Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Legendy krośnieńskie
Legendy krośnieńskie
Legendy krośnieńskie
Ebook62 pages47 minutes

Legendy krośnieńskie

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Zbiór opowiadań historycznych nawiązujących do wydarzeń z dziejów Krosna Odrzańskiego. Fakty mieszają się tu z ludowymi podaniami, a postaci historyczne (np. Mieszko I, Henryk Brodaty, św. Jadwiga) z fikcyjnymi. -
LanguageJęzyk polski
PublisherSAGA Egmont
Release dateMay 26, 2021
ISBN9788726834284
Legendy krośnieńskie

Read more from Zbigniew Kozłowski

Related to Legendy krośnieńskie

Related ebooks

Reviews for Legendy krośnieńskie

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Legendy krośnieńskie - Zbigniew Kozłowski

    Legendy krośnieńskie

    Zdjęcie na okładce: Shutterstock

    Copyright © 2019, 2021 Zbigniew Kozłowski i SAGA Egmont

    Wszystkie prawa zastrzeżone

    ISBN: 9788726834284

    1. Wydanie w formie e-booka

    Format: EPUB 3.0

    Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą Wydawcy oraz autora.

    www.sagaegmont.com

    SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

    Niech przemówią wieki...

    Legendy... Uwielbiałem w dzieciństwie ich słuchać, potem czytać, w końcu sam zacząłem je pisać. Co mnie w nich urzekło? Przede wszystkim baśniowość, chociaż sam pisząc legendy ściśle przestrzegam zasady trzymania się faktów i w moich opowieściach nie ma smoków ani wróżek. Ponadto mam możliwość opisania dziejów naszego regionu, bowiem w znanej nam z dokumentów tysiącletniej historii większość tych ziem więcej niż 700 lat była słowiańska.

    No i sama historia jako nauka, pozwalająca wyobraźni cofnąć się w pradawne czasy, odnaleźć tamtejszych herosów, poznać ówczesną kulturę i przeżywać razem z bohaterami ich przygody.

    Książka ta jest trzecim zbiorem legend o Ziemi Lubuskiej i zapewne nie ostatnim. Coraz bardziej fascynuje mnie polska przeszłość regionu, staram się więc pokazywać dowody naszej wielowiekowej obecności na tej słowiańskiej ziemi.

    A dlaczego Krosno Odrzańskie? Cóż, jest to miasto, które zasługuje, by być stolicą województwa lubuskiego nie tylko z racji swojego centralnego położenia, ale także roli, jaką w swoim czasie odegrało w naszej historii.

    Tym większą radość sprawia mi opisanie niektórych wątków z jego dziejów.

    Chciałbym też serdecznie podziękować osobom, które przyczyniły się do wydania tej książki. Z żartobliwą zawiścią dzielę się autorstwem i wymieniam współanimatorów pomysłu: Radosława Sujaka, Aleksandra Kozłowskiego, Ewę Klepczyńską, Jerzego Szymczaka oraz osobę najważniejszą, bo realizatora przedsięwzięcia – Tomasza Miechowicza.

    Im wszystkim legendy te zawdzięczają istnienie.

    Zapraszam czytelników na wycieczkę w krainę przeszłości, przygód i historii oraz... do Krosna Odrzańskiego.

    Autor

    „Tylko w legendach może przetrwać to, co w naturze przetrwać nie może.

    Tylko legenda i mit nie znają granic możliwości".

    Andrzej Sapkowski

    Szanowni Państwo,

    baśnie i legendy mają magiczną moc. Dzięki nim możemy odbyć podróż w czasie i oczami wyobraźni zobaczyć inny, jakże odległy od rzeczywistego, świat.

    Mam niezmiernie wielką przyjemność zaprosić Państwa w taką podróż, w której przewodnikiem będzie Pan Zbigniew Kozłowski – autor, laureat konkursów literackich, zdobywca Lubuskiego Wawrzyna 2004 za powieść „Skarb Atamana".

    Jest mi tym bardziej miło, że dzięki prezentowanym w tym wydawnictwie legendom poznajemy dzieje Krosna Odrzańskiego oraz historię najważniejszych zabytków. Najstarsze zachowane w piśmie wzmianki o naszym mieście pochodzą z 1005 roku, kiedy to potężna armia sforsowała przyczółek odrzański pod Krosnem, próbując przejąć go pod swoje panowanie. Świadek tych wydarzeń, biskup merseburskiThietmar – w swej kronice pisał, jak Bolesław Chrobry skutecznie „obwarowawszy brzeg tej rzeki, usadowiwszy się z wielkim wojskiem pod Krosnem, przeszkadzał jak mógł, w przeprawieniu się na drugą stronę królowi niemieckiemu Henrykowi. Jak się okazało, jeden fakt w swej relacji pominął. Jaki? Tego dowiecie się Państwo z legendy pt. „Milena.

    Dumą naszego miasta jest Zamek Piastowski. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII w., kiedy to książę śląski Henryk Brodaty zbudował swoją rezydencję na terenie nie związanym z wcześniejszym osadnictwem. Krośnieński zamek przez wiele lat był jedną z głównych rezydencji władcy. Służył m.in. jako miejsce organizowania wypraw wojennych. W murach średniowiecznego zamku przebywała również żona księcia – Jadwiga. Historia trudnej miłości książęcej pary jest motywem przewodnim legendy „Miasto Henryka. Czytamy w niej, że „połowę serca Henryk oddał ukochanej kobiecie, a tuż obok tak samo wielkim uczuciem obdarzył miasto, które zbudował. To w nim oddał w 1238 roku ostatnie tchnienie. Dlaczego w ostatnich chwilach nie było przy Nim ukochanej? Odpowiedź znajdą Państwo w przypowieści.

    W dobie piastowskiej ważnym punkiem na strategicznej mapie ziemi krośnieńskiej było Gostchorze. To tam na wysokim cyplu, po drugiej stronie Odry, na stromym, oddalonym o blisko 5 km od krośnieńskiej warowni brzegu ulokowano kolejny gród. Wznoszący się na wysokości 40 m nad poziom Odry cypel oraz głębokie i szerokie parowy tworzyły znakomite warunki do obrony przed nieprzyjacielem. Warownia spełniała funkcję strategiczną, podobnie jak widoczny doskonale z tego miejsca gród krośnieński. Skąd wzięła się nazwa miejscowości i jak wiele prawdy jest w powiedzeniu „przez żołądek do serca"?

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1