябва да заложат (депозират) сума ETH, за да станат валидатор. Валидаторните възли ще изпълняват същата функция като минната система. Мрежата ще избере на случаен принцип валидатор, който да произведе даден блок, докато другите възли на валидатора, които не са избрани, ще потвърдят блока. Избраният валидатор ще получи наградата за този блок. Новият модел PoS също така позволява техника, известна като sharding, която реализира множество вериги в мрежата. Множество вериги могат да работят едновременно и да изтласкат мощността на транзакцията в секунда на цялата мрежа в стотици хиляди.

    5

    КАКВА Е ИСТОРИЯТА НА ETHEREUM?

    Ethereum е описан за първи път през 2013 г. от Виталик Бутерин. Основните принципи и концепции бяха разработени между Бутерин и седем други основатели до 2015 г. След като няколко прототипни платформи бяха тествани от бета тестери, на 30 юли 2015 г. блокът Genesis беше изкопан и се роди блокчейнът, който се използва днес.

    Голямо разделение в мрежата на Ethereum се случи през 2016 г., след събитието DAO, при което хакери откраднаха голямо количество етер от нова децентализирана автономна

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1